Joshjet më të mira për basin e bardhë në 2022


Publikuar 19 shtator 2022 15:00

Përzgjedhja e josheve për levrekun e bardhë—i njohur gjithashtu si levreku, rëra, levreku i argjendtë ose argjendi—është edhe argëtuese dhe sfiduese falë gatishmërisë së këtij peshku për të ngrënë një shumëllojshmëri karremash. Levreku i bardhë është një peshk migrues në ujëra të hapur që nxitet nga nevoja për t’u ushqyer kryesisht me peshqit karrem si shad dhe shiners. Si peshk për shkollimin, ku gjen një karrem duke ngrënë, me siguri do të gjesh më shumë. Shumë peshkatarë të levrekut të bardhë shijojnë rrjedhat pranverore të këtyre peshqve ndërsa lëvizin nga liqenet dhe rezervuarët lart përrenjve dhe lumenjve për të pjellë. Pas pjelljes, peshqit kthehen shumë në liqene dhe rezervuarë dhe në shkollë. Kur gjejnë peshqit karrem, ata vendosin foragjerin në sipërfaqen e ujit, grumbujt e gurëve ose brigjet, duke e bërë më të lehtë korrjen e vaktit të ardhshëm.

Për peshkatarët, kjo informon zgjedhjen tuaj të joshjeve, të cilat mund të përshtaten bazuar në këto modele të sjelljes sezonale. Për të qenë sa më efektiv në gjuajtjen tuaj me peshk për këta peshq të gjallë, këtu janë disa nga joshjet më të mira për basin e bardhë.

Më e mira në përgjithësi

më të mirët_lures_për_bardhë_bass_Basspro

Pse bëri prerjen: Super Fluke Jr. është i gjithanshëm, i përballueshëm, i qëndrueshëm dhe i lehtë për t’u peshkuar. Oh po, dhe peshqit e duan atë.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia(at): 4 inç
 • Ngjyrat e njohura: Perla e Bardhë, Akull i Bardhë dhe Smokin’ Shad
 • Metoda

  Pro

  • I disponueshëm në nëntë ngjyra që përfshijnë pamjen realiste të peshkut nga drita në errësirë
  • Dizajni i barkut të thellë dhe bishtit me pirun krijojnë veprim të jashtëzakonshëm
  • Dizajni i barkut përmban një vend për grep për manipulim të lehtë
  • Mban deri në sulme të shumta grabitqare

  Kundër

  • Në dispozicion vetëm në një madhësi

  Super Fluke Jr. mund të peshkohet në kaq shumë mënyra, saqë mendoj se është pothuajse e pamundur ta peshkosh atë “gabim”. Kur levreku i bardhë ka karrem të bllokuar në sipërfaqen e ujit, peshkojeni të papeshuar me një grep offset, ku mund ta shpërndani përgjatë ose afër sipërfaqes si një peshk karrem i plagosur. Nëse prezantimi afër sipërfaqes nuk funksionon, futni peshat dhe një tërheqje e ngadaltë shpesh do ta bëjë këtë. Barku i thellë dhe bishti i pirun e bëjnë atë të përdridhet dhe vidhoset edhe në rënie të lirë; peshqit shpesh e kapin karremin gjatë rënies, kështu që shikoni linjën tuaj për lëvizje anash. Lajmi i mirë në këto situata është se peshqit do të qëndrojnë në këtë karrem, duke lënë kohë për një grepa të fortë.

  Nëse basi i bardhë pezullohet në ujë më të thellë – përgjithësisht me karremin e mbërthyer në një gungë nënujore – mund të përdorni një kokë për më shumë peshë dhe një rrëshqitje fantastike dhe tërheqje bie.

  Joshjet më të mira të ujit të lartë – Rebel Pop-R

  Joshjet më të mira të ujit të lartë

  joshjet më të mira për_bardhën_basin_Rebel

  Pse bëri prerjen: Rebel Pop-R ka tërhequr goditjet sipërfaqësore për më shumë se 30 vjet me veprimin e tij kërcitës dhe kërcitës që bërtet “më ha!”

