Mësimet e nxjerra nga etiketimi i një dollari 190 inç të bishtit të bardhë


Vjeshtën e kaluar, gjahtari i Wisconsin-it, Kurt Hurlburt, mbushi etiketën e tij të gjuajtjes me hark për herë të parë ndonjëherë me një bisht të bardhë të klasit 190. Tingëllon si një goditje e fatit të egër, apo jo? Por kjo nuk ishte goditje rrufeje. Hurlburt, i cili punon për kontenë St. Croix si puna e tij e përditshme dhe rrit misër dhe sojë në fermën e familjes së tij në Buffalo County në kohën e tij të lirë, ka gjuajtur dre gjatë sezonit të armëve që kur ishte djalë. Deri kohët e fundit, orari i tij kërkues nuk i ka lënë shumë kohë gjuetisë së harkut, por djali i tij fanatik i bishtit të bardhë, Hunter, ishte i vendosur që ta fuste babanë e tij në një stendë hark vjeshtën e kaluar. Dhe në një pasdite të përsosur të së shtunës shtatorin e kaluar, ai bëri pikërisht këtë – dhe babai i tij e bëri atë të paguante shumë.

Këtu është historia e gjuetisë së tyre në fillim të sezonit për një bisht të bardhë të zgjuar dhe të vjetër—plus mësimet që mund të hiqni dhe t’i përdorni në gjuetinë tuaj me hark në vetëm disa muaj nga tani.

Gjuetia për një 11-pikë me 190 klasë

Kurt Hurlburt kishte shijuar shumë sezone gjuetie me pushkë dhe grykë në pronën e familjes në kontenë veriore të Buffalo. Por djali i tij i ka çuar gjërat në një nivel krejtësisht të ri. “Unë kisha të drejtë që e quajta Hunter,” i thotë Hurlburt F&S. “Ai e pranoi këtë si i ri dhe në kohën kur ishte 12 vjeç, ndoshta do të kishte bërë më shumë sesa shumica e djemve deri në të 40-at e tyre.”

Ashtu si shumë arra dreri, Hunter filloi shpejt gjuetinë me harqe dhe më pas filloi të drejtonte kamerat e shtigjeve, të gjuante për kasolle në pranverë dhe të zbulonte gjatë gjithë vitit. Verën e kaluar, ndërsa hapja e hershme e harkut po afrohej, Hunter po shikonte një numër parash të mira në fermë, por ai që binte në sy ishte një 6X5 gjigant që, të paktën në kadife, dukej se kërcënonte shifrën e pakapshme 200 inç. “Ai ishte thjesht një dre gjigant, dhe sigurisht dukej edhe më i madh në kadife,” thotë Hunter. “Në fakt isha pak i shqetësuar për të, sepse nuk isha i vetmi person që e shikoja. Një nga strehat e tij ishte afër një rruge dhe njerëzit shkonin atje për të parë nëse mund ta dallonin. Jam i sigurt që shumica e këtyre njerëzve thjesht donin të shihnin një dre të madh të madh, por gjithmonë shqetësoheni për gjuetarët e paligjshëm ose se dollari mund të goditet nga një automjet. Drerët që rrinë nëpër rrugë janë gjithmonë vetëm një kërcim ose dy nga të qenit stoli i kapuçit të dikujt.”

fotografia e shteg-kamerës së bishtit të bardhë
Djali i Hurlburt ishte tashmë një shquar në moshën 4-1/2 vjeç në vjeshtën e 2020. Hunter Hurlburt

Hunter gjithashtu e dinte para nga dy vitet e mëparshme të takimeve. “Viti i parë që e vura re ishte 2019, kur ishte 3 vjeç e gjysmë,” thotë ai. “Ai nuk ishte shumë i gjerë, por kishte gjatësi të madhe dhe kishte filluar të bënte masë. Kërkova për kazanët e tij pranverën e ardhshme, por nuk pata fat. Vjeshtën tjetër, 2020, ai me të vërtetë bëri një kërcim, si në lartësi ashtu edhe në masë. Ai gjithashtu kishte rritur një pirun në të djathtën e tij G2.” Përveç një sërë fotosh me kamerë, Hunter pati disa takime me dollarin gjatë sezonit 2020. “Ndoshta më e afërta ishte gjatë sezonit të vonë të harkut, kur po gjuaja nga një blind në tokë. Ai ishte rreth 80 metra larg, dhe unë vërtet mund të them se sa i madh do të bëhej. Unë gjeta një nga kasollet e tij – anën me fije të pirunit, e cila në fakt ishte ana e tij më e dobët – pranverën e ardhshme. Kërkova të gjithë për tjetrin, por nuk pata fat.”

