Dorezat më të mira të gjuetisë të vitit 2022


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve. Mëso më shumë >

Përditësuar më 10 nëntor 2022, 18:58

Keni nevojë për një palë doreza gjuetie, apo mund të përdorni ndonjë dorezë që keni shtrirë? Dorezat janë një pjesë thelbësore e pajisjeve të gjuetisë, por zgjedhja e palës së duhur nuk është e thjeshtë. Kjo sepse ka po aq lloje dorezash gjuetie sa ka edhe lloje gjuetie.

Një gjuetar dreri duhet të qëndrojë i ngrohtë, pa aromë dhe të jetë në gjendje të lëshojë me grusht kur të vijë koha. Gjuetarët e rosave kanë nevojë për doreza të papërshkueshme nga uji. Gjuetarët e shpendëve në male kanë nevojë për doreza të holla për të mbajtur një armë, por mjaft të forta për të mbrojtur duart nga furça. Të gjithë kanë nevojë për doreza gjuetie në mot të ftohtë kur temperaturat bien. Edhe nëse moti është i butë, investimi në dorezat më të mira të gjuetisë mund t’i mbajë duart tuaja të ngrohta dhe funksionale për të gjithë gjuetinë.

Dorezat më të mira Upland

Doreza Browning Deer-hide

Dreri Browning Hide Shooter’s Gloves Browning

Dreri Browning Hide Shooter’s Gloves Browning

Pse bëri prerjen: Dorezat e lëkurës së drerit janë mjaft të forta për mbulim të rëndë, por shumë të buta dhe ofrojnë shkathtësi të shkëlqyeshme me gishtin e këmbëzës.

Karakteristikat kryesore

 • Materiale: Dreri Fshihet
 • I papërshkueshëm nga uji: Nr
 • Tipar i dukshëm: Dore elastike

Pro

 • Profil i ulët për gjuajtje me saktësi
 • Kujdes i lehtë
 • Përshtatje e rehatshme, e rehatshme
 • Materiale të qëndrueshme

Kundër

 • Shumë frymëmarrje; jo i ngrohtë (mund të jetë profesionist)

Të bëra nga lëkura e drerit pa rreshtim, këto doreza gjuetie në male janë mjaft të rënda për t’u qetësuar dhe mjaft të forta saqë mund t’i përdorni për të larguar kërpudhat në pyllin e egër. Ndryshe nga shumica e dorezave të gjuetisë, ju nuk sakrifikoni pak ndjenjën kur bëni goditjen. Ata kanë një profil të ulët për të siguruar saktësi gjatë shkrepjes dhe përshtatja e rehatshme parandalon rrëshqitjen e gishtave. Një brez elastik në kyçin e dorës i mban dorezat në vend dhe ndihmon në mbajtjen e këtyre dorezave dhe mbajtjen e degëve dhe mbeturinave jashtë.

Megjithëse janë ideale për gjueti në male, ato nuk janë shumë të ngrohta, kështu që nëse jeni në një klimë më të ftohtë, mund t’ju duhet një dorezë me më shumë izolim. Megjithatë, kjo mund të jetë gjithashtu një gjë e mirë. Doreza mund të jetë e mjaftueshme për të shkurtuar të ftohtin ose flladin e hershëm në mëngjes, por është mjaftueshëm me frymëmarrje për t’u veshur gjatë gjithë ditës ose gjatë ecjes.

Dorezat më të mira të gjuetisë së rosave

Doreza të papërshkueshme nga uji Drake

Drake Waterfowl MST Refuge Double Duty Decoy Gloves Drake

Drake Waterfowl MST Refuge Double Duty Decoy Gloves Drake

Pse bëri prerjen: Këto doreza të papërshkueshme nga uji janë bërë shumë të gjata për t’i mbajtur duart, kyçet dhe mëngët tuaja të thata.

