Këshilla për të folur në ngushticë nga një udhëzues dreri i Pensilvanisë


Steve Sherk ofron një nga gjuetitë më unike të drerëve të drejtuar në vend. Udhërrëfyesi i Pensilvanisë gjuan malet Allegheny të shtetit Keystone dhe praktikisht të gjitha gjuetitë e tij janë në tokë publike. Sigurisht, ju mund të shijoni të njëjtën gjueti vetë, pa paguar një dollar Sherk. Por nuk ka asnjë mënyrë që ju të njihni terrenin, habitatin e drerit apo paratë individuale si Sherk. “Kam lindur këtu dhe kam gjuajtur këto male që kur kam qenë djalë,” thotë ai. “U futa në drejtimin rastësisht. Po shkruaja disa artikuj në natyrë për një gazetë lokale rreth gjuetisë së drerëve, pulave dhe gjelave këtu, dhe njerëzit filluan të më kontaktojnë dhe të më pyesin nëse do t’i merrja. Kur kuptova se kishte një interes, zhyta gishtin tim brenda dhe kur filloi të ndërtohej, u hodha në të. Këto ditë kaloj të paktën 300 ditë në vit në male—duke bërë zbulim, gjueti të kasolleve, drejtimin e kamerave të shtigjeve dhe zgjedhjen e vendeve. Unë rrallë gjuaj më, sepse më jep kënaqësinë më të madhe të marr klientët e mi me paratë që kam ndjekur gjatë gjithë vitit.”

foto e udhërrëfyesit të gjuetisë së drerëve
Sherk me një grup të madh kasollesh të përputhura, majtas, dhe me një para të bukur PA, djathtas. Steve Sherk

Ndërsa ai e pranon se PA nuk është ndër destinacionet kryesore për arrat me bisht të bardhë që kërkojnë një gjueti të udhëhequr, Sherk argumenton se përvoja e ndjekjes së një dollari të pjekur e të pyllëzuar është një emocion i veçantë. “Ne kemi disa drerë shumë të mëdhenj tani dhe ata bëjnë jetë të vështirë,” thotë ai. “Ju vrisni një nga këto para malore dhe keni një trofe të vërtetë.” Ja çfarë kishte për të thënë Sherk për një sërë temash të gjuetisë së drerëve.

Këshilla më e mirë për rezervimin e një gjueti të udhëhequr

“Mendoj se është e rëndësishme të përputhësh atë që po kërkon me atë që udhëzuesi është më i miri për të ofruar. Nëse të duhet të shohësh një tufë drerësh çdo ulëse dhe të zgjedhësh para 2 vjeç e gjysmë ose më të vjetër, ndoshta nuk jam djali i duhur për ty. Shkoni në Midwest nëse kjo është gjuetia që do të kënaqeni, sepse unë nuk e kam atë. Në fakt, megjithëse nuk jam dorëzuar plotësisht, nuk tregtoj shumë për gjuetarët në Midwest apo Jug, thjesht sepse ata djem janë mësuar të shohin shumë drerë. Shikoni, nëse kushtet janë të mira, ju mund të shihni 3 deri në 5 dollarë në një ulje këtu, dhe një mund të jetë 150 inç – kjo është pothuajse aq e mirë sa mund të bëni kudo. Por kjo nuk ndodh shpesh dhe mund t’ju duhet të duroni disa gjueti ku nuk shihni shumë.

Nëse kjo nuk është filxhani juaj i çajit, nuk ka problem. Nga ana tjetër, nëse jeni të mbushur me sfidën e marrjes së parave të mëdha, ndoshta do të jem i përshtatshëm. Dhe ky është çelësi – një përshtatje e mirë. Bisedoni me çdo udhëzues të mundshëm dhe sigurohuni që ajo që ata ofrojnë është lloji i përvojës që ju kërkoni.

Për atë që duhet për të vrarë një dollar të madh

foto e derdhjes së bishtit të bardhë
Vetëm një nga kasollet e shumta të mëdha që ka gjetur Sherk, i cili nuk ndalet kurrë së kërkuari. Steve Sherk

Të mbulosh milje e milje dhe të kalosh orë e orë të tëra në kërkim është çelësi më i madh për të vrarë një dollar gjigant në Alleghenies. Por unë e kam përkujdesur atë pjesë për ty kur të mbërrish. Pra, për mua gjuetarët më të mirë janë ata që janë gati për sfidën fizike dhe mendore të gjuetisë së pyjeve të mëdha.

