Këshilla për peshkim: Si të peshkoni për Gar të madh të aligatorit


Dawson Hefner mësoi se si të kapte aligatorin kur ishte adoleshent, duke e zbarkuar garën e tij të parë me aligator kur ishte 16 vjeç duke hedhur një copë daulle uji të ëmbël nën një shishe koka në lumin Sabine të Teksasit. Kur pa se shishja u gris nën ujë—dhe ndjeu fuqinë e atij peshku të parë gar—Hefner, tani 30 vjeç, ra në dashuri me aligatorin që po peshkonte.

Shtatorin e kaluar, mora shijen time të parë të gars gator. Teksa shikoja një notues 10 inç me rrëshqitje që prente një V-wake në qendër të një pishine me ngjyrë çokollate në lumin Trinity pranë qytetit Gun Barrel, Teksas, kuptova fiksimin e Hefnerit. Me çdo këmbë të linjës Dacron 130 kilogramësh që zhvishej nga bobina me rrotullim të lirë, instinkti më thoshte të mbyllesha dhe të lëkundja. I hodha një vështrim Hefnerit, i cili po udhëhiqte mua dhe shokun tim Mike Sudal. Ai ishte ulur në pjesën e prapme të varkës së tij të pistë, mbi një ftohës të mbuluar me zorrët e thara të krapit, i veshur me një buzëqeshje të gjerë. “Jo akoma,” tha ai. “Jepi kohë për të ngrënë.”

Largimi me biftekun e krapit në fund të linjës sime ishte një nga peshqit më të keqkuptuar në vend. Nga sulmet e supozuara njerëzore nga garat gjigante të aligatorëve deri te akuzat për shkatërrimin e popullatave të peshqve të gjahut, gator gar kanë fituar pjesën e tyre të urrejtjes – aq shumë sa në vitet 1930, Komisioni i Lojërave dhe Peshkut në Teksas vendosi t’i zhdukë ato me një varkë të quajtur Electrical Gar Shkatërrues, i cili dërgoi 200 volt në ujë. Falë Zotit, plani nuk funksionoi, sepse nga e dyta Hefner tha: “OK, goditi atë” dhe ndjeva forcën e portierit, e dija që këta peshq meritonin respekt – dhe se çdo peshkatar duhet të kapte një në të jetëgjatësi.

Ende nuk jeni të bindur? Para se të hidhni poshtë gator gar si një kërcënim ose një dëmtues, merrni parasysh faktet.

httpswww.fieldandstream.comsitesfieldandstream.comfilesimport2016FAS0916_GAR01.png
Koka e një krapi të zakonshëm 10 kilogramësh në një grep me madhësi 5/0 është gati për karrem gar. Joe Cermele

A i sulmon aligatori garfish njerëzit?

Gara ime e parë e aligatorit – të gjitha 6 këmbët dhe 90 kilogramë më shumë – u tërhoq si një gjysmë kamion. Tani, ndërsa ishte i qetë në sipërfaqen ngjitur me varkën, Hefner rrëshqiti një grackë të bërë vetë mbi kokën e saj. Por kur shtrëngoi lakun e kabllit pas krahëve të kraharorit, garnitura u tërbua, duke u rrotulluar dhe duke përplasur feçkën e saj të fortë në shtyllën e armës. Nuk mund të mos ndihesha i frikësuar nga fuqia e papërpunuar e këtij peshku të blinduar, për të mos përmendur dhëmbët e tij të mprehtë si gjilpëra. Megjithatë, në realitet, Hefner thotë se garat nuk janë aq kërcënuese sa duken.

Lexo më tej: Peshkimi për Trophy Alligator Gar në Teksas

“Unë kam ende klientë që kanë frikë të fusin duart në ujë,” më tha ai. “Fakti është se nuk ka pasur kurrë një sulm të verifikuar kundër një njeriu. Kafshimet e herëpashershme që raportohen rezultojnë të jenë nga aligatorë aktualë, jo nga gar. Këta peshq kujdesen vetëm për të ngrënë atë që mund të gëlltisin, që është foragjere më e vogël.”

Kur Hefner e futi peshkun tim në varkë, ajo u përplas në kuvertë dhe filloi të rrotullohej. “Kjo është kur mund të lëndohesh,” tha Hefner, duke anashkaluar garën. “Peshku nuk do të të kafshojë; janë ata dhëmbët e përparmë që dalin nga goja që të marrin. Nëse ai godet kokën dhe të godet këmbën, je i prerë.” Shikova këmbët dhe këmbët e mia të zhveshura, të mbrojtura vetëm nga rrokullisje, dhe u hodha në hark.

