Këpucët më të mira të varkave të vitit 2022


Këpucët e anijeve kanë ekzistuar që nga vitet 1930, por vetëm kohët e fundit iu nënshtruan një riparimi të madh. Me materialet moderne, kompanitë kanë filluar të largohen nga stili tradicional “boat shoes” dhe të ofrojnë alternativa novatore dhe me stil. Rezultatet janë disa nga këpucët më të mira të varkave që kam testuar ndonjëherë. Pavarësisht se si duken, një këpucë e mirë varke duhet t’ju pengojë të rrëshqitni në një kuvertë të lagur dhe të jetë mjaft e rehatshme për t’u veshur edhe në ditët më të nxehta. Me verën afër, këtu janë disa nga zgjedhjet e mia kryesore për këpucët më të mira të varkave.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini

Ndërsa çdo këpucë mund të jetë teknikisht një “këpucë varke”, këpucët më të mira të varkave janë bërë posaçërisht për shëtitje me varkë me karakteristika kryesore që adresojnë aktivitetet ujore. Sigurohuni që t’i merrni parasysh këta faktorë në mënyrë që të merrni vendimin më të mirë për ujin e hapur.

Komoditeti

Ndoshta pjesa më e rëndësishme e çdo këpucë është komoditeti i saj. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme për këpucët me varkë. Ata duhet të ofrojnë mbështetje për këmbët tuaja gjatë gjithë ditës, veçanërisht në kushte të vështira. Por po aq e rëndësishme, ato duhet të marrin frymë për t’i mbajtur këmbët tuaja të thata dhe të rehatshme, veçanërisht nëse i vishni pa çorape. Frymëmarrja dhe komoditeti duhet të jenë në krye të çdo blerjeje këpucësh me varkë.

Hidroizolimi

Kaloni mjaft kohë në ujë dhe do të lageni. Këpucët e varkave e zgjidhin këtë problem në një nga dy mënyrat: ose janë plotësisht të papërshkueshme nga uji, ose janë ndërtuar për t’u tharë shpejt. Disa kompani prodhojnë një këpucë plotësisht të papërshkueshme nga uji dhe ofrojnë dizajne punëtore që janë ndërtuar për t’i bërë ballë detit të trazuar. Këto mund të vishen gjatë gjithë vitit, por ndonjëherë nuk kanë frymëmarrje gjatë muajve më të nxehtë. Qasja e tharjes së shpejtë ka fituar popullaritet me pëlhura moderne që bëjnë këpucë që duken si veshje të përditshme. Nëse ato lagen, një sërë hapjesh rrjetë dhe pëlhura që marrin frymë zakonisht lejojnë që ajri të kalojë dhe thahen këpucët brenda pak minutash në disa raste.

Lloji i tabanit

Aspekti më i rëndësishëm i çdo kepuce varke është lloji i tabanit. Tabanat më të mira ju pengojnë të rrëshqitni rreth një varke të lagur. Shikoni për thembra që janë ngjitëse me shkelmim të mirë ose me brisk të prerë për një qëndrueshmëri të shtuar. Përveç kësaj, shumë këpucë varkash ofrojnë modele me thembra pa shenja. Njerëzit mund të jenë mjaft mbrojtës ndaj varkës së tyre të bardhë, kështu që thembra pa shenja janë gjithmonë të dobishme për t’u patur.

Grundens Seaknit Boat Shoe janë këpucët më të mira të varkave në përgjithësi.

Pse bëri prerjen

Një këpucë varkë me pamje të bukur në stilin e atleteve. Është i rehatshëm dhe rezistent ndaj ujit për peshkim në mot të ngrohtë.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 8-14
 • Ngjyrat: Metal, Spirancë, Blu Bregdetare, Mjegull, Portokalli e Kuqe
 • Dizajni i tabanit: Thambët gome me çamçakëz me grykë të prerë me brisk

Pro

 • Këpuca më e rehatshme që kemi testuar
 • Ofrohet në një gamë të gjerë madhësish
 • Thonat kanë tërheqje të madhe

