Çizmet më të mira të gjuetisë në lartësi të vitit 2022


Përditësuar më 22 qershor 2022 në orën 16:09

Çizmet më të mira të gjuetisë në male janë shumë të ngjashme me kamionçinë më të mirë. Është subjektive dhe ka të ngjarë të ketë të bëjë shumë me vendin ku jeni rritur, çfarë përdorin familja dhe miqtë tuaj dhe stilin tuaj të gjuetisë. Të gjithë këta faktorë kontribuojnë në vendosjen se çfarë çizme duhet të lidhni kur është koha për të goditur kapakët.

Nëse keni qenë ndonjëherë në një udhëtim me pajisjen e gabuar, e dini se sa frustruese mund të jetë. Çizmet e gjuetisë janë padyshim pjesa më e rëndësishme e pajisjeve të gjuetisë. Nëse këmbët tuaja janë të pakëndshme, të lënduara ose kanë flluska, nuk do të qëndroni shumë gjatë në pyll. Çizmet më të mira të gjuetisë në male duhet të jenë të rehatshme, mbështetëse, të sigurta dhe mjaft të forta për t’i bërë ballë ditë pas dite në fushë. Pra, si i zgjidhni çizmet e duhura për gjuetinë në male?

Unë kam përpiluar një sërë opsionesh për t’ju ndihmuar të zgjidhni çizmet më të mira të gjuetisë në male për nevojat, buxhetin dhe stilin tuaj të gjuetisë.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini çizme gjuetie në lartësi

Zgjedhja e çizmes së duhur të gjuetisë malore mund të duket e frikshme. Ka një gamë të gjerë informacionesh, modelesh dhe stilesh për t’u renditur. Opsionet e çizmeve janë të ndryshme dhe të gjithë kanë një mendim se çfarë i bën çizmet më të mira të gjuetisë malore. Por ka disa faktorë që duhen marrë parasysh seriozisht për t’u siguruar që të përfitoni sa më shumë nga çizmet tuaja të gjuetisë.

Shkathtësi

Jeni duke kërkuar për një çizme gjuetie në lartësi, apo një çizme specifike për një lloj ndjekjeje? A do të gjuani në një shumëllojshmëri të llojeve të terrenit dhe klimave? Shkathtësia është thelbësore për shumë gjuetarë që zgjedhin të udhëtojnë ose të ndryshojnë pak gjërat. Ju duhet të merrni parasysh se çfarë dhe ku do të gjuani. Llojet, habitati dhe terreni do të jenë faktorë të rëndësishëm përcaktues në zgjedhjen tuaj të çizmeve.

Stili dhe Materiali

Ashtu si me shkathtësinë, zgjedhja e stilit dhe materialit të duhur të çizmeve duhet të bazohet në llojin e gjuetisë që bëni më shumë. Komoditeti, lartësia, pesha, ngrohtësia, ajrimi, fleksibiliteti dhe variabla të tjerë do të ndikojnë këtu. Nëse jeni duke goditur kapakë të vegjël në një terren shumë të lagësht, mund të jeni më mirë me një çizme gome. Nëse janë ecje të gjata në pyjet e mëdha, një zgjedhje më e rehatshme, më e qëndrueshme dhe mbështetëse duhet të marrë drejtimin. Malet e thyer dhe vendi i ashpër do të kërkojnë çizme të qëndrueshme dhe të qëndrueshme. Çdo gjueti malore do të kërkojë veçori të ndryshme nga çizmet tuaja. Mendoni se çfarë keni nevojë për të bërë çizmet tuaja në një gjueti, sepse çizmet e gabuara në aventurën e gabuar mund të bëjnë një ditë të mjerueshme.

Buxheti

Çmimet e çizmeve ndryshojnë, dhe ajo që ju merrni për paratë tuaja gjithashtu ndodh. Disa njerëz betohen duke shpenzuar para të mira për çizme, pasi i konsiderojnë këpucët si pajisjen më të rëndësishme në arsenalin e tyre. Nëse keni 400 ose 500 dollarë për të shpenzuar, do të merrni një produkt me cilësi më të lartë me qëndrueshmëri dhe jetëgjatësi të shtuar. Ndoshta edhe një garanci shtesë. Natyrisht, ne nuk jemi të gjithë në atë varkë. Ka ende çizme të shkëlqyera gjuetie për gjuetarët me një buxhet më të ngushtë.

Më e mira në përgjithësi

Danner Sharptail janë çizmet më të mira të gjuetisë së përgjithshme.

