DIY Fly Fishing Alaska: Udhëzues për pajisje dhe këshilla udhëtimi


Dita më në fund kishte ardhur. Hipa në aeroplan me çantën time të udhëtimit Sea Run Norfork Expedition Fly Fishing dhe u nisa në veri! Gjithë ajo rrëqethëse që keni dëgjuar për Alaskën që është Kufiri i Fundit… mirë, unë jam këtu për t’ju thënë – është e vërteta. Malet e mbuluara me borë janë fjalë për fjalë të lëkundshme dhe lumenjtë akullnajorë shfaqin një nuancë blu që nuk kam parë ende diku tjetër. Për më tepër, vrapimet e salmonit dhe troftës janë jashtë ëndrrës së një peshkatari dhe unë nuk jam shumë romantike. Oh, po, dhe ka gjithashtu mundësi të vraponi në një grup nofullash 500 paund në këndin tjetër. E paeksploruar dhe e paparashikueshme, 49th Shteti është një vend që meriton bujë.

Alaska, mali, liqeni, mjellma
Një nga shumë peizazhet mbresëlënëse të Alaskës. Kredia e fotografisë: Kirk Marks (@kirkymarks)

Drejt veriut

Nëpërmjet disa lidhjeve këtu në Flylords, pata fatin të udhëtoja në veri dhe të kontrolloja zyrtarisht Alaskën nga lista ime e kovës. Nuk do t’ju mërzit me historitë e lëkundjes për kokë çeliku ose fileto coho që cëcëritën mbi sobën e drurit, por jini të sigurt – ne u kënaqëm. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se nuk na duhej të punonim. Ne kaluam në kushte të vështira dhe ndonjëherë të pakëndshme, dhe përfundimisht u shpërblyem. Shikoni, Alaska është befasuese, por ajo nuk i kushton aspak vëmendje ty apo mirëqenies suaj – këtu hyn në lojë të kesh pajisjet e duhura. Më beso, do ta duash.

peshk, gri, peshkim me mizë
Gri arktike (Thymallus arcticus)

Pajisje të mira = Kohë të mira

Ka shumë mënyra për t’iu qasur paketimit për një aventurë DIY në Alaskan. Pjesa më e madhe varet nga speciet që synoni dhe nga koha e vitit që do të jeni në qytet. Mbani në mend, udhëtimi im ishte në fund të tetorit dhe ne mbuluam një pjesë të tokës. Kemi peshkuar nga Fairbanks te Homeri dhe kemi vënë në shënjestër kokën e çelikut, troftën ylber, salmonin koho dhe thinjat arktike. Artikujt e mëposhtëm ishin thelbësorë për udhëtimin tim, dhe për mendimin tim, ata janë artikuj të mrekullueshëm për t’u mbajtur në Alaskë në çdo kohë. Natyrisht, kërkesat për veshje do të ndryshojnë në varësi të sezonit, por rëndësia e pajisjeve të qëndrueshme të ndërtuara nga materiale cilësore mbetet konstante. Për mua, paketimi i pajisjeve krijon vetëm pritjen dhe eksitimin e një udhëtimi të ardhshëm. Pra, vazhdo – vër disa melodi, pi një birrë dhe shijoje procesin.

searun, rast, udhëtim, fluturojnë peshkimi, shufra, bobina
I ngarkuar dhe i sigurt, falë këllëfeve të vrapimit në det.

Udhëzuesi i ingranazheve për Fly Fishing në Alaska:

Shufra fluturuese:

Ndërsa lëkundeja për kokë çeliku dhe ‘harqet në rrymë të fortë, gjeta një shufër me dy duar, le të themi 11′-11’6″ ose më shumë, si ideale. Salmoni Coho, nga ana tjetër, dukej se gravitonte drejt xhepave më të ngadaltë të ujit ku një truk 9’6″ 6 wt. Mund të përdoret çdo numër konfigurimesh të lehta për të synuar ngjyrimin e thinjur, por unë pata sukses me një 9’ 5wt. Natyrisht, çdo peshkatar ka preferencat e veta të shufrës, por nëse nuk e keni idenë se çfarë të sillni, këto rekomandime duhet t’ju çojnë në park. Modelet përkatëse janë si më poshtë:

varkë, varkë drift, shufra, Alaska
Ankorimi i varkës me drift në fund të ditës.

