Bateritë më të mira ATV për 2022


Publikuar 27 Qershor 2022 14:19

Bateritë e këqija ATV mund të shkatërrojnë një gjueti. Imagjinoni këtë: Është dita e hapjes së sezonit të drerëve dhe gjithçka është në rregull me botën. I verbëri është në pozicion për pjesën më të mirë të një muaji tani, dhe kamera e gjurmës ka treguar jo një ose dy, por katër dollarë të mirë që enden periodikisht përreth. Marlin 336 i Uncle Neal-it tuaj – në Winchester 0,30-30, sigurisht – është duke gjuajtur, pakoja juaj është e ngarkuar dhe mëngjesi sapo po del nga gize. Gjithçka që mbetet është të ndizni Honda FourTrax dhe në vend që të zhurmojë motori, gjithçka që merrni janë disa klikime.

Çdo gjë mekanike mund të dështojë dhe t’ju zhgënjejë, shpesh në kohën më të papërshtatshme. Megjithatë, një bateri është diçka që është mjaft e lehtë për t’u kontrolluar, mirëmbajtur dhe, kur të vijë koha, zëvendësohet. Por cilën bateri zgjidhni nga dhjetëra e dhjetra të disponueshme? Ne grumbulluam bateritë më të mira ATV për ta bërë procesin pak më të lehtë.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini një bateri ATV

Të mos tingëllojë shumë e qartë, por kjo nuk është një copë bukë e bardhë e thjeshtë që po blini. Sigurisht, disa bateri i afrohen përkufizimit të universales për sa i përket aplikimit, përshtatjes, furnizimit me energji dhe nivelit të mirëmbajtjes së nevojshme; megjithatë, shumica dërrmuese nuk i përshtatet kësaj faturë. Me bateritë, është çështja për të gjetur një përzgjedhje të përputhshme me ATV-në tuaj të veçantë dhe më pas për ta ngushtuar atë përzgjedhje sipas një sërë faktorësh, duke përfshirë sa vijon.

Lloji i Baterisë

Ekzistojnë dy lloje ose klasifikime kryesore të baterive të përdorura në ATV. E para dhe më tradicionalja është bateria e acidit plumb (LA). Bateritë me acid plumbi kërkojnë që ju të kontrolloni nivelet e elektrolitit (përzierje uji/acidi) brenda qelizave individuale dhe duhet të montohen drejt. Kjo nuk është e ngjashme me shkencën e raketave, por më tepër vëmendje ndaj detajeve. Lloji i dytë – Mati i Absorbed Glass, ose AGM – është një bateri e mbyllur, pa mirëmbajtje, e cila mund të montohet në çdo pozicion. Për shkak se dizajni i tyre shpesh çon në jetë më të gjatë, bateritë AGM zakonisht kushtojnë më shumë se bateritë konvencionale me acid plumbi.

Përfundimi: Më pak i kushtueshëm, mirëmbajtja e nevojshme, por ndoshta acidi i plumbit me jetë më të shkurtër kundrejt AGM më të shtrenjtë, pa mirëmbajtje dhe jetëgjatësi më të gjatë.

Tensioni

Ky është shumë i thjeshtë, pasi pothuajse pa përjashtim, ATV-të amerikane funksionojnë në një sistem 12 volt, kështu që do t’ju duhet një bateri 12 volt. Megjithatë, një bateri plotësisht e ngarkuar, kur testohet, shpesh do të lexojë më shumë se 13 volt, me disa shtytje 14. Kjo është në rregull – është ngarkuesi që e kthen baterinë në 12 volt në hyrjen 14 volt.

Madhësia dhe përshtatja

ATV-ja juaj ka një kuti baterie, ose një hapësirë ​​të caktuar –X”nga X”nga X”– në të cilën vendoset një bateri. Ka pak hapësirë ​​për lëvizje, por shpesh jo shumë…dhe ndonjëherë, asnjë. Pra, është e mençur të dini këto dimensione përpara se të blini.

Përforcuesit e fiksimit të ftohtë (CCA)

Vlerësimi CCA i një baterie në thelb tregon se sa e aftë është ajo bateri e veçantë për të ndezur ATV-në tuaj në mot të ftohtë, p.sh. në ose nën temperatura ngrirëse. Sa më i lartë të jetë vlerësimi CCA, aq më mirë do të funksionojë bateria në këto kushte të ftohta. Sidoqoftë, CCA më e lartë zakonisht ka një kosto. Nëse jetoni në një klimë të ngrohtë gjatë gjithë vitit, CCA më e lartë mund të mos jetë shqetësuese.