  Karakteristikat kryesore

  • Madhësia(at): 2 1/2 inç
  • Ngjyrat e njohura: Argjend/E zezë, Argjend/Blu, Foxy Shad
  • Metoda

   Pro

   • Veprimi i kërcitjes, i kapjes është pikërisht ajo që dëshironi për këtë lloj prezantimi sipërfaqësor
   • E disponueshme ne gjashte ngjyra
   • Treshe të pasme të veshura me fije glitter për blic shtesë

   Kundër

   • Nuk është i dobishëm kur basi i bardhë nuk kafshohet në sipërfaqe

   Kush nuk e pëlqen përvojën e shikimit të një peshku agresiv duke shpërthyer në një joshje të ujit të lartë? Basi i bardhë shpesh ushqehet pranë sipërfaqes, duke përdorur pengesën midis ujit dhe ajrit për të kapur karremat. Ky është një skenar ideal për një pickim sipërfaqësor dhe Rebel Pop-R është një joshje e duhur në këtë situatë. Fytyra konkave është çelësi i aftësisë për të tërhequr vëmendjen e kësaj joshjeje. Me një hov të mprehtë të majës së shufrës, joshja shtyn ujin dhe lëshon një tingull të dëgjueshëm “pop”. Një tërheqje më e moderuar krijon një rrëmujë në sipërfaqe që shpesh bën që peshqit të kryhen. Filamentet e shtuara të blicit në veshjen e pasme të grepit janë një veçori e bukur e shtuar; ky efekt blici i bishtit tërheq goditjet gjatë pauzës midis hapave.

   Finitura e zezë mbi argjend është një domosdoshmëri – unë kam besim në këtë skemë ngjyrash dhe prova është në numrin e peshqve të kapur. Skemat e tjera të ngjyrave janë gjithashtu të mira për imitimin e peshkut të ndryshëm.

   Më e mira për vrapimet e basit të bardhë – Mepps Aglia

   Më e mira për vrapimet e basit të bardhë

   Mepps Algia

   Pse bëri prerjen: Një e preferuar sentimentale, kjo joshje thjesht kap peshqit dhe është ideale për rrjedhat e degëve që levreku i bardhë hyn në pranverë për t’u pjellur.

   Karakteristikat kryesore

   • Madhësia(at): # 1 (1/8-uns) dhe #2 (1/6-uns)
   • Ngjyrat e njohura: Teh argjendi/kuqe-bardhë me veshje të bardhë bishti dhe teh GLO bardhë me veshje bishti gri
   • Metoda

    Pro

    • E disponueshme në 33 ngjyra të tehut dhe 10 ngjyra të veshjes së bishtit
    • Gjashtë opsione përmasash, nga 0 në 5
    • Dridhja dhe ndezja e fortë tërheqin peshqit edhe në ujë të njollosur

    Kundër

    • Nuk funksionon mirë në zonat me bimësi të madhe

    Nuk do të gënjej: Mepps Aglia dhe unë jemi miq të vjetër. (Mund të kem lidhur në një rrotullues Mepps përpara se të lidhja lidhëset e këpucëve.) Mënjanë paragjykimet personale, kjo është një joshje e madhe për të hedhur në përrenj dhe lumenj. Është gjithashtu mjaft solid në skenarët e liqenit. Por Aglia me të vërtetë shkëlqen gjatë vrapimeve pranverore kur levreku i bardhë gjen rrugën e tyre në përrenjtë dhe lumenjtë degë. Pavarësisht nga efektet e flukseve të fryra, dridhja dhe ndezja e pabesueshme e lëshuar nga këta rrotullues tërheq vëmendjen e basit të bardhë. Në përgjithësi – dhe veçanërisht në ujin e zbardhur – unë preferoj një tërheqje të qëndrueshme që lejon peshkun të gjejë karremin. Zgjedhja e ngjyrave është e vështirë, por më pëlqen GLO White dhe tradicionale Silver Red-Bhite, të dyja me një grep të veshur.

