Çizmet më të mira të peshkimit në akull të vitit 2022


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve.

Përditësuar më 13 tetor 2022 në orën 15:22

Çizmet e peshkimit në akull janë në fund të listës së shumë nevojave të peshkatarëve të akullit për një ditë peshkimi në një rrugë ujore të ngrirë. Por e vetmja pjesë më e ulët që duhet të vendosen këto dispozita, megjithatë, është pjesa më e poshtme e trupit tuaj.

Mbajtja e këmbëve tuaja të ngrohta në akull ju siguron të keni një ditë të këndshme. Ndërsa zgjedhja e çizmeve më të mira të peshkimit në akull për ju mund të duket si një imponim i thjeshtë, ka më shumë se ku tabani i ngjitur takohet me ujin e ngrirë. Në fund të fundit, mjerimi e do shoqërinë me këmbë të ftohtë. Në momentin që këmbët tuaja ftohen, është tepër vonë – i gjithë trupi juaj ndjek shembullin.

Përdorni këtë udhëzues për të gjetur çizmet më të mira të peshkimit në akull për ju, në mënyrë që të përqendroheni në atë që ka rëndësi: kapjen e peshkut.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini çizme peshkimi në akull

Ka shumë për të menduar kur zgjidhni çizmet më të mira të peshkimit në akull, jo vetëm për t’ju dhënë më të mirën për Benjaminët tuaj, por më shumë për t’ju lejuar të kaloni ditën më të rehatshme dhe argëtuese gjatë peshkimit në akull.

Kohëzgjatja

Sa nga dita kaloni në akull është një faktor. Jeni tipi i peshkatarit që qëndron jashtë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit? Ndoshta ju kaloni vetëm disa orë duke mbajtur shkopin tuaj të peshkimit në akull gjatë një shëtitjeje mesatare. Sa më gjatë të prireni të qëndroni jashtë, aq më shumë izolim do të dëshironi.

Temperatura

Mos neglizhoni temperaturat mesatare të ajrit të ambientit ku peshkoni më së shumti në akull. Në shumicën e rajoneve jugore të brezit të peshkimit në akull, ai rrallë mund të bjerë nën pikën e ngrirjes, e lëre më në zero. Sa më në veri të shkosh, aq më i ftohtë; deri në pikën kur godet zero, ndihet disi e butë.

Dëborë dhe Slush

Thellësia e paketës normale të borës gjithashtu luan një rol të madh. Disa zona mund të shohin borë deri në kofshë, ku të tjerat një gërvishtje që fryn nëpër liqen duket si shumë. Dhe sa më e trashë të jetë bora në një rrugë ujore të ngrirë, aq më shumë e shtyn akullin poshtë në liqen. Nëse kjo ndodh, uji depërton përmes tij, duke krijuar llucë midis shtresave.

Transporti

Mënyra se si arrini në vendndodhjen tuaj të peshkimit është gjithashtu një faktor. Nëse e thundroni në këmbë, janë në rregull çizmet fleksibël dhe me peshë më të lehtë. Nëse hipni në një motor, krah për krah ose me motor dëbore, çizmet më të rënda mund të jenë vetëm bileta. Kur drejtoni një pajisje me ndërrim manual, do të dëshironi çizme peshkimi në akull me përforcim në vendet kryesore.

Çizmet më të mira për peshkim në akull

Çizmet Korkers janë çizmet më të mira të peshkimit në akull.

Korkers POLAR VORTEX 1200 Tapa

Pse bëri prerjen: POLAR VORTEX 1200 është një çizme shumë e ngrohtë, e papërshkueshme nga uji dhe e gjithanshme me peshë të lehtë. Është jashtëzakonisht komode kur ecni dhe qëndroni ulur; i lehtë për t’u përdorur me kuadrat me ndërrim manual dhe futet lehtësisht në mbështetësen e këmbëve të motorit të dëborës.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 • Pesha: 4 paund, 4 ons (madhësia 9)
 • Ngjyrë: E zezë/argjend
 • Lartësia: 11 inç

Pro

 • Lehtë ndezje/fikje
 • Rregullimet më të lehta të lidhëses
 • Shpata të këmbyeshme

Kundër

Gjëja e parë që bie në sy me Korkers POLAR VORTEX 1200, çizmet më të mira të peshkimit në akull janë Boa M4 Fit System që zëvendëson lidhëset. Kjo lejon ndezjen dhe fikjen e shpejtë, si dhe një përshtatje të personalizuar që përshtatet për trashësinë e çorapeve që keni veshur sa herë që i përdorni. Rrotulloni dorezën e arpionit dhe bagazhi shtrëngohet në mënyrë të barabartë; nxirreni çelësin dhe lirohet shpejt.

