Dhuratat më të mira për gjuetarët: 2021


Përditësuar më 7 shtator 2022 në orën 17:25

Gjetja e dhuratave të duhura për gjuetarët nuk është detyrë e lehtë. Në fakt, shumica e gjuetarëve të përkushtuar ndoshta tashmë i kanë të gjitha pajisjet që u nevojiten. Kjo nuk do të thotë se ata nuk duan më shumë pajisje, sepse gjuetarët gjithmonë duan më shumë pajisje. Ju vetëm duhet të gjeni pajisjet pa të cilat nuk mund të hyjnë në fushë.

Kjo nuk është detyrë e lehtë, veçanërisht nëse nuk e gjuani veten. Por nuk mund të gaboni nëse dini çfarë pyetjesh të bëni. Mendoni se çfarë lloj loje gjuajnë, ku dhe kur gjuajnë dhe sa ditë kalojnë në pyll. Këta faktorë kontribuojnë në atë se çfarë lloj pajisjesh sjellin në fushë. Për t’ju ndihmuar të kurseni pak kohë dhe të siguroheni që dhurata juaj të mos përfundojë në cep të garazhit, unë bashkova këtë listë të ideve të dhuratave. Unë madje e zbërtheva atë nga idetë e përgjithshme të dhuratave në pajisjet specifike të ndjekjes për të fiksuarit pas gjuetisë. Pavarësisht se çfarë ndjekin në vjeshtë, këto janë dhuratat më të mira për gjuetarët.

Çfarë duhet të keni parasysh kur blini dhurata të gjuetisë

Kur bëhet fjalë për pajisje, gjuetarët janë të kujdesshëm. Neve na pëlqen të kemi disa gjëra për gjueti specifike, dhe pasi gjejmë atë që funksionon, rrallë devijojmë prej saj. Merrni parasysh sa vijon për t’u siguruar që dhurata e radhës që bëni do të jetë në paketën e gjahtarit tuaj.

Ndjekje

Çfarë lloj loje janë duke gjuajtur? Kjo duhet të jetë pyetja e parë që bëni kur kërkoni të blini një dhuratë gjuetie. Edhe pse ka disa mbivendosje, pajisjet e gjuetisë zakonisht ndryshojnë nga një ndjekje në tjetrën. Gjuetarët e rosave kanë nevojë për kaldaja, karrem dhe një çantë të verbër. Gjuetarët e maleve kanë nevojë për portokalli flake, pantallona fushore dhe çizme. Gjuetia e gjahut të madh madje ndryshon në bazë të specieve dhe vendndodhjes. Para se të filloni kërkimin tuaj, përcaktoni se çfarë lloj gjuetie bëjnë dhe përqendrohuni në atë vend.

Vendndodhja dhe koha e vitit

Kushtet e gjuetisë ndryshojnë në të gjithë vendin. Kjo do të thotë që një gjuetar rosash në Maine do të përdorë veshje të ndryshme nga një gjuetar rosash në Teksas. Mendoni se ku dhe kur gjuajnë. A dalin në temperatura nën zero? A po ecin male për të gjetur dre? A kërkojnë sisteme shtresimi gjatë gjithë sezonit? Këto pyetje ju ndihmojnë të merrni parasysh sezonalitetin dhe kushtet në të cilat duhet të funksionojë pajisja.

Qëndrueshmëria dhe përdorimi

Pajisjet cilësore të gjuetisë duhet të zgjasin sezon pas sezoni. Unë besoj në investimin në pajisje cilësore për një kohë të gjatë. Kjo mund të nënkuptojë të shpenzoni pak më shumë përpara, por nëse gjuetia është diçka për të cilën personi është serioz, atëherë pajisjet cilësore ia vlen. Unë dua pajisje që mund të durojnë dhe të vazhdojnë të funksionojnë si të reja. Kërkoj veshje me teknologjinë Gore-Tex dhe Wind-Stopper, garanci të përjetshme dhe materiale të nivelit të lartë. Pajisjet e gjuetisë futen në majë dhe nëse blini diçka që nuk mund t’i rezistojë elementeve, nuk do të zgjasë shumë.

enigmën e tij

Ka disa pajisje që nuk mund t’i rekomandoj sa duhet, dhe dollapi Yeti panga bie në atë kategori. Unë kam shkruar për këtë çantë më shumë se një herë dhe jam i lumtur ta bëj përsëri. Dizajni vërtet i papërshkueshëm nga uji do të sigurojë që të gjitha pajisjet dhe rrobat tuaja të qëndrojnë të thata. E testova pa dashje këtë kur lashë pangën time jashtë çadrës sime gjatë një stuhie shiu në Idahon Jugore në një gjueti. Gjithçka mbeti e thatë. Ishte po aq autentike sa mund të marrë një test ingranazhesh. Panga vjen në tre madhësi, dhe ngjyra e re e nxirë është e lehtë për sytë.

