20 dhuratat më të mira në natyrë nën 25 dollarë të vitit 2022


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve. Mëso më shumë >

Publikuar më 28 tetor 2022 10:59

A keni nevojë për ide dhuratash të zhytura në mendime, por të lira për të apasionuarit në natyrë në listën tuaj këtë vit? Ekspertët tanë në Field & Stream kanë grumbulluar dhuratat më të mira nën 25 dollarë që mund t’i përdorni për çorape ose dhurata të vogla për çdo rast. Mos lejoni që çmimi i lirë t’ju mashtrojë—të gjitha këto produkte janë cilësore dhe funksionale dhe rekomandohen shumë.

Këto dhurata përfshijnë sporte të ndryshme në natyrë nga tk në tk. Shfletoni listën tonë dhe ju premtojmë se çfarëdo që ju zgjidhni do të jetë diçka që i talentuari juaj do ta përdorë në aventurën e tyre të ardhshme.

Më e mira në përgjithësi

Luci Lantern

Na pëlqen që feneri i lehtë Luci paketohet pak dhe që bateria mund të rimbushet duke përdorur solare. Është pikërisht në majë të gamës së çmimeve prej 25 dollarësh, por ia vlen për funksionalitetin që sjell në aventurat në natyrë. Pesha e lehtë e bën të lehtë varjen në tendë dhe për shkak se është i papërshkueshëm nga uji, nuk duhet të shqetësoheni për ta lënë jashtë në shi ose për ta marrë në një vozitje natën vonë.

Më e mira nën 20 dollarë

gater cabelas qafe

Një veshje e anashkaluar shpesh dhe që vjen në ndihmë këtë periudhë të vitit është një gaiter në qafë. Ky nga Cabela’s është një opsion i përballueshëm. Është në dispozicion në dy modele dhe një madhësi i përshtatet më së shumti. E bërë nga poliestër dhe material material elastik, është e lehtë për t’u ndezur dhe fikur, dhe edhe nëse ngroheni gjatë ecjes, duhet të ndihmojë në largimin e lagështirës nga trupi juaj. Ndryshe nga shumica e materialeve sintetike, pëlhura trajtohet me një poligjienë që lufton erën, duke parandaluar që pëlhura të ngjitet pas aromave.

Më e mira nën 10 dollarë

shishe tableta të ndritshme

Tabletat për pastrimin e shisheve të ujit janë një dhuratë e lirë, efektive dhe praktike që mund të përdoret si mbushës çorape ose për dikë që duket se ka gjithçka tashmë. Tabletat Bottle Bright janë të lehta për t’u përdorur dhe madje mund të përdoren për të pastruar rezervuarët e ujit së bashku me shishet e të gjitha llojeve. Ato janë një zgjidhje natyrale pastrimi që nuk përdor zbardhues dhe nuk duhet të kërkojë pastrim. Ata dezinfektojnë dhe pastrojnë shishet prej çeliku të pandryshkshëm, gotat, rezervuarët e hidratimit, ftohësit, enë plastike dhe shishet.

Më e mira nën 5 dollarë

grepa aksesorë

Jepni dhuratën e organizimit këtë vit me disa grepa aksesor Muddy. Këto janë të shkëlqyera për përdorim në shtëpi, por priren të jenë më të njohura për t’u përdorur në stendat e pemëve. Përdorini ato në shtëpi për të organizuar pajisje ose për të hequr rrobat me baltë/të lagura nga toka dhe në një zonë. Përdorni ato në një stendë pemësh për të rregulluar pajisjet. Fundi i mprehtë e bën të lehtë sigurimin e grepit në një pemë, dhe ato vlerësohen deri në 10 paund për grep. Veshja e gomës ndihmon në mbrojtjen e pajisjeve tuaja kur i vendosni dhe i hiqni nga grepa.

