Java e Troftës Artist i veçuar: Paul Puckett


Ne jemi ulur këtu me Paul Puckett për Spotlight-in e Artistit të javës së dytë të Trout. Ne kemi bërë tashmë disa intervista me Paulin, por do të hidhemi dhe do të flasim pak më shumë se çfarë do të thotë për të peshkimi i troftës dhe se si ato përshtaten me veprën e tij artistike dhe stilin e tij të jetesës.

Flylords: Paul, cili ishte ndërveprimi juaj i parë me troftën dhe a përfshinte një shufër mize? Si ishte ajo eksperiencë e parë?

Paul Puckett: Po. Po, dua të them, ndoshta do të fillojë në, ndoshta do të thosha në 1989 ose ’88 në të vërtetë në Misuri kur morëm gjyshen time në një udhëtim të vogël në Liqen… Në Branson, Misuri, ishte një vend i quajtur Lake Taneycomo, i cili është në fakt një pjesë e Lumit të Bardhë dhe është aq e mbytur saqë e quanin liqen, por është ujë që lëviz. Ishte një lumë. Kishte këto trofta që ngriheshin atje. Sapo mësova si të hedh një mizë. Unë thjesht nuk mund ta hedh atë më shumë se 20 këmbë, dhe këta peshq ishin në rregull në rreth 35-40 këmbë jashtë. Ishte shumë zhgënjyese, por më pëlqeu çdo sekondë. Ishte diçka që më sfidoi dhe më bëri të dëshiroj të përmirësohem.

Pra, trofta ishte specia e parë që më bëri të kap defektin e peshkimit me miza. Atëherë do të thosha se hera e parë që më në fund kapja një troftë në një mizë të thatë ishte në verën e ’93 në lumin Pecos në Nju Meksiko. Kam kapur një troftë të vogël 10-inç kafe në një përrua të vogël mali me një kadizë me qime dre. Pastaj, pas kësaj, mbaroi për mua. E dija që e ardhmja ime do të ishte peshkimi me fluturim dhe kaq. Që atëherë ka qenë.

Flylords: Pas kësaj, a ka vazhduar tek ju insekti i thatë i mizave?

Pali: Po, dua të them, nuk ka asgjë si një përrua perëndimore apo edhe një përrua lindore dhe thjesht të shohësh, të ecësh poshtë dhe të dalësh nga përroi dhe pastaj thjesht ta shohësh atë kokën të ngrihet lart dhe të hajë një lloj mize të thatë, pastaj kaloni pesë minutat e ardhshme duke u përpjekur të kuptoni se çfarë do të jetë ajo mizë e thatë, çfarë do të përdorni, dhe më në fund t’i hidhni atij peshku dhe t’i bëni ata të hanë mizën e thatë. Nuk ka asgjë të tillë me siguri. Pavarësisht nëse jeni një peshkatar i rrënjosur me kocka të kripura deri më tani, ju ende mund të ktheheni në atë gur të shkallës së kapjes së një trofte me një mizë të thatë.

Flylords: Mendoni se elementi i peshkimit me pamje të troftës është arsyeja pse peshkimi i kuq në vendin e ulët lidhet kaq shumë me ju?

Pali: Po sigurisht. Po. Është një gjë të shohësh një peshk të kuq bisht dhe të kapësh peshkun e kuq bisht. Është një proces me një hap. Por gjëja interesante në lidhje me peshkimin e troftës, është se ju përfshiheni pak më thellë. Gjithçka vjen nga aspekti entomologjik dhe insektet në lumë. Çfarë po zvarritet përreth? Çfarë po çelet? Në çfarë faze janë? Nëse hedhni një model Mayfly të plotë, mirëpo ato mund të ushqehen me gjymtyrë ose me dalje. Është shumë më tepër e përfshirë dhe nëse mësoni të gjithë ata hapa dhe durimin që duhet për ta bërë këtë, mendoj se kjo ju bën peshkatar dhe peshkatar shumë më të mirë, pavarësisht se për çfarë do të përfundoni duke peshkuar në të ardhmen. Por megjithatë, vetëm ai aspekt vizual për të parë të gjitha ato që ndodhin dhe më pas duke i ndarë shtresat dhe duke i kuptuar të gjitha.

