Joshjet më të mira Crappie në 2022


Përditësuar më 25 qershor 2022 në orën 12:01

Pak peshq janë aq famëkeq të paqëndrueshëm sa kërpudhat. Shpesh, pa ndonjë arsye të dukshme, ata zgjedhin të godasin vetëm një joshje të një madhësie, forme, lëkundjeje ose lëkundjeje specifike. Ata mund të zgjedhin me kokëfortësi vetëm një ngjyrë joshëse, ose një joshëse me nuanca të shumta, të përcaktuara mirë. Herë të tjera ata duan një joshje të shpejtë, të shtrënguar, ose një me një ritëm të gjerë e të ngadaltë. Sot është një joshje 1/8 ons në menunë e darkës. Nesër një 1/16 ons apo edhe një 1/32 ons është e nevojshme për t’i kapur ato. Madhësia dhe konfigurimi i xhigut gjithashtu ndryshojnë. Bisht i drejtë apo kaçurrelë? Plastikë e butë, Mylar, senil, kovë apo marabu? Ata vendosin. Ju i shërbeni ushqimit. Të kuptosh se çfarë duan të hanë kërpudhat mund të jetë një dhimbje koke e madhe kudo ku gjenden peshqit. Por sa vijon janë ndër joshjet më të mira për të vendosur pllaka në varkë.

Blakemore Road Runner

Blakemore Road Runner. Blakemore

Pajisja unike e vogël Road Runner ka ekzistuar për dekada dhe ka një reputacion për kapjen e një morie peshqish—veçanërisht kërpudha të mëdha. Joshja është në dispozicion në një gamë të gjerë ngjyrash. Konfigurimet e trupit ndryshojnë gjithashtu, duke përfshirë grilat e buta plastike me bisht kaçurrelë, stilet e joshjes së tubave dhe ato me trup chenille dhe bisht të ndritshëm marabu.

Jig gjithashtu ka një grep të madh që e bën të lehtë kapjen e peshkut. Por është shtimi i një tjerrëse të vogël të vetme të inkorporuar në kokën e rrotullës së Road Runner që e dallon atë nga shumë modele të tjera të xhirove. Spineri vjen në ngjyra të ndryshme, në konfigurime me gjethe shelgu me çekiç ose me shkëlqim dhe teh Indiana. Spinerat janë derdhur direkt në kokën e fuçisë me një rrotullues cilësor të fuçisë, i cili lejon tjerrjen e lehtë dhe mban deri në peshkim të ashpër.

Jo më pak se tre rekorde botërore të International Game Fish Association (IGFA) janë vendosur nga peshkatarët duke përdorur Road Runner. Gruaja më e shquar është rekordi botëror i njëhershëm i IGFA-s me 6 kile, i zi prej 4 paund, i kapur nga Allen Paap Jr. nga një pellg ferme në Nebraskë në qershor 2003. Paapin e zuri 18½ inç. pesë minuta në tokë.

Një tjetër magazinë e bardhë rekord prej 6 kilogramësh në linjë testimi IGFA që peshonte 2 kilogramë, 4 ons (në pension) gjithashtu u kap në një Road Runner nga peshkatari Don Meyer në shtator 1999 nga Enid Lake, Miss. me peshë 1 kile, 10 ons u kap në një Road Runner nga Kristin Turley në shtator 2001 pranë Coppell, Teksas.

Lunker City Fin-S-Fish

Peshku Lunker City Fin-S. Lunker City

Peshkatari kryesor i Konektikatit, Rich Zaleski, është një ekspert për një kohë të gjatë i ngërçit dhe një adhurues i patundur i veglave të lehta Fin-S Fish grub. Ai përdor një shufër tjerrëse 7-këmbëshe, një litar gërshetimi prej 10 kilogramësh dhe një lider fluorokarbon prej 6 këmbësh për të peshkuar për ta.

Ngjyrat e tij të preferuara të trupit të Fin-S Fish janë Chartreuse Silk, White Satin dhe Arkansas Shiner. Ai i ndryshon nuancat derisa të marrë ngjyrën e duhur për ditën që është duke peshkuar. Ai gjithashtu shkurton pjesën e përparme të një zhveshjeje plastike në mënyrë që plastika të jetë e rrafshët në një kokë xhiroje në grep.

