Blindat më të mira për gjuetinë e Turqisë në 2022


Publikuar 24 gusht 2022 17:22

Nëse je një gjuetar që pëlqen të bëjë detyrat e shtëpisë-aka të kuptojë se ku duan të jenë zogjtë dhe të vendosë disa mashtrime – blindat për gjuetinë e gjelit të detit vijnë në ndihmë. Ndonëse nuk ka asgjë të keqe të zvarritesh nëpër pyll vetëm me një armë gjahu dhe jelek gjeldeti, duke shpresuar të shkrepësh një gllabërues në pyje të thellë, kalatë e sotme tokësore ofrojnë një fshehje të parëndësishme dhe janë të thjeshta për t’u vendosur dhe hequr. Blindat e nivelit të lartë do t’i rezistojnë Nënës Natyrë dhe do t’ju ofrojnë kënaqësi sezon pas sezoni të gjuetisë së gjelit të detit.

Blindat tokësore janë të shkëlqyera për ata që gjuajnë me një partner ose disa fëmijë. Për shkak se gjuetarët janë të fshehur brenda, është e mundur të largoheni me më shumë lëvizje. Gjeni atë që është e duhura për ju dhe do të dilni nga pylli me më shumë fansa që do të kërcejnë mbi supe. Këtu janë gjashtë nga blindat më të mira për gjuetinë e gjelit të detit për t’u marrë parasysh.

Më e mira në përgjithësi

Best_Turkey_Lidh_Cabelas

Pse bëri prerjen:

Është i pajisur me një pëlhurë rrjetë të tejdukshme 300 gradë, e cila siguron shikueshmëri maksimale dhe fshehje të shkëlqyer.

Karakteristikat kryesore

 • 26-kund me çantë
 • 70 inç i gjerë dhe 70 inç i thellë nga qendra në qendër
 • Dritare të lehta për t’u përdorur
 • Garanci e kufizuar gjatë gjithë jetës

Pro

 • Derë e gjerë e dyfishtë pa zinxhir
 • Dritare të plota përpara 180 gradë
 • Katër mure të tejdukshme me një drejtim
 • Astar i zi i përfshirë
 • Mbrojtës dielli për të përmirësuar shikimin

Kundër

përshkrim i produktit

Ju nuk mund ta mposhtni qëndrueshmërinë dhe thjeshtësinë që ofron një blind i stilit hub, dhe ky ka shpërndarës të përforcuar që premtojnë vite të tëra përdorimi pa dështime. Primos ka krijuar disa mrekulli të shkëlqyera të verbër në tokë gjatë viteve – Dark Horse, Bullpen dhe Double Wide, për të përmendur disa. Fortesa më e fundit tokësore e Primos, Double Bull SurroundView Double Wide, ka të gjitha tiparet që i bënë të shkëlqyera blindat e mësipërme: dhomë, qëndrueshmëri, funksionalitet dhe fshehje. Megjithatë, ai gjithashtu ofron dukshmëri që është e pakuptimtë. Ndërsa shumë prodhues të verbër po shtojnë rrjetë të tejdukshme njëkahëshe në markat e tyre, Primos ishte pionier i saj. Rrjeta e tejdukshme është e rëndë dhe nuk zbehet me kalimin e kohës.

Sistemi i dritareve është i heshtur dhe funksional në atë që kur hyn një gjeldeti; ai nuk po ikën pa kapur një shigjetë apo ndonjë plumb në kokë. Dhoma ofrohet me lopata, duke e bërë këtë një zgjedhje fantastike të verbër për gjuetarin e vetëm të gjelit të detit që dëshiron të ketë hapësirë ​​për t’u çlodhur dhe gjuajtur në rehati ose për ata që marrin fëmijë ose filmojnë me shokë.

Toka më e mirë

Best_Turkey_Binds_BassPro

Pse bëri prerjen:

Kjo blind ka një gjerësi të madhe shkrepjeje prej 77 inç, një planimetri të gjerë dyshemeje dhe rrjetë të dukshme në një drejtim që rrit dukshmërinë.