Karakteristikat kryesore

 • Materiale: Pëlhurë e jashtme Refuge HS™, GORE-TEX® cipë, palme lëkure dhie
 • I papërshkueshëm nga uji: po
 • Tipar i dukshëm: Përshtatje me gauntlet me gjatësi të plotë

Pro

 • Mbulim i shkëlqyer
 • Përshtatje cilësore
 • Hidroizolim efektiv
 • Ideale për temperaturat e ftohta

Kundër

 • Udhëzime të paqarta për larjen/kujdesin

Vendosja dhe marrja e karameleve në të ftohtë mund t’ju mpijë shpejt duart nëse nuk jeni të mbrojtur, dhe lagja e tyre e bën gjithçka më keq. Këto doreza gjuetie rosash mbrojnë kundër kësaj, si me një trajtim rezistent ndaj ujit, ashtu edhe me një astar Gore-Tex që merr frymë për t’u siguruar që uji të mbetet jashtë. Dorezat e papërshkueshme nga uji kanë gjithashtu pranga të gjata të prera bujarisht për t’u përshtatur mbi një mëngë parku për t’i mbajtur parakrahët tuaj të thatë, dhe gjithashtu kanë mbyllje kyçesh dhe prangash. Një astar prej leshi i mban duart tuaja të ngrohta pa shtuar aq shumë sa nuk mund të mbështillni linjat e mashtrimit.

Dorezat më të mira të gjuetisë së harkut

Doreza gjuetie Cabelas Scent-Lok

Dorezat Cabela’s Scent-Lok për lëshimin e harkut për sezonin e plotë Modelet e flokëve

Dorezat Cabela’s Scent-Lok për lëshimin e harkut për sezonin e plotë Modelet e flokëve

Pse bëri prerjen: Përmirësimet e kontrollit të aromës përmbajnë erën tuaj, kamoja ju ndihmon të mbaheni të fshehur dhe ato janë krijuar për të akomoduar një litar lëshimi.

Karakteristikat kryesore

 • Materiale: Pëlhurë e ndërthurur nga poliestër me veshje mikrofleece
 • I papërshkueshëm nga uji: Rezistente ndaj ujit
 • Tipar i dukshëm: Prekni gishtat teknikë

Pro

 • Dizajn i fokusuar në gjuajtjen me hark
 • Përfundimi DWR
 • Tharje e shpejtë
 • Mikro lesh për pak ngrohtësi

Kundër

Pavarësisht nëse kërceni ose prisni në një stendë, këto doreza gjuetie me hark janë plotësisht të paraqitura për t’ju ndihmuar t’i afroheni lojës dhe të bëni goditjen. Përmirësimet e aliazhit të karbonit zvogëlojnë aromën tuaj, ndërsa një shtresë rezistente ndaj ujit DWR dhe rreshtim me mikrofleece i mbajnë duart tuaja të ngrohta dhe të thata. Një zgjedhje prej dy modelesh kamo ju lejon të zgjidhni dorezat më të mira të gjuetisë që do të përzihen me pyjet. Kyçet e dorezave kanë një hapje për litarin tuaj të lëshimit dhe gishtat janë të ndjeshëm ndaj ekranit me prekje, kështu që mund të përdorni telefonin tuaj pa i hequr dorezat.

Dorezat më të mira të gjuetisë

Doreza të ngrohta dhe të papërshkueshme nga uji Burton

Doreza Burton Gore-Tex për burra Burton

Doreza Burton Gore-Tex për burra Burton

Pse bëri prerjen: Të ngrohta dhe të papërshkueshme nga uji, këto dorashka do t’ju shohin në motin më të keq me izolimin e tyre Thermacore dhe dorezat e linjës Thermex.