Ju nuk duhet të jeni një atlet i qëndrueshmërisë, por duhet të jeni gati për të ecur. ATV-të nuk lejohen në pjesën më të madhe të zonës ku unë gjuaj, kështu që nuk do t’ju çoj në një stendë ose qorr. Shumicën e kohës, unë do t’ju jap koordinatat në një vend që kam vëzhguar, por ju ecni atje dhe e gjuani atë. Mund të të fus në një vend dhe të të vendos dhe më pas të largohem, por çelësi është se ne po ecim, dhe ndonjëherë do të jetë një shëtitje gjysmë milje lart në një mal. Dhe sigurisht që ju duhet të jeni në gjendje të bluani sa më shumë orë në një stendë të jetë e mundur.

Por ky lloj gjuetie mund të jetë sfidues edhe mendërisht. Mund të ketë orë të gjata, ose një ose dy ditë, midis drerëve. Disa djem dekurajohen nga kjo me nxitim. Ata që ia dalin janë ata që e shohin çdo orë që kalojnë pa parë një dre si një hap më afër momentit kur shfaqet ai i madhi. Thjesht duhet të kesh një mendim tjetër.

Çfarë shumica e gjuetarëve nuk marrin për para të mëdha

Unë mendoj se moti, veçanërisht temperatura, është faktori më i madh që ndikon në sjelljen e dollarit, edhe gjatë rrëmujës. Shumica e djemve duket se mendojnë Hej, rrëmuja është në, ata do të lëvizin pa marrë parasysh çfarë, por nuk jam dakord. Sigurisht, nëse jeni në një zonë me një ton dreri, një dollar i madh mund të nuhasë një dre në vapë dhe të bëjë lëvizjen e shkurtër që duhet për ta arritur atë. Por këtu temperaturat e ngrohta thjesht shtypin aktivitetin e ditës; një dollar mund t’i duhet të udhëtojë milje, pjesa më e madhe e tyre mbi një vend të thyer, madje edhe për të marrë një nuhatje të një drenushe estros, dhe nëse është e ngrohtë, ai thjesht nuk do ta bëjë këtë. Ai do të shtrihet dhe do të presë atë frontin e parë të ftohtë dhe më pas do të ketë kujdes. Ato janë ditët kur çdo dollar në pyll është duke lundruar fort. Nëse nuk po i kushtoni vëmendje temperaturave dhe fronteve të motit, do të zvogëloni në mënyrë drastike suksesin tuaj të gjuetisë.”

Gjithashtu, unë mendoj se shumica e gjuetarëve nuk e vlerësojnë vërtet efektin e madh që ka dendësia e ulët e drerit në sjelljen e kërpudhave në pyjet e mëdha. Edhe nëse shenja e dollarit është e shkëlqyeshme në një zonë të caktuar, dollari që e ka bërë atë mund të lëkundet atje vetëm një herë në disa ditë, dhe mënyra e vetme për ta vrarë atë është ta grisësh dhe të jesh aty duke e pritur. Kisha një djalë disa vjet më parë që do ta vendosja në një qëndrim të mrekullueshëm për dy ditë. Ai nuk kishte parë pothuajse asgjë dhe ishte gati ta mbyllte telefonin dhe të shkonte në shtëpi. Unë zakonisht nuk lutem apo përgjërohem, por i thashë këtij djali: “Nuk ke asgjë për të humbur në këtë pikë. Ka një para të madhe atje, por zakonisht i duhen tre ditë për të bërë një qark të zonës së tij të shtëpisë. Më beso dhe kthehu në të njëjtin qëndrim për një ditë më shumë.” Ai më në fund u pajtua dhe me 30 minuta të mbetura nga koha ligjore në atë ditë të fundit të gjuetisë së tij, ai para doli dhe ai bëri një goditje të mrekullueshme dhe vuri etiketën e tij mbi një përbindësh Allegheny dollar.”