Vlerësimi ose Kapaciteti Amper-orë (Ah).

Vlerësimi ose kapaciteti Ah i një baterie i referohet sasisë së energjisë elektrike që mund të tërhiqet nga njësia kur ajo kalon nga e ngarkuar plotësisht në plotësisht të shkarkuar, e treguar në rritje amp/orë. Për shembull, një bateri me një kapacitet 8 Ah do të japë 8 amper rrymë gjatë një ore.

Çmimi

Shumë varet nga bateria juaj, kështu që është e mençur të blini më të mirën që ju mundëson libreza e xhepit.

Më e mira në përgjithësi

Bateria kromi YTX14-BS e Serisë Pro iGel është bateria më e mirë e përgjithshme ATV.

Pse bëri prerjen: Me çmim të moderuar, YTX14-BS iGel ofron më shumë se fuqi të mjaftueshme në një platformë të rikarikueshme.

Karakteristikat kryesore

 • Konstruksion i mbyllur me acid plumbi
 • 200 CCA/12 Ah
 • Dizajn pa mirëmbajtje
 • Leximi i integruar i tensionit dixhital

Pro

 • I thyer
 • Rezistent ndaj dridhjeve
 • Dizajn miqësor për përdoruesit
 • Vjen me tarifim nga fabrika
 • Pika mesatare e çmimit

Kundër

 • Janë raportuar çështje të jetëgjatësisë (mbi një vit).

Me seli në Carmel, Indiana, Chrome Battery u shërben nevojave të baterive të vendit për më shumë se një çerek shekulli. Në zemër të menysë së tyre elektrike është Seria Chrome, një performues i dëshmuar për të gjitha gjërat jashtë rrugës dhe përdorimit të jashtëm.

Bateria vjen nga fabrika gati për t’u instaluar, çelësi i kthyer dhe mbytja e përdredhur. Duke pretenduar më shumë se 2,000 rimbushje, ky burim energjie me acid plumbi plotësisht të mbyllur ka përmasa 5,8 inç të gjerë me 3,26 inç të thellë dhe 5,71 inç të lartë dhe mund të montohet, sipas literaturës së Chrome, në çdo pozicion të nevojshëm. Me 200 amplifikatorët e saj me fiksim të ftohtë, Seria YTX14-BS Pro mund të trajtojë gjithçka që shtetet e Upper Midwest, Great Plains dhe New England mund të ushqejnë për sa i përket motit…ndonëse ndoshta jo për një periudhë të gjatë kohore. Thënë kështu, Chrome ofron një garanci 24-mujore, si dhe një politikë rimbursimi të plotë 60-ditore.

Buxheti më i mirë

ExpertPower YTX12-BS është bateria më e mirë buxhetore ATV.

Pse bëri prerjen: Një bateri më se e mjaftueshme për çmimin e një pice të madhe me pjatë të thellë dhe një pako me 12 pako Pabst Blue Ribbon.

Karakteristikat kryesore

 • Dizajni i acidit të plumbit
 • Rezistent ndaj goditjeve dhe i fortë
 • Garanci nje vit

Pro

 • I lirë por i besueshëm
 • ngarkuar nga fabrika; gati jashtë kutisë

Kundër

 • Vlerësim jo shumë i lartë i amplifikatorëve të fiksimit të ftohtë

Ajo që duhet të keni parasysh kur flisni për diçka si një kallam peshkimi 10 dollarësh është se po flisni për një kallam peshkimi prej 10 dollarësh. E njëjta gjë vlen edhe me bateritë ATV. Kjo bateri kushton më pak se 40 dollarë, por është e njohur për gatishmërinë, përshtatjen, respektimin e specifikimeve të fabrikës dhe funksionin e saj jashtë kutisë.

Jo, nuk ka shumë ampers me fiksim të ftohtë në 140; megjithatë, kjo nuk duhet të jetë problem nëse nuk jetoni aty ku bën ftohtë dhe qëndron i ftohtë për një kohë të gjatë.

YTX12 ofron atë që mund të prisni nga një bateri ATV pa luhatje: terminalet me dado/bulona; 12 Ah; pesha mesatare prej 8.8 paund; garanci njëvjeçare; dhe një jetëgjatësi prej tre deri në pesë vjet.

Më e mira për motin e ftohtë

Seria Yuasa GYZ është bateria më e mirë ATV për mot të ftohtë.

Pse bëri prerjen: Le të themi kur nuk jeni duke hipur në ATV-në tuaj, dëshironi që bateria juaj të fillojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Seria GYZ e Yuasa thjesht mund ta trajtojë atë.