Rrotullat e fluturimit:

Kur bëhet fjalë për të, gjithçka që duhet të bëjë një mbështjellje është të mbajë linjën dhe të ketë një sistem të fortë dhe të besueshëm të tërheqjes. Dhe nëse është e lehtë, aq më mirë. Këto ditë, shumica peshk i madh rrotullat përdorin një sistem të mbyllur të tërheqjes së diskut. Kombinoje atë me një arbor të madh dhe jeni gati të luftoni me argjendtë dhe kokën e çelikut. Nga ana tjetër, thinjat nuk kërkojnë aq shumë ndalimi i peshkut fuqi, kështu që ju mund të largoheni me një mbështjellje më të vogël arbor. Në këtë udhëtim unë drejtova 425 (për salmon dhe kokë çeliku) dhe 325 (për gri dhe troftë) nga Seria e Cheeky’s Limitless. Unë mbaj gjithmonë disa bobina rezervë përreth, gjë që e bën ndryshimin midis rreshtave të lehtë.

mbështjell fluturues, linjë fluturimi, kamion
Mjetet e tregtisë.

Linjat e fluturimit:

Ashtu si shufrat dhe bobinat, të gjithë kanë mendimin e tyre edhe për prodhuesit e linjës. Me kalimin e viteve, kam gjetur se Airflo kontrollon të gjitha kutitë e mia. Rekomandimet e mëposhtme janë të gjitha linjat Airflo, por këto ditë, prodhuesit më të njohur të linjave ofrojnë produkte të krahasueshme. Në përgjithësi, unë do të rekomandoja një konfigurim Skagit për shufrën tuaj me dy duar, një linjë konike të energjisë dhe një linjë konike universale. Linjat përkatëse janë si më poshtë:

linjë, linjë fluturoj, fluturoj peshkimi, airflo
Një koleksion i linjave Airflo Skagit.

Drejtuesit dhe këshillat:

Kur lëkunja mizat, vrapoja një drejtues relativisht të shkurtër (rreth 3′) me fluorokarbon të drejtë 12-15 lb. Në përgjithësi, kur përdorni një majë lavamani, është më mirë të minimizoni gjatësinë e liderit, nëse është e mundur. Një drejtues i shkurtër do të lejojë që miza juaj të ndjekë nga afër pas vijës së fundosjes, duke zvogëluar kështu vonesën kohore midis thellësisë së linjës dhe thellësisë së fluturimit. Përndryshe, kur synoja ngjyrën e thinjur me vijë lundruese, përdora një lider standard 9′ të konikuar me tippet 4X.

minierë me guralecë, varkë drift, konservim
Konservimi së pari.

Mizat:

Secilit të vetin… ose të paktën kështu thotë fjala. Ndoshta nuk ka kategori ku kjo ndjenjë tingëllon më e vërtetë sesa me Mizat. Në fund të fundit, ka të bëjë me përshtatjen e kushteve aktuale dhe hedhjen e diçkaje në të cilën keni besim. Mizat e mëposhtme më ndihmuan të zbres disa pistoleta, por kjo nuk do të thotë se ato janë të vetmet që do të funksionojnë. Mos kini frikë të hidhni diçka joortodokse – ndonjëherë devijimi nga norma mund të bëjë të gjithë ndryshimin.

Troftë çeliku dhe ylber:

  1. Ndërhyrës Kuq/Zi
  2. Dolly Llama e bardhë/e zezë dhe e purpurt/e zezë
  3. Tan Flesh Fly
  4. Shushunja e zezë

Salmoni Coho:

  1. Rrodhe e artikuluar e zezë/vjollcë

Arktik Grayling:

  1. Nimfa të ndryshme nëntokësore
varkë, liqen, male, Alaska
Pamjet nuk vjetërohen në Alaskë.

Rasti i udhëtimit me shufër:

Unë drejtova “Sea Run Norfork Expedition Fly Fishing Travel Case” në këtë udhëtim. I bëri gjërat të lehta në aeroplan dhe në kamion. Të kesh gjithçka të siguruar në një vend, të mban të mbrojtur, të organizuar dhe efikas. Ne ishim vazhdimisht në lëvizje dhe nuk humba apo prisha asnjë artikull, që padyshim është një gjë e rrallë për mua. Kutia ka tre bravë kombinimi dhe sapo të hapet një mur ndarës ndan pjesën e sipërme nga fundi. Gjashtë shufra fluturash prej katër pjesësh mund të ruhen lart dhe pajisje të ndryshme si bobina, bobina, kuti fluturash, linja dhe prizë mund të ruhen poshtë. Sea Run bën një produkt tepër të qëndrueshëm dhe të dizajnuar me mjeshtëri. Të gjithë e dimë se pajisjet e peshkimit me flutura nuk janë të lira. Mbroni atë.

këllëf për vrap deti, këllëf shkopi udhëtimi, këllëf peshkimi me miza
Paketimi i pajisjeve për një udhëtim të gjatë me kamion.