Pse e bëri prerjen: Kjo çizme ka komponentët e duhur për çizmet e gjuetisë në male të bëra gjithçka. Është i papërshkueshëm nga uji, i fortë dhe ka veçori të shtuara për rehati dhe mbështetje.

Karakteristikat kryesore

 • I papërshkueshëm nga uji
 • Platforma TERRA FORCE
 • Lëkurë me kokërr të plotë dhe sipërme najloni 900 denier

Pro

 • Projektuar me qëllim për gjueti në male
 • 365 ditë garanci
 • Komoditet dhe qëndrueshmëri

Kundër

Nëse do të blija një çizme të re gjuetie në male sot, do të shkoja me Danner Sharptail. Pse? Sepse ka veçoritë e një çizme premium, me një çmim të moderuar. Duket shkëlqyeshëm, ndihet mirë dhe nuk ka mungesë të vlerësimeve pozitive nga gjuetarët në të gjithë vendin. Sharptail ofrohet në një sërë opsionesh të ndryshme, duke përfshirë një zinxhir anësor, një çizme gjarpëri dhe një model 4.5″ përveç standardit 8″. Është projektuar posaçërisht për gjueti në male dhe mund të mbulojë të gjithë gamën e aventurave në male me kombinimin e duhur të çorapeve.

Sharptail është i qëndrueshëm dhe i lehtë dhe është ridizajnuar vitet e fundit, duke u mbështetur në suksesin e modelit të mëparshëm. Është plotësisht i papërshkueshëm nga uji, i fortë siç vijnë dhe pret një sërë veçorish të shtuara për rehati dhe mbështetje. Danner Sharptail është shumë e mirë për paratë tuaja.

Lëkura më e mirë

Thorogood 1957 Series Flyway janë çizmet më të mira të gjuetisë prej lëkure.

Pse e bëri prerjen: Çizmet e papërshkueshme nga uji të serisë 1957 Flyway janë një klasik në gjuetinë në male. Ato janë prodhuar në SHBA me të gjitha karakteristikat e duhura për rehati dhe qëndrueshmëri në pyll.

Karakteristikat kryesore

 • I papërshkueshëm nga uji
 • Konstruksion i plotë lëkure
 • Shtrati i këmbës i lëvizshëm me jastëk

Pro

 • E qëndrueshme
 • Prodhuar ne SHBA
 • Festohet në partneritetet e ruajtjes së maleve

Kundër

Nëse jeni duke kërkuar për një çizme klasike gjuetie malore, mos kërkoni më larg se sa bukuria e lëkurës këtu. Të mburrur në të gjithë komunitetin e maleve, çizmet Thorogood janë të njohura për ndërtimin afatgjatë dhe të qëndrueshëm. Ata janë çizmet zyrtare të Pheasants Forever dhe Quail Forever, si dhe të preferuara në mesin e gjuetarëve të barkave dhe gjelit.

Më kanë rekomanduar çizmet Thorogood nga miqtë dhe kolegët në komunitetin e gjuetisë së maleve, tregtinë, industrinë e drurit dhe gjetkë. Flyway, për mendimin tim, është një nga çizmet malore më të bukura në treg. Është një klasik. Qasja 8 inç e drurit për këtë çizme vendos qëndrueshmërinë dhe mjeshtërinë amerikane në ballë, dhe me një membranë të shtuar të papërshkueshme nga uji me frymëmarrje dhe një shtrat me jastëk të lëvizshëm të këmbëve, Thorogood i nxori edhe ndalesat për rehati.

Goma më e mirë

LaCrosse Burly janë çizmet më të mira të gjuetisë prej gome.

Pse e bëri prerjen: Burly është zgjedhja e preferuar për çizmet e gjuetisë prej gome. Prej kohësh është besuar nga gjuetarët nga komunitetet e drerëve, rosave dhe maleve, si dhe grackësit e gëzofit, peshkatarët dhe shumë të tjerë.

Karakteristikat kryesore

 • I papërshkueshëm nga uji
 • Rezistente ndaj rreshqitjes
 • Rrip i sipërm i rregullueshëm

Pro

 • 100% i papërshkueshëm nga uji
 • Ofrohet me çmime të ndryshme, ngjyra dhe izolime
 • Gjerësisht i disponueshëm

Kundër

 • Jo ideale për të gjitha llojet e gjuetisë malore

Çizmet e gomës LaCrosse janë ikonë në hapësirën e jashtme, nga versioni i vjetër i shkollës së gjelbër Grange, deri në çdo lloj Burly. Kjo çizme është e preferuar në mesin e gjuetarëve të drerëve, por nuk është e panjohur për gjuetarët e maleve. Kur vë në shënjestër zogjtë përgjatë skajeve të kënetës, gëmushave të lagështa të alderit, rrëshqitjeve dhe shtigjeve me baltë, Burly mbretëron suprem. Rripi i tij i rregullueshëm me firmë lejon një përshtatje të rehatshme rreth viçit dhe një shumëllojshmëri nivelesh izolimi ju lejojnë të zgjidhni modelin e duhur për stilin tuaj të gjuetisë.