Një tjetër veçori unike janë thembra të këmbyeshme. POLAR VORTEX 1200 transportohet me një komplet gome gome SnowTrac dhe një palë thembra gome me stuko IceTrac. Ky i fundit është i pajisur me 32 karabit për taban për shumë kafshim në akull. Ndërrimi i tabanit të mbyllur për gomën e gomës i mban dyshekët e dyshemesë së automjetit dhe hyrjet e shtëpisë pa dëmtime.

Ka 1200 g izolim 3M Thinsulate, si dhe një shtrat me mbrapa kundër ngrirjes me aerogel poshtë për t’i mbajtur këmbët të ngrohta gjatë qëndrimit ulur. Megjithatë, ato nuk do t’i nxehin këmbët tuaja kur ecni.

Më e mira për të ftohtin ekstrem

Çizmet baffin janë çizmet më të mira të peshkimit në akull.

Baffin GUIDE PRO II Bafina

Pse bëri prerjen: Baffin’s GUIDE PRO II është testuar dhe provuar në ekstremet e Poleve të Veriut dhe Jugut. I gjatë dhe jashtëzakonisht i izoluar me gater të integruar për të mbajtur borën jashtë dhe viçat të ngrohtë.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 • Pesha: 8 paund, 5 ons (madhësia 10)
 • Ngjyrë: E kuqe/e zezë
 • Lartësia: 17 inç

Pro

 • Pothuajse deri në gju
 • Materialet e sipërme fleksibël
 • Frymëmarrëse

Kundër

Teknologjia moderne e hidroizolimit të Baffin GUIDE PRO II e zmbraps ujin, por mbetet e frymëmarrjes. Kjo i mban këmbët dhe viçat të thatë nga spërkatja e ujit kur përdorni një trapë elektrike ose kur shkelni nëpër borë të thellë. Gjithashtu lejon që çdo djersë të shpëtojë.

Pjesa e jashtme e kësaj çizme është prej gome polare, e cila qëndron elastike në temperatura nën zero për kapje më të madhe. Izolimi B-Tek është i përshtatshëm për këmbën, për të përfituar nga ruajtja e nxehtësisë dhe komoditeti i këmbës. Ekziston edhe një shtojcë gishtash prej çeliku të përforcuar me 3 kunja për përdorimin e skive të tërthortë kur kaloni nëpër shkurre kur ktheheni në liqene të largëta.

Më e mira për femra

Çizmet e kompanisë me çizme balte janë çizmet më të mira të peshkimit në akull.

Kompania Muck Boot Arctic Ice Arctic Grip AT Mid qime

Pse bëri prerjen: Arctic Ice me Arctic Grip AT i Muck Boot Company ka përmasa dhe formë për të krijuar përshtatjen e duhur për këmbën e një gruaje. Këto çizme peshkimi në akull janë të gjithanshme dhe funksionojnë mirë për rekreacione të tjera dimërore, të tilla si gjuetia me këpucë në borë dhe gjuetia e kafshëve të vogla.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
 • Pesha: 2 paund (madhësia 8)
 • Ngjyrë: Thekse të zeza/rozë
 • Perimetri i viçit: 15 inç

Pro

 • Ecje e lehtë
 • Materiale fleksibël
 • 100% i papërshkueshëm nga uji

Kundër

 • Asnjë astar i lëvizshëm
 • Mund të jetë e ngushtë për ata me viça të mëdhenj

Një mbulesë e sipërme e futur e shtratit të këmbës bioDEWIX në Arctic Ice Arctic Grip AT Mid ndihmon në menaxhimin e lagështirës për shkak të kondensimit dhe djersës, e cila mund t’i ftojë këmbët po aq lehtë sa uji që hyn në bagazh. Kjo gjithashtu ndihmon në kontrollin e erërave kur përfundon dita.

Kapja e kësaj çizme në sipërfaqet e rrëshqitshme është më e mirë se këpucët mesatare të dimrit për shkak të shollës së saj Vibram Artic Grip AT. (Shënim: Mbajtësit e akullit rekomandohen gjithmonë kur peshkoni në akull.) Rreshtimi i brendshëm është i butë dhe i lehtë, megjithatë vlera e tij e izolimit vlerësohet deri në -40˚ Fahrenheit. Çizma e sipërme përshtatet mirë në këmbë për të mbajtur ujin dhe borën jashtë. Megjithatë, kjo mund të pengojë futjen e veshjeve të sipërme.