Garfish aligatori i kapur në dimër
Një aligator 4 ½ këmbë i gjatë dhe 60 kilogramë. Joe Cermele / Field & Stream

A hanë aligatori gjigant peshq të tjerë?

Në mëngjesin tonë të dytë, dy bobina filluan të bërtasin brenda disa minutave pasi vendosëm linjat. Por këto ishin shumë të shpejta për t’u marrë, dhe ne përfunduam duke ecur me varkë një mustak blu 30 dhe 40 kilogramësh. Kjo më bëri të pyes veten: Nëse gator gar janë aq grabitqarë dhe shkatërrues sa i bëjnë peshkatarët, si mundet mustakja të mbijetojë aq gjatë sa të arrijë këto madhësi në Trinity?

“Gator gar kanë ekzistuar për 2 milionë vjet,” më tha Hefner, “dhe ata nuk kanë asgjësuar ende asnjë popullatë peshku lojërash. Por kjo nuk i ndalon shumë peshkatarë të vrasin çdo garzë që kapin.” Për më tepër, tha ai, disa peshkatarë gabimisht i grumbullojnë të gjitha garat. “Ekzistojnë tre lloje garash, por njerëzit do të shohin një garzë të vogël me njolla që ndjek fërgimin e levrekut në cekët, dhe menjëherë mendojnë se është një gator.”

Ndërsa lëviznim me motor nga vrima në vrimë, pamë linja të gjymtyrëve të lidhura kudo. Objektivat e tyre mund të kenë qenë mustak, por garat janë të zakonshme kapje anësore. Në shtatë vitet e drejtimit, Hefner ka kapur garën me hanxhar dhe sëpata të shëruara, dhe me kafka të zhveshura dhe nofulla të deformuara keq nga shkop bejsbolli.

Sipas Dan Bennett, një biolog peshkimi në Departamentin e Parqeve dhe Kafshëve të Egra të Teksasit, studimet kanë vërtetuar se këto gara nuk paraqesin kërcënim real për popullatat e peshqve të kafshëve. “Shumica e dietës së tyre përbëhet nga peshq të ashpër, si krapi dhe shad”, tha Bennett. “Ata janë ushqyes oportunistë, kështu që do të hanë atë që noton deri në fund. Basët janë të palëvizshëm, që do të thotë që një gar duhet t’i gjuajë. Shumica e garave që morëm në të vërtetë kishin stomak bosh.”

Sa vjeç bëhet aligatori më i madh Gar?

Ju duhet të respektoni një peshk që mund të rritet më shumë se 7 metra në ujë ku nuk ka asnjë centimetër dukshmëri, si për shembull në Trinitetin e errët. Hefner shpjegoi se si të plaket një kapje. “Një aligatori 1-vjeçar do të jetë 18 deri në 24 inç,” tha ai. “Ata arrijnë 5 këmbë në afërsisht 12 vjet, dhe më pas godasin një mur, duke u rritur vetëm rreth 1⁄2 inç çdo vit pas kësaj. Pra, një 6-këmbë mund të jetë diku nga 35 deri në 45 vjeç. Shtatë-dhe 8-këmbë mund të jenë më të vjetër se 70.”

httpswww.fieldandstream.comsitesfieldandstream.comfilesimport2016FAS0916_GAR05.png
Copat e krapit grumbullohen në ftohësin e karremit. Joe Cermele

Dëshironi të mësoni se si të kapni garfish aligator?

Dreqin po ju e bëni. Konsideroni këtë: Provoni për mustak mjaftueshëm dhe mund të zbarkoni një që peshon 80 paund – nëse jeni me fat. Megjithatë, përveç maceve blu të çuditshme, aligatori dhe blija janë të vetmet specie të ujërave të ëmbla në SHBA që thyejnë në mënyrë rutinore shifrën prej 100 kilogramësh. Nëse lufta me një peshk që është muskul i pastër dhe ju bën të djersiteni nuk mund t’ju emocionojë, atëherë nuk e di se çfarë do të bëjë.