Veshje:

Siç e përmenda më herët, të kesh pajisje të qëndrueshme të bëra nga materiale cilësore është thelbësore në Alaskë. Siç e di çdo peshkatar, moti ka mendjen e vet. Kjo është veçanërisht e dukshme në veri. Ekspozita A: kur planifikoja udhëtimin tim, parashikimi i zgjeruar tregoi nivele të larta në mesin e viteve ’50 dhe ulje në mesin e viteve ’30. E ulët dhe ja, gjatë udhëtimit temperaturat në të dy skajet ranë me 20⁰F. Papritur po dëshiroja çantën time 0⁰F dhe shaja çantën time 20⁰F. Çështja është, paketoni disa shtresa më shumë sesa mendoni se do t’ju nevojiten dhe sigurohuni që ato t’ju mbajnë ngrohtë edhe kur janë të lagur. Leshi Merino është një nga të preferuarit e mi, por leshi, fundi dhe sintetika të gjitha kanë vendin e tyre në një sistem shtresimi. Për më tepër, një xhaketë peshkimi e papërshkueshme nga uji, siç është xhaketa Simms G3 Guide Gore-Tex Wading, do ta bëjë jetën shumë më të këndshme. Shmangni pambukun si murtaja.

peshk në rrjetë, troftë ylber, kokë çeliku, salmon
Oliver Ancans admiron kapjen e tij.

Paketa e papërshkueshme nga uji:

yeti, panga, ndihmës, çantë shpine, i papërshkueshëm nga uji
E ndërtuar për të egra, me të vërtetë.

YETI ka bërë një emër të padiskutueshëm në hapësirën e ftohësit dhe pijeve. Nuk është për t’u habitur që çanta e tyre e shpinës Panga 28 litra e papërshkueshme nga uji dhe këllëfi i ingranazheve i papërshkueshëm nga uji SideKick Dry janë produkte cilësore që janë po aq – të ndërtuara për natyrën e egër. I përdora këto të dyja së bashku për t’i mbajtur gjërat e mia me vlerë të larta dhe të thata. Kishte shumë vend për kamerën time, lentet e kamerës, kutitë e mizave, xhaketën e shiut, dorezat, ushqimet meze, portofolin, celularin dhe të gjitha mbeturinat e tjera që kam tendencë t’i tërheq kur jam në ujë.

Waders, çizme vading, stufa:

snacks, peshkim, ecje, Alaska
Furnizimi me karburant midis kallëpeve.

Lëvizja e ujit nuk është shaka. Lumenjtë që ne peshkuam kishin rryma të forta dhe ishin të shtruar me gurë të lirshëm e të rrëshqitshëm. Nëse plani juaj i udhëtimit përfshin peshkim me vate, unë do t’ju rekomandoja shumë të vishni çizme lumi dhe çizme të larta. Dryft Primo GD Waders çiftëzohet me Simms G4 Pro Wading Boots është një kombinim i bukur rezistent ndaj plumbave. Për tërheqje shtesë, unë do të këshilloja që të ngrihen stufat prej çeliku të pandryshkshëm! Megjithatë, nëse përfundoni duke peshkuar nga një trap ose varkë me lëvizje, ndoshta do të dëshironi t’i hiqni ato për të mos dëmtuar anijen.

Aksesorë të tjerë për Fly Fishing Alaska:

Mundohuni t’i rezistoni paketimit të gjithçkaje përveç lavamanit të kuzhinës. Thënë kjo, ka ende disa sende të tjera që janë shumë të dobishme kur jeni në shkurre. Merrni parasysh sa vijon: syze dielli të polarizuara, vegla me shumë vegla çelik inoks me pincë, llambë koke, thithka, doreza/doreza, gaiter/bufe për qafë, fasule leshi dhe ushqime meze. Pasi të zbarkoni, merrni edhe një kanaçe me spray ariu.

mëngjes me mjegull, mjegull, vade, peshkim
Mjegull herët në mëngjes mbi lumë.

Këshilla për udhëtimin e peshkimit me fluturim:

Udhëtimi në distanca të gjata për të fluturuar peshk mund të jetë frikësues për të panjohurit. Duket se pas çdo udhëtimi shtoj një pjesë tjetër të dobishme informacioni në arsenalin tim. Këto ditë, më pëlqen të mendoj, drejtoj një në mënyrë të drejtë program i thirrur. Këtu janë disa këshilla udhëtimi që do të doja që dikush të kishte ndarë me mua më shpejt.