Flylords: Gjatë dekadave tuaja të peshkimit me miza, cili ekskursion apo udhëtim i peshkimit të troftës ju ka rënë më shumë në sy?

Paul Puckett: Ndoshta kur pata fatin të zbres në Argjentinë rreth pesë apo gjashtë vjet më parë. Kam peshkuar me ekuipazhin e Patagonia River Guides. Nuk ishte vetë peshkimi, nuk mendoj se ngeli shumë më tepër se një udhëtim i mrekullueshëm në Montana ose Wyoming. Por ishte gjithçka në mes, si të arrish në ato pika dhe të ishe në një kamion me trapin nga pas dhe mezi të shihje dikë tjetër atje në atë vend. Më kujtoi se si mund të ishte Montana në vitin 1890 ose 1910. Kjo më ra në sy më së shumti. Jo aq shumë peshkimi aktual, por vetëm aventura për të shkuar në vendpushime dhe për të peshkuar dhe për të mos parë një varkë ose një person tjetër gjatë gjithë ditës.

Flylords: Cili ka qenë vendi juaj i preferuar në SHBA për të ndjekur troftën?

Paul Puckett: Kur jetova në Wyoming për katër vjet, lumi Snake është i mrekullueshëm, por të gjitha përrenjtë e vegjël ushqyes dhe rrënojat e vogla dhe sendet e digave të kastorit që ushqehen me gjarpërin janë zakonisht aty ku e gjeja veten duke kaluar pjesën më të madhe të kohës sime. Peshq të fortë dhe peshq të vështirë për t’u kapur, peshq që kanë gjithë kohën në botë për të dalë dhe për të inspektuar mizën tuaj, dhe mashtrimi i këtyre peshqve ishte sfida ime më e madhe dhe përfundoi të ishte mjaft i suksesshëm në fund. Kalova shumë kohë vetëm duke u zvarritur pas një bari të gjatë dhe duke qenë vetëm dy metra larg nga një troftë e këputur që është ulur aty duke pirë gllënjka. Mund të isha vetëm dy metra larg atij peshku dhe nuk e dija se isha atje. Unë thjesht do ta shikoja dhe studioja atë aktivitet. Mësova shumë nga kjo, vetëm duke studiuar peshqit duke ngrënë, madje as duke mos peshkuar për ta. Ato përrenj të vegjël ushqyes për tek Gjarpri janë padyshim aty ku ndoshta do të kisha një vend të fundit për të peshkuar dhe e dija se ishte kështu, ndoshta do të kthehesha atje dhe do të peshkoja ato trofta të prera në ato përrenj të vegjël.

Flylords: Si është përfshirë trofta gjatë dekadave tuaja të peshkimit me miza dhe karrierës suaj si artiste?

Paul Puckett: Mendoj se gjëja e parë, gjëja e parë që më tërhoqi të pikturoja peshk ishte trofta, sepse ka shumë ngjyra të ndryshme, si trofta e ylberit, vetëm një spektër ngjyrash në një troftë ylberi. Këtu jam me këto bojëra dhe nuk ka asnjë mënyrë reale të drejtë apo të gabuar për të pikturuar atë troftë ylberi, sepse nëse do ta hiqje nga konteksti dhe do ta shikoje, do të ishe sikur: “Kjo duhet të jetë një shaka. Nuk ka mundësi të ketë kaq shumë ngjyra dhe nuanca të bukura të kuqes dhe vjollcës në këta peshq.” Kështu që mendoj se trofta më tërhoqi patjetër drejt pikturës. Trofta e murrme është e mahnitshme, trofta e përroit e prerë. Ka vetëm një sërë ngjyrash dhe gjërash që po ndodhin me to. Ata janë thjesht shumë argëtues për t’u pikturuar.

Flylords: Çfarë mësimesh ju dhanë gjatë rrugës ku përfshihej piktura juaj?

