Grilat më të mira me qymyr të vitit 2022


Përditësuar më 4 nëntor 2022 në 13:39

Mishi, peshku, perimet, madje edhe frutat përfitojnë nga magjia e pjekjes në skarë me prush. Qymyri i jep një shije pylli dhe tymuese gjithçkaje që vendosni në skarë dhe qymyri mund të digjet në temperatura deri në 700 gradë – 100 gradë më të nxehtë se një skarë me gaz – duke siguruar tharjen e përsosur që i bën biftekët dhe bërxollat ​​e pjekura në skarë të shijojnë kaq të mirë.

Gatimi në natyrë, gatimi në kamp dhe argëtimi shkojnë më mirë me qymyr druri. Gatimi jashtë është një mënyrë e mirë për ta mbajtur shtëpinë të freskët në muajt e ngrohtë, si dhe për të mbajtur aromat e gatimit jashtë gjatë gjithë vitit. Është gjithashtu më e shëndetshme, sepse yndyra pikon në thëngjij ndërsa gatuhet.

Shitet në skarë me qymyr? Duhet të jesh. Tani le të gjejmë skarën më të mirë me qymyr për ju.

Karakteristikat që do t’i gjeni në skarën më të mirë me qymyr

Zgjedhja e skarës më të mirë me qymyr druri fillon me përcaktimin e madhësisë që ju nevojitet. Si një udhëzues i përgjithshëm, një skarë me 200 centimetra katrorë është mjaft e madhe për dy persona, ndërsa 450-500 inç katror të sipërfaqes së hekurave do të gatuajë ushqim të mjaftueshëm për një familje me katër persona pa pasur nevojë të presë askush. Po gatuani për një turmë të madhe? Rritni madhësinë deri në 600 inç katror ose më shumë.

Gaboni në anën e shumë të madhe dhe jo shumë të vogël, për dy arsye. Së pari, nuk keni pse ta mbushni skarën me prush nëse gatuani për një grup të vogël. Së dyti, shpesh është e dobishme të lëvizni qymyr dhe të bëni një vend më të freskët për gatim indirekt.

Sigurohuni që grila të ketë vrima ajri, të cilat do t’ju lejojnë të rregulloni shkallën e djegies dhe nivelin e nxehtësisë.

Kushtojini vëmendje mënyrës së pastrimit të grilave të ndryshme. Mbajtja e skarës tuaj të pastër dhe pa qymyr të djegur do të zgjasë jetën e saj duke parandaluar ndryshkun. Heqja e hirit është një pjesë e çrregullt, por e nevojshme e pjekjes në skarë. Kërkoni një skarë me një sistem të lehtë për heqjen e hirit. Do ta falënderoni veten më vonë.

Shumica e grilave janë çeliku, por skarat qeramike janë një kategori në rritje. Grilat e kombinuara me gaz dhe qymyr ju lejojnë të përdorni një skarë për të dy llojet e gatimit. Pavarësisht nga avantazhet e qymyrit, gazi ka pikat e tij të mira, veçanërisht në kontrollin e temperaturës dhe kohën e nxehjes. Mendoni për nevojat tuaja dhe buxhetin tuaj, më pas hidhini një sy këtij udhëzuesi për skarën më të mirë me qymyr për ju.

Keni nevojë për një skarë portative me qymyr?

Së bashku me madhësinë e mbledhjes suaj, merrni parasysh sa hapësirë ​​ruajtjeje keni për një skarë. Nëse nuk keni një oborr të shtëpisë dhe duhet ta paketoni skarën kur të keni mbaruar, një skarë portative me qymyr që mund ta ruani brenda kur nuk e përdorni është alternativa juaj më e mirë. Dhe padyshim që një skarë portative është e përkryer për t’u marrë në rrugë.

Portativi më i mirë: Oklahoma Joe Rambler

Një skarë portative e zezë me kapak nga lart dhe katër këmbë të qëndrueshme nga poshtë.