Pet Peeves më të mëdha të gjuetisë së drerëve

foto e bishtit të bardhë
Moti i ftohtë dhe bora me të vërtetë i bëjnë pyjet e mëdha në këmbë. Fotografia e John Hafner

Nuk kam shumë, por më shqetëson kur gjuetarët vijnë të papërgatitur për sa i përket mjeteve. I thashë një djali që do t’i duheshin një palë çizme gome sepse një nga tribunat ku po e çoja do të kërkonte të kalonte një përrua. Epo, ne po ecim brenda dhe arrijmë në përrua, dhe ai më thotë se mund të kalojë vetëm aty ku uji është 4 inç i thellë ose më pak, sepse çizmet i rrodhën në çdo thellësi më të madhe se kaq. Na kushtoi kohë gjetja e një vendi ku ai mund të kalonte. Dua të them, nëse dikush ju thotë të sillni çizmet e gomës, a duhet vërtet të specifikojë se ato nuk rrjedhin?

Gjuetia këtu kërkon të jesh në gjendje të përshtatesh me shumë kushte dhe, meqenëse shumica e klientëve të mi me makinë drejt meje, nuk ka vërtet asnjë justifikim për të mos pasur pajisjet dhe veshjet e duhura. Të gjithë qeshin me djalin që ka tetë valixhe të mbushura në pjesën e pasme të kamionit të tij, por me mend çfarë? Ky është djali që ndoshta ka gjithçka që i nevojitet.”

Një shembull tjetër është kur njerëzit nuk vijnë të përgatitur për mot të ftohtë. Kjo është kur dreri ynë lëviz, dhe unë ua them të gjithëve këtë. Kisha një grup këtu gjatë nëntorit, dhe pas disa temperaturave të buta, mëngjesi tjetër do të ishte 25 gradë. Një djalë tha: “Është shumë ftohtë për mua. Nuk jam i sigurt se do të dal.” Nuk mund ta besoja. Për një gjë, 25 nuk është aq i ftohtë, dhe për dy, çfarë pret ai? Kjo është Pensilvania në nëntor. Kështu që unë jam i entuziazmuar sepse më në fund po marrim kohën që na nevojitet për gjuetarët e mi për të shënuar, dhe unë kam një djalë që nuk dëshiron të dalë.

Përtypja ime e fundit e vogël është kur vijnë gjuetarët, por nuk duan vërtet të gjuajnë. Askush nuk e shijon kampin e drerëve më shumë se unë, por kjo ndodh pasi dielli perëndon. Unë kam pasur disa djem që me të vërtetë duan të bëjnë asgjë më shumë se sa të rrinë në kamp – gjithë ditën. Dua të them, nëse dëshiron ta kalosh kështu ditën, mirë me mua. Por unë tund kokën dhe mendoj Për çfarë po më paguani?

Rasti më i keq i Ethet Buck

Unë nuk ulem shumë me gjuetarët e mi, por isha në këtë gjueti me harqe. Ishte një mëngjes i përsosur dhe ky i mrekullueshëm 10-pikësh 130 inç hyri në organizimin tonë. Epo, pashë gjahtarin të vizatonte dhe të tregonte drejtimin e përgjithshëm të një hapjeje 10 metra larg vendit ku qëndronte dreri. po mendoja Ai sapo ka zgjedhur një vend dhe po pret që dollari të hyjë në tëpor para se ta kuptoja shigjeta ishte në rrugë dhe vuri në qendër një pemë në atë hapje, pothuajse 5 metra larg vendit ku po qëndronte dollari

Nuk e di, supozoj se disa guida do të ishin çmendur, pasi duhet shumë punë për të ndodhur një takim i tillë, por unë vetëm qesha. Dhe mendoj se nëse nuk do ta kisha parë të gjithë, ai mund të kishte ardhur në kamp dhe ose të mos i tregonte askujt ose ta bënte miss-in të tingëllonte më pak dramatik se sa ishte.

Por ja ku isha, dhe ai u kthye nga unë dhe më tha: “Sapo u emocionova aq shumë sa e humba plotësisht!” Dhe ai kishte të drejtë; ai kishte temperaturë aq të rëndë sa që jo vetëm që nuk mund të zgjidhte një vend në vitalet, ai nuk mund të lëvizte as gjilpërën e shikimit në trupin e drerit! Thjesht qesha sepse, hej, kjo është ajo që mund të na bëjë dreri i madh. Ky lloj eksitimi është arsyeja e saktë që ne gjuajmë drerët – edhe pse shpresojmë se mund të mësojmë ta kontrollojmë atë dhe ta kanalizojmë pak më mirë.”