“Unë kaloj brigje të pjerrëta duke kërkuar për majat e pemëve të zhytura në ujë, të cilat zakonisht janë pemë të shtruara,” thotë ai. “Më pëlqejnë shumë vendet ku një breg ka një tokë të vogël që përfshin një pemë vertikale, disa prej të cilave nuk arrijnë në sipërfaqe. Do ta mbaj varkën time të shtrënguar në një breg të pjerrët, në ujë të thellë, ndërsa do të shikoj tingullin e thellësisë për furça dhe lëndë druri dhe peshqit e varur pranë kapakut.”

Zaleski më mirë do të gjente karkaleca vetëm jashtë mbulesës, sepse ai mund t’i kapte më lehtë në një Fish Fin-S duke përdorur një tërheqje të ngadaltë, të qëndrueshme dhe horizontale.

“Nëse më duhet të peshkoj midis degëve, do të përpiqem ta bëj duke e lëshuar xhigun tim drejt e poshtë te peshku dhe në thelb duke e mbajtur të palëvizur xhigun.”

Skipper's Moon Jig

A Skipper’s Moon Jig. Skipper Jigs

Këto vegla të bëra me dorë të veshura me pluhur filluan në Wisconsin në fund të viteve 1980 dhe tani prodhohen në Florida Verilindore. Ato vijnë në një larmi të madhe ngjyrash, në përmasa 1/8 dhe 1/16 ons, me grepa Mustad me cilësi të madhe me boshllëk që strehojnë lehtësisht një kërpudhë të butë ose plastikë të butë.

Modelet e Skipper i kanë rrënjët në botën e peshkimit në akull dhe janë ndër stilet më të njohura për peshkim në ujë të fortë. Moon jigs kanë një formë jashtëzakonisht të lëmuar gjysmë hëne, gjë që i bën ato veçanërisht të përshtatshme për trolling. Kështu, ato janë ideale për peshkatarët ose për manipulimin e merimangave ose tërheqjen e josheve.

Peshkatarët e turneut të skuadrës crappie veterane Al dhe Alan Green janë tifozë të mëdhenj të Moon Jig. Ata kanë shënuar gola të mirë në ngjarje të shumta duke tërhequr joshjet në platforma të dyfishta. Ngjyra e tyre e preferuar është Buttercup. Por nuanca më e mirë e joshjes ndryshon shumë, madje edhe gjatë një dite peshkimi. Ata do të gërmojnë një gamë të gjerë të hekurave nga shufrat e shumta, duke u siguruar që ato të mbulojnë spektrin e ngjyrave nga portokallia dhe chartreuse, në rozë dhe të bardhë.

Të Gjelbrit tërheqin Moon Jigs me linjë testimi prej 6 kilogramësh në shufra të gjata, duke përdorur një gjatësi të gjatë lider fluorokarbon prej 4 kile.

Grubs Bobby Garland Mo'Glow/StrollR'

Grubs Bobby Garland Mo’Glow/StrollR’ Dyqanet BassPro

Peshkatari më i mirë dhe udhëzuesi i misterit në Misisipi, Brad Chappell, është një adhurues i madh i trollingut në linjë të gjatë me vegla të montuara së bashku. Kur peshqit pezullohen në ujë të cekët, ai zgjedh modele 1/24 ons. Kur peshqit janë më të thellë, ai do të punojë së bashku me të njëjtën vegël, por do ta rrisë peshën në 1/8 ons.

“Ngjyra është e rëndësishme për njollat, sigurisht,” thotë ai. “Dhe provoj të ndryshme derisa të marr ngjyrën e duhur që dëshiron peshku atë ditë. Të preferuarat e mia për StrollRs janë Keystone Candy, Bluegill Fire, Grenada Gold, Purple Passion dhe Double Silver Rainbow. Sigurohem që kokat Mo’Glow që përdor me to të kenë një ngjyrë krejtësisht të ndryshme nga trupat.”

Chappell thotë se StrollR është një trup vdekjeprurës, sepse lëshon shumë dridhje përmes bishtit të tij, i cili tërheq kërpudhat nga distanca e gjatë dhe i shtyn ata të godasin.