Karakteristikat kryesore

 • Materiale: Predha prej pëlhure me dy shtresa DRYRIDE, Gore Warm insert, izolim Thermacore
 • I papërshkueshëm nga uji: po
 • Tipar i dukshëm: Xhepi i ngrohësit/ajrimit mund të mbajë dorën më të ngrohtë

Pro

 • Ventilator për frymëmarrje
 • Lehtë për t’u ndezur dhe fikur
 • Mjaft e ngrohtë për shumicën e aktiviteteve dimërore
 • Astar dorezash i përfshirë

Kundër

 • Më e mira për veshje aktive në mot të ftohtë, jo për kushte ekstreme të ftohta

Të izoluar dhe të papërshkueshëm nga uji me një guaskë Gore-Tex, këto dorashka Burton janë të ngrohta më vete, por ato vijnë gjithashtu me doreza të holla e të ngrohta me astar Thermex dhe xhepa me zinxhir në pjesën e pasme të duarve për ngrohësit e duarve njëpërdorimshme. Pëllëmbët prej lëkure përmirësojnë kapjen tuaj dhe një formë ergonomike e lakuar paraprakisht e bën më të lehtë mbajtjen e një harku ose arme. Rripat e kyçit të dorës i mbajnë dorashkat që të mos bien nga baza kur duhet t’i tërhiqni për të qëlluar.

Dorezat më të mira me gjysmë gishti

Doreza gjuetie Sitka

Doreza fanatike Sitka Elevated II Sitka

Doreza fanatike Sitka Elevated II Sitka

Pse bëri prerjen: Një përshtatje e zbukuruar, materiali i hollë dhe një dizajn gjysmë gishti i bëjnë këto doreza Sitka një zgjedhje të mirë për gjuetarët që duan të mbajnë një prekje të lëkurës.

Karakteristikat kryesore

 • Materiale: Poliestër
 • I papërshkueshëm nga uji: Nr
 • Tipar i dukshëm: Gjysmë gishti në gishtin e madh dhe tregues

Pro

 • Lejon shkathtësi të madhe
 • Pëlhurë elastike
 • Pak izolim
 • Ideale për gjueti me hark

Kundër

 • Mos punoni mirë në kushte të lagështa

Materiali shtrirës me katër drejtime, gishtat tregues të prerë dhe gishtat e mëdhenj në të dyja dorezat ju japin ndjeshmërinë për të ndjerë thyerjen e këmbëzës ose përdorimin e një ekrani me prekje. Modeli i ri i lartë i Sitka-s, i ngritur, ju mban të fshehur. Mjaft të ngrohta më vete për sezonin e hershëm, këto doreza qitjeje mund të kombinohen me një muff për gjuetinë në mot të ftohtë.

Buxheti më i mirë

Doreza gjuetie Hot Shot

Doreza mbrojtëse Hot Shot Hot Shot

Doreza mbrojtëse Hot Shot Hot Shot

Pse bëri prerjen: Barriera e hollë dhe e papërshkueshme nga uji ju mban ngrohtë dhe të thatë për një çmim të përballueshëm.

Karakteristikat kryesore

 • Materiale: Poliestër
 • I papërshkueshëm nga uji: Rezistente ndaj ujit
 • Tipar i dukshëm: Elastike në dore

Pro

 • Çmim i përballueshëm
 • Rezistencë e mirë ndaj ujit
 • 40 g izolim thinsulate 3M
 • Pastrim dhe kujdes i lehtë

Kundër

 • Fit shkon i vogël
 • Jo i papërshkueshëm nga uji

Veshja e pemëve të patundshme në një rreshtim të butë dhe të krehur i bën këto doreza të qeta dhe të padukshme në pyll. Dyzet gramë Thinsulate 3M shtojnë ngrohtësi pa masë, megjithëse mund të dëshironi pak më shumë kur temperatura të bjerë. Faqet e forta najloni në pëllëmbët dhe gishtat e mbajnë të qëndrueshme pajisjet e gjuetisë dhe prangat elastike i mbajnë dorezat dhe i mbajnë të ftohta jashtë. Në përgjithësi, këto janë një palë doreza të mira, dhe ju merrni një vlerë të mirë për çmimin. Megjithatë, ato nuk janë të nivelit të lartë përsa i përket shkathtësisë, ngrohtësisë ose hidroizolimit. Pra, mbani në kontroll pritjet tuaja kur i blini këto.