Karakteristikat kryesore

 • Amplifikatorë me fiksim të lartë të ftohtë
 • Terminalet e ngarkesave të rënda
 • Mbulesa EZ-Grip
 • Siguroni mbulesën e lidhur me nxehtësi

Pro

 • Terminalet e montuar në rrafsh
 • Dado lidhëse prej bronzi e integruar
 • Pllakat më të larta ofrojnë rezistencë më të mirë ndaj vetë shkarkimit
 • Dizajn pa mirëmbajtje
 • I pa derdhur

Kundër

 • Dyfish më shumë se kostoja e baterive ATV të rangut të mesëm

Me kompaninë e saj mëmë, GS Yuasa, me seli në distriktin Arida të Japonisë, dega amerikane e Yuasa Batteries, Inc. në Pensilvani u ka ofruar turmave ORV këtu në Shtetet e Bashkuara me energji të besueshme që nga viti 1979. Përveç prodhimit të ATV/UTV bateritë, Yuasa gjithashtu ofron njësi për motoçikleta, makina bore, mjete ujore personale dhe skuterë.

Ndryshe nga sa thuhet në televizion, nuk është “Gjithmonë me diell në Filadelfia”. Në fakt, pjesa më e madhe e shtetit të Keystone bëhet krejtësisht e ftohtë dhe shpesh e ftohtë e ashpër në fund të vjeshtës dhe dimrit. Janë ato kohë që ndajnë bateritë e mira nga modelet jo shumë të mira. Me vlerësimet CCA që variojnë nga 240 në 16H në 500 monstruoze në 32HL, seria GYZ e baterive ATV të Yuasa shkëlqen në marrjen e metalit të ftohtë për t’u kthyer kur Nëna Natyrë është në gjendjen më të keqe të saj. Këto njësi vijnë të gatshme për t’u përdorur nga fabrika dhe kanë terminale të montuar në rrafsh me dado tunxhi të integruar, që do të thotë se janë të përshtatshme për përdoruesit në një sërë aplikacionesh montimi.

Më e mira për qëndrueshmëri

Odyssey Extreme Series PC545 është bateria më e qëndrueshme ATV.

Pse bëri prerjen: Kjo është një bateri shumë e gjatë që mund të përballojë shumë abuzime pa dështim.

Karakteristikat kryesore

 • Vjen plotësisht i ngarkuar
 • Jetëgjatësia prej tre deri në 10 vjet (kur mbahet siç duhet)
 • I qëndrueshëm ndaj shpërthimit / korrozionit
 • Plotësisht i mbyllur; rezistent ndaj derdhjes; rezistente ndaj dridhjeve
 • Mund të montohet në pozicione të ndryshme
 • Garanci e plotë dyvjeçare
 • 12 Ah/150 CCA

Pro

 • Performancë e shkëlqyer në mot të ftohtë
 • Aftësia e ruajtjes dyvjeçare (me ngarkesë të plotë).
 • Plotësisht i mbyllur; rezistent ndaj derdhjes; rezistente ndaj dridhjeve
 • Pa mirëmbajtje

Kundër

 • Jo të lira
 • Mund të kërkojë adaptorë terminali për disa modele ATV

Mot i ngrohte. Mot i ftohtë. Mjedis i vrazhdë i kalërimit me SHUMË gunga dhe zhurma. Aftësitë e ciklit të thellë. Shumë amplifikatorë me fiksim të ftohtë. Koha më e shpejtë e rimbushjes. Jetëgjatësi e gjatë jo në përdorim. PC545 vjen me një çmim që pasqyron të gjitha këto atribute pozitive, por nëse besueshmëria e tij që po kërkoni, e mbështetur me një garanci të plotë dyvjeçare zëvendësimi, atëherë “Red Top” është bateria juaj.

PC545 përmban një kohë të shpejtë të rimbushjes së plotë prej katër deri në gjashtë orë—më e shpejta, thotë Odyssey, nga çdo bateri e mbyllur LA në treg sot. Por nëse hipni fort, ja ku shkëlqen Topi i Kuq. Plotësisht i mbyllur, rezistent ndaj derdhjeve dhe rrjedhjeve, me rezistencë të pakrahasueshme ndaj dridhjeve. Pra, vazhdo – dërgoje!

Një pjesë e arsyes, ndoshta, prapa qëndrueshmërisë së PC545 është pozicioni i tij si një version pseudo-ushtarak i linjës popullore Hawker të prodhuar nga kompania mëmë e Odyssey, EnerSys, të cilat përfshijnë furnizime me energji aviacioni, ushtarak dhe nëndetëse.