Një trup prej çeliku me matës të rëndë dhe grila të trasha prej gize japin performancë në madhësi të plotë në një paketë të vogël. Oklahoma Joe’s

Me më shumë se 450 inç katror sipërfaqe gatimi, kjo skarë portative Oklahoma Joe ushqen me lehtësi një familje ose grup të vogël. Termometri i integruar dhe tabaka me qymyr me lartësi të rregullueshme ju lejojnë të gatuani ngadalë dhe pak ose shpejt dhe nxehtë. Një tavëll me gjatësi të plotë e bën pastrimin e lehtë dhe dorezat anësore ju lejojnë ta hiqni këtë skarë nga oborri i shtëpisë dhe në rrugë.

Përparësitë e një skarë kazan

Një skarë kazan ka një majë dhe në fund sferik, dhe dizajni ka qenë i përhapur prej vitesh dhe është modifikuar vazhdimisht. Një skarë kazan lejon që ajri të qarkullojë poshtë qymyrit, duke lejuar djegie më të mirë dhe ofron një mënyrë të lehtë për të pastruar hirin. Pjesa e sipërme sferike mban nxehtësinë ndërsa e largon dorezën nga zona më e nxehtë. Në përgjithësi është një skarë e madhe me qymyr, duke e bërë skarën e kazanit skarën ideale të oborrit të shtëpisë për një familje.

Më e mira e madhe: Grill origjinale e kazanit Weber

Një grilë e lartë e zezë e rrumbullakët me mbajtës gri dhe dy këmbë të lëvizshme të zeza.

Hapësira e bollshme për skarë dhe pastrimi i lehtë e bëjnë këtë skarë me kazan Weber një zgjedhje të lehtë për pjekjen me qymyr në oborrin e shtëpisë. Weber

E thjeshtë, por e menduar mirë, skara origjinale Weber Kettle Grill ka evoluar dhe përmirësuar që nga viti 1952. Rrjeta me diametër 22 inç mban 13 hamburgerë në të njëjtën kohë dhe është e varur për ta bërë të lehtë shtimin e më shumë qymyr druri gjatë gatimit. Një prekje e një doreze hedh hirin në një kapëse të madhe, në mënyrë që të mund ta mbani të pastër skarën.

E keni të dyja mënyrat me një kombinim të skarës me gaz dhe qymyr

Grilat e dyfishta me gaz-thëngjill ofrojnë avantazhet e të dy llojeve të gatimit. Qymyri ju jep nxehtësinë më të madhe dhe i jep aromën e tymosur mishit dhe perimeve që e bëjnë ushqimin e pjekur në skarë kaq të këndshëm për turmën. Aftësia e gazit ju jep ngrohje të menjëhershme dhe kontroll të plotë të temperaturës.

Një avantazh tjetër i kombinimit të skarës me gaz dhe qymyr është se ju mund të gatuani ushqime të ndryshme në temperatura të ndryshme njëkohësisht, si p.sh. Disa grila të kombinuara kanë një sipërfaqe pjekjeje që mund të kalohet nga gaz në qymyr dhe mbrapa, të tjerat ju japin shkathtësi optimale me njësi gazi dhe qymyr druri krah për krah.

Kombinimi më i mirë i gazit dhe qymyrit: Griller Char 5050 Duo Grill me gaz dhe qymyr

Një grilë e zezë e dyfishtë dhe të dyja të zeza së bashku me dy këmbë të lëvizshme dhe dy mbajtëse të qëndrueshme.

Grilat e dyfishta plus një djegës anësor ofrojnë sipërfaqe të mjaftueshme gatimi për të ushqyer një turmë. Char Griller

Char Griller 5050 është një stacion i plotë gatimi në natyrë i vetëm. Ana e gazit ka ndezje elektronike dhe nxjerr 40,800 BTU për të arritur temperaturat 500 gradë. Ana e qymyrit ka një grilë të rregullueshme si për zierje ashtu edhe për tymosje. Grilat e veshura me porcelan nga të dyja anët pastrohen lehtësisht dhe tenxherja ka një raft të përshtatshëm për ruajtjen dhe raftet e ngrohjes.