Karakteristikat që duhen marrë parasysh përpara se të blini doreza gjuetie

Të zgjedhësh dorezat më të mira të gjuetisë do të thotë të mendosh se çfarë të duhen për të bërë dorezat. Dorezat me izolim të madh ju mbajnë ngrohtë, por në kurriz të shkathtësisë manuale. Nga ana tjetër, dorezat që ofrojnë shumë shkathtësi mund të mos ju mbajnë mjaftueshëm ngrohtë. Ju gjithashtu mund të dëshironi veçori të specializuara, si përputhshmëria me ekranin me prekje, mbrojtja ndaj aromës, kamo ose një pranga që akomodon një lëshim. Merrni parasysh nevojat tuaja specifike, pastaj zgjidhni në përputhje me rrethanat.

A do të lëvizni gjatë gjuetisë?

Maksimizoni shkathtësinë tuaj manuale duke zgjedhur dorezën më të hollë të gjuetisë në mot të ftohtë që ofron izolim të mjaftueshëm për kushtet me të cilat do të përballeni. Nëse po ecni nëpër pyje ose fusha duke ndjekur një qen zogu, mund t’ju duhet të montoni armën dhe të qëlloni pa shumë përgatitje, kështu që dorezat nuk duhet të pengojnë mbajtjen tuaj në armë ose gishtin e këmbëzës. Por me siguri do të hasni në furçë, kështu që sigurohuni që dorezat tuaja të gjuetisë të mos pengojnë bimësinë dhe të ndalojnë depërtimin e furçave.

A do të gjuani në kushte të lagështa?

Lagështia e heq trupin tuaj nga nxehtësia dhe nëse dorezat tuaja lagen dhe lejojnë që uji të arrijë në lëkurën tuaj, do t’ju duhet t’i hiqni ato dhe t’i mbani duart në xhepa. Edhe nëse keni kohë për të marrë armën për të gjuajtur në lojë, duart tuaja do të ftohen dhe ndoshta do të mpihen. Merrni një palë doreza të papërshkueshme nga uji nëse jeni duke gjuajtur rreth ujit ose në kushte shumë të lagështa.

A do të jeni duke gjuajtur dreri apo duke përdorur një hark?

Dorezat janë pajisje thelbësore për gjuetinë e drerëve. Nëse jeni ulur në stendë, keni nevojë për doreza të ngrohta për t’i mbajtur duart tuaja të rehatshme dhe të shkathëta. Ata gjithashtu mund të pengojnë aromën dhe të fshehin lëkurën e zbehtë. Kjo është e rëndësishme sepse duart e pakamufluara mund të trembin drerët. Përveç gjithë kësaj, ata duhet të ofrojnë shkathtësinë që ju nevojitet për të bërë një goditje.

A do të gjuani në kushte shumë të ftohta?

Kur është vërtet ftohtë, dorashkat e gjuetisë do t’i mbajnë duart tuaja më të ngrohta se dorezat gjatë qëndrimit të gjatë në këmbë. Mbyllja e dorës ruan nxehtësinë e trupit dhe lejon gishtat tuaj të ngrohin njëri-tjetrin. Mbajtja e një doreze të hollë poshtë dorashkave do t’ju mbrojë nga i ftohti kur e hiqni dorëzën përpara se të bëni një goditje.

A keni nevojë për gishtin e madh apo këmbëzën pa gisht?

Nëse keni nevojë për kontakt me lëkurën për të përdorur një shkrepëse ose lëshim të ndjeshëm, ose në çdo situatë tjetër ku saktësia ka rëndësi, por ju ende dëshironi mbrojtjen dhe kamuflimin që ju japin dorezat, kërkoni doreza me gjysmë gishti. Këto doreza qitjeje ekspozojnë vetëm pjesët e sipërme të gishtit të madh dhe treguesit, duke ju lejuar të përdorni këmbëzën ose të lëshoni pa pengesa.