Më e mira për Deep Snow/Slush

Çizmet Clam Sub-Zero X janë çizmet më të mira të peshkimit në akull.

Clam Sub-Zero X Boot ngërç

Pse bëri prerjen: Konstruksioni i ngjeshur i çizmeve të Clam’s Sub-Zero X do të thotë që uji nuk mund të depërtojë në asnjë rrethanë. Kanë peshë shumë të lehtë për një çizme gome të vullkanizuar, të izoluar mirë.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 • Pesha: 4 paund, 4 ons (madhësia 10)
 • Ngjyrë: E zezë/qymyr

Pro

 • Ndërtim pa probleme
 • Nuk ka lidhëse
 • Skeda Heal kick lehtëson heqjen

Kundër

 • Mund të ndodhë njëfarë kondensimi

Edhe nëse është i lagësht, leshi ruan nxehtësinë. Veshjet e leshta të lëvizshme në çizmet Sub-Zero X të Clam e bëjnë shumë të lehtë tharjen e djersës—të pashmangshme pas një dite të plotë në akull.

Shtrëngoni kordonin e tërheqjes në pjesën e sipërme dhe materiali e mban borën jashtë dhe ndihmon në ruajtjen e nxehtësisë së trupit. Kjo është një çizme e shkëlqyer për peshkatarët që ulen në kasolle portative pa dysheme ose për ata që lëvizin vrima më vrimë gjatë gjithë ditës. Këto janë një nga çizmet më të mira për peshkimin në akull në sezonin e vonë, kur bora në bregdet fillon të shkrihet dhe lluca grumbullohet në akull.

Më e mira për një buxhet

Çizmet Sorel Blizzard XT janë çizmet më të mira të peshkimit në akull.

Çizme Sorel Blizzard XT Sorel

Pse bëri prerjen: Çizmet Sorel’s Blizzard XT janë një vlerë e mirë për paratë. Ato ofrojnë performancë të respektueshme për udhëtime të shpejta në akull pas punës ose disa orë në fundjavë.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
 • Pesha: 1 paund, 13,6 ons (madhësia 10)
 • Ngjyrë: E zezë
 • Lartësia: 15.25 inç

Pro

 • Mirë në borë të thellë
 • Shumë pak lidhëse
 • Të lira në krahasim me të tjerët

Kundër

 • Dantella jo të papërshkueshme nga uji
 • Vlera më e ulët e izolimit në krahasim me të tjerët

Ndërsa është e vështirë të gjesh një çizme në këtë gamë çmimesh që të jetë e papërshkueshme nga uji, pjesa e sipërme sintetike e Blizzard XT e largon shumë mirë H2O me veshjen e saj PU.

Astarja e brendshme – e bërë me 9 mm ndjesi të ricikluar reflektuese të gjithë nxehtësisë – është e lëvizshme për tharje të shpejtë të kondensimit. Pjesa e mesit është një prizë 2,5 mm e lidhur me ngrirje për të mbajtur të ftohtin të mos zvarritet nga poshtë. Pjesa e sipërme e çizmes mund të mbahet e shtrënguar në këmbë me kordonin e saj tërheqës dhe mbylljen me fuçi. Kjo është një çizme e mirë për njerëzit me buxhet të kufizuar që ecin shumë gjatë peshkimit në akull.

Metodologjia

Pasi kalova 50-vjeçarët e fundit në brezin e dëborës të Miçiganit të Poshtëm, kam parë teknologjinë e përdorur për t’i mbajtur të pjekurat e tua të tua të transformuara jashtëzakonisht. Si fëmijë, t’i mbash këmbët të thata nënkuptonte t’i mbështjeje me thasë Wonder Bread pasi të vishje çorape, dhe më pas t’i rrëshqiste në çfarëdo çizme dimërore që shitej në dyqanet lokale të pesë dhe dime atë vit. Më vonë, udhëtimet e peshkimit në një liqen të ngrirë nënkuptonin veshjen e çizmeve të hënës (ju fëmijët mund ta gjeni atë në Google). Këto ishin më shumë si një sfungjer në formën e këpucëve dhe thithnin çdo ons lagështie që mund të mblidhnin.