Kundër

 • Dantelat nuk janë të dizajnuara për një përshtatje të ngushtë

Shfaqja e varkave Grundens Seaknit kombinon një atlete në stil atletik me të gjitha përfitimet e një këpucësh me varkë. Këpuca është e lehtë dhe e rehatshme jashtë kutisë, dhe ndryshe nga këpucët e tjera me varkë, ato përshtaten realisht me madhësinë. Këto ofrohen në një gamë të gjerë madhësish – deri në madhësinë 14 – gjë që është e rrallë për këpucët e varkave. Është pak rezistent ndaj ujit në rast se shfaqet një dush shiu ose spërkatje vjen mbi gypat e armëve. Nëse i njomni këpucët, mos u shqetësoni, ato thahen shpejt me dizajnin e tyre të lehtë dhe të frymëmarrjes. Grundens zgjodhi të përdorte thembra gome me çamçakëz që nuk shënjojnë dhe i forcoi ato me gërvishtje të prera me brisk. Qoftë në ujë apo rreth qytetit, këto janë të preferuarat e mia për pothuajse çdo gjë.

Këpucët Columbia Dorado CVO PFG janë këpucët më të mira për burra.

Pse bëri prerjen

Këto këpucë me stil janë perfekte për t’u veshur gjatë gjithë ditës me pëlhurë rezistente ndaj njollave dhe mbështetje të shtuar.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 7-15
 • Ngjyrat: Oxford Tan, Zi
 • Dizajni i tabanit: Mbështjellësi Omni me kapje me brisk

Pro

 • Këpucë me stil
 • Rezistent ndaj ujit dhe njollave
 • Shkumë e ulët EVA për jastëk shtesë

Kundër

Kolumbia ofron një shumëllojshmëri të gjerë këpucësh varkash, por këpucët Dorado CVO PFG spikat ndër të tjerat. Si pjesë e linjës Columbia’s Performance Fishing Gear, ajo është projektuar duke pasur parasysh peshkimin. Thutat kanë teknologjinë Blood’n Guts e cila largon gjakun, ujin dhe papastërtitë nga njollosja e këpucëve tuaja. Vetë këpucët kanë një dizajn elegant të ngjashëm me këpucët e rrugës, por të ndërtuara me material që thahen shpejt. Me një majë të vogël, ju mund edhe të lagni në to dhe ato do të thahen deri në momentin që të ktheheni në makinë. Ashtu si këpucët e tjera, ne testuam tabanin e jashtëm, i cili ka një dizajn brisk, duke lejuar më shumë kontakt të sipërfaqes për të përmirësuar kapjen. Për një këpucë të sheshtë, më bëri shumë përshtypje mbështetja e shtrojës. Edhe pasi kalova një skaf për disa ditë, këmbët dhe shpina ime ndiheshin çuditërisht të forta.

Columbia PFG Tamiami Shoe janë këpucët më të mira për gratë.

Pse bëri prerjen

Një këpucë varke në stil atlete e krijuar posaçërisht për gratë me ajrim të madh dhe thembra ngjitëse.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 5-12
 • Ngjyrat: Titani, akull gri, i bardhë
 • Dizajni i tabanit: Mbështjellësi Omni me kapje me brisk

Pro

 • Ventilim i madh
 • Rezistente ndaj njollave
 • Talla të rehatshme

Kundër

Kur bëhet fjalë për gjetjen e këpucëve të varkave specifike për gratë, nuk ka shumë opsione atje. Për fat të mirë, Columbia ka prezantuar disa opsione duke përfshirë këpucët Tamiami të dizajnuara posaçërisht për gratë. Këpuca përmban të gjitha opsionet e zakonshme në këpucët e anijeve Columbia, duke përfshirë tabanin e kapjes Omni, rezistencën ndaj njollave të Blood’n Guts dhe shumë ventilim. Ofrohet në disa opsione ngjyrash të përshtatura për femrat peshkatare dhe ofrohet në përmasat 5-12 me përmasa gjysmë të disponueshme. Këto këpucë janë krijuar për t’u lagur dhe tharë shpejt. Portat e kullimit në taban ndihmojnë në heqjen e shpejtë të ujit dhe qarkullimin e ajrit për t’i tharë ato në një kohë të shkurtër. Edhe zbathur, këto këpucë janë tepër të rehatshme dhe të gatshme për çdo gjë mbi ose rreth ujit.

Huk Rogue Waves janë këpucët më të mira të varkave për peshkim.