Zgjedhja e profesionistëve: çelik inox

Moti, nxehtësia dhe hiri kombinohen për të shkurtuar jetën e dobishme të skarës. Nëse jeni të përkushtuar të gatuani shumë jashtë dhe dëshironi të përdorni një skarë të cilësisë së lartë, ka kuptim të zgjidhni çelik inox. Çelik inox i reziston korrozionit dhe zgjat më shumë se çeliku jo inox ose gize. “Inox” nuk do të thotë ndryshk ose rezistent ndaj njollave. Por, nëse kujdeseni siç duhet për një skarë inox, ajo do të zgjasë shumë më gjatë se llojet e tjera. Përdorni një leckë mikrofibër dhe pastrues çeliku inoks jo-gërryes dhe pastroni me kokrrizën e metalit për të mbajtur pamjen e jashtme të mrekullueshme.

Çeliku më i mirë inox: Grilë profesionale me qymyr Napoleon

Një grilë e madhe portative me katër mbajtëse të forta dhe ngjyrë gri me dy hapësira anash.

Ndërtimi prej çeliku inox dhe një sërë veçorish e bëjnë këtë skarë të qëndrueshme të fundit që do t’ju duhet të blini. Napoleoni

Gjashtëqind centimetra katrorë hapësirë ​​për pjekje në skarë, dy tabaka anësore dhe një zonë magazinimi poshtë ju japin të gjithë hapësirën që ju nevojitet për të pjekur në skarë për një festë me këtë skarë Napoleon. Një derë me ngarkesë të përparme e bën të lehtë shtimin e më shumë qymyr druri dhe mund ta lëvizni shtratin me qymyr lart ose poshtë gjatë gatimit për të marrë nivelin e përsosur të nxehtësisë. Ajo gjithashtu përmban një djegës rotisserie.

Po kërkoni një skarë me buxhet?

Mund të gatuani vetëm disa herë në vit, dhe nëse po, nuk keni nevojë të investoni shumë para për të shijuar gatimin në natyrë. Natyrisht do të ketë kompromis kur zgjidhni një skarë me çmim të ulët. Mund të mos ofrojë pastrim të lehtë, ose një termometër të integruar dhe mund të mos jetë i ndërtuar për të qëndruar gjatë. Megjithatë, një veçori për të cilën nuk duhet të bëni kompromis është siguria. Disa grila të lira me qymyr druri kanë këmbë të lëkundura dhe mund të jenë të lehta për t’u mërzitur. Ju nuk dëshironi të derdhni qymyr të nxehtë ose ushqim kudo dhe në çdo kohë.

Buxheti më i mirë: Grill me qymyr Weber Go-Anywhere

Një skarë e madhe portative në formën e një valixheje të gjerë të zezë dhe drejtkëndore.

Kjo skarë kompakte udhëtimi gatuan 6-8 copa pule ose disa biftekë. Weber

E përkryer për një oborr të vogël shtëpie ose për t’u paketuar në një RV, Weber Go-Anywhere Grill ka 160 inç hapësirë, mjaftueshëm për të gatuar për dy ose tre. Është një skarë e lirë, por ka disa karakteristika të shkëlqyera. Këmbët e shkurtra prej çeliku të veshura palosen për ruajtje të lehtë dhe për të mbyllur kapakun për transport, megjithatë ato janë mjaft të forta saqë kjo skarë është e vështirë për t’u rrëzuar. Ka vrima ajri në krye dhe në fund, kështu që ju mund të rregulloni shkallën e djegies dhe nivelin e nxehtësisë, plus doreza anësore për lehtësinë e transportit.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Si mund të zgjedh një skarë me qymyr?

Zgjidhni fillimisht një skarë me qymyr, bazuar në madhësinë e saj. Sigurohuni që është mjaft i madh për të ushqyer sado njerëz për të cilët do të gatuani. Më pas, shikoni çmimin dhe veçoritë. Sa më mirë të jetë grila, aq më e lehtë është zakonisht pastrimi dhe shtimi i më shumë qymyr gjatë gatimit. Të tjera bukuri përfshijnë raftet e rregullueshme me qymyr për gatim të ulët ose të nxehtë, dhe termometra të integruar.

Pyetje: A ia vlejnë grilat me qymyr Weber?