foto e antlerit të derdhur
Hunter Hurlburt e gjeti këtë derdhje parash në pranverën e 2021. Hunter Hurlburt

Kur erdhi vera e vitit 2021, Hunter e gjeti dollarin në një nga vendstrehimet e tij të preferuara verore dhe shpejt kuptoi se dreri ishte rritur në diçka shumë të veçantë. “Ai ishte bërë edhe më i gjatë dhe më masiv, dhe për disa arsye i ra piruni në anën e djathtë,” thotë ai. “Deri po rrinte në një vend që gjithmonë duket se mban para të mira – ku dy pika shtrati janë të ndara nga një rrugë, me një pellg mes tyre. “Ne kishim një fushë të madhe me fasule poshtë njërës prej pikave të shtratit, dhe unë kisha foto të tij atje. Kështu që ndjeva se ai pikë do të ishte shansi më i mirë për një goditje”.

foto e kamerës së gjurmës së një dollari të madh
Deri në verën e vitit 2021, dollari ishte hedhur në erë në një gjigant që dukej se po shtynte shenjën 200 inç. Hunter Hurlburt

Ndërsa Hunter-i kishte synuar të ndiqte dollarin, babai i tij nuk kishte blerë ende një etiketë. “Unë në fakt nuk kisha blerë një etiketë harku për 7 ose 8 vjet,” thotë Kurt. “Sapo kam qenë aq i zënë mes punës dhe bujqësisë sa rrallë kam kohë. Por vitin e kaluar kunati im Jim vdiq papritur nga dështimi i zemrës. Ishim shumë afër dhe më pas motra ime Karin (gruaja e Xhimit) më dha harkun e tij CenterPoint. Kështu që unë mendoj se mbolli një farë. Gjithsesi, isha ulur në një restorant lokal duke parë ndeshjen e futbollit të Badgers kur Hunter më dërgoi një mesazh dhe më tha: ‘Mendoj se duhet të shkosh për gjueti sonte.’ Kështu që bleva etiketën time pikërisht atje dhe shkova në shtëpi.”

Kurt kishte disa punë për të bërë, pasi ai nuk kishte asnjë veshje kamo dhe nuk e kishte qëlluar kurrë harkun. “Ishte një lloj përleshjeje,” pranon ai. “Ne e nisëm harkun dhe bëra disa gjuajtje stërvitore. U ndjeva rehat me të, por vendosa të mos bëja asnjë gjuajtje përtej 25 jardëve. Mora hua camo nga Hunter dhe u bëra gati të shkoja.”

foto e një rroge të madhe bisht të bardhë
Me pak kohë për të praktikuar të shtënat me harkun e tij, Hurlburt vendosi që të mos gjuante përtej 25 jardëve. Me fat për të, dollari i dha atij një goditje prej 20 metrash. Hunter Hurlburt

I ngazëllyer që babai i tij po bashkohej me të, Hunter e drejtoi Kurtin drejt një trekëmbëshi në buzë të fushës së madhe të fasules që ata e dinin që dollari po e përdorte. “Shkova në një vend në anën tjetër të fushës, ku kisha një qëndrim pranë pellgut,” thotë Hunter. “Nuk ishte një natë super e ngrohtë, por ishte në vitet 70, dhe mendova se ndoshta ai para i madh do të pinte një pije para se të hidhte fasulet. Nuk e mora me mend krejtësisht gabim; Unë punova mirë në pellg dhe eca brenda rrezes së harkut. Por nuk ishte ai i madhi që po kërkonim.”