Më e mira për motin e ftohtë

ngrohës duarsh zippo

Gjuetarët dhe alpinistët e dinë njësoj se aventurat e vjeshtës dhe dimrit në natyrë shpesh kërkojnë disa ngrohës duarsh. Ndërsa një kuti me ngrohës dore klasike mund të jetë ende një dhuratë praktike, ne preferojmë ngrohësin e duarve Zippo. Është i ripërdorshëm dhe pa flakë dhe mund të zgjasë deri në 12 orë. Krijon ngrohtësi me një djegës katalitik dhe vjen me një filxhan që mbushet lehtë për të parandaluar derdhjen kur rimbushni lëngun e ngrohësit të dorës Zippo. Ekziston gjithashtu një opsion më i vogël ngrohës dore 6-orësh, por ne preferojmë ngrohësin e duarve 12-orëshe për ditët dhe netët e gjata në shteg.

Më e mira për adhuruesit e kafesë

alpinistët krijoj mostër

Ndërkohë që ka disa opsione kafeje për shëtitje me shpinë dhe gjueti, Hikers Brew është i përkushtuar për të krijuar opsione më të qëndrueshme kafeje për të gjitha aventurat e vendit. Të gjitha opsionet e tyre të kafesë janë bluar dhe synohen të përgatiten duke përdorur një derdhje. Ndryshe nga shumë marka të tjera, ato vijnë në qese me një shërbim që mund të kompostohen në shtëpi. Ky mostër vjen me gjashtë shije të ndryshme kafeje.

Riparimi më i mirë i ingranazheve

shirit këmbëngulës

Ne flasim shumë për Shiritin Tenacious sepse, në sytë tanë, është e nevojshme ta kemi në dorë në shtëpi dhe në shtëpi. Nuk kërkohet qepje ose aktivizim i nxehtësisë për të përdorur këtë sistem riparimi dhe rregullimi të ingranazheve. Për njerëzit me veshje ose veshje sintetike, të kesh në dorë një rrotull Shiriti Tenacious për riparime të shpejta dhe efektive të rrobave është një domosdoshmëri. Gear Aid ka një shumëllojshmëri të gjerë të artikujve të riparimit të ingranazheve me një çmim të volitshëm, kështu që ju mund të bashkoni edhe një komplet të vogël riparimi të ingranazheve për çantë shpine ose gjuetar në jetën tuaj.

Aksesori më i mirë i zjarrit të kampit

çakmak elektrik

Tani për tani është një kohë e shkëlqyeshme për t’u çlodhur rreth një zjarri kampi (së pari kontrolloni ndalimet e zjarrit) ose zjarrit të brendshëm. Përdorimi i shkrepseve dhe çakmakëve klasikë mund të funksionojë, por pse të mos merrni një mundësi më të qëndrueshme? Çakmaku Elektrik SUPRUS është një çakmak i rikarikueshëm që ofron fuqi të pakufishme dhe e bën të lehtë arritjen dhe ndezjen e zjarrit. Është i përballueshëm, i lëvizshëm dhe i lehtë, dhe teknologjia pa flakë e bën atë një opsion të shkëlqyeshëm për ndezjen e zjarreve në mot me erë ose stuhi.

Më e mira për vozitës dhe kajakerë

Thas i thatë nga deti në maj

Paddlers, backpackers, gjuetarët dhe peshkatarët të gjithë mund të vlerësojnë shkathtësinë dhe prakticitetin e një thes të besueshëm të thatë. Thasët e Lehtë të Thatë Sea to Summit janë relativisht të lira për cilësinë e tyre. Këto çanta të thata janë të papërshkueshme nga uji, por nuk synohen të zhyten në ujë. Ata funksionojnë mirë dhe mbajnë lagështinë në shi ose kur uji spërkat mbi qese falë pjesës së sigurt të rrotullës.