Karakteristikat kryesore

 • 56 inç i gjerë me 56 inç i thellë dhe 77 inç i lartë
 • 12 hapje dritaresh
 • Pëlhurë guaskë Durasell Plus

Pro

 • Dritare me rrëshqitje të heshtur
 • Pëlhurë e tejdukshme me një drejtim
 • Forma me pesë anë rrit hapësirën
 • Mbrojtje e shkëlqyer nga era dhe elementët

Kundër

përshkrim i produktit

Të ulesh dhe të presësh në një të verbër mbi disa gënjeshtra të gjalla është një nga mënyrat më të mira për gjuetarin e harkut për të futur në thes një zog. Megjithatë, ky proces mund të jetë i gjatë, ndonjëherë pak i lodhshëm, dhe nëse nuk jeni në një blind të përshtatshëm me një karrige cilësore, mund të çmendeni. Orët në të verbër janë më të tolerueshme kur je rehat dhe ke hapësirë ​​për të lëvizur. Për gjuetarin e harkut që rri dhe prit, kjo blind në formë pesëkëndëshi është një blind i gjerë, i lehtë për t’u vendosur në tokë, që mund t’i rezistojë erës dhe elementëve kur hidhet poshtë dhe lidhet siç duhet. Ofron shumë hapësirë, një batanije Black ShadowGuard që eliminon hijet dhe siluetat brenda-the-verber, dhe një rrjetë të dukshme të njëanshme që do të thotë se nuk do të shikoni të njëjtin seksion të peizazhit për orë të tëra. Thellësia shtesë e shtuar në pjesën e pasme të blindës së tokës ju lejon të vizatoni në fshehtësi të plotë dhe, kur një zog angazhohet, 12 dritaret në Silent Slide janë të qeta dhe me madhësinë e duhur. Ai Tom plak nuk do të ketë një shans.

Më e mira për Bowhunting

Best_Turkey_Binds_ALPS_OutdoorZ

Pse bëri prerjen:

Blindi është i lehtë, gjë që e bën atë të lehtë për të kaluar nëpër pyll dhe dizajni i tij me profil të ulët siguron konfigurim të shpejtë dhe fshehje të lehtë.

Karakteristikat kryesore

 • 8 paund
 • 48 inç i gjerë me 44 inç i thellë dhe 46 inç i lartë
 • Lartësia qendrore 3 këmbë 10 inç
 • E qëndrueshme
 • Camo

Pro

 • Profil i ulët
 • E fortë dhe fleksibël
 • Sistemi i dritareve Silent-Trac 270 gradë
 • Dizajni i qendrës së aluminit me katër qendra
 • Miqësore për buxhetin

Kundër

përshkrim i produktit

Ky mjaltë i të verbërve vjen i veshur me Mossy Oak Obsession ose Mossy Oak Bottomland, dy modele të shkëlqyera gjeldeti që funksionojnë mirë gjatë pranverës në shumicën e zonave. Ndërtimi me profil të ulët e bën të lehtë fshehjen kudo që e goditni atë gëlltitje. Megjithëse i verbëri ka vetëm një lartësi qendrore prej 46 inç, ai ofron shumë hapësirë ​​për gjuetarin e harkut për të nxjerrë dhe vendosur kunjat e tyre mbi një zog që po afrohet. Më pëlqen hapja shumë e madhe e derës, e cila i lejon gjuetarit të harkut të gjelit të detit të hyjë dhe të dalë shpejt dhe në heshtje. Gjuetarët e harkut transportojnë shumë pajisje dhe kur pakoja, jelek, harku, etj., varen në derën e verbër, është dhimbje. Blindi peshon vetëm 8 paund, qendrat e aluminit janë ndërtuar me majë dhe kunja të projektuara, dhe korniza përdor shtylla të forta dhe fleksibël prej tekstil me fije qelqi.

Run-and-gun më të mirë

Best_Turkey_Binds_Primos_Hunting

Pse bëri prerjen:

Blindi peshon më pak se pesë kilogramë, që do të thotë se ju mund të mbani në njërën dorë gjuajtësin tuaj të besueshëm dhe në anën tjetër këtë blind me dy qendra me vendosje të shpejtë dhe të dominoni pyllin.

Karakteristikat kryesore

 • 4.5 paund
 • Konfigurimi i shpejtë
 • 59 inç qoshe me cep

Pro

 • Dy qendra të qëndrueshme
 • Tre dritare të xhiruara
 • Fshehje e përmirësuar
 • Rrjetë e tejdukshme

Kundër

përshkrim i produktit

Pyjet publike të gjelit të detit janë më të mbushur me njerëz se kurrë, dhe gllabëruesit duket se po bëhen më të ndritshëm. Fshehja është çelësi për të goditur vazhdimisht etiketën tuaj të gjelit të detit, dhe kjo blind rrjetë e qartë me një drejtim të rëndë, me vendosje të shpejtë dhe të rëndë, ofron dukshmëri supreme ndërsa ju jep maskim të shkëlqyeshëm. Është e shkëlqyeshme kur biesh mbi një mjekër të gjatë dhe keni mbulesë minimale, dhe unë e përdor gjithashtu në mbulesë të rëndë për fshehje më të madhe dhe për të ndihmuar në hedhjen e hijeve mbi pozicionin tim.