fitnes i vështirë

Kohët e fundit u transferova në Kolorado dhe kjo vjeshtë do të jetë sezoni im i parë në Rockies. Malet e thepisura janë provuar të jenë të vështira për trupin tim këtë verë dhe më duhej të isha në formë para sezonit të drerit. Mtntough Fitness Lab u ofron gjahtarëve perëndimorë mundësinë për t’u stërvitur gjatë gjithë vitit me programe specifike për përgatitjen parasezonale, stërvitjen në sezon dhe forcimin pas sezonit. Fillova me stërvitjen 80-ditore të përgatitjes parasezonale të gjuetarëve të vendit. Edhe pse do të doja të kisha qenë më i disiplinuar me programin, ai përsëri më ndihmoi të përmirësoja qëndrueshmërinë time në përgatitjen për sezonin. Udhëzimet dhe videot hap pas hapi janë jashtëzakonisht të dobishme për t’ju mbajtur në rrugën e duhur gjatë stërvitjes. Shërbimet e abonimit të gjuetisë zakonisht vijnë në formën e hedhjes së kunjave në harta, por fitnesi Mtntough është diçka nga e cila mund të përfitojë çdo gjuetar.

Shtrirja më e mirë e zbulimit: Maven CS.1

Best_Maven_CS.1_Spotting_Scope_Maven

Gjuetia në vendlindje kërkon optikë të mirë dhe Maven CS.1A kombinon xhami të shkëlqyer me një ndërtim të lehtë me një çmim të arsyeshëm. CS.1 është ndërtuar me ED Glass me shpërndarje jashtëzakonisht të ulët për të ofruar një imazh të qartë dhe përmban një gamë zmadhimi 15-45x me një lente objektive 65 mm për performancë me rreze të gjatë. Unë e kam përdorur këtë vëzhgues gjatë dy muajve të fundit për të gjetur gjahun dhe për t’u përgatitur për sezonin e gjuetisë. Binot e mia Maven B.6 më ndihmojnë të gjej kafshët fillimisht përpara se të kaloj në CS.1 për të telefonuar për një pamje më të mirë. Është ndërtuar nga një kornizë e lehtë magnezi dhe alumini, duke e bërë të lehtë paketimin dhe transportin në terren. CS.1 përshtatet në mënyrë të përkryer në xhepin e përparmë të Stone Glacier Sky 5900 dhe montohet lehtësisht në Tripodin tim Sirui T-024SK. CS.1 shitet me pakicë për 800 dollarë, por duke marrë parasysh cilësinë e këtij objekti zbulimi, është një vlerë e mirë. Plus, garancia e përjetshme e Maven siguron që do të keni gjithmonë një vëzhgues sezon pas sezoni.

raghorn bërë stol

Një thikë e madhe gjuetie duhet të jetë e fortë, e mprehtë, e qëndrueshme dhe e lehtë. Benchmade 15600OR Raghorn i ri i ka të gjitha ato cilësi, plus një përfundim cerakote portokalli hi-vis në teh. Kur e nxora këtë thikë nga kutia, e mbajta në një copë letër dhe pa ushtruar presion, Raghorn e preu si gjalpë. Kjo thikë është e mprehtë! Dizajni i lehtë e bën këtë thikën ideale të gjuetisë së lojërave të mëdha të vendit. Do të jetë në paketën time për secilën nga gjuetitë e mia këtë vjeshtë, dhe ju mund ta merrni një kur të dalë në fund të tetorit.

garmin 66i

Siguria është e para. Kjo ka qenë gjithmonë motoja ime. Gjuetia mund të na çojë në disa vende mjaft të mrekullueshme, por ato shpesh janë të largëta dhe të rrezikshme. Garmin 66i është një GPS dore dhe komunikues satelitor me një veçori interaktive SOS të disponueshme 24/7. Karakteristika ime e preferuar është komunikuesi satelitor, sepse unë mund t’i bëj të ditur miqtë dhe familjen time se jam i sigurt në vendlindje. 66i vjen me mesazhe të ngarkuara paraprakisht për transmetim të shpejtë, ose mund të shkruani mesazhe në formë më të gjatë. Përdoruesit do të duhet të paguajnë për një shërbim abonimi mujor që varion nga 10 dollarë në muaj deri në 50 dollarë në muaj. Mund të mësoni më shumë rreth planeve dhe veçorive në faqen e internetit të Garmin.