Paul Puckett: Po, po. Domethënë, të parat që do të bëja në vitet nëntëdhjetë, si nisa, ishin të pikturoja peshqit e njerëzve dhe shumica e tyre ishin zakonisht trofta. Mendoj se mësimi ishte se thjesht, më mësoi të shihja se si çdo peshk ishte kaq i ndryshëm, shenjat dhe nuancat e ngjyrave, nëse dy trofta ylber u kapën nga i njëjti lumë. E mësova këtë gjë kur pikturoja peshqit e njerëzve dhe më mësoi thjesht të shikoja më nga afër dhe më shumë detaje, dhe le të mos pikturojmë vetëm një troftë ylber, le ta pikturojmë këtë troftë ylber që është fotografia e këtij djali. Ju mëson të shikoni të gjitha papërsosmëritë e vogla në peshk dhe të gjitha shenjat e vogla të ndryshme që e bëjnë çdo peshk individual.

Flylords: Ju keni folur shumë për ylberët. Cila mendoni se është paleta më sfiduese e ngjyrave në mesin e troftës?

Paul Puckett: Po. Jo vetëm paleta e ngjyrave, do të thosha vetëm shenjat. Unë do të thosha troftë e murrme, por trofta e përroit ndoshta sepse ju bëni një troftë ylber dhe një troftë kafe, dhe shumica e shenjave janë të errëta në dritë. Për troftën Brook, shenjat janë të lehta në errësirë. Pra, me bojëra uji, ju duhet të gjeni një mënyrë për t’i ulur ato ngjyra të lehta së pari dhe për të pikturuar rreth tyre, dhe e dyta që të pikturoni mbi një nga ato pika, nuk do të jetë më kurrë e lehtë. Për shkak se bojëra uji, ju nuk mund të ktheheni dhe thjesht t’i shtoni të bardhë, dhe së pari i lyeni gjërat me ngjyra të lehta dhe thjesht filloni të punoni rreth tij. Konsumon shumë kohë dhe shumë i mprehtë. Por trofta e përroit është ndoshta më sfiduesja për të pikturuar në këtë drejtim. Nëse e bëni siç duhet, ato thjesht duken bukur.

Flylords: A mendoni se qëndron thënia, “Trofta nuk jeton në vende të shëmtuara”? Apo mendoni se peshqit mund të jenë më të bukur se disa nga vendet ku ata notojnë?

Paul Puckett: Po, dua të them, megjithatë është e vërtetë. Nuk mendoj… Dua të them, mund të them se ndoshta kur kam jetuar në Teksas, disa vende ku grumbullonin troftë ndoshta nuk ishin më të bukurat. Por në Dallas dhe Fort Worth, është sikur i vendosin në një park dhe ju mund t’i kapni, është kënaqësi. Por kur bëhet fjalë për troftën e egër, nuk mendoj se ekziston një vend i shëmtuar ku ata jetojnë dhe po, është e vështirë ta krahasosh atë. A është peshku më i bukur se vendi ku ndodhet? Mendoj se është e gjitha një paketë. Ne jemi mjaft me fat që jemi në gjendje t’i kërkojmë ato aventura dhe të shkojmë t’i bëjmë ato. Thjesht, trofta janë krijesat më të bukura në botë për mua.

Flylords: Sa nga shënimet tuaja më ikonike në ditar përmbajnë troftë?

Kjo shfaqje rrëshqitëse kërkon JavaScript.

Paul Puckett: Unë do të thosha se nuk jam plotësisht gjysmë e gjysmë, por kur dal në perëndim, që është shumë shpesh, shumica e shënimeve të mia në ditar janë zakonisht kur udhëtoj. Unë i bëj ato herë pas here këtu, vetëm peshkimi i kuq në oborrin e shtëpisë. Por shumica e tyre janë kur udhëtoj. Kështu, disa vjet më parë, kur bëra të gjithë muajin në Montana, shumë nga shënimet e mia në ditar janë gjëra udhëtimi dhe peizazhesh, vizatime lumore. Pastaj muajin e kaluar, kur shkova në Wyoming për një mizë, shumica e gjërave atje janë rreth troftës. Dua të them, ndoshta jemi afër gjysmë e gjysmë…

… nëse nuk jam duke peshkuar në ujë të kripur. Por po. Sfida ime është që kur vizatoj një troftë në ditarin tim, nuk kam ngjyra, është e gjitha me bojë stilolapsi, por si mund ta portretizoj atë dhe ta hijesh atë atje ku imagjinata juaj mund të pushtojë dhe t’i nxjerrë ato ngjyra në mendjen time?