Për më tepër, ka lehtësinë për të kapur gar. Zgjidhni çdo peshk të detit që peshon më shumë se 100 paund dhe mund të vini bast se arritja në vendin ku jeton dhe pajisja e pajisjeve të duhura do të jetë shumë më sfiduese sesa për të kapur një gator gar. Nëse keni një karrige lëndinë, një shufër dhe mbështjellje që trajton myshqet ose mustakët e mëdhenj, një copë karremi të prerë dhe një shkop me pirun për t’u futur në papastërti, ju jeni në lojën gar. Sigurisht, nëse doni një avantazh më të madh, si aksesi në vrimat me presion të ulët, mund të hapni një udhëzues, si Hefner, i cili është i vendosur në zonën e Dallasit.

Pasi të keni vendosur një garë përbindësh, as mos u ndjeni sikur duhet ta hidhni prapa. “Në Luiziana, njerëzit hanë gar gjatë gjithë kohës,” tha Hefner. “Nëse je i gatshëm të gjesh kohë për të pastruar një, ata në fakt kanë mish të bardhë shumë të bukur.”

httpswww.fieldandstream.comsitesfieldandstream.comfilesimport2016FAS0916_GAR04.png
Hefner lufton me një garë të madhe. Joe Cermele

Cilat mjete dhe karrem peshkimi janë më të mirat për të kapur Gator Gar?

Për të marrë një grep të fortë në një gardërobë të madhe, duhet t’i jepni kohë për të futur karremin në pjesën e butë të fytit të tij. E keqja është se për sigurinë tuaj, pasi të keni vendosur garzën, nuk do të dëshironi të përpiqeni të rikuperoni grepin tuaj, edhe me pincë shumë të gjatë. Për të siguruar çlirime të sigurta, Hefner bisedoi me biologët lokalë të peshkimit, të cilët e ndihmuan atë të përcaktojë se grremçat prej bronzi dhe teli prej bronzi ishin më të mirat kur punonin për gara. Uji dhe acidi i stomakut do të gërryejnë bronzin shpejt, kështu që gara mund të heqë qafe pajisjet e prera brenda disa javësh.

Si duhet të luftoni një Gar Giant Gator?

Marrja e ngadaltë e një gare aligatori nuk flet për luftën e tij. Meqenëse garat janë mësuar të copëtojnë kockat dhe luspat, grepa dhe tela në gojën e tyre nuk do t’i shqetësojnë aspak. Por sapo të kenë pasur kohë për të përtypur dhe ju më në fund mbyllni mbështjellësin, mbylleni dhe vendoseni, fillon emocioni i vërtetë.

Sapo të kapin grepa, gara do të shkojë balistike. Peshqit më të mëdhenj priren të bëjnë çdo përpjekje për të qëndruar të ngjitur në fund. Gjatë kësaj faze gërmimi, pomponi dhe rrotulloni siç bëni kur përpiqeni të nxirrni një peshk të madh nga një rrënoja në det të hapur. Jini agresiv, sepse nëse gari mundet, do t’ju çojë në brushën më të afërt ose vdekjen.

Faza tjetër është ajrore. Sapo ajo kokë masive të thyejë sipërfaqen, bëhuni gati që peshku të hedhë të gjithë trupin nga uji. Normalisht, një gar është afër në kohën kur del në sipërfaqe. Nëse mundeni, klikoni në bobinën e lirë gjatë kërcimit për të lejuar një aluzion të lëshimit. Kjo do të ndihmojë në mbajtjen e grepave të mbjellë dhe parandalimin e peshkut nga tërheqja e shufrës nga duart tuaja.

Së fundi, mbani mend se aligator gar mund të thithë ajër. Pra, peshku i shtrirë i qetë pranë varkës nuk është bërë; është duke pushuar. Mbani një shtrëngim të ngushtë në shufrën dhe jini gati për shpërthime të papritura energjie.

httpswww.fieldandstream.comsitesfieldandstream.comfilesimport2016FAS0916_GAR10.png
Autori me aligatorin e tij më të madh – një përbindësh 6 metra i gjatë. Joe Cermele

A po pakësohen popullsia e Alligator Gator Gar?

Në tri ditë në Trinity, ne pamë një numër varkash që peshkonin me hark për gar. Megjithëse është e lehtë t’i shikosh peshkatarët e harkut si djemtë e këqij, Hefner shpjegon se shigjetat janë shqetësimet më të vogla të garës.

“Bowfishermen do të mos pajtohen, por shumica e djemve në Trinity shkojnë në shtëpi duarbosh,” tha Hefner. “Asgjë në lidhje me të shtënat e një gargarë nuk është e lehtë.”

