Joshjet më të mira të peshkimit në akull të vitit 2022


Përditësuar më 27 dhjetor 2022 në 13:52

Çdo peshkatar akulli ka pikëpamjen e tij të nxehtë kur bëhet fjalë për debatin mbi joshjet e peshkimit në akull. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për karremin më të mirë të peshkimit në akull për troftën e liqenit, ju keni shumë karrem të shkëlqyer për të zgjedhur. Por me kaq shumë vegla, lugë, plastikë të butë dhe karrem pa buzë, nuk është detyrë e lehtë të vendosësh se cilat joshje do të kapin më shumë peshq. Për të zgjedhur joshjet më të mira të peshkimit në akull, ne u konsultuam me disa nga peshkatarët më të mirë të akullit në vend dhe përfundimisht e kufizuam atë në këto 20 joshjet më të mira të peshkimit në akull. Më mirë bëni një vend shtesë në kutinë tuaj të mjeteve.

Lexo më tej: 10 mjete të teknologjisë së lartë për të ndryshuar mënyrën se si peshkoni në akull

Karremet më të mira të forta dhe të buta për peshkim në akull

Ndërsa jeni duke renditur mjetet tuaja të peshkimit në akull këtë sezon, këto janë karriget, tehet dhe plastika e butë që do të dëshironi të sillni në akull. Një shumëllojshmëri e këtyre karremave në ngjyra dhe madhësi të ndryshme duhet t’ju mbajë në lakerët, muret, piqet dhe peshkun e egër gjatë gjithë ditës.

The Salmo Chubby Darter

Joshja e peshkimit në akull Salmo Chubby Darter

Chubby Darter është një legjendë e peshkimit në akull dhe nuk do të gjeni një joshje vertikale më efektive. Shpejtësia e tij e ngadaltë e lavamanit dhe forma unike jep një veprim tërheqës noti që tërheq goditjet. Ai është bërë një shtyllë në mesin e peshkatarëve të akullit dhe është një nga joshjet më të mira të peshkimit në akull për muret, purtekën, basin, kërpudhat dhe pikun. Chubby Darter është i disponueshëm në modele 1 3/8 dhe 1 ¾ inç në gjashtë modele të detajuara dhe të gjalla.

Rapala Jigging Rap

Rapala Jigging Rap

Jigging Rap është një ikonë e ujit të fortë.

Jigging Rap është një ikonë e ujit të fortë.

Pak joshje janë më të njohura në mesin e peshkatarëve të akullit sesa Jigging Rap. Joshja është një nga karremët më të mirë të peshkimit në akull për peshkim vertikal me një lidhje horizontale dhe ka një konstruksion të fortë që fundoset shpejt. Jigging Rap ka një model noti rrethor të krijuar nga ekuilibri i tij i përsosur dhe një buzë e vetme e pasme. Joshja e Jigging Rap vjen në një përzgjedhje të gjerë madhësish dhe ngjyrash dhe është e disponueshme në pesë gjatësi dhe më shumë se dy duzina modele për të mbuluar pothuajse çdo thellësi, qartësi uji dhe specie.

Lexo më tej: Ngrohësit më të mirë për të mposhtur të ftohtin këtë dimër

Rapa Rippin’ Rapala

Rapala Rippin Rap me gunga pa buzë

Gjuajtësit me gunga pa buzë favorizohen nga zemërimi i akullit për shkak të lidhjes së tyre horizontale me grep, lëvizjes së qetë të notit kur tunden dhe dridhjeve që tërheqin vëmendjen e zhurmave të tyre të brendshme. Rapala Rippin’ Rap është një nga një grusht mantelash pa buzë që janë shtyllat kryesore për peshkatarët e akullit. Ka një profil të përmasave të mëdha që gjeneron një ton blici me kërcitje të mprehta të majave të shufrës dhe valëvitet si pre e vdekjes ndërsa fundoset. Sistemi dallues i zhurmës BB lëshon tinguj të bollshëm me dridhjet dhe tërheqjet më të shkurtra.