Flylords: A mendoni se ka një ndryshim midis lëngjeve emocionale dhe krijuese që shfaqen kur jeni duke peshkuar, qoftë uji i kripur apo trofta? Çfarë ju frymëzon në anën e ujit të kripur kundrejt troftës? A është një mentalitet i ndryshëm?

Paul Puckett: Po, po, do të thosha kështu. Për mua, trofta është më qetësuese, duke dëgjuar më shumë erën nëpër pemë, bar dhe insekte. Është më shumë një qetësi dhe le ta marrim atë mes peshqve, le ta shijojmë ditën. Uji i kripur për mua është më shumë si luftë. Është më shumë një betejë. Ju thjesht po luftoni me baticat, erën, rrymat, peshqit dhe peshkaqenët.

Sigurisht që janë dy mendime të ndryshme. Mendoj se ata të dy dalin në pikturat në atë mënyrë kur, po, është vetëm në troftë, gjëja më e mirë që bëri trofta për mua personalisht ishte të nxirrte nga sistemi im gjithçka që më duhej për të kapur një peshk. Sepse kur jetoja në Wyoming, peshkoja aq shumë dhe kapja kaq shumë peshq dhe thjesht peshkova, peshkova, peshkova. Tani, kur shkoj për peshkim, nuk e kam atë ndjenjën se duhet të kap një peshk sot. Unë e kam hequr atë nga sistemi im. Unë dua të shijoj vetëm momentin, qoftë trofta apo uji i kripur dhe mund të kënaqem duke parë dikë tjetër duke kapur peshk, ose nuk duhet të kap fare një peshk, sepse tani ajo që zakonisht bëj më shumë është peshkimi në ujë të kripur. E bën jetën më të lehtë që unë kam kapur mijëra troftë dhe ato ishin të mira me mua në këtë kuptim.

Flylords: Unë dua të kaloj pak në lidhjen tuaj me lumin Snake. Natyrisht, ai pellg ujëmbledhës është një temë e madhe për Trout Unlimited, dhe pothuajse çdo palë e interesuar në atë pellg ujëmbledhës. Çfarë do të thotë Gjarpri për ju dhe si ndiheni dhe shpresoni për përparimin që po bëhet atje?

Paul Puckett: Po, dua të them, ka pësuar shumë ndryshime që nga koha kur kam jetuar atje, por ndihem me shpresë. Ka shumë njerëz të mirë atje që bëjnë atë që munden, qoftë TU apo organizata të tjera që janë gjithmonë në krye të saj.

Mësoni më shumë rreth sfidave me të cilat përballet lumi Snake, këtu!

Flylords: Le të themi se keni dy ditë kohë për të peshkuar troftë në juglindje, ku po shkoni?

Paul Puckett: Po, ndoshta do të shkoj përpara dhe do të thërras Lumin e Bardhë ende në juglindje. Sepse ky është lumi ku unë u rrita duke mësuar se si të troftoj peshk në shkollë të mesme dhe kolegj dhe është thjesht një vend kaq i lezetshëm. Nuk mund të jem më atje, sepse është e pamundur për mua. Por unë do të thosha Lumi i Bardhë, vetëm nga një aspekt themeli, dhe më pas ndoshta ngjiteni në Pensilvani me vjehrrin tim, kur shkojmë atje lart dhe shohim familjen e gruas sime, hipim në kamion, ecim me makinë rreth 30 minuta, ne thjesht vrapojmë rreth urave dhe përrenjve të ndryshëm dhe zbresim dhe kapim një peshk, kalojmë në vendin tjetër dhe kjo lloj gjëje është e veçantë për mua me siguri sepse atij i pëlqen shumë ta bëjë këtë dhe kjo i jep atij ndjenjën se po më tregon ujin e tij. Pra, kjo është shumë argëtuese.

Zakonisht nuk ju kujtohet një peshk i caktuar, por më kujtohet që ndalova në një shirit anësor të vogël dhe pi një birrë dhe e dija që shkova për peshkim atë ditë. Por kjo është gjëja në mes që zakonisht është ajo që ju kujtohet më shumë.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.