Arsyetimi më i keq për një zonjushë

Unë kisha një erë gjahtari pushkësh në një dollar shumë të madh që ishte shumë brenda rrezes pak kohë më parë. Pasi ai na tregoi historinë, unë thashë: “Epo, le ta marrim armën në stol dhe ta qëllojmë disa herë – të shohim nëse sfera është përplasur apo ka ndodhur diçka.” Kështu që ne morëm pushkën në stol, dhe ai qëlloi disa të shtëna, dhe ajo ishte absolutisht e vdekur. E shikova djalin dhe qeshi. dhe tha: “Epo, mendoj se nuk ishte faji i armës.” Dhe ai vetëm tundi kokën dhe tha: “Jo, nuk e kuptoni. E vendosa pushkën time në mënyrë që të ishte zero për të mos e përdorur. Kur e gjuan nga një stol dhe është ndezur, kjo vërtet vërteton se diçka nuk është me të vërtetë!”

Fillova ta pyesja se si mund të mos përdorësh një armë, por më pas e lashë të ikte. Dua të them se si e kuptoni këtë. Plus, nëse nuk mund ta pranoni që thjesht e hodhët me top, mendoj se asgjë që mund të them nuk do të bëjë ndryshim.”

Për klientët Gar-Holing

foto e gjahtarit me dre
Sherk definitivisht nuk e vrimë këtë klient. Steve Sherk

Unë kam vetëm një djalë (duke vënë qëllimisht një gjuetar në një vend të keq) një djalë, por nuk ndihem keq për këtë. Ky klient erdhi me një grup të madh djemsh në një gjueti harku. Ne ishim në kamp në fund të një dite të gjatë, dhe disa orë më vonë, pas darkës dhe disa birra, ky djalë më në fund pranon se kishte goditur një dollar dhe pranon se kishte menduar, Pse e qëllova edhe atë drerin, nuk ishte aq i madh. Pra, padyshim, u ngrita menjëherë dhe fillova ta pyesja për gjuetinë dhe e pyeta nëse ai kishte kërkuar edhe gjak. Ai tha jo nuk kishte. Pastaj ai e ndërroi historinë e tij dhe mendoi se ndoshta i kishte munguar. Epo, ai kishte përshkruar se në cilën shteg ishte ai që ishte 10 metra larg tribunës dhe ai po gjuante një hark Ravin, kështu që nuk besova për asnjë sekondë që ai kishte humbur.

Kështu që tani kishin kaluar orë e orë dhe, për t’i bërë gjërat edhe më keq, kishte filluar të binte shi shumë i fortë. I thashë gjahtarit se do ta kërkoja atë dollar në mëngjes, dhe nëse e gjeja, ai do ta etiketonte. Ai pa dëshirë, por më në fund ra dakord. Dola në mëngjes dhe, natyrisht, nuk e gjeta kurrë drerin. Unë e di në zorrën time ai të paktën e goditi atë, dhe thjesht nuk donte të vinte etiketën e tij mbi të.

Ishte një vend mjaft i vështirë për mua. Nëse ai do të ishte vetëm, do t’i kisha kërkuar të largohej nga kampi. Por ai kishte ardhur me këtë grup të mirë djemsh, dhe ata kishin mbërritur vetëm me disa automjete, kështu që ta dëbosh atë po kërkonte edhe djem të tjerë të shkonin. Gjithsesi, përfundova vetëm duke e futur në tribuna ku ai nuk do të shihte shumë drerë, dhe pothuajse me siguri jo një para të mirë. E lashë të qëndronte për gjithë kohëzgjatjen, por nuk do ta lija të bënte më shumë dëm sesa kishte bërë tashmë.

Përshkruani klientin tuaj të përsosur

Klientët idealë janë ata që vijnë me një histori të gjuetisë së pyjeve të mëdha. Këta njerëz priren të jenë individë të rreptë dhe me mendje të ashpër. Grinders, nëse e kufizoni në një fjalë. I dua gjithashtu klientët që ndajnë të njëjtin pasion timin për gjuetinë e bishtave të bardha. Dikush që me të vërtetë jeton për të. Mes orientimit dhe gjuetisë në përgjithësi, kam mësuar se kur bëhet fjalë për gjuetinë e parave të pjekur, 95 për qind e saj është një lojë mendore. Sasia e duhur e pasionit dhe një mentalitet i fortë është receta e suksesit kur bëhet fjalë për gjuetinë e suksesshme të bishtit të bardhë në drurë të mëdhenj.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.