    Më e mira për shkollimin e basit të bardhë

    më të mirët_lures_për_bardhë_bass_fishusa

    Pse bëri prerjen: Storm 360GT Searchbait është një karrem i gjithanshëm që mund të peshkohet me rikthime të ndryshme dhe të mbulojë në mënyrë efektive shumë ujë për të gjetur shkollën tjetër të basit të bardhë.

    Karakteristikat kryesore

    • Madhësia(at): 2 1/2 inç (3/32-uns), 3 1/2 inç (1/8-uns), 4 1/2 inç (1/4-uns) dhe 5 1/2 inç (3/8-uns) )
    • Ngjyrat e njohura: Tru Blue, Chartreuse Ice, Pearl Ice
    • Metoda

     Pro

     • Vjen me një karrem të montuar paraprakisht, gati për peshkim
     • Lehtë për t’u montuar me vrima hyrëse dhe dalëse në trupin e joshjes
     • Kokë drithëruese me një përfundim realist dhe sy holografik 3D
     • Shumë e qëndrueshme

     Kundër

     • Vetëm tre trupa notues për paketë

     Dizajni i bishtit me majë në çizme të 360GT Searchbait krijon një lëvizje joshëse, të cilës levreku i bardhë dhe peshqit e tjerë grabitqarë nuk mund t’i rezistojnë. Një nga bukuritë e kësaj joshjeje është paketimi i tij “gati për t’u përdorur” – kjo u bë qëllimisht për të ndihmuar peshkatarët e rinj në këto lloje karremash ose peshkimi në përgjithësi. Në përputhje me emrin e tij, Searchbait ofron një mjet të shkëlqyer për të përcaktuar vendndodhjen e shkollimit të basit të bardhë. Lehtë për t’u hedhur me veprim të jashtëzakonshëm dhe një tërheqje të qëndrueshme, ju lejon të mbuloni ujin tërësisht dhe shpejt derisa të merrni peshkun e parë.

     Karremi i montuar paraprakisht gjithashtu u ofron peshkatarëve një shembull se si të montojnë siç duhet joshjen kur vjen koha për të zëvendësuar trupin – vrimat e hyrjes dhe daljes për grepin tregohen në karremin duke eliminuar çdo kruarje koke ose hamendje provë dhe gabim . Megjithatë, trupat 360GT janë tepër të qëndrueshme, duke mbajtur të tyren për mjaft bas përpara se të nevojitet një ndryshim.

     Jighead i përfshirë me çdo paketë është një dizajn i nivelit tjetër, me zhurmë të integruar, sy holografik 3D dhe një grep të zi bregdetar VMC me cilësi të lartë. Më pëlqen gjithashtu fakti që ky karrem është miqësor me mjedisin me trupat pa ftalate. Edhe paketimi i molusqeve është projektuar për të qenë përgjegjës për mjedisin.

     Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini joshje për basin e bardhë

     Sezoni

     Modelet e motit sezonal nxisin sjelljen e basit të bardhë. Pranvera do të thotë se hedhja e vezëve shkon deri te përrenjtë dhe lumenjtë degë. Joshjet që peshkojnë mirë në ujin e rrjedhshëm të përrenjve dhe degëve janë ideale. Me përfundimin e vezëve, levreku i bardhë kthehet në liqene për ushqim në fund të pranverës dhe në fillim të verës, kështu që joshjet që ju lejojnë të mbuloni ujin në kërkim të shkopinjve të peshkut janë të rëndësishme. Në fillim të ditës, peshqit mund të ushqehen pranë sipërfaqes, që është kur do të dëshironi një prizë të mirë sipërfaqësore. Ndërsa viti përparon dhe peshqit lëvizin në ujë më të thellë, kërkoni karrema që ju lejojnë të peshkoni strukturën e thellë.