Më e mira për kompletet e mbijetesës

ndeshje kundër stuhisë

Edhe nëse personi që po dhuroni nuk është një mbijetues ose nuk është duke ndërtuar një çantë mbijetese, të kesh disa ndeshje kundër stuhisë UCO në dorë gjatë qëndrimit në vendlindje nuk dëmton kurrë. Nëse kapet në një stuhi ose nëse çakmakut i mbaron karburanti, rekomandohet të keni një rezervë funksionale. Ndeshjet rezistente ndaj stuhisë priren të kenë një kohë më të gjatë djegie se ndeshjet klasike (rreth 15 sekonda), dhe ato duhet të ndizen përsëri pasi të zhyten në ujë. Në këtë mënyrë, ju mund të ndizni akoma sobën tuaj ose një zjarr në një stuhi shiu pa u shqetësuar. Kutia e ndeshjes UCO është gjithashtu e papërshkueshme nga uji.

Veshja më e mirë

Çorape Swiftwick Flite XT Trail

Nuk mund të na mjaftojnë çorapet Swiftwick Flite XT Trail, të cilat janë një dhuratë klasike dhe funksionale për burrat dhe gratë. Nëse po i dhuroni dikujt që i pëlqen ecja, ka nevojë për çorape pune ose dëshiron të përmirësojë koleksionin e çorapeve, këto janë një përshtatje e përsosur. Swiftwick ka në dispozicion një shumëllojshmëri stilesh çorapesh dhe një nga të preferuarat tona është Flite XT. Ato janë të holla dhe të rehatshme për të reduktuar gjasat e formimit të pikave të nxehta dhe mund të marrin frymë. Ndonëse mund të mos jenë çorapet më të mira për ecjet dimërore, ato funksionojnë mirë për stinët e verës dhe të shpatullave.

Shishja më e mirë e ujit

gjilpërat

Shishet e ujit Nalgene janë të qëndrueshme dhe përdoren gjerësisht për aktivitete në natyrë. Meqenëse kanë matje anash, shumë shpinës kënaqen duke i përdorur ato për të ndarë sasinë e ujit për të zier për vaktet. Ata janë mjaft të fortë për t’u përdorur për të hedhur një litar për një çantë ariu dhe Nalgene klasike është një mënyrë e shpejtë për të parë nëse e keni gërmuar kathën tuaj mjaft thellë. Pavarësisht nëse i talentuari juaj është një alpinist me përvojë ose dikush i ri për të bërë çanta shpine, ata ka të ngjarë të kenë një përdorim për një Nalgene.

Më praktike për Alpinistët

mistri i çadrës

Bëjeni më të lehtë gërmimin e një katolike me mistrin e lehtë Tentlab Deuce Cathole. Alpinistët ultra të lehtë do të vlerësojnë madhësinë e vogël të paketimit dhe efektivitetin e përgjithshëm të mjetit kur duhet të fillojnë biznesin. E bërë nga alumini 7075-T6, është një mistri e qëndrueshme. Ndërsa alumini është mjaft i hollë – kështu që mund të vëreni një fleksibilitet kur e përdorni – nuk duhet të keni problem me përkuljen.

Më e mira për femra

Kula Pëlhurë

Kushdo që struket kur urinon do të vlerësojë një rrobë Kula kur të godasë gjurmët. Jo vetëm që zvogëlon sasinë e letrës higjienike ose pecetave që duhet të mbajnë, por shpeshherë është edhe më e shpejtë për t’u përdorur. Pëlhura Kula mund të ngjitet në pjesën e jashtme të një pakete për qasje të lehtë. E bërë nga materiale antimikrobiale, njëra anë është e papërshkueshme nga uji, kështu që ekziston rreziku minimal për të marrë ndonjë urinë në duart tuaja. Ajo vjen në dizajne të ndryshme të bukura dhe është e lehtë për t’u larë, kështu që ju mund t’i mbani gjërat të pastra, të thata dhe sanitare, edhe në udhëtime të gjata.

Eko-miqësore më e mirë

krunchit jetboil

Kushdo që përdor bombola propan një përdorimshe do të përfitojë nga Vegla e riciklimit Jetboil CrunchIt. Të bëra prej çeliku, bombolat e propanit duhet të riciklohen sa herë që është e mundur. Megjithatë, ju nuk mund t’i hidhni ato thjesht në një kosh pranë rrugës. Njohja se si t’i hidhni dhe ricikloni siç duhet bombolat e propanit është thelbësore dhe Jetboil CrunchIt mund ta bëjë procesin shumë më të lehtë.