Nëse ka ndonjë kërcënim për speciet, janë digat, të cilat kanë tkurrur gamën e peshkut (dikur shkonte deri në veri deri në Illinois) në Teksas dhe Luiziana, kryesisht. Për të pjellë me sukses, aligator gar ka nevojë për qasje në pyjet dhe fushat e përmbytura, dhe megjithëse përmbytjet e Teksasit Lindor të 2015 ishin katastrofike për banorët e shtetit, ato përmirësonin mirëqenien e këtyre peshqve të dobët. “Kur ujërat u tërhoqën, pashë me qindra baby gar,” tha Hefner. “Popullsia e ardhshme gar do të jetë në gjendje të mirë për shkak të përmbytjeve.”

Në kohën kur ato foshnje arrijnë pikën 6 këmbë pas 35 deri në 45 vjet nga tani, unë dhe Hefner do të jemi pleq, me gjasë shumë të dobët për t’i luftuar më. Por jam i sigurt se kushdo që ngre njërën do të mahnitet nga forca e atyre bishtave të fshesës, nga historia në çdo shkallë të fortë si shkëmbi dhe nga qëndrueshmëria pas çdo dhëmbi të frikshëm, siç isha hera e parë që pashë një gator gar thyej sipërfaqen me baltë të Trinisë.

5 Fakte Interesante rreth Alligator Gar

I banuar në ujërat në të gjithë pellgun e poshtëm të lumit Misisipi dhe përgjatë fushës bregdetare të Gjirit të Meksikës, aligatori monstruoz, jetëgjatë (deri në 75 vjet) gar (Lepisosteus spatula) është sharë dhe nderuar në mënyra të ndryshme nga peshkatarët e ujërave të ëmbla gjatë historisë. I hedhur poshtë nga disa si një specie plehrash që gllabëron peshqit e lojërave, që banon në ujë me baltë, aligatori gjithsesi shpallet nga një numër në rritje besimtarësh si një peshk kryesor sportiv – luftues i ashpër, i keq dhe (duke u rritur në 8 këmbë dhe 300 paund ) pothuajse gjëja më e madhe që mund të hasni në ujërat e brendshme.

1) Garfishi i aligatorit ka dhëmbë të mëdhenj

Një trofe gator gar ka një koleksion të egër dhëmbësh, të cilët i përdor për të kapur dhe manipuluar gjahun ndërsa ushqehet. Një rresht i dyfishtë dhëmbësh në kartonin e sipërm dallon aligatorin nga anëtarët e tjerë të gjinisë.

2) Gator Gar kanë peshore të vështira

Luspat e forta të aligatorit përshtaten si teserat e një mozaiku për të formuar një guaskë të armatosur. Të mbuluara me një substancë të qëndrueshme të quajtur ganoine, e ngjashme me smaltin e dhëmbëve, këto peshore u përdorën si maja shigjetash nga amerikanët vendas.

3) A mundet Gator Gar “të marrë frymë” jashtë ujit?

E trashë, sfungjer dhe shumë vaskulare, fshikëza e ajrit të garës sillet si një mushkëri për të ajrosur gjakun e peshkut. Ajo ka një lidhje me fytin, përmes së cilës gar mund të “marrë frymë” kur thyen sipërfaqen. Ky përshtatje i lejon peshkut të jetojë në ujëra të turbullt dhe të ndenjur me pak oksigjen të tretur: në kushte të tilla, ai mund të marrë deri në 70 për qind të oksigjenit që i nevojitet nga atmosfera.

4) Gator Gar vrasin prein si aligatorët aktualë

Kockat e shtyllës kurrizore të gardhit përshtaten së bashku si një seri nyjesh me top dhe fole—një tipar unik midis peshqve dhe i zakonshëm për zvarranikët dhe amfibët. Kjo i lejon gardhit të lëvizë kokën në një mënyrë të ngjashme me aligatorin, duke tundur kokën dhe duke rrahur për ta ndihmuar atë të përpijë gjahun.

5) Alligator Gar—Pjesa e Peshkut, Pjesa e Peshkaqenit

Për shkak të përbërjes së tij unike të skeletit – një përzierje kurioze e kërcit dhe kockave – iktiologët besojnë se gara është një lidhje e lashtë midis peshkaqenëve kërcorë dhe peshqve kockorë.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.