Dizajni me dy qendra është i papërshkueshëm nga plumbat dhe megjithëse ndihet jashtëzakonisht i ngurtë dhe i vështirë për t’u manipuluar në fillim, qendrat do të lirohen pak. Me tre dritare për të xhiruar, ju mund të ndryshoni shpejt pozicionet nëse është e nevojshme dhe të mos ktheni kuvertën në favor të Tomit që po afrohet. Dritaret janë gjithashtu të përmasave perfekte. Kur jam duke marrë një armë gjahu, nuk do të godas pyllin – veçanërisht pyjet e gjelit të detit publik – pa këtë të verbër.

Pop-Up më i mirë

Best_Turkey_Lidh_Browning

Pse bëri prerjen:

Me lartësinë qendrore prej gati shtatë këmbësh, Browning’s Envy ju lejon të qëndroni në këmbë dhe të gjuani ose të paktën të shtriheni gjatë orëve të gjata në të verbër.

Karakteristikat kryesore

 • 23 paund
 • Lartësia qendrore 6 këmbë 10 inç
 • Gjerësia e shkrepjes 74 inç
 • 59 inç i gjerë me 59 inç i thellë x 82 inç i lartë

Pro

 • Qëndroni dhe gjuani
 • Zona e shikimit në stilin e perdes 180 gradë
 • Funksionimi i heshtur i perdes
 • Akomodon të gjitha llojet e harkut, harkut dhe pushkës së gjahut

Kundër

përshkrim i produktit

Kjo po bëhet shpejt një nga blindat e mia të preferuara për gjuetinë e gjelit të detit për shkak të shkathtësisë së saj. Unë marr shumë gjuetarë gjela deti çdo vit, dhe disa marrin një hark të gjatë, hark, hark kompleks ose pushkë gjahu – dhe kjo e verbër strehon të gjitha armët. Kur jeni ulur dhe prisni që një zog të endet, është thelbësore të jeni të rehatshëm, dhe shumë gjuetarë të harkut dhe disa gjuetarëve të armëve të gjahut pëlqejnë të qëndrojnë në këmbë dhe të gjuajnë, gjë që mund ta bëni rehat falë lartësisë së këtij të verbëri. Portat e përfshira të kamerës janë të shkëlqyera për fotografimin dhe videon, sistemi i dritareve Silent-Trac është i qetë dhe perdet ofrojnë fshehje të shtuar. Plus, ai ka pëlhurë poliestër 600D dhe qendra alumini me majë dhe kunja të projektuara.

Buxheti më i mirë

Best_Turkey_Binds_Ameristep

Pse bëri prerjen:

I verbëri, për një gjuetar, është gjysmë i gjerë, vendosja është e lehtë dhe kur gjuetia të ketë mbaruar dhe është koha për të palosur të verbërit, nuk do të keni nevojë të hiqni ilaçet kundër ankthit.

Karakteristikat kryesore

 • 4.5 paund
 • 58 inç nga 56 inç nga 57 inç i lartë
 • Pëlhurë Durasell Plus

Pro

 • Drita
 • Fini mat në pëlhurë
 • Çmimi

Kundër

 • Vetëm për një përdorim
 • Është një pop-up

përshkrim i produktit

Unë nuk jam një adhurues i blindave të stilit pop-up pa një sistem qendror, por nëse e përdor një të tillë, Ameristep’s Gunner do ta bëjë atë në një majë. Blindet pop-up janë tradicionalisht një sherr për t’u prishur, por kjo nuk është e keqe. Ia vlen paratë nëse planifikoni të gjuani vetëm me një armë gjahu ose hark. Mos e blini këtë të verbër nëse jeni një gjuetar harku. Dizajni i hollë dhe gjurmët e vogla të të verbërve e bëjnë të lehtë fshehjen e tij dhe meqenëse guaska e jashtme është prej pëlhure Durashell Plus, mund të marrë pak abuzim dhe mund ta përdorni për stinët e ardhshme. Finitura mat në material është një prekje e këndshme pasi eliminon shkëlqimin.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini një blind për tokë