Kuptohet, kjo nuk është çizme hiking. Megjithëse gjurmuesit e drerëve të mëdhenj të pyjeve mund të mos pajtohen, ju nuk dëshironi të vendosni 10 milje plus në këtë çizme pa pushim gjatë gjithë sezonit. Thënë kështu, dizajni Ankle Fit i LaCrosse shton një nivel stabiliteti dhe mbështetjeje që shumë çizme të tjera gome nuk e bëjnë, dhe kështu lejon përdorimin në të gjithë terrenin, brenda arsyes.

Më e mira për femra

Danner Women's Wayfinder janë çizmet më të mira të gjuetisë për femra.

Pse bëri prerjen: Danner’s Wayfinder është një çizme e lehtë gjuetie e qëndrueshme dhe e qëndrueshme. Danner ofron këtë çizme të punuar mirë dhe të menduar me një çmim solid vetëm për gratë gjuetare.

Karakteristikat kryesore

 • Astar i thatë i papërshkueshëm nga uji Danner
 • Shtrati i këmbës prej poliuretani me qeliza të hapura
 • Peshë e lehtë

Pro

 • Ofrohet në stile të shumta dhe ofendime
 • Rreshtim i papërshkueshëm nga uji
 • 365 ditë garanci

Kundër

Ndërsa unë kurrë nuk kam pasur probleme me gjetjen e opsioneve të disponueshme të çizmeve për veten time, kam pasur zhgënjimin e blerjes së çizmeve të gjuetisë për femra për gruan time. Nuk ka pothuajse shumëllojshmëri atje, dhe ajo që është në dispozicion shpesh mund të jetë e vështirë për t’u burim. Thënë kështu, Danner Women’s Wayfinder është një çizme e fortë malore, me një sërë veçorish dhe opsionesh të krijuara për qëllime.

Wayfinder për Women ofrohet në tre nivele të ndryshme izolimi, secila me ngjyrën dhe modelin e vet kamo. Këpuca është projektuar me kujdes në Danner’s DT5 e fundit, duke dhënë një përshtatje atletike me shumë mbështetje për ecje të gjata dhe udhëtime gjuetie. Hidhni shtratin e tyre të këmbës me qelizë të hapur poliuretani dhe tabanin e mesëm Plyolite, dhe së bashku vjen ajrimi dhe rehatia. Nëse mund ta gjeni në magazinë, Danner Women’s Wayfinder është një zgjedhje e shkëlqyer për çizmet e gjuetisë në male.

Premium më i mirë

Crispi Nevada janë çizmet më të mira premium të gjuetisë malore.

Pse e bëri prerjen: E konsideruar si një nga çizmet më të mëdha, më të forta dhe më jetëgjata të gjuetisë të të gjitha kohërave, Crispi Nevada është një çizme premium gjuetie. Ka një sistem të fortë mbështetës, ndërtim të qëndrueshëm dhe një përshtatje të rehatshme për t’ju qëndruar gjatë gjithë ditës.

Karakteristikat kryesore

 • Sistemi mbështetës i kyçit të këmbës ABSS
 • I papërshkueshëm nga uji
 • Shtrati i lëvizshëm me rrjetë ajri Crispi

Pro

 • Frymëmarrja
 • Qëndrueshmëria
 • Rehati

Kundër

Nëse jeni duke kërkuar për një çizme me vite histori, shkathtësi, rehati dhe qëndrueshmëri, Crispi Nevada është mënyra më e mirë. Ofrohet në modele të izoluara dhe jo të izoluara dhe konsiderohet si një nga çizmet premium të gjuetisë në treg. Crispi Nevada është përmirësuar gjatë dekadave të përdorimit dhe modeli aktual qëndron ndër më të mirët deri më tani.

