21 dhuratat më të mira të mbijetesës së vitit 2022 për aventurierët në natyrë


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve. Mëso më shumë >

Publikuar 14 nëntor 2022 11:01

Ndihmoni përgatitësin, entuziastin e bushcraft ose aspirantin e mbijetesës në jetën tuaj të pajiset me këto dhurata praktike. Edhe entuziastët e përgjithshëm në natyrë mund të përfitojnë nga një komplet më gjithëpërfshirës i mbijetesës. Nga radiot me makine dore te GPS-i më i mirë i dorës te një sobë portative kampi, ne kemi grumbulluar 21 nga dhuratat tona më të mira të rekomanduara për mbijetesë në natyrë që i përshtaten çdo gamë çmimi dhe interesi.

Nëse ata janë një ekspert i vendosur mbijetese, ata mund të kenë shumë artikuj në listën e mëposhtme. Mënyra më e mirë për të shmangur dyfishimin në përgatitjen e tyre është t’i pyesni nëse kanë nevojë për ndonjë send ose duan të forcojnë gjërat që kanë tashmë. Bëjini atyre disa materiale harxhuese klasike si ushqime të dehidratuara ose fillestare me zjarr kur jeni në dyshim.

Më e mira në përgjithësi

garmin

Një pajisje GPS e dorës dhe një hartë topografike mund të jenë të dobishme në çdo situatë mbijetese. Garmin GPSMAP 66i është një pajisje satelitore e fortë dhe e qëndrueshme që përmban hartën Garmin TopoApp dhe teknologjinë inReach. Ekrani më i madh i ekranit e bën më të lehtë dërgimin dhe leximin e mesazheve dhe navigimin ndërsa udhëtoni. Edhe nëse janë në një ekspeditë të gjatë, ata mund të besojnë se kjo pajisje do të zgjasë falë 35 orë jetëgjatësi të baterisë në modalitetin e gjurmimit dhe deri në 200 orë në modalitetin e ekspeditës. Është një investim, por nëse po i dhuroni dikujt që shkon shpesh në vendlindje (veçanërisht vetëm), të kesh një pajisje për të ndihmuar me komunikimin, navigimin dhe aftësitë e shpëtimit SOS është e paçmuar.

Kandiduesi

pajisje spot

Nëse jeni duke blerë më shumë për një person me hartë letre ose nëse ata tashmë kanë një abonim në diçka si OnX ose AllTrails dhe nuk kanë nevojë për funksionet e një GPS të dorës, SPT Gent 4 Satellite Messenger është një opsion i shkëlqyeshëm. Megjithëse kjo pajisje nuk ka aftësi hartash, ajo do të përdorë vendndodhjen e saj satelitore për të dërguar mesazhe dhe vendndodhjen e tyre. Ata mund të programojnë paraprakisht mesazhet e regjistrimit për t’u dërguar njerëzve të dashur, në mënyrë që ata të dinë se ku janë duke kampuar. Më pas, në rast urgjence, mund të njoftojë personelin e urgjencës se ka nevojë për ndihmë dhe t’u dërgojë atyre vendndodhjen e tyre të saktë. Kërkohet një abonim për të aksesuar mesazhet dhe aftësitë SOS.

Filluesi më i mirë i zjarrit: Flaka e Zjarrit

Fillestari më i mirë i zjarrit

ndezës zjarri

Materialet harxhuese si ndezësit e zjarrit janë të dobishëm brenda dhe jashtë emergjencave. FireFlame Quick Instant Fire Starters janë disa nga të preferuarit tanë sepse janë tërësisht të papërshkueshëm nga uji. I dhuruari juaj mund t’i mbajë ato në një paketë mbijetese ose t’i përdorë herën tjetër që do të kampojnë për të ndezur një zjarr. Paketimi duket të jetë plastik, por është një vaj vegjetal i ngjeshur që e bën atë të papërshkueshëm nga uji dhe siguron që të mos ketë kimikate toksike ose erëra kur digjet. Çdo qese duhet të digjet për rreth 8 deri në 10 minuta.

Kompasi më i mirë

busull suunto

Kompleti i mbijetesës kompletohet vetëm me një busull cilësor. Suunto ka një shumëllojshmëri modelesh të shkëlqyera busullash dhe ne rekomandojmë Suunto MC-2. I projektuar me matje të sakta të drejtimit dhe i balancuar për përdorim global me peshore metrike UTM, ai përfshin një vrimë shikimi dhe një hapje për të siguruar kushineta të sakta së bashku me një klinometër dhe një mjet rregullimi të deklinimit. Varietetet e tjera më minimaliste ekzistojnë nëse jeni duke blerë për një fillestar, por kjo busull është një nga më të mirat për sa i përket funksionalitetit dhe lehtësisë së përdorimit.