Shiner i artë i synuar i drejtpërdrejtë

Live Target Golden Shiner josh

Golden Shiner i Live Target ka modelin më të ndërlikuar dhe të gjallë që do të gjeni në një karrem pa buzë. Lidhja horizontale me grep të Golden Shiner e bën atë një zgjedhje perfekte për peshkim dhe peshkim në ujë të hapur. Është projektuar që të ketë profilin dhe detajet anatomike të peshkut të mitur, që përputhen me kapakun. Ndriçuesi i rëndë Golden zhytet shpejt në kolonën e ujit, duke u siguruar gjithashtu peshkatarëve një kontroll të jashtëzakonshëm të lëvizjes së lëvizjes. Ai peshon ½ ons, mat 2 7/8 inç dhe është i disponueshëm në katër modele natyrale.

Sense Peshku josh Binsky

Karremi i tehut Binsky të Fish Sense Lure

Në botën e gjerë të karremeve me teh, reputacioni i Binsky është përhapur si flakë. I mbajtur fillimisht i fshehur nga një grup i vogël peshkatarësh në Nju Xhersi, ku lindi joshja, Binsky tani është një nga joshjet më të mira të peshkimit në akull për levrekun, si dhe troftën e liqenit dhe pikun verior në të gjithë vendin. Ai dallon nga karremat e tjera me teh në treg me një dizajn super të hollë. Me shtimin e një koke të peshuar, Binsky prodhon dridhje të forta dhe një blic të ndritshëm dhe të plotë.

Maki Plastic Craigi

Maki Plastic Craigi joshje për peshkim në akull

Shumë peshkatarë të akullit mund të jenë të panjohur me këtë joshje, por Craigi është një nga joshjet më të mira të peshkimit në akull për troftën. I lindur në kodrat e zeza të Dakotës së Jugut, legjenda e akullit Craig Oyler projektoi Craigi për të përfituar nga trofta që ushqehet shumë me karkaleca Mysis. Craigi imiton karkalecat me një goditje bishti që është një përsëritje e përsosur e lëvizjes natyrale të notit të karremit. Plastika e butë ka mashtruar troftën e panumërt trofe të liqenit dhe funksionon po aq mirë në speciet e tjera të troftës, purtekën, peshkun e diellit dhe levrekun me gojë të madhe dhe të vogël.

Lexo më tej: Këshilla për peshkimin në akull për motin e keq

Joshjet më të mira me lugë për peshkim në akull

Është e vështirë të konceptosh një ide për një joshje që është më e thjeshtë se luga – por në këtë rast, thjeshtësia është arma sekrete, sepse pak joshje valëviten, ndezin dhe tunden më mirë se një lugë. Dhe ka edhe më pak joshje që shkaktojnë goditje më të besueshme.

Lugë CLAM Leech Flutter

Clam Pro Tackle Leech Flutter Spoon

Përfundimet shumë reflektuese të Lugës së Leech Flutter dridhin dritë për të dhënë imazhin e luspave të peshkut. E shoqëruar me një rrahje dalluese që bie mbrapa-prapa në rënie, joshja është një mjeshtër në ndezjen e peshkut me ndezjen e saj irrituese dhe joshëse. Leech Flutter Spoon është bërë nga një aliazh zinku që është më i lehtë se metalet e përdorura në lugët e tjera, dhe dizajni i lehtë ngadalëson shpejtësinë e lavamanit, duke e mbajtur Lugën Flutter Leech në zonën e goditjes më gjatë.

Luga me zhurmë VMC

VMC Rattle Spoon joshje akulli

VMC Rattle Spoon ka një dhomë tingulli të bërë nga bronzi që përmban shumë rruaza. Rezonanca e mprehtë dhe me zë të lartë është unike në krahasim me lugët e tjera me zhurmë dhe prodhon goditje kur joshjet e tjera nuk bëjnë. Me katër madhësi, Luga Rattle mund të përdoret për të synuar një shumëllojshmëri speciesh. Përfundimet variojnë nga natyrale në modele UV dhe shkëlqim. Modelet UV reflektojnë më shumë dritë dhe janë më të dukshme, dhe modelet e shkëlqimit mbajnë ngarkesën e tyre deri në 15 minuta.

The Northland Tackle Buckshot Rattle Spoon

Takëme peshkimi në Northland Lugë me zhurmë Buck-Shot

Buckshot Rattle Spoon është një nga lugët më të njohura të peshkimit në akull për imitimin e minave dhe foragjereve të tjera të vogla. Trupi i tij shumë reflektues, Baitfish-Image dhe zhurma e mprehtë prej bronzi janë jashtëzakonisht efektive për të tërhequr vëmendjen ndaj vetes në një zonë të gjerë. Buckshot Rattle Spoon mund të përdoret në çdo lloj pastërtie uji për çdo specie me përzgjedhjen e saj të gjerë të madhësive dhe ngjyrave.