Moose, Alaska, peshkim, shkurre
Moose Alaska/Yukon (Alces alces gigas)

1. Sillni “Sea Run Case” si një send dore.

Sa herë që hipni në aeroplan, ekziston mundësia që linja ajrore të humbasë bagazhin tuaj. Për të shmangur një dhimbje koke të madhe, ju inkurajova të mbani me vete gjërat thelbësore si shufrat, bobinat, linjat dhe disa miza. Me fat për ne, ato artikuj përshtaten në mënyrë të përkryer në çantën e udhëtimit Sea Run Norfork Expedition Fly Fishing. Shumica e linjave ajrore lejojnë pajisje peshkimi si një dore, me përjashtim të artikujve si pincë, priza teli dhe thika. Megjithatë, në fund të fundit lihet në diskrecionin e agjentëve të TSA në pikën e kontrollit të sigurisë. Ndonëse nuk më ka ndodhur kurrë, kam dëgjuar histori të agjentëve të TSA që largojnë shufrat dhe bobinat. Si një mbrojtje, jepini vetes kohë të mjaftueshme në aeroport, vetëm në rast se duhet të ktheheni në kontrollin e bagazheve për shkak të refuzimit të dorëzimit.

këllëf udhëtimi në det, kuti udhëtimi me shufër, peshkim me mizë, kamion, borë
Shufrat janë të montuara, mallrat janë të siguruara.

2. Paketoni një shishe uji të ripërdorshme bosh dhe pako elektrolite në sendin tuaj personal.

Udhëtimi mund të jetë rraskapitës. Shpesh zgjohesh shumë herët, nuk hani dietën tuaj të zakonshme, i rrethuar nga të huaj dhe sapo të uleni – tregoni vonesën e avionit. Eshtë e panevojshme të thuhet se sistemi juaj imunitar mund të përdorë një ndihmë të vogël. Unë gjithmonë paketoj një shishe bosh Nalgene dhe pako elektrolite pluhur (Propel, Liquid IV, Gatorade, etj.). Në këtë mënyrë, unë mund ta kaloj TSA-në pa asnjë problem, të mbush shishen time në anën tjetër dhe të mbaj nivelet e elektroliteve të mia të larta gjatë rrugës. Qëndrimi i hidratuar do t’ju mbajë të shkelmoni prapanicën ndërsa Alaska përpiqet të godasë tuajin.

peshkimi me mizë, peshku në ulje, trofta, salmon, kokë çeliku
Vendosja e rrjetës së kësaj trofte të madhe ylber ishte një përpjekje ekipore.

3. Paketoni pecetat me alkool dhe leckat e lenteve me mikrofibër në shumë vende.

Nuk ka asgjë më të keqe sesa të shikosh syze dielli të pista ose të përpiqesh të shkrepësh një foto përmes një lente me mjegull. Epo, ndoshta ka, por hej – nëse mund ta shmangni – mund të jetë gjithashtu. Pecetat e paketuara individualisht me alkool dhe leckat e lenteve janë të lira dhe praktikisht nuk zënë hapësirë. I vendos në kutinë time të shufrës, në xhepat e xhaketës, në xhepat e vaderëve dhe në paketën e peshkimit. Mund të duket e tepërt, por ky është thelbi. Nëse kap peshkun e një jete, e di se do të dua një foto të qartë dhe të qartë për t’u treguar në shtëpi.

troftë ylber, peshk, i lagësht, alaska
Troftë ylber (Oncorhynchus mykiss)

Një udhëtim DIY në Alaska është Graali i Shenjtë për shumë peshkatarë të mizave. Peshkimi është fenomenal dhe peizazhi është i pakalueshëm, por pajisja me pajisjet e duhura mund të bëjë ose të prishë një udhëtim. Shpresojmë, këto këshilla do të ndihmojnë për ta bërë aventurën tuaj veriore një të suksesshme. Deri herën tjetër, kënaquni dhe ju uroj fat atje!

Shumë faleminderit për Rastet e vrapimit në det për të qenë pjesë e aventurës… shikoni ato këtu!

Fjalë dhe foto nga Redaktori i Ushqimit Flylords, Kirk Marks, një peshkatar, fotograf dhe adhurues i kuzhinës me bazë në Kent Island, Maryland. Jepini atij një ndjekje në @kirkymarks.

Udhëzuesi i fundit për të fluturuar për peshkim në Alaskë

Larg nga shtëpia Episodi 1: Alaska

Source link