Metodologjia

Ka shumë opsione të baterive ATV atje. Në fakt, do të shkoja aq larg sa të thosha se ka një numër qesharak zgjedhjesh për çdo markë dhe model të makinës jashtë rrugës. Pra, çfarë kriteresh kam përdorur për të marrë vendimet e mia këtu? Të them të vërtetën, ishte shumë e thjeshtë.

 • Kërkesat për energji. A ka mjaftueshëm bateria ‘X’ oomf që pajisjet të funksionojnë vazhdimisht? Fjala e fundit, “në mënyrë të vazhdueshme”, është kyçe këtu.
 • Besueshmëria. Një faktor kryesor për sa i përket zgjedhjes së baterisë është besueshmëria. Sa ka gjasa që Bateria ‘X’ të më zhgënjejë kur jam në mes të askundit, ose nuk e kam ndezur pajisjen time për 30 ditë dhe më duhet TANI?
 • Qëndrueshmëria. Bateritë ATV, në sajë të makinës që i strehon, më shpesh marrin një goditje. Një udhëtim i thjeshtë në lëndën drusore a do të ndajë qepjet, do të plas kutinë ose do të lirojë terminalet? Nëse vërtet e dërgoj, a do ta dërgoj menjëherë – baterinë, pra – përsëri te prodhuesi?
 • Garancia. Një vit apo dy? Kthim parash, apo zëvendësim pa pyetje? Cili është rekordi i shërbimit me prodhuesin; domethënë, a kanë pasur njerëzit përvoja të mira nëse kanë hasur në një problem, apo ballafaqimi me kompaninë ka qenë një makth?
 • Madhësia dhe përshtatja. A disponohet bateria ‘X’ në një madhësi të përputhshme me shumicën e ndarjeve të baterive ATV?
 • Çmimi. Bateritë ATV vijnë në një larmi çmimesh të ndryshme, por nuk ka nevojë të shpenzoni më shumë sesa duhet për një bateri me veçori që nuk do t’ju nevojiten.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Sa kushtojnë bateritë ATV?

Çmimi që paguani për një bateri ATV reflekton disa konsiderata, duke përfshirë atë që ngasni; ku hipni (temperaturat e ngrohta kundrejt atyre më të ftohta); sa shpesh udhëtoni ose sa kohë qëndron bateria midis episodeve të shkarkimit/karikimit; dhe, së fundi, por sigurisht jo më pak e rëndësishme, rëndësia që i kushtoni fillimit të ATV-së sa herë që goditni ndezjen. Thënë kështu, çmimi i baterive do të variojë nga 25 dollarë për disa njësi konvencionale me acid plumbi deri në 150 dollarë për bateritë AGM me performancë të lartë.

Pyetje: Sa kohë duhet të zgjasë bateria ime ATV?

E mirëmbajtur siç duhet, dmth. të kontrolluara nivelet e elektrolitit dhe bateria e shkarkuar/karikuar rregullisht, një bateri cilësore ATV duhet të ofrojë shërbim të mirë për nga tre deri në pesë vjet. Bateritë AGM zakonisht zgjasin pak më gjatë, ndonjëherë dy herë më shumë, siç bëjnë bateritë konvencionale me acid plumbi. Faktorë të tillë si mirëmbajtja e dobët, moti jashtëzakonisht i ftohtë dhe karikimi jo i duhur mund të ndikojnë negativisht në jetëgjatësinë e baterisë.

Pyetje: Si duhet të mbaj një bateri ATV?

Ashtu si shumica e krijimeve mekanike, bateritë ATV mund të zgjasin më gjatë nëse mirëmbahen siç duhet. Kjo mirëmbajtje mund të përfshijë, por pa u kufizuar në kryerjen e pastrimit rutinë të baterisë dhe terminaleve; duke pasur kujdes që të mos shkarkohet bateria nën kapacitetin pesë për qind; kontrollimi/mbushja e niveleve të elektrolitit nëse është e nevojshme; dhe mbajtja e baterive të pashfrytëzuara për një periudhë kohe në momentin e ngarkimit maksimal.

Mendimet Përfundimtare

Ka shumë, shumë bateri zëvendësuese për të zgjedhur, kështu që bëni kërkime përpara se të blini. Një hap i rëndësishëm këtu është të kontrolloni specifikimet e ATV-së për t’u siguruar që po merrni baterinë e duhur për pajisjen tuaj. Gjithashtu, matni kutinë e baterisë në mënyrë që të mos blini aksidentalisht një bateri që është shumë e madhe për t’u përshtatur. Një ATV pa bateri definitivisht nuk do të ndizet.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.