Grilat Weber kushtojnë më shumë se skara mesatare, por skara bazë e kazanit Weber nuk është shumë e shtrenjtë. Dhe, ka grila shumë më të larta se Weber. E ndërtuar fort në një dizajn të qëndrueshëm, një skarë Weber është një investim i mirë pasi do të zgjasë dhe do t’i kalojë modelet e lira. Webers ishin grilat e para të kazanit, të shpikur nga George Stephan në 1952, i cili modeloi formën e skarës sipas një vozë. Weber Grills janë bërë gjithmonë në Huntley, Illinois, dhe gjatë gjithë këtyre viteve më vonë skara e kazanit Weber mbetet tepër popullore për arsye të mirë.

Pyetje: Nga çfarë janë bërë grilat me qymyr?

Shumica e grilave kanë grila prej çeliku, çelik inox, gize ose çeliku të praruar, megjithëse disa janë të veshura me porcelan. Grilat inox, të veshura dhe të veshura janë më të lehta për t’u pastruar. Gize është më e rëndë dhe e mban mirë nxehtësinë. Nga ana e jashtme ju keni zgjedhjen tuaj të metalit të emaluar, çelikut, inoksit ose qeramikës. Inoksi i reziston shumë mirë elementëve.

Pyetje: Si e shuani një skarë me qymyr?

Lërini qymyret të digjen derisa të bëhen hi dhe të ftohen plotësisht. Hidhni hirin në një kosh jo të djegshëm. Nëse duhet të shuani qymyrin menjëherë, shpërndani thëngjijtë dhe mbulojini me rërë ose tokë, mbuloni skarën dhe mbyllni çdo vrimë në mënyrë që të mos ketë ajër. Derdhja e ujit në thëngjij krijon një rrëmujë të lagur dhe të ndotur, kështu që mos e bëni këtë nëse nuk është një rast urgjent.

Pyetje: Si e pastroni një skarë me qymyr?

Përdorni një furçë për skarë për të pastruar grilën e gatimit ndërsa është ende e nxehtë. Ushqimi i mbërthyer do të bjerë në thëngjij dhe do të digjet. Për një pastrim të thellë, lani grilën me furçë, më pas përdorni sapun dhe një jastëk për pastrim.

Pyetje: Cili është ndryshimi midis skarës me gaz dhe qymyr druri?

Grilat me gaz zakonisht ushqehen nga propani, zakonisht shiten në dyqanet e përmirësimit të shtëpisë dhe kudo ku shiten grilat. Pesë kilogramë propan vijnë në një rezervuar prej 20 kilogramësh që varet nga ana e skarës dhe ngjitet në një zorrë që të çon te djegësit brenda skarës.

Për të ndezur, hapni valvulën në rezervuarin e propanit, ndizni një nga ndezësit e skarës dhe shtypni butonin e ndezjes. Kjo krijon një shkëndijë që ndez djegësin. Disa skara mund të ushqehen me gaz natyror, i cili është më i lehtë dhe më i lirë në afat të gjatë, por kërkon një linjë gazi natyror që të çon nga banesa në vendndodhjen e skarës.

Grilat me qymyr ushqehen nga briketat e qymyrit, e cila është një formë druri me djegie të pastër që është ngrohur pa ajër. Ai siguron një burim të qëndrueshëm nxehtësie dhe i shton shije ushqimit. Disa qymyr druri vijnë të ngopura me një material të ndezshëm, kështu që ju duhet vetëm një shkrepës ose një çakmak për të djegur qymyrin. Qymyri tjetër duhet të ndizet duke përdorur lëng çakmak me qymyr, ose një oxhak qymyr druri, një cilindër që grumbullon briketat e qymyrit afër njëri-tjetrit. Ndezja e një tufe gazete në fund të oxhakut bën që qymyri të digjet.

Këshilla jonë e fundit për skarat më të mira me qymyr

Pa marrë parasysh se cilin model do të merrni, sigurohuni që të përdorni qymyr cilësor dhe mësoni se si ta ndizni dhe ta bëni gati për gatim (një motor me oxhak ju ndihmon jashtëzakonisht). Njihuni me hapjet e ajrit në mënyrë që të mund ta merrni atë qymyr druri në temperaturën e saktë që ju nevojitet.

Source link