Lexo më tej: Go Wild on the Ice for Yellow Perch

Luga Lindy Quiver

Lindy Quiver Spoon joshje për peshkim në akull

Luga Lindy Quiver ka një trup të lakuar që gjeneron një veprim tërheqës noti. Forma e saj dhe ndërtimi i aliazhit të kallajit bëjnë që luga të dridhet ndërsa rrëshqet në rënie, duke joshur peshqit të godasin. Të gjitha lugët Quiver kanë një anë të lyer dhe një anë të kromuar që ofrojnë një blic joshës me këputje të mprehta dhe rënie të shpejta. Luga e Lindy Quiver është një nga joshjet më të mira të peshkimit në akull për syrin e murit, kërpudhat, troftën dhe pikun. Luga Quiver është në dispozicion në madhësi 1/16 ons, 1/8-once dhe ¼ ons në tetë modele të ndryshme.

Wolverine Silver Streak Rattle Streak

Wolverine Silver Streak Rattle Streak lugë joshje

Rattle Streak është projektuar me një trup të sheshtë që mban një dhomë të integruar të zhurmës. Konfigurimi inovativ lëshon një gamë të gjerë tingujsh nga valëzime deri tek zhurmat e mprehta ndërsa valëvitet nëpër kolonën e ujit. Rattle Streak është bërë shpejt i njohur si joshje shumë efektive për peshkimin në akull, por do t’ju shërbejë mirë për levrekun, pikun verior dhe troftën e liqenit. Është i disponueshëm në katër madhësi nga ¼ ons në ¾ ons, dhe në 21 ngjyra.

Luga e bombës me kohë CLAM

Lofkë me kohë Bombë Lugë lugë joshje

Ndoshta joshja më e ndërlikuar për peshkimin në akull që do të gjeni, ndërtimi me shtresa i lugës me bombë me kohë rrezaton një thirrje joshëse që peshqit tërhiqen natyrshëm. Klikimet dhe rriqrat e tij përputhen ngushtë me tingujt e gjahut që lëviz përgjatë fundit. Me një trup shumë të dukshëm, sy të çmuar Swarovski, disk bronzi dhe grep epokside të ndezur, luga e bombës me kohë ka një sërë atraksionesh që thjesht nuk mund t’i merrni nga një lugë tjetër. Është i disponueshëm në madhësi 1/8 dhe ¼ ons dhe në gjashtë modele shkëlqimi.

Lugë e hollë e personalizuar nga Jigs & Spins

Joshje me lugë me lugë të hollë Jigs & Spins

Luga e hollë është një pjesë metalike e përkulur, ultra e lehtë që prodhon një sërë veprimesh kur bie. Trupi i tij i lakuar krijon një valëzim të çmendur, i cili, i kombinuar me një ngjitës reflektues, gjeneron një ton blic në një pus. Është një joshje klasike që ka vite që kap peshk. Luga e hollë është e disponueshme në katër madhësi, nga 1/16- deri në 5/16-uns, me përfundime argjendi, ari, nikel ose bakri dhe thekse të prizmit holografik.

Lexo më tej: Joshjet e peshkimit në akull të bëra nga skrap metali AR-47

Joshet më të mira për peshkim në akull dhe joshjet për peshkim

Nëse ka një joshje që është sinonim i peshkimit në akull, ai është xhiroja. Në zgjedhjet tona më poshtë për veglat më të mira të peshkimit në akull, ne kemi përfshirë karamele dhe lugë së bashku me disa modele klasike të peshkimit. Cilado që të vendosni të montoni në akull, së shpejti do të jeni në rrugën tuaj drejt uljes së një kufiri.

Mjeshtri i Nils Hali Sukkula

Nils Master Hali Sukkula

Jig Hali Sukkula ishte një nga lugët origjinale ‘zinxhirë’ për xhirim që fitoi një reputacion si një nga veglat më të mira të peshkimit në akull. Ajo ka një profil të hollë të minave dhe disponohet në 35 modele me shikueshmëri të lartë. Një zinxhir nr. 10 shtrihet nga fundi i boshtit dhe është i bashkangjitur në një grep të vogël të vetëm, i cili karrehet lehtësisht me një minuç ose gërvishtje, duke e paraqitur karremin në mënyrë natyrale. Efekti i karremit të varur nën lugë e bën peshkun për të ngrënë dhe rrit përqindjen e lidhjes, sepse peshku zakonisht merr të gjithë ofertën.