I madhi, natyrisht, ishte i zënë duke ushqyer rrugën drejt stendës së Kurtit. “Ai doli në fushë rreth 200 metra larg, dhe unë mund të them me nxitim se ky ishte një dre i madh,” thotë ai. “I dërgova mesazh Hunter-it se do ta bëja një të mirë nga unë, dhe ai më dërgoi një fotografi me kamerën e parave. ‘Këtë?’ ai dërgoi mesazhe, dhe unë i ktheva mesazh ‘Po’. Unë po dridhesha shumë keq, por fatmirësisht dollari mori kohën e tij duke u ushqyer, ose mund të mos kisha qenë në gjendje ta tërhiqja. Era ishte perfekte; Unë isha në anën lindore të fushës dhe era ishte nga perëndimi, kështu që frynte përsëri në pyll. Sapo dollari hyri në fushë, e dija se ai nuk mund të më merrte.”

foto e gjahtarit me dollar
Dokumenti mori kohën e tij duke lëvizur në rrezen e harkut, gjë që e lejoi Hurlburt të qetësonte nervat e tij. Hunter Hurlburt

Megjithatë, kishte sfida të tjera. “Ndërsa dollari ushqehej, drerët e tjerë po hynin në fushë,” thotë Kurt. “Në një kohë, unë kisha 10 drerë të ndryshëm në 30 metra larg meje, dhe deri në atë kohë paratë kishin punuar brenda rrezes, dhe unë kisha vendosur disa. Më në fund ai u kthye në 20 metra, dhe në fakt po shikonte rrugën time kur u rreshtova dhe godita. Ai ka reaguar menjëherë, duke goditur me mushkë dhe me vrap nga fusha, duke tërhequr zvarrë shpatullën e përparme. E pashë të zhdukej në një copë bari të gjatë e të trashë, dhe gjëja tjetër që e dija se po i dërgoja mesazh Hunterit se do të godisja dhe mendova se kisha bërë një goditje të mirë.”

Kishte ende shumë dritë ligjore, por Hunter nuk ishte gati ta shpenzonte në stendën e tij. “Isha aq i emocionuar për babin saqë u grumbullova nga tribuna ime dhe vrapova drejt e përtej fushës së fasules drejt tij,” thotë ai. Kurti kishte edhe më shumë mbështetje; e dashura e tij, Jen, kishte parë fushën me dylbi nga një kamion dhe së shpejti po shkruante gjithashtu mesazhe. “Ajo shkroi, ‘Pse të gjithë drerët po ikin nga fusha? Ke rënë nga tribuna?’”, thotë Kurt. “I thashë të dilte jashtë sepse na duheshin të gjithë sytë që mundëm për të kërkuar gjak.”

foto e gjahtarit me dollar
Kurt Hurlburt vërshon në raftin e dollarit. G2 në anën e majtë është mbi 13 inç i gjatë. Hunter Hurlburt

Megjithatë, një kërkim në fushën e fasules ku kishte qëndruar dollari nuk zbuloi asnjë shenjë. “E kisha parë duke vrapuar në barin e gjatë, kështu që gjetëm vendin ku ai hyri dhe vendosëm të tërhiqemi”, thotë ai. “Kur u kthyem në shtëpi, biseduam dhe Hunter ishte në kontakt me një nga miqtë e tij, i cili ka një qen gjaku; ai djali tha të priste deri në mëngjes, se ndoshta ishte një goditje në mëlçi. Por unë kam qëlluar shumë drerë dhe mendova se dollari dukej sikur ishte në shumë telashe ndërsa ikte nga fusha. Kemi një tufë kojotash këtu përreth, dhe nuk më pëlqeu mendimi për të humbur mishin, kështu që vendosëm të shkonim në atë zonë me bar dhe të shikonim pak. Plus, deri atëherë, motra ime Karin ishte atje, dhe ajo është një gjakatar absolut kur vjen puna për të gjetur dre.”

Kur grupi arriti në zonën e barit, Karin gjeti gjak menjëherë. “Më pas gjetëm pak më shumë, dhe më pas shumë”, thotë Kurt. “Më në fund, ne e gjetëm dollarin jo shumë larg në bar. Ai me të vërtetë nuk kishte udhëtuar fare larg, ndoshta 50 metra. Por bari ishte aq i gjatë dhe i trashë, saqë e gëlltiti atë.” Festimi filloi, dhe dollari ishte më se i denjë për të. 6X5 i madh kishte trarët kryesorë 30-4/8 inç, një shtrirje 21-1/8 inç dhe fije super të larta, duke përfshirë një G3 13-2/8 inç dhe tre fije të tjera mbi 12 inç. Gjigandi 5 e gjysmë vjeçar i Wisconsin fitoi 192 inç.