Pse bëri prerjen

Një çizme në kuvertë plotësisht e papërshkueshme nga uji dhe jo rrëshqitëse që shkëlqen pavarësisht nga stina apo kushtet.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 7-14
 • Ngjyrat: Bottomland gri, blu, e bardhë, me myshk të lisit
 • Dizajni i tabanit: GripX Wet Traction

Pro

 • 100% i papërshkueshëm nga uji
 • Jashtëzakonisht komode
 • Disa opsione ngjyrash

Kundër

Këto janë këpucët e mia të përdorura për ditë të gjata në ujë. Huk Rogue Waves trajtojnë gjithçka që unë hedh mbi ta. Kjo çizme kuverte e stilit të rrëshqitjes është e lehtë për t’u ngritur dhe hequr, ndërkohë që ofron ende shumë mbështetje. Pjesa e brendshme e çizmes është e veshur me një shtresë të hollë neopreni që i mban këmbët tuaja të thata dhe të ngrohta kur është ftohtë. Valët Rogue i mbajnë këmbët e mia plotësisht të thata në varkën time dhe kanë tërheqje të shkëlqyer edhe nëse kuverta është e lagur. Ato mund të zhyten pa lejuar një rënie të vetme. Unë i kam përdorur edhe për gjuetinë e gjelit të detit në një majë, dhe ato funksionojnë çuditërisht mirë. E vetmja negative është në ditët e nxehta të verës, ato mund të jenë paksa shumë të ngrohta.

Hey Dude's Wally për burra janë këpucët më të mira me një buxhet.

Pse bëri prerjen

Shfaqje varkash në stilin tradicional me një çmim të volitshëm. Këto këpucë vijnë në një gamë të gjerë ngjyrash dhe madhësish dhe janë bërë me rehati në mendje.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësitë: 8-15
 • Ngjyrat: Blu natyrale, çeliku, gri e akullit, e bardhë natyrale, rrasa dhe shumë të tjera
 • Dizajni i tabanit: Sole e krijuar nga njeriu

Pro

 • E përballueshme për këpucët e anijeve
 • Shumë madhësi dhe ngjyra
 • Taban fleksibël dhe kuti për majë

Kundër

 • Thutat humbasin pak tërheqje kur janë të lagura

Këpucët e varkave të stilit tradicional kanë qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë, por padyshim që nuk janë të sjellshme me portofolin. Hey Dude e ka zgjidhur këtë me prezantimin e këpucëve me varkë Wally. Ato janë të ngjashme në dizajn me këpucët tradicionale të varkave; megjithatë, ata përdorin materiale moderne për të bërë një këpucë të përballueshme dhe të rehatshme. Këpucët tradicionale të varkave janë bërë tërësisht prej lëkure e cila mund të jetë ngjitëse dhe e pakëndshme. Për të zgjidhur këtë, këpuca përmban një leckë të veshur nga brenda për t’ju ndihmuar t’i mbani këmbët tuaja të thata dhe të rehatshme në kombinim me një shtrojë me shkumë memorie. E vetmja pengesë e kësaj këpucë është mungesa e tërheqjes në sipërfaqet e lagura. Ajo është më e dizajnuar si një këpucë komode sesa një këpucë me varkë pune dhe janë më të mirat për skafistët e kënaqësisë ose marinarët e rastësishëm.

Metodologjia

Si një biolog peshkimi dhe peshkatar i zjarrtë, ndonjëherë më duket se jam më shumë në anije sesa në tokë të thatë. Midis sondazheve të peshkimit elektronik dhe peshkimit sa herë që mundem, kam arritur të vlerësoj një palë këpucë të mira varkash. Çiftet më të mira të këpucëve që kam provuar kanë qenë të gjitha të rehatshme për t’u veshur me kapje të mahnitshme. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për varkat prej alumini, ku çdo pak ujë në kuvertë mund ta bëjë atë super të shkëlqyeshëm. Pavarësisht se me çfarë marke këpucësh shkoni, sigurohuni që thembra të jenë të dizajnuara me tërheqje në mendje dhe do të jeni shumë më të lumtur me blerjen tuaj. Gjithashtu sigurohem që e di se për çfarë qëllimi planifikoj të përdor këpucët e mia të varkës. Nëse e di që ndonjëherë do të jenë nën ujë, unë kërkoj këpucë të dizajnuara për t’u tharë shpejt. Nëse jam duke peshkuar gjatë ditëve më të ftohta, preferoj një këpucë që është plotësisht e papërshkueshme nga uji për të më mbajtur të thatë dhe të ngrohtë. Këtu janë disa nga kriteret që kam përdorur për të vlerësuar zgjedhjet e mia për këpucët më të mira të varkave.