guri akullnajë qielli 5900 paketë

Rezulton se jo shumë nga pajisjet e gjuetisë që përdora në lindje, transferohen mirë në perëndim. Një nga vrimat më të mëdha në arsenalin tim të ingranazheve ishte një paketë e besueshme. Stone Glacier Sky 5900 është paketa perfekte shumëditore dhe ka qenë me mua në shumë udhëtime parasezonale në male këtë verë. Do të jetë ajo që unë do të gjuaj nga kjo vjeshtë gjatë një gjuetie 5-ditore të drerit dhe ekspeditave të mia të mushkës gjatë fundjavës. Ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të përshtatur tendën time, jastëkun e gjumit, çantën e gjumit, shtresat shtesë, ushqimin, optikën, pajisjet e sigurisë dhe pajisje të tjera të ndryshme. Pesha e paketës në një kornizë të mesme Xcurve është 5 paund, 8 ons dhe ka një vlerësim të ngarkesës 150 paund. Hapësira prej 5,400 inç kub në ndarjen kryesore është mjaft vend për gjueti shumëditore. Paketa dhe korniza shpërndajnë peshën në mënyrë të barabartë në të gjithë shpinën time dhe bëjnë një ecje të rehatshme.

Yeti Loadout Gobox 30 Gear Case është aksesori më i mirë për ruajtjen e varkave.

Kjo mund të mos jetë ideja e parë e dhuratës që vjen në mendje për gjuetarët e rosave, por është një ide e mirë. Kutia e ngarkimit është aksesori i përsosur për një varkë me rosë. Është plotësisht i papërshkueshëm nga uji dhe jashtëzakonisht i qëndrueshëm – dy gjëra që gjuetarët e shpendëve të ujit kanë nevojë për pajisjet e tyre. Unë i mbaj pajisjet e mia të sigurisë, si flakët, veglat, çantën e ndihmës së parë, prizat shtesë dhe litarin, në timin. Gjithçka qëndron e organizuar, por më e rëndësishmja, e thatë nga uji i kripur i gjirit që unë gjuaj. Më pëlqen edhe ndarësi dhe tabaka që vjen me kutinë. Më ndihmon të mbaj të organizuar pajisjet e mia të sigurisë dhe ende ka vend të mjaftueshëm për predha shtesë, linjë mashtrimi, telefonata dhe spiranca dekrete.

Pantallona Sitka stratus

Unë kalova në Sitka Stratus Pant dy vjet më parë dhe kurrë nuk shikova prapa. Kjo pantallona është tepër e qetë dhe çuditërisht e ngrohtë. Unë e kam veshur timen nga fillimi i tetorit deri në dhjetor. Ndërsa sezoni vazhdon dhe i ftohti fillon, unë shtoj një shtresë bazë leshi merino dhe jam krejtësisht rehat. Unë nuk do t’i vishja këto pantallona për një gjueti kadifeje në fillim të shtatorit, por sapo temperatura të bjerë nën 60, mund të shtoj dhe zbres shtresa për të qenë komode. Është një nga pantallonat më të gjithanshme të gjuetisë së drerëve që kam veshur ndonjëherë.

Sobë MSR Windburner

Gjuetia në vendlindje kërkon që ju të jetoni jashtë tufës tuaj për disa ditë. Kjo do të thotë ushqime të thara në ngrirje dhe sa më pak peshë të jetë e mundur. Stufa MSR Windburner është e përkryer për gjuetarët që shkojnë në male në ekspedita të zgjatura. Ka një djegës rrezatues të papërshkueshëm nga era që mund të funksionojë në kushte më pak se ideale me një shkallë të shpejtë vlimi. Unë i mbaj të miat në sistemin tim të sirtarit të kamionit dhe disa vakte të thara në ngrirje në rast se ndonjëherë e gjej veten larg ushqimit. Duke ardhur për më pak se një kile, kjo është soba ime e gjuetisë në vendlindje dhe ajo që do të jetë me mua në gjuetinë time njëjavore të drerit.

kapelë mallard

Kapelet e serive të lojërave nga Duck Camp janë disa nga kapakët më elegant që kam veshur ndonjëherë. Kapela e mallard është e preferuara ime thjesht sepse i dua rosat. Ju mund të zgjidhni nga një sërë llojesh gjahu dhe peshqish për t’iu përshtatur çdo gjëje që gjuetari juaj pëlqen të ndjekë. E di që ky është një udhëzues dhuratash gjuetie, por kapela ime e re e troftës kafe është bërë shpejt e preferuara ime në lumë. Modelet janë elegante me një pamje vintage dhe janë mjaft komode.

Sitka Dakota Hoody është një nga dhuratat më të mira për meshkujt.