Kompleti më i mirë i ndihmës së parë

çantë e ndihmës së parë

Qoftë nëse ata janë të apasionuar pas çantat e shpinës, me bushcraft ose kanë nevojë për një çantë urgjence më të mirë për udhëtimet me makinë, paketa e ndihmës së parë Surviveware është një shtesë e shkëlqyer. Ka një sërë kompletesh të ndihmës së parë që mund t’i blini ose bëni, por ne na pëlqen marka Surviveware për çantën e saj të qëndrueshme dhe opsionet gjithëpërfshirëse. Ky komplet i veçantë është i lehtë për t’u përdorur, me organizim të jashtëzakonshëm brenda dhe disa opsione për mbajtje. Nëse kjo nuk është e përshtatshme, shikoni opsionet më të vogla dhe madje plotësisht të papërshkueshme nga uji nga Surviveware.

Çanta shpine më e mirë e mbijetesës

paketë e detit

Çdo ekspert i mbijetesës dëshiron një çantë shpine të rehatshme dhe të qëndrueshme. Ne preferojmë paketat e shpinës pasi ato janë të dizajnuara për distanca të gjata, të bëra nga materiale të qëndrueshme dhe ofrojnë mundësi të shkëlqyera për organizim. Osprey ka shumë opsione për çanta shpine, kështu që ne i inkurajojmë blerësit t’i provojnë ato dhe t’i vendosin personalisht. Sidoqoftë, Osprey Atmos AG 65 është një madhësi e shkëlqyeshme e çantës së shpinës për udhëtime standarde të shpinës dhe për të mbajtur të gjitha gjërat thelbësore të tyre të mbijetesës. Akoma më mirë është që Osprey ka një politikë riparimi ose zëvendësimi, kështu që nëse diçka shkon keq me paketën, ata do ta rregullojnë atë.

Filtri më i mirë i ujit

shishe kashte jete

Shishja e ujit e serisë LifeStraw Peak mund të mos jetë më e mira nga më të mirat kur bëhet fjalë për efikasitetin në filtrat e ujit, por është një nga opsionet më të përshtatshme dhe më kompakte. Meqenëse filtri LifeStraw është i integruar në shishen e ujit, ai i lejon përdoruesit të pijë direkt pas mbushjes pa kohë pritjeje për filtrim. Shishja e shtrydhjes është gjithashtu funksionale kur mbushni shishe të tjera uji. Është i përballueshëm dhe i lehtë për t’u bartur dhe i talentuari juaj mund ta përdorë atë për ecje ditore, udhëtime me shpine ose si një rezervë në një komplet mbijetese.

Stufa më e mirë e kampit

solo solo lite

Të kesh një sobë kampi dhe karburant të çdo lloji është ideale për mbijetesë, por çfarë ndodh kur të mbaron propani? Solo Stove Lite mbaron materiale organike, që do të thotë se i talentuari juaj mund të lëvizë nga kampi në kamp ndërsa mbledh shkopinj, pisha, gjethe dhe materiale të tjera organike për të gatuar ushqimet tuaja. Ka tendencë të jetë më efikase për ujin e zier sesa zjarret tradicionale dhe lejon një flakë më të përmbajtur dhe pa tym. Është i lehtë, i qëndrueshëm dhe mund të vlojë ujin në 8-10 minuta.

Ngrohësi më i mirë i duarve

ngrohës duarsh zippo

Nëse ata janë adhurues të ngrohësve të duarve, ngrohësi i duarve me rimbushje Zippo është një domosdoshmëri. Të disponueshme në përmasat 6-orëshe dhe 12-orëshe, këto ngrohëse të rimbushshme janë efektive dhe shumë më efikase se sa varieteti i një përdorimi (plus ato krijojnë më pak mbeturina). Ato vijnë me një pajisje për të lehtësuar shtimin e karburantit në bombol dhe përdorin një burim nxehtësie pa flakë (djegësi katalitik). Kombinoje me një lëng Zippo premium ngrohës duarsh për dhuratën perfekte të dimrit.