“Mënyra ime e preferuar për t’i peshkuar ato është trolling në linjë të gjatë me një milje në orë, dhe unë gjithmonë i përdor ato së bashku, të montuara rreth tre metra larg njëri-tjetrit. Pllakat e Misisipit i hanë ato gjatë gjithë vitit.”

Lexo më tej: 8 pajisjet më të mira të karremave të gjalla për peshkim me karreme

WildEye Swim Shad

WildEye Swim Shad. Syri i egër

Edhe një sy i patrajnuar mund të njohë cilësinë e gjallë të një noti të montuar. Kjo joshje është në thelb një karikator, por koka e tij dalluese dhe mbështjellja e butë plastike mbi plumbin e bëjnë atë një joshje të çuditshme si asnjë tjetër.

Swimbaits janë të ngordhura për peshqit e vërtetë, dhe ato ofrojnë një profil unik joshjeje për peshqit grabitqarë. Joshja gjithashtu ka tendencë të mbajë një qëndrim horizontal kur peshkohet, i cili imiton më së miri një minnow të pezulluar. Ato janë të disponueshme në një larmi ngjyrash dhe pothuajse të gjitha kanë një bisht vibrues që tërheq peshqit. Swimbaits kanë pushtuar në një mënyrë të madhe tregun e peshkimit të levrekut, por për peshkun e levrekut, dhe veçanërisht kërpudhat, ato janë gjithashtu vdekjeprurëse. Shumë kompani prodhojnë rroba banje, por ato me madhësi më të vogla në një përzgjedhje të gjerë ngjyrash janë në dispozicion nga Storm dhe Berkley.

Gitzit Tube Lure

Gitzit Tube Lure Gitzit Inc.

Bobby Garland prezantoi joshjen origjinale të tubit Gitzit në 1964 nga shtëpia e tij në Utah. Joshja e vogël e zbrazët 2½ inç me rreth 35 tentakula që lëvizin shpejt bëri emër në rezervuarët e pastër dhe të thellë perëndimor. I peshkuar me vijë të lehtë dhe një grep të ekspozuar me një vegël të brendshme të krijuar posaçërisht për joshjen, ai grumbulloi shpejt basin.

Por veglat e tubave gjithashtu kanë rezultuar vdekjeprurëse për shumë specie të tjera, duke përfshirë kërpudhat. Në fakt, Mark Williamson përdori një joshje gypi në mars 1998 për të siguruar një rekord botëror të IGFA-s me 8 kilogramë në linjë testimi për kërpudhat e zeza nga Liqeni Logan Martin, Alabama. I peshkuari peshonte 3 kilogramë, 10 ons.

Joshjet e vogla dhe të lehta të tubave, të përsosura për kërpudhat, prodhohen nga Gitzit në Utah. Një numër kompanish të tjera prodhojnë tuba, duke përfshirë Jawbone Tackle, Strike King, Big Bite dhe të tjera. Bass Pro Shops, Cabela’s dhe Academy shesin tuba me përmasa të çuditshme, si dhe komplete joshëse tubash me një gamë të gjerë peshash dhe plastikë të butë në një ylber nuancash.

Joshjet plastike të buta me mini-tuba vijnë në shumë përmasa nga 1½ deri në 3 inç të gjata. Jigs të dizajnuara posaçërisht për to janë gjithashtu të disponueshme në shumë pesha. Peshat e tubave vijnë në përmasa 1/64-, 1/32, 1/24-, 1/16- dhe 1/8-uns duke i bërë ato të dobishme për pothuajse të gjitha teknikat e hedhjes dhe trolling crappie.

Rapala Floating Minnow

Minnow lundrues Rapala. Rapala

Kjo prizë e shkëlqyer dhe novatore prej druri balsa ka ekzistuar më gjatë se shumica e peshkatarëve që e peshkojnë atë. Me kalimin e viteve, ajo ka grumbulluar një numër të jashtëzakonshëm peshqish të mëdhenj, duke përfshirë të paktën dy karkaleca rekord IGFA.