Shumëçka ka ndryshuar që nga ato ditë. Më pas, kam shpenzuar orë të panumërta në akull të fortë, në dëborë në akull, në llucë në akull, si dhe në temperatura nga vetëm ngrirja në 40-nën zero. Më poshtë është ajo në të cilën u thellova kur kritikova çizmet më të mira të peshkimit në akull:

 • Izolimi: Nuk është vetëm shuma që ka rëndësi, por se ku ndodhet në bagazh. Ajo që është midis këmbëve dhe shputave është po aq e rëndësishme, nëse jo më shumë, po aq e rëndësishme sa anët dhe pjesa e sipërme.
 • Lehtësia e vendosjes dhe heqjes së tyre: Veshja për një ekskursion peshkimi në akull është pothuajse aq afër përgatitjes për një mision në Hënë, sa shumica prej nesh do të ketë ndonjëherë. Në momentin që arrini te çizmet, mund të keni filluar të djersitni, gjë që nuk është ideale. Përpjekja për të veshur një palë çizme është gjëja e fundit që dëshironi të bëni gjithashtu. Dhe heqja e tyre pa ndihmën e dikujt tjetër është po aq e rëndësishme.
 • Qëndrueshmëria: No dëshiron të blejë një palë çizme të reja peshkimi në akull çdo vit. Ndërtimi dhe jetëgjatësia e këpucëve ishte gjithashtu një konsideratë kryesore.
 • Rehati: Këmbët e ngrohta nuk do të thotë domosdoshmërisht këmbë të rehatshme. Mendimet për shtrojat me cilësi të lartë, pesha e çizmes dhe potenciali për t’u përplasur me viçin u renditën në listë.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Çfarë mund të pres të paguaj për një palë çizme peshkimi në akull?

Si çdo këpucë, ju me të vërtetë e merrni atë që paguani me çizmet e peshkimit në akull. Por kjo do të varet edhe nga fakti se sa i etur jeni peshkatar akulli. Në përgjithësi, do të jeni të kënaqur me cilësinë, komoditetin dhe ngrohtësinë e çizmeve nga 200 deri në 270 dollarë. Disa, megjithatë, mund të kushtojnë deri në 500 dollarë për dashnorin e sporteve ekstreme. Nëse sapo keni filluar në peshkimin në akull, mund të gjeni se çizmet buxhetore do t’ju bëjnë. Dhe nëse zbuloni se jeni duke hyrë me të vërtetë në të, gjithmonë mund ta përmirësoni dhe përdorni çiftin më të vogël për të gërmuar trotuarin.

Pyetje: A duhet të përdoren kapëse akulli së bashku me çizmet e peshkimit në akull, nëse nuk janë ndërtuar tashmë në thembra?

Kjo mund të jetë vetëm një përgjigje me një fjalë: Po!
Por më lejoni të shtjelloj… Akulli është, mirë, akull. Edhe me borën në pjesën e jashtme të tij, sipërfaqja e ngrirë e liqenit nuk është thjesht e rrëshqitshme, por e lëkundet pranë shkëmbit të fortë. Kockat e thyera dhe të pasmet e copëtuara kanë ndodhur nga një rrëshqitje dhe rënie gjatë përpjekjes për të shijuar një ditë në akull duke u përpjekur për të kapur darkën. Në përgjithësi, peshkimi në akull nuk është i rrezikshëm; por pse të rrezikosh.

Pyetje: A mund të përdor këpucë dëbore me çizme peshkimi në akull?

Po ti mundesh. Por sugjerohet përdorimi i tyre vetëm kur shkoni në dhe nga liqeni. Nëse nuk ka borë në akull, atëherë, padyshim, nuk do t’ju duhen. Nëse liqeni ka borë mjaftueshëm të thellë për nevojën e këpucëve të borës, nga ana tjetër, ka një shans të mirë që të ketë llucë në përzierje. Me çdo hap që hidhni, gjithnjë e më shumë llucë do të grumbullohet mbi këpucët e dëborës dhe së shpejti do të ndiheni sikur keni blloqe zhir të lidhur me çizmet tuaja të peshkimit në akull. Dhe sapo akulli të grumbullohet në këpucët tuaja të dëborës, nëse nuk keni një mjet për t’i copëtuar të gjitha pa i dëmtuar ato, ato do të jenë të pavlera për kthimin në automjetin tuaj.

Një fjalë e fundit mbi blerjet për çizmet më të mira të peshkimit në akull

Mos kurseni. Jo, seriozisht; mos… mos kurse…

Blini çizmet më të mira të peshkimit në akull që mund të përballoni për të shtuar në pajisjet tuaja të peshkimit në akull. Ju do t’i përdorni ato për shumë më tepër sesa thjesht peshkim në akull. Këpucët e lira nuk zgjasin kurrë. Përsosmëria vlen. Dhe këmbët e ftohta nuk janë argëtuese.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.