HT Enterprises Marmooska Jig

HT Enterprises Marmooska Jig

Me numrin e çmendur të karrigeve të peshkut të disponueshëm, mund të jetë e vështirë të zgjedhësh mjetin më të mirë të peshkimit në akull – por Marmooska nga HT Enterprises është sigurisht një prej tyre. Dizajni i saj me kokë të zhvendosur peshkon më rëndë se veglat e tjera, duke u dhënë peshkatarëve kontroll të jashtëzakonshëm të kokës së vogël të plumbit. Marmooska në fakt do të rrotullojë grepin e saj me tela të lehta, duke e paraqitur mjeshtërisht rimorkio e saj te peshqit që kafshojnë dritën dhe duke rritur lidhjet. Jig është në dispozicion në shtatë madhësi dhe shumë ngjyra.

The Northland Tackle Bro Bug

Northland Tackle Bro Bug josh

E dizenjuar nga peshkatari i famshëm i ujërave të forta dhe specialisti i peshkut, Brian “Bro” Brosdahl, Bro Bug i Northland Tackle është një nga veglat më të mira të peshkimit në akull për bluzën. Pajisja me përmasa të vogla është e disponueshme në përmasat 1/72-, 1/64- dhe 1/32-uns, e cila është mjaft e vogël për gojët e vogla të peshkut të vogël, dhe peshqit e turpshëm që ngurrojnë të hanë një vakt të plotë. Bro Bug është projektuar për t’u dukur dhe për të notuar në mënyrë identike me larvat e nxjerra nga fundi me baltë, me të cilat peshqit e diellit dhe peshqit e tjerë ushqehen shumë gjatë dimrit.

CLAM Dave Genz Drop-Kick

CLAM Dave Genz goditje me goditje

E dizenjuar nga vetë Dave Genz, Clam Swirl Drop-Kick është projektuar për të pasur ritmin më tërheqës të mundshëm për të mashtruar peshkun e peshkut. Ka një grep XL 90 gradë me një sy të zmadhuar për montim më të lehtë dhe është bërë nga tela të rëndë me një hendek të gjerë. Ky konfigurim i Drop-Kick përkthehet në një përqindje më të lartë të lidhjes. Drop-Kick merr emrin nga një goditje e veçantë që shfaq kur vihet si duhet. Joshja u krijua gjithashtu me një majë të sheshtë që mund të shihet më lehtë në një njësi sonar.

Rapala Jigging Shad Rap

Rapala Jigging Rap

Me një dizajn të ngjashëm me Jigging Rap origjinal, Jigging Shad Rap ofron një lëvizje më të theksuar dhe një spirale joshëse të ngadaltë në zbritjen e saj. Duke e këputur shufrën lart, veprimi mund të ndryshohet për të krijuar një lëvizje rrethore më të shpejtë. Profili më i fortë i Jigging Shad Rap është i theksuar në ujë, duke e bërë atë shumë të dukshëm për peshqit aty pranë. Vjen në tre madhësi dhe 14 modele, duke përfshirë ngjyrat UV dhe shkëlqim.

The Bay De Noc Lure Co. Do-Jigger

Bay de Noc Do-Jigger

Bay De Noc Lure Co. ka nxjerrë disa joshje të famshme peshkimi, dhe Do-Jigger është një prej tyre. Do-Jigger ka një efekt vezullues të dallueshëm dhe unik, dhe është një nga joshjet më të mira për peshkim në akull, dhe funksionon edhe në syze murale, troftë të madhe dhe bas. Tre madhësi janë në dispozicion, dhe të gjitha ofrohen në shtatë modele ngjyrash.

Kompania Acme Tackle Kastmaster Rattle Master

Acme Boxmaster Rattlemaster

Me një nga dhomat më të zhurmshme të zhurmës që do të gjeni në një joshje me zhurmë, Acme Kastmaster Rattle Master është një tjetër i preferuar në mesin e turmës së akullit. Rattle Master është një lugë e ekuilibruar mirë që prodhon një veprim të egër si në ngritje ashtu edhe në rënie. Kombinimi i një zhurmë të fortë dhe një veprim të furishëm është diçka që nuk do ta gjeni në lugët e tjera të rrahura.

Source link