Mjeti më i mirë Mutli

lulëzim lëkure

Një shumë vegël vjen në ndihmë gjatë situatave të përditshme, por veçanërisht kur ato janë në vendin e pasmë. Leatherman është një opsion klasik dhe i besueshëm për një shumë vegël. Leatherman Surge Heavy Duty është shumë vegla e tyre më e madhe me tehet më të gjata dhe veglat e zëvendësueshme. Të gjitha veglat Leatherman kanë një garanci 25-vjeçare, por këto mjete janë të njohura se zgjasin një jetë ose më shumë. Surge përmban 21 mjete dhe është i disponueshëm në dy opsione ngjyrash.

Kapa më e mirë

kapelë gerber

Kapaku më i mirë i mbijetesës është i qëndrueshëm, i lëvizshëm dhe i gjithanshëm. Gerber Pack Hatchet është të gjitha ato gjëra, ndërsa është ende e përballueshme. Ajo ruan vërtetë mirë mprehtësinë dhe ka një konstruksion të plotë të ngjyrosur me një përfundim guri. Doreza e mbështjellë me gomë është e rehatshme për tu mbajtur dhe vjen me një këllëf najloni për siguri gjatë mbajtjes. Madhësia e bën të lehtë mbajtjen në pjesën e jashtme të një pakete, në rripin e tyre ose brenda një pakete. Ne zgjodhëm këtë kapelë për performancën dhe për shkak se madhësia e bën atë një nga opsionet më të mira të shpinës.

Xhaketa më e mirë

Refrigivear Parka

Në temperaturat nën zero, jo vetëm çdo pallto e vjetër e dimrit do të funksionojë. PolarForce Parka nga Refrigiwear është efektiv në kushte të ftohta deri në -40°F falë izolimit të jashtëm të saj kundër ujit dhe poliestër mbrojtës. I disponueshëm në përmasat S deri në 5XL, ai përmban një kapuç të ndashëm me një veshje të ngrohtë me gëzof artificial, shumë xhepa dhe pranga të rregullueshme për të shmangur erën.

Radio më e mirë

radio dore me maniak

Një komplet i duhur mbijetese ka nevojë për një radio cilësore. Kaito Ka500 ka një gjenerator dore me maniak, avion diellor dhe disa opsione të tjera të energjisë. Është bërë nga materiale të qëndrueshme ndaj ndikimit dhe ujit. Shkathtësia e fuqizimit të radios është ideale për raste urgjente, së bashku me mbulimin gjithëpërfshirës të stacioneve AM dhe FM. Ekzistojnë kanale të motit NOAA të para-programuara për përditësime në kohë reale në situata emergjente (vetëm në SHBA dhe Kanada). Disa veçori të tjera përfshijnë portat e karikimit për pajisje të tjera, një elektrik dore LED, një dritë beacon SOS dhe një llambë leximi.

Feneri më i mirë

fener bioliti

BioLite ka në dispozicion një shumëllojshmëri opsionesh të llambave të rikarikueshme dhe BioLite 750 është një nga të preferuarit tanë. Ajo ka një dalje maksimale prej 750 lumens dhe brumi mund të zgjasë deri në 150 orë në kushte të ulëta. Ka modalitete të dritës së përparme dhe të pasme, duke përfshirë vizionin e përparmë të kuq, përmbytje të bardhë, strobe dhe modalitete të shpërthimit. Mënyrat e pasme përfshijnë dukshmëri të fortë, strobe dhe të kuqe. Të gjitha mënyrat në pjesën e përparme dhe të pasme janë të zbehta. Ndërsa pjesa e pasme është e fiksuar, paneli i përparmë anon poshtë. Është pak më i rëndë, ka një panel të përparmë dhe të pasmë, por përshtatja e bandës e pengon pajisjen të kërcejë ose të lëvizë gjatë ecjes ose vrapimit.

Elektrik dore më i mirë

dritë qëllimi zero

Burimet e besueshme të energjisë janë thelbësore për mbijetesën, ose të paktën ato e bëjnë shumë më të lehtë. Goal Zero Torch 500 është një burim drite i gjithanshëm që mund të përdoret për kamping, punë në shtëpi dhe si një burim i besueshëm drite në një komplet mbijetese. Mund të funksionojë edhe si elektrik dore edhe si prozhektor, të dyja me tre cilësime drite. Kapëse e integruar i jep të dhuruarit tuaj hapësirë ​​për të varur dritën kur është e nevojshme, dhe paneli diellor në anën e pasme i jep atyre mundësinë për ta rimbushur atë me diell.