A jeni me buxhet?

Izolimi shtesë, izolimi i aromave dhe hidroizolimi shtojnë çmimin e dorezave të gjuetisë, por ato nuk janë të nevojshme në çdo gjueti ose për çdo gjuetar. Nëse keni një buxhet ose jeni një nga ata njerëz me fat, duart e të cilëve nuk kanë nevojë për mbrojtje maksimale nga i ftohti, një dorezë buxhetore mund të ofrojë të gjithë ngrohtësinë që ju nevojitet. Kushtojini vëmendje sasisë së izolimit dhe sigurohuni që kjo të mos e bëjë dorezën aq të rëndë sa të jetë një zgjedhje jopraktike në terren. Edhe disa doreza të lira ofrojnë gjithashtu një pengesë të papërshkueshme nga uji. Veçoritë e vogla që nuk kushtojnë shumë për t’u përfshirë, si lakimi ergonomik i dorezës, janë një përfitim.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Si të zgjidhni madhësinë e duhur të dorezave të gjuetisë?

Dorezat e gjuetisë duhet të jenë të rehatshme, por jo të ngushta. Nëse doreza është shumë e ngushtë, nuk do të mund të lëvizni lehtë. Dorezat që janë shumë të mëdha nuk do t’ju mbajnë ngrohtë, sepse trupi juaj do të duhet të ngrohë shumë hapësirën ajrore rreth gishtërinjve tuaj. Doreza do të humbasë nxehtësinë më shpejt sesa mund ta ngrohin duart tuaja. Duhet të keni vetëm një hendek të vogël ajri midis fundit të gishtit dhe pjesës së brendshme të dorezës.

Për të matur duart tuaja, shtrini pëllëmbën e dorës dominuese lart dhe mbështillni një masë shiriti të butë rreth dorës poshtë kyçeve, pa përfshirë gishtin e madh. (Nëse nuk keni një matës shiriti të butë, përdorni një fije dhe matni atë.) Kjo matje në inç është madhësia e dorezës tuaj. Rrumbullakosni nëse është e nevojshme. Lejoni pak hapësirë ​​​​shtesë nëse planifikoni të vishni një dorezë të brendshme për të shtuar ngrohtësi.

Pyetje: Si e zgjidhni materialin e duhur për dorezat e gjuetisë?

Materiali i duhur për dorezat e gjuetisë varet nga ajo për çfarë do t’i përdorni ato. Nëse keni nevojë për doreza të forta, lëkura është e vështirë për t’u mposhtur. Për komoditetin e motit të lagësht, një dorezë najloni me një membranë të papërshkueshme nga uji që merr frymë është më e mira.

Pyetje: Keni nevojë për doreza për gjueti?

Nëse keni nevojë për doreza gjatë gjuetisë apo jo, varet nga moti dhe kushtet. Një palë doreza të mira gjuetie mund t’i mbajnë duart tuaja të ngrohta dhe të thata duke lënë vend për shkathtësinë e nevojshme të duarve.

Mendimet Përfundimtare

Fatkeqësisht, nuk ka një dorezë gjuetie të përshtatshme për të gjithë. Dorezat më të mira të gjuetisë për gjuetinë me hark do të ndryshojnë nga më të mirat për gjuetinë e rosave. Njohja e nivelit të hidroizolimit, shkathtësisë dhe izolimit të kërkuar për t’i mbajtur duart tuaja të ngrohta dhe të thata është një vend i mrekullueshëm për të filluar. Qëndrueshmëria e dorezave gjithashtu duhet të vihet në dyshim nëse shpresoni t’i përdorni për disa sezone. Zbuloni se cilat veçori ju nevojiten në një dorezë dhe blini me mençuri në mënyrë që duart e ftohta të mos shkurtojnë gjuetinë tuaj.

Source link