Më e mira për alpinistin me mbeturina të ulëta: CuloClean Bidet

Më e mira për Alpinistët me mbeturina të ulëta

bidet culoclean

Nëse jeni duke kërkuar për një vegël tjetër për paketim shpine me mbeturina të ulëta, shikoni CuloClean Bidet. I popullarizuar në mesin e shumë alpinistëve, ky bidet i vogël është i përshtatshëm për të gjitha llojet e përpjekjeve në vendlindje. Redukton mbetjet e letrës higjienike dhe ju bën të ndiheni më të pastër në udhëtime të gjata. Ai përshtatet me shumicën e shisheve plastike standarde (dmth. Smart Water) dhe është i lehtë për t’u përdorur. Në treg ka edhe bidetë të tjerë udhëtimi, por ne e preferojmë këtë për shkak të qëndrueshmërisë, funksionalitetit dhe përmasave të vogla.

Më e mira për peshkatarët

këndimi i ujit të qelqit

Bëjini peshkatarit në jetën tuaj disa joshje të reja peshkimi pa plumb. Edhe pse nuk kërkohen kudo, ato duhet të jenë të preferuarat. Ndihmoni në ruajtjen e hapësirave të egra që duam duke dhuruar një opsion peshkimi të ndërgjegjshëm për mjedisin. Glasswater Angling ka një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh joshjeje, të gjitha këto janë shumë të përballueshme. Përzieni dhe përputhni llojet e josheve që përshtaten më mirë me nevojat e tyre të peshkimit. Ata gjithashtu kanë disa komplete me disa joshje për shitje që bien nën ose rreth gamës së çmimeve 25 dollarë.

Më e mira për Alpinistët e Dimrit

më shumë

Me dimrin afër, merrni vrapuesin, alpinistin ose cilindo që punon jashtë Yaktrax Traction Cleats. Pavarësisht nga mosha e tyre, çdokush mund të përfitojë nga mjetet ndihmëse tërheqëse, të cilat mund të parandalojnë rrëshqitjen dhe rënien kur ecni me qenin, gërmoni borën, kontrolloni postën ose gjatë vrapimeve në shtigje dimërore. Ata përshtaten fort në çizme, trajnerë dhe opsione të tjera të këpucëve dimërore me madhësinë e duhur. Megjithëse mikrospikat mund të jenë gjithashtu një opsion, Yaktrax priret të jetë më i rehatshëm për t’u veshur për periudha të gjata dhe mund të jetë më i gjithanshëm në sipërfaqe.

Më e mira për Kampingun me Makina

lavaman

Një lavaman portativ është një pajisje e nënvlerësuar për kampingun ose uljen e makinave. Lavamani i palosshëm UST FlexWare i lehtë për tu paketuar mund të përdoret si lavaman ose si kuti dushi, shportë magazinimi ose mbajtës uji. Ne e preferojmë atë si një lavaman kampi, veçanërisht pasi të kesh dy ose më shumë prej tyre krijon një stacion larjeje efikase. Këto paketohen të vogla, duke i bërë ato të thjeshta për t’u futur në kutitë e kuzhinës para-ekzistuese.

Më e mira për skautët

thikë gerber

Mini Thika Gerber Paraframe është një artikull i qëndrueshëm dhe funksional për çdo dashnor të natyrës, por veçanërisht për entuziastët më të rinj. Është i lehtë dhe i bërë nga çelik inox me përmbajtje të lartë karboni. Madhësia e vogël dhe kapësja e xhepit e bëjnë të vështirë humbjen, gjë që është ideale kur ecni në ecje ose kamping. Ju gjithashtu mund ta hidhni këtë në një çantë të ndihmës së parë ose paketë mbijetese. Hapja dhe mbyllja e thikës rrjedh mirë dhe ajo bllokohet kur është e hapur, gjë që ndihmon në parandalimin e aksidenteve. Kjo është një thikë e vogël e shkëlqyeshme që çdo aventurier i lulëzuar në natyrë do ta pëlqejë.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.