 • Qëndrueshmëria: Çfarë materialesh futen në këpucë dhe sa e qëndrueshme është ajo?
 • Hidroizolimi: A është këpucët e papërshkueshme nga uji apo thahen shpejt?
 • Fleksibiliteti: Sa përkulje ka në taban dhe sa komod është?
 • Mbështetje: Sa mbështetje ka në shtrojë për ditë të gjata në ujë?
 • Madhësitë e disponueshme: A ka një shumëllojshmëri të madhësive dhe opsioneve të ndryshme?
 • Dizajni i tabanit: Si e përmirëson tabani tërheqjen në sipërfaqet e lagura?

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Sa kushtojnë këpucët e varkës?

Këpucët e varkave mund të ndryshojnë shumë në çmim në varësi të dizajnit dhe veçorive. Çizmet më të mëdha në kuvertë që janë plotësisht të papërshkueshme nga uji mund t’ju kushtojnë deri në 100 dollarë, ndërsa këpucët më të thjeshta në kuvertë janë zakonisht shumë më pak. Nëse jeni duke kërkuar për një opsion të mirë buxhetor, Hey Dude bën këpucë të përballueshme dhe të rehatshme për lundrim. Megjithatë, për ata peshkatarë pa kompromis që duan performancën, këpuca Huk Rogue Wave është e preferuara ime.

Pyetje: A mund të vishni çorape me këpucë varke?

Në ditët e sotme, ju mund të vishni çorape me pothuajse çdo këpucë varkë. Çorapet mund t’i bëjnë disa këpucë shumë më të rehatshme, por disa këpucë varkash mund të funksionojnë më mirë pa to. Këpucët që janë krijuar për t’u lagur dhe tharë shpejt funksionojnë më mirë pa çorape. Çorapet e pambukut do ta mbajnë lagështinë për më gjatë dhe në fakt mund të ngadalësojnë procesin e tharjes. Mbani në mend këtë kur zgjidhni se me çfarë lloj këpucësh varke të shkoni.

Pyetje: A janë këpucët e anijeve të papërshkueshme nga uji?

Në varësi të llojit të këpucëve të varkës që zgjidhni, mund të jetë ose jo i papërshkueshëm nga uji. Një këpucë e mirë varke është projektuar të jetë e rehatshme dhe në varësi të stilit të peshkimit për të cilin është krijuar, mund të jetë i papërshkueshëm nga uji ose rezistent ndaj ujit. Për peshkatarët e motit të ftohtë që kanë nevojë për këmbë të thata, këpucët e varkave janë krijuar për të mbajtur ujin plotësisht jashtë. Por nëse jeni peshkatar gjatë verës ose jetoni diku të ngrohtë, këpucët e varkave janë të dizajnuara për të qenë rezistente ndaj ujit dhe thahen shpejt. Kjo është e përkryer kur bëni një pushim nga peshkimi dhe vendosni të hidheni në ujë pranë shiritit të rërës.

Pyetje: Si t’i pastroj këpucët e varkës?

Pastrimi i këpucëve me varkë varet nga këpucët që keni. Këpucët me bazë pëlhure mund të futen në rondele nëse janë vërtet të pista, por shumica e këpucëve thjesht mund të mbyllen me zorrë. Këpucët e varkave të dizajnuara për të marrë frymë zakonisht mbahen më mirë të pastra me larje dore dhe tharje me ajër. Për këpucë të tjera të stilit gome, pak sapun, ujë dhe një sfungjer mund të ndihmojnë shumë gjatë pastrimit.

Mendimet Përfundimtare

Këpucët e varkave mund të bëjnë një ndryshim të madh kur jeni në ujë. Këpucët e duhura janë të rehatshme dhe mbështetëse, kështu që ju mund të përqendroheni në peshkim gjatë gjithë ditës. Si çdo palë këpucë, secila do të përshtatet ndryshe, kështu që t’i provoni ato është një domosdoshmëri. Pasi të gjeni një paor që përshtatet rehat, gjeni kohë për të parë tiparet në këpucë. Kërkoni frymëmarrje, mbështetje dhe mbi të gjitha, tërheqje. Çdo këpucë me të treja është e denjë për të kaluar në ujë. Pa marrë parasysh se me çfarë këpucësh përfundoni, mbani mend të blini atë që ju duket e drejtë.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.