     Foragjere mbizotëruese

     Edhe pse ushqyes agresiv, levreku i bardhë ndonjëherë do të jetë i rëndësishëm për madhësinë e foragjerit mbizotërues, qoftë ai shad, shiner ose lloje të tjera të peshkut karrem. Për t’u përgatitur, mbani një përzgjedhje joshjesh që variojnë në madhësi nga 2 deri në 4 inç dhe në një përzgjedhje ngjyrash; E bardha, e zeza mbi argjendin, bluja mbi argjendin, perlat dhe modelet e peshkut natyral që imitojnë foragjeret lokale përbëjnë një përzgjedhje të mirë të gjithanshme. Unë gjithashtu shtoj një ngjyrë tërheqëse të ndritshme si chartreuse në përzierje.

     Prezantimi

     Keni një përzgjedhje joshjesh që ju lejojnë të peshkoni në mënyrë efektive kolonën e ujit nga lart poshtë dhe me pamje të ndryshme. Këto do të përfshijnë karrema sipërfaqësore që simulojnë peshqit e plagosur, joshje që ju lejojnë të mbuloni ujin në kërkim të shkollave të levrekut të bardhë dhe joshjet që ju lejojnë të peshkoni lumenj dhe përrenj në mënyrë efektive kur levreku shkon në pranverë.

     Pyetjet e shpeshta

     Pyetje: Çfarë e tërheq basin e bardhë?

     Levreku i bardhë janë grabitqarë dhe tërhiqen nga shkollat ​​e peshkut karrem. Gjeni karremin dhe do të gjeni basin.

     Pyetje: Çfarë madhësie joshjeje janë më të mira për basin e bardhë?

     Madhësia më e mirë për joshjet e përdorura për të kapur basin e bardhë varion nga 2 deri në 4 inç. Basi i bardhë ka gojë relativisht të vogla por oreks të madh. Karremet e buta mund të jenë deri në 4 inç, ndërsa joshjet e forta si karrem dhe ujërat e sipërme janë më të mirat në 2 deri në 2 1/2 inç.

     Pyetje: Çfarë ngjyrash pëlqejnë basi i bardhë?

     Baset e bardha tërhiqen nga një larmi ngjyrash, e cila është një nga gjërat që peshkatarët e shohin kaq tërheqës te këta peshq të mëdhenj lojërash. E bardha dhe perla renditen lart në listën e të preferuarave dhe skemat natyrale të ngjyrave të emërtuara shpesh për peshkun e sugjeruar (Tennessee Shad) janë gjithmonë të vlefshme. Kombinimet sugjestive si e zeza mbi argjendin dhe bluja mbi argjendin janë elementë të domosdoshëm në kutinë time të mjeteve, së bashku me të paktën një përdorim chartree.

     Mendimet Përfundimtare

     Levreku i bardhë është peshq agresiv luftarak që udhëtojnë nëpër shkolla dhe hanë një larmi joshjesh. Pjellorë pjellorë, rriten shpejt dhe janë të shkëlqyera për peshkatarët që kërkojnë të sjellin disa peshk në shtëpi. Kur synoni levrekun e bardhë, sigurohuni që të mbani një përzgjedhje joshjesh (shikoni ndarjen tonë të thelluar të joshjeve më të mira të peshkimit). Keni imitime që përputhen në mënyrë efektive me madhësitë e peshkut karrem vendas, ju lejojnë të mbuloni ujin gjatë kërkimit të shkollave të basit dhe të paraqisni pamje të ndryshme nga lart poshtë në kolonën e ujit. Gjeni karremin, gjeni basin e parë të bardhë dhe më pas qëndroni për një argëtim të pabesueshëm!

     Metodologjia

     Përvoja ime e parë me levrekun e bardhë ndodhi vite më parë gjatë peshkimit në lumin St. Clair në Ontario. Pas gjetjes së shkollës së basit të bardhë, aksioni ishte i pandërprerë dhe i paharrueshëm – unë isha i tëri. Që atëherë, unë kam shtuar njohuritë e mia për këta peshq me informacione të mbledhura nga një sërë burimesh: biologë peshkimi, udhërrëfyes peshkimi në rajonin e Liqeneve të Madhe dhe entuziastë të tjerë të basit të bardhë. Në vlerësimin e joshjeve të ndryshme, mora parasysh karakteristikat e mëposhtme:

     • Metoda

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.