Para se të shpërndani kartën tuaj të kreditit, pyesni: Cili është qëllimi im për këtë blind? Për shembull, unë kryesisht bëj gjueti me hark për gjelat, kështu që dua një blind që është i gjerë, i rehatshëm, i qetë dhe shumë i qëndrueshëm. Ju nuk keni nevojë për të njëjtat veçori nëse dëshironi të vraponi dhe të gjuani me armë gjahu në dorë. Në këtë rast, ju dëshironi një blind të lehtë që është i qëndrueshëm me vendosje të shpejtë, por nuk keni nevojë domosdoshmërisht për madhësinë dhe fshehjen e plotë.
Ashtu si shumica e pajisjeve të gjuetisë – duke përfshirë pjesët e paraqitura në përmbledhjen tonë të pajisjeve më të mira të reja për gjuetinë e gjelit të detit – kur ju përshtatni zgjedhjen tuaj të verbër në tokë me stilin tuaj të gjuetisë, do të gjeni një markë që i përshtatet nevojave tuaja dhe do të bëhet një pjesë e qëllimshme në arsenali juaj i gjuetisë së gjelit të detit.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: A duhet të gjuaj gjelin në një të verbër?

Ju nuk keni për të. Shumë gjuetarë të armëve të gjahut preferojnë të mos marrin një blind, pavarësisht sa i lehtë mund të jetë ai blind. Ata struken pranë një peme dhe e ndjekin atë. Megjithatë, blinds toke do t’ju lejojë të largoheni me shumë, dhe nëse preferoni të uleni dhe të prisni mbi një zog me rehati, një blind në tokë të stilit hub është mënyra për të shkuar.

Pyetje: Ku i vendosni blindat për gjuetinë e gjelit të detit?

Mënyra më e mirë për të vrarë një gjeldeti nga një i verbër tokësor është të bëni disa rikonstruksione, të gjeni vendin ku duan të jenë zogjtë dhe t’i vendosni blindat dhe dekorat tuaja të vendosura dhe gati kur të arrijnë atje. Gjelat janë shumë të parashikueshëm, veçanërisht në fillim të sezonit. Nëse i shihni dy herë në të njëjtin vend, më mirë të jeni aty dhe gati në ditën e tretë.

Pyetje: A kujdesen gjelat për blindat?

Varet nga gjeli i detit. Unë kam gjuajtur trakte private dhe publike në Perëndim për zogjtë Merriam dhe Rios në Teksas, Oklahoma, Kansas dhe Nebraska. Shpesh e kam vendosur tokën time të verbër në mes të një fushe ag pa mbulesë për ta përzier, dhe zogjtë i kushtojnë vëmendje zero. Në anën e kundërt të medaljes, unë kam gjuajtur zogj lindorë dhe Osceola në Florida që do të fusnin bishtin dhe do të vraponin nëse i verbëri nuk do të përzihej plotësisht në mjedis. Nëse mund të përdor bimësinë – shumë blinda kanë rripa furçash – i përziej ato sa më mirë që të jetë e mundur.

Pyetje: A mund të shohin gjelat e blindave të tokës?

Gjelat mund të shohin gjithçka dhe kanë shikim të jashtëzakonshëm. Natyrisht, sa më mirë të përzieni në një të verbër, aq më shumë duket si pjesë e peizazhit për zogun.

Mendimet Përfundimtare

Nëse jeni një gjuetar serioz i gjelit të detit, veçanërisht ai që pëlqen të gjuajë me armë të shumta, keni nevojë për një ose tre të verbër në tokë. Më pëlqen fshehja që ofrojnë, dhe për shkak se shumë blinda tani kanë rrjetë të dukshme, ju keni një pamje të mirë të mjedisit tuaj, kështu që kur një zog hyn, ju mund ta shihni atë zog, por ata nuk mund t’ju shohin. Kjo e bën gjuetinë edhe më emocionuese.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë opsione të verbër, ne shqyrtuam blindat më të mira të gjuetisë të vitit 2022, duke përfshirë më shumë zgjedhje të vlerësuara nga Barronett, Browning dhe Primos.

Metodologjia

Unë gjueti gjelat e detit në shumë shtete çdo pranverë me harqe dhe armë gjahu, dhe secila prej blindave të përmendura është shqyrtuar dhe testuar tërësisht. Unë e marr shumë seriozisht gjuetinë e gjelit të detit për të rekomanduar diçka që nuk do të përmbushë pritjet tuaja në pyjet e gjelit të detit. Këto blinds tokësore janë të provuara dhe të vërteta.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.