Nevada është veçanërisht e popullarizuar në mesin e gjuetarëve dhe njerëzve perëndimorë që ecin në distanca të gjata nëpër një vend të ashpër dhe kanë nevojë për një çizme që do të përballojë abuzimin. Modelet inovative në mbështetjen e kyçit të këmbës, kornizën, frymëmarrjen dhe rehatinë kanë çuar në një sasi të jashtëzakonshme lavdërimi për këtë çizme. Shkathtësia është vendi ku Nevada shkëlqen me të vërtetë. Nëse jeni në kërkim të një lloj çizmeje të vetme për të gjitha llojet e gjuetisë në male, Crispi Nevada ia vlen një vështrim serioz.

Si i bëmë zgjedhjet tona

Verën e kaluar, vendosa të zgjidhja një çizme të re për të ndjekur pulën dhe gjelin nga Maine në Minesota. Më duhej një çizme e vërtetë gjuetie malore. Bëra kërkimin, anketova masat dhe mora një sërë sugjerimesh nga gjuetarët e zjarrtë të maleve nga i gjithë vendi. Dizajni, stili dhe pika e çmimit të gjitha të përfshira në bisedë. Që atëherë, roli im aktual në Shoqërinë Ruffed Grouse më ka dhënë mundësinë për të gjuajtur me njerëz të respektuar dhe me përvojë në komunitetin e maleve. Ata të gjithë kishin këndvështrime të ndryshme për atë që i bën çizmet më të mira të gjuetisë malore dhe cilat konsiderata ishin më të rëndësishme për ta. Unë i bazova zgjedhjet e mia në kriteret e mëposhtme:

 • Ndjekja: Çfarë lloj gjuetie në male planifikoni të bëni dhe çfarë ju duhen më së shumti çizmet tuaja për të shkëlqyer?
 • Dizajni: Nga çfarë materialesh janë bërë çizmet? Si janë ndërtuar ato?
 • Qëndrueshmëria: Sa do të zgjasin çizmet në fushë? A mund t’u besoj atyre për t’i bërë ballë kushteve të vështira?
 • Përdorshmëria: Për çfarë janë krijuar çizmet? A janë ato të lehta? A kanë ata mbështetje?

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Çfarë e bën një çizme të mirë në lartësi?

Një çizme e mirë në lartësi është e qëndrueshme, e rehatshme, përshtatet mirë dhe do të zgjasë më shumë se një ose dy sezone. Për të zgjedhur çizmet e duhura, duhet të filloni me buxhetin e tyre dhe të punoni drejt gjetjes së çizmeve me karakteristikat më të dëshiruara brenda atij diapazoni të çmimeve.

Pyetje: A duhet të jenë çizmet e larta nga uji?

Kjo varet nga habitati dhe kushtet ku planifikoni të gjuani. Me shumë mundësi, gjuetia juaj në male do t’ju çojë në një larmi terreni dhe klime. Uji është i rëndësishëm për shumë zogj, dhe kështu shpesh përfshihet në zonat tona të gjuetisë. Nëse nuk është plotësisht i papërshkueshëm nga uji, një lloj astari i papërshkueshëm nga uji ose trajtimi i materialit të jashtëm do t’ju ndihmojë të qëndroni të lumtur kur çizmet tuaja lagen.

Pyetje: Si e zgjidhni izolimin për çizmet e gjuetisë malore?

Nisuni të zgjidhni një nivel izolimi bazuar në gamën e temperaturave që do të shihni më shpesh. Për shembull, nëse do të gjuani kryesisht në mot 0-40 gradë, mund të dëshironi një nivel izolimi me peshë të mesme, 400-800 gram. Nëse jeni të përqendruar vetëm në sezonin e hershëm çdo vit, opsionet jo të izoluara do të funksionojnë. Ju mund të përshtateni shumë me çorape, leshi, veshje të ndryshme, etj. Nëse si unë, ju hasni një gamë jashtëzakonisht të gjerë temperaturash gjatë sezonit tuaj të lartë, mund të dëshironi të punoni për të pasur dy opsione të çizmeve të larta në arsenalin tuaj të ingranazheve— një me izolim dhe një pa.

Mendimet Përfundimtare

Kujdesi për këpucët dhe këmbët mund të shkojë shumë në terren, ndoshta më gjatë se shumica e llojeve të tjera të pajisjeve ose përgatitjeve. Në gjuetinë malore, ne shpesh matim suksesin e ditës sonë me kilometrat që kemi kaluar. Gjetja e çizmeve më të mira të gjuetisë malore për stilin tuaj të gjuetisë do t’ju mbajë në fushë më gjatë dhe, nga ana tjetër, do t’ju ndihmojë të vendosni më shumë zogj në jelekun tuaj.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.