Kapuçi Sitka Dakota është veshja ime e preferuar e gjuetisë që zotëroj. Unë gjuaj shpend uji nga dita e parë e tetorit deri në ditën e fundit të janarit dhe e vesh këtë kapuç pothuajse në çdo gjueti. Mund të përballojë mëngjeset më të ngrohta në sezonin e hershëm pa ju bërë të ndiheni rehat, dhe në kohën kur bora rrotullohet, ajo shërben si shtresa ime më e rëndësishme. Shumicën e mëngjeseve, unë thjesht vesh hoody time Dakota me një bluzë poshtë. Është shtresa më e gjithanshme që zotëroj. Nuk mund t’ua rekomandoj këtë kapuç sa duhet shpendëve të ujit. Nëse do të blini vetëm një pjesë të veshjeve të gjuetisë së rosave këtë vit, le të jetë ajo Dakota hoody.

Si i bëra zgjedhjet e mia

Përveç të qenit në ekipin e ingranazheve këtu në Fusha & Rrjedha, Unë jam një gjuetar i zjarrtë i shpendëve të ujit, maleve dhe gjahtarëve të mëdhenj. Unë kam ndjekur rosat nga Oqeani Atlantik në verilindje deri në kënetat e përmbytura të Teksasit. Unë kam gjuajtur pashka në Maine dhe chukar në Idaho. Unë jam rritur duke gjuajtur bisht të bardhë dhe këtë vjeshtë do ta kaloj në vendin e pasëm të Kolorados duke ndjekur drerin. Përmes eksperiencave të mia të gjuetisë, kam pasur mundësinë të testoj dhe të grumbulloj shumë pajisje. Jam bërë i veçantë në lidhje me pajisjet që sjell me vete në pyll dhe jam i bindur që çdo pajisje i shërben një qëllimi. Gjithçka që kam rekomanduar është një pjesë e pajisjes që zotëroj dhe përdor. Jam i bindur se gjahtari për të cilin po blini do të ndajë gjithashtu mendimin tim për pajisjet e mësipërme.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Çfarë përfitoni një gjahtar që ka gjithçka?

Një gjahtar nuk ka kurrë gjithçka. Nëse ata pretendojnë se duan dhe nuk duan asgjë tjetër – ata gënjejnë. Gjuetarët, për nga natyra, janë të droguar të pajisjeve. Ne grumbullojmë pajisje dhe vazhdimisht ngatërrojmë atë që kemi për ta bërë atë më të mirë dhe më të përshtatshëm për ndjekjet tona. Po, disa gjuetarë kanë arsenalin e tyre të pajisjeve të telefonuara, por ne jemi gjithmonë të hapur për pajisje të reja që do të përmirësojnë ditët tona në fushë. Nëse ata pretendojnë se kanë gjithçka, merrni atyre një kapele Duck Camp. Kush nuk e pëlqen një kapele të mrekullueshme?

Pyetje: Çfarë t’i jepni një gjahtari fillestar?

Fillestarët sapo kanë filluar dhe shanset janë që nuk kanë shumë. Meqenëse gjuetia është një hobi kaq intensiv i pajisjeve, ka shumë dhurata që mund t’i merrni. Një thikë e mirë si Benchmade Raghorn është një dhuratë e shkëlqyer për një fillestar. Thika juaj e parë e gjuetisë është disi një trashëgimi dhe diçka që çdo gjuetar e mban mend. Nëse ata tashmë kanë një thikë, merrni atyre diçka të përshtatur për ndjekjen e tyre. Kjo mund të nënkuptojë mashtrimet e rosave, thirrjet e gjelit të detit ose një tufë të re.

Pyetje: Sa kushtojnë dhuratat për gjuetarët?

Dhuratat e gjuetisë variojnë në çmim, dhe kostoja varet nga ajo që po blini dhe cilësia e pajisjes. Këshilla ime është të blini diçka që do të zgjasë për vitet në vijim. Pajisjet e gjuetisë duhet të jenë të qëndrueshme dhe nuk ia vlen të kurseni, veçanërisht nëse kjo do të thotë siguri. Nëse personi është serioz në lidhje me gjuetinë, atëherë blini një pjesë të pajisjes cilësore. Mund të jetë pak më e rëndë në portofolin përpara, por do t’ia vlejë në planin afatgjatë.

Mendimet Përfundimtare

Kam marrë dhurata të shumta gjuetie që përfunduan në vendin e lodrave të papërshtatshme. Nuk ishte se nuk e vlerësova gjestin, por përkundrazi pajisja nuk më shërbente për një qëllim. Para se të blini një dhuratë për gjahtarin tuaj, mendoni se çfarë gjuajnë, ku gjuajnë dhe sa shpesh shkojnë. Këto pyetje do t’ju çojnë në ide specifike për ndjekjen që janë shumë më të dobishme.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.