Mësimet e nxjerra nga etiketimi i një dollari të jetës

foto e gjahtarit me para të mëdha
Hurlburts e rikuperuan dollarin vetëm pas skajit të fushës së fasules ku u qëllua. Hunter Hurlburt

Ndoshta mësimi më i lehtë për t’u hequr nga gjuetia e Hurlburts është thjesht të japësh një kohë të madhe para për t’u rritur. Ndërsa ky ishte një bisht i mrekullueshëm i bardhë në moshën 3-1/2 vjeç, Hunter e dinte që dreri kishte potencialin të bëhej diçka e veçantë. “Ne kemi luksin të kemi një tokë që tashmë e pëlqejnë paratë dhe ne kontrollojmë presionin e gjuetisë, të paktën në disa pika,” thotë ai. “Ka xhepa që gjithmonë duket se mbajnë drerë të mirë dhe ky para po kalonte shumë kohë në njërin prej tyre. Ndërsa ai patjetër vizitoi fermën e fqinjit tonë, ju vetëm duhet të mbani frymën tuaj dhe të shpresoni që ata t’ia dalin edhe një vit tjetër.” Kjo politikë sigurisht u shpagua me këtë para.

Ndërsa strategjia e Hunterit për t’u ulur në pellg atë natë dukej se kishte kuptim të përsosur, ai tani mendon se e di se çfarë i tërhoqi paratë e mëdha në qëndrimin e babait të tij. “Ne po gjuanim të njëjtën fushë të madhe me fasule atë mbrëmje dhe mendova se të afrohesha pranë pellgut në një pasdite të ngrohtë do të ishte kombinimi i përsosur i ushqimit dhe ujit që do të dëshironte dollari,” thotë ai. “Por fasulet pranë meje po zverdheshin tashmë, dhe ato ishin ende të gjelbra pranë stinës së babait. Atje toka është pak më e rëndë dhe ajo anë e fushës nuk merr aq shumë diell, kështu që fasulet piqen pak më ngadalë. Ajo që mësova atë natë, të paktën në atë dre, është se ngrënia e bishtajave ishte shumë më tërheqëse sesa të haje fasule të verdha, edhe nëse ato ishin afër ujit. Kjo është diçka për t’u mbajtur mend për gjuetitë e ardhshme.”

foto e gjuetarëve me trofe
Pjesa më e mirë e gjuetisë, thotë Kurt Hurlburt (majtas), është se ai duhej ta ndante atë me djalin e tij, Hunter (djathtas). Hunter Hurlburt

Taktikisht, një tjetër mësim i madh këtu ka të bëjë me bashkimin për një para të madhe në fillim të sezonit. Këtë periudhë të vitit, edhe paratë më të mira priren të jetojnë në zona mjaft të vogla thelbësore dhe të vizitojnë burimet kryesore të ushqimit në mënyrë të parashikueshme. Nuk mund t’ju them se sa herë kam parë një vals të këndshëm të hershëm në të njëjtën fushë ose komplot me dritën e ditës. Kjo bën një gjueti të madhe harqesh-përveç që këto para gjithashtu priren të kenë pika të shumta hyrjeje në grub, gjë që mund ta bëjë të vështirë zgjedhjen e saktë se ku të ulesh në çdo natë të caktuar. Sidoqoftë, nëse keni më shumë se një stendë që funksionon me një erë të caktuar, atëherë mund të bashkoheni për një dollar, siç bënë Hurlburts. Duke u ulur në vende të ndryshme në të njëjtin burim ushqimi të nxehtë, ata në mënyrë efektive dyfishuan shanset e tyre për sukses në paratë e tyre të synuara.

Së fundi, ky para shërben si një kujtesë për të mos hequr dorë kurrë nga kërkimi i dikujt që të shkojë larg me ju. Hunter u përpoq të kërkonte babain e tij për t’u bashkuar me të në një gjueti me hark në fillim të sezonit, dhe kjo jo vetëm që rezultoi në etiketimin e një bishti të madh të bardhë, por gjithashtu bëri një gjuetar harqesh nga një djalë që nuk mund të gjente kohë në orarin e tij më parë. “Unë jam plotësisht i tëri tani,” thotë Kurt. “Sigurisht që dreri i madh ishte i bukur, por ishte më shumë se kaq; ishte një natë e bukur dhe e qetë dhe unë isha jashtë me djalin tim. Kishte shumë drerë për të parë. Thjesht e shijova. Unë jam duke ndihmuar mbjelljen e parcelave të kafshëve të egra tani dhe mezi pres këtë vjeshtë.”

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.