Power Bank më i mirë

bigblue 3

Me të gjitha opsionet e bankës së energjisë në treg, energjia diellore është fituesi i qartë për çdo komplet të mbijetesës. BigBlue 3 është një karikues diellor që konverton deri në 24% energjinë diellore në energji. Është një opsion i lehtë dhe kompakt i pajtueshëm me pajisje të vogla elektronike. E vetmja pengesë e këtij produkti është se nuk mund të ruajë energji elektrike ose pajisje të mëdha elektronike si laptopët. Mund të karikojë si telefonat Apple ashtu edhe Android dhe bateritë e vogla, altoparlantët, orët, pajisjet GPS dhe tabletët.

Batanija më e mirë e mbijetesës

batanije mbijetese

Batanija Arcturus All Weather Outdoor Survival është më shumë se një batanije. Shkathtësia e kësaj batanije e bën atë të dallohet nga të tjerat – i talentuari juaj mund ta përdorë atë si mbulesë, strehë ose batanije – dhe ana e saj reflektuese Mylar është shumë efektive në krijimin e një pengese rrezatuese të nxehtësisë. Me peshë rreth 3 kilogramë, nuk është aq i vogël apo kompakt sa batanijet e hapësirës së urgjencës që jemi mësuar të shohim, por madhësia e përgjithshme dhe funksionaliteti i batanijes ia vlen. Ajo është bërë nga materiale të papërshkueshme nga uji dhe është e pajisur me dhjetë xhama të përforcuar për ta bërë të lehtë ndërtimin e strehës.

Ushqimet më të mira të dehidratuara

mirë për të shkuar

Vaktet e dehidratuara janë të përshtatshme për përgatitjen e shpinës dhe mbijetesën. Asortimenti Good To Go Food Kit përmban ushqime të shijshme të dehidratuara të bëra me dorë në SHBA. Ato janë të lehta, të lehta për t’u ruajtur dhe vijnë në shije të ndryshme për të përmbushur nevojat dietike. Të gjitha vaktet e tyre janë pa gluten dhe kanë mundësi vegane. Ato janë të shkëlqyera për ndërtimin e një ruajtjeje të ushqimit të mbijetesës ose për njerëzit që shpesh çantën e shpinës.

Më e mira nën 100 dollarë

komplet vssl

Me një çmim prej 100 dollarësh, paketa Mini e Furnizimeve VSSL Camp është një komplet i qëndrueshëm në natyrë që përmban shumë gjëra thelbësore. Ajo vjen e pajisur me një busull, ndezës zjarri, litar dhe brisk, çantë qepëse, disa pajisje të ndihmës së parë dhe një dritë LED. Kutia është e papërshkueshme nga uji dhe vjen me një garanci të përjetshme. Të gjitha kompletet VSSL janë bërë që të jenë pothuajse të pathyeshme, kompakte dhe të lehta për t’u paketuar. Kutia është bërë nga alumini i shkallës ushtarake për të siguruar që përmbajtja të mbetet e paprekur dhe e thatë pavarësisht nga kushtet.

Më e mira nën 50 dollarë

bushcraft 101

Këtë vit, jepni dhuratën e njohurive dhe ndihmojeni mbijetuesin që aspiron të mësojë gjërat e brendshme dhe të jashtme të bushcraft. Ky udhëzues klasik në terren është shkruar nga Dave Canterbury, një instruktor i njohur mbijetese. Edhe nëse i talentuari juaj nuk është i interesuar të jetë një prepper ose rreptësisht një mbijetues, ky udhëzues u jep atyre njohuritë që u nevojiten për të lulëzuar në një mjedis të jashtëm. Plus, nëse ndonjëherë përfundojnë në një situatë mbijetese, ata do të dinë se çfarë të bëjnë dhe si të mbijetojnë me atë që kanë. Libri përfshin prodhimin e mjeteve, mbrojtjen nga elementët dhe mbledhjen/gatimin e sigurt të ushqimit.

Më e mira nën 10 dollarë

ndeshje kundër stuhisë

Ka shumë çorape shumë të përballueshme që i përshtaten kategorisë së mbijetesës. Një bilbil urgjence, një sobë kampi dhe ndeshje kundër stuhisë janë disa opsione. Ndërsa të gjitha këto janë zgjedhje të shkëlqyera, ne rekomandojmë gjithmonë ndeshje kundër stuhisë për një komplet mbijetese të çdo lloji. Këto shkrepse vijnë në një kuti të papërshkueshme nga uji dhe garantohen të qëndrojnë të ndezura edhe pasi janë zhytur në ujë. Dhuruesi juaj mund t’i bartë këto kur shkon në shpinë, kështu që edhe nëse çakmakut i mbaron karburanti, ata do të kenë në dorë një rezervë të besueshme.

Source link