Të dy peshqit ishin kërpudha të zeza, më i madhi që vendosi një rekord botëror 12 kilogramësh në linjë testimi për Sherril Harris në mars 1984 me një pllakë prej 4 kilogramësh, 4 ons u ul nga Paint Creek në Alabama, jashtë lumit Coosa. Rekordi i dytë ishte një markë IGFA prej 2 kilogramësh që peshonte 3 kilogramë, 2 ons e kapur nga Max Tongier Jr. në gusht 1986 në liqenin Chickahominy të Virxhinias.

Rapala vjen në shumë ngjyra dhe madhësi të përshtatshme për kërpudhat. Ngjyrat e gjalla të peshkut të karremit preferohen nga shumë kërkues të pllakave, të cilët zgjedhin përmasat e joshjes në përmasat 1½-, 2- dhe 2¾-inç.

Për shkak se joshja është shumë e lehtë (deri në 1/16 ons) për shkak të drurit të balsas, duhet të përdoret mjeti i zvogëluar për të derdhur puset e Rapalas të vegjël. Joshjet shkojnë drejt dhe të vërteta me një lëvizje të gjallë dhe janë ideale për trolling.

Marabou Jig

Në Marabou Jig. Dyqanet Bass Pro

Është e mundur që boshti i thjeshtë dhe bazë marabu është përdorur për të kapur më shumë karkaleca në më shumë vende se të gjitha joshjet e tjera së bashku. Joshja është e lirë dhe pothuajse e pamundur të peshkohet gabimisht. Për më tepër, ai është i disponueshëm pothuajse kudo, veçanërisht në ato dyqane të karremit dhe mjeteve të padëshiruara pranë ujërave të pasura me peshq, ku karremat janë mbretër.

Jigs Marabou të dizajnuara për karkaleca kanë qenë rreth e rrotull për breza, dhe ata ende kapin peshq në një numër të madh sot. Ato janë të disponueshme në dhjetëra ngjyra dhe kombinime ngjyrash, me stilin bazë thuajse të njëjtë – fuçi me kokë topi, trup i mbështjellë me senil, duke mbajtur një tufë me pupla marabou që tërheqin peshqit në bisht.

Shumë vegla të tilla kanë një tërheqje trengjyrëshe, me kokën një nuancë, trupin chenille një ngjyrë të dytë dhe bishtin marabu një nuancë të tretë.

Qofshin trolluar, hedhur ose shtyrë nëpërmjet manipulimit të merimangave, xhigat e marabusë kanë shënuar rezultate të mëdha kudo që gjenden kërpudhat dhe kanë kapur peshk rekord botëror IGFA, duke përfshirë një karrocë të zezë masive prej 4 kilogramësh dhe 8 ons të marrë në mars 1981. e cila vendosi rekordin e klasës prej 6 paundësh për IGFA. Ajo u lundrua me varkë nga L. Herring, Jr. nga Kerr Lake, Virxhinia ndërsa po shkonte.

Mepps Rooster Tail Spinner në linjë

Mepps Rooster Tail rrotullues në linjë. Mepps

Rrotulluesi i linjës ka ekzistuar për shumë vite dhe ka qenë përgjegjës për vendosjen e karkalecave të panumërta në varka dhe kova në të gjithë vendin. Spinerat në linjë janë të disponueshëm në qindra konfigurime me stile të ndryshme rrotulluese, trupa, tehe, ngjyra dhe rimorkio.

Të preferuarat e testuara me kohë përfshijnë fabulën Mepps Black Fury, Worden’s Rooster Tail dhe Panther Martin. Të gjitha janë të disponueshme në modele të lehta, që variojnë nga 1/32- deri në 1/8-ons. Por ata janë ndërtuar të fortë dhe mund të përballojnë hedhjen, marrjen dhe kapjen e përsëritur të peshkut. Shumica vijnë me një grep të vogël, të mprehtë me trefish, por ato mund të modifikohen në një grep të vetëm më të gjatë, i cili ju lejon t’i shtoni joshjes një minnow.

Spinners në linjë kanë llogaritur për shumë karkaleca me peshë të rëndë, duke përfshirë një herë IGFA crappie të bardhë të klasës 12 paund, që peshon madje 4 kilogramë. Ajo u kap pranë Romës, Gjeorgji në mars 1980 nga Ken Wright në një Mepps Black Fury.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.