Orët më të mira në terren të vitit 2022


Orët e terrenit në treg sot kanë një prejardhje që shtrihet që nga Lufta e Parë Botërore. Ushtarët kishin nevojë për orë të sakta, të ndërtuara mirë, në mënyrë që planet e betejës të mund të koordinoheshin midis njësive. Këto orë janë projektuar për të qenë të thjeshta, si dhe të qëndrueshme. Nuk kishte asnjë zile apo bilbil, dhe ato ishin mjaft të thjeshta në pamje. Me kalimin e kohës, pa ndonjë lojë fjalësh, orët në terren filluan të bëheshin çështje standarde për njësitë ushtarake.

Orët në terren priren të kenë një sërë karakteristikash të ngjashme, duke përfshirë një fytyrë të errët me numra të bardhë, një kasë të fortë dhe një brez të qëndrueshëm. Zakonisht, edhe pse jo gjithmonë, atyre u mungojnë lukset si treguesit e ditës/datës, busullat ose takimetrat. Në këtë mënyrë, ato janë disi e kundërta e drejtpërdrejtë e orës taktike të ngarkuar plotësisht. Por për shkak të dizajnit të tyre të thjeshtë, ka shumë pak gjëra që mund të shkojnë keq me to. Këtu janë disa nga orët më të mira në terren për t’u siguruar që të keni gjithmonë kohën e duhur.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini një orë në terren

Kur blini një orë në terren, ka disa veçori themelore që duhet të keni parasysh me secilin model, bazuar në mënyrën dhe vendin ku planifikoni ta përdorni orën.

Fuqia

Orët funksionojnë duke përdorur një nga disa burime të ndryshme të energjisë. Orët me bateri, të referuara si lëvizje kuarci, janë ndoshta më të zakonshmet. Orët mekanike duhet të plagosen me dorë. Ka disa orë mekanike që quhen “vetë-dredha”. Këto përdorin lëvizjen e krahut tuaj ndërsa ecni për të mbështjellë sustat brenda orës, në krahasim me mbështjelljen manuale të saj. Orët me energji diellore thithin energji nga dielli ose burime të tjera drite për të përdorur orën.

Band/Rrip

Rripat najloni janë shumë të njohura sepse thahen shpejt kur janë të lagur dhe zgjasin një kohë shumë të gjatë, edhe kur ekspozohen në mënyrë rutinore ndaj kushteve të vështira. Lëkura është pak më elegante dhe e bukur, por ato nuk kanë tendencë të zgjasin shumë gjatë kur vishen çdo ditë. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse grupi laget rregullisht, qoftë i zhytur në ujë ose thjesht duke thithur djersë gjatë gjithë ditës.

Çfarëdo materiali që zgjidhni, sigurohuni që shiriti ose rripi të përshtatet siç duhet me kyçin tuaj. Idealja është që ora të lëvizë jo më shumë se një centimetër lart ose poshtë kyçit të dorës. Ju duhet të jeni në gjendje të vendosni gishtin tuaj tregues nën shirit, por të mos jeni në gjendje ta lëvizni atë nga njëra anë në tjetrën. Ora duhet të jetë mjaft e rehatshme për të qëndruar në vend, por jo aq e ngushtë sa të lërë ndonjë gjurmë në lëkurën tuaj kur e hiqni. Nëse ora është aq e ngushtë sa ngushtohet, do të jetë e pakëndshme dhe do të duket qesharake.

Madhësia

Aty ku një orë taktike është shpesh si një minikompjuter në dore, pothuajse sipas definicionit një orë në terren është një çështje e hollë. Megjithatë, ka ende një sërë madhësish dhe peshash me modele të ndryshme, dhe ju duhet t’i mbani parasysh këto dimensione ndërsa blini. Nëse keni kyçe të holla, do të dëshironi të shmangni modelet më të mëdha dhe më të rënda pasi mund të duken të çuditshme. Lidhur me këtë, nëse nuk jeni mësuar të mbani fare një orë, sado e hollë të jetë ajo, ora fillimisht mund të ndihet e sikletshme. Jepini pak kohë dhe do të mësoheni me të.

Për më shumë informacion mbi historinë e vëzhgimit në terren, shikoni këtë artikull nga Watch Time.

Orët_më të mira_Fushore_5.11

Pse bëri prerjen

Duke kombinuar stilin klasik me ndjeshmërinë moderne, Field Watch 2.0 është perfekt për aventurierët seriozë, si dhe për ata që thjesht duan të shihen si të tillë.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia: Kuti prej çelik inox 44 mm
 • Band: Rrip NATO me gjerësi 22 mm
 • Pesha: 3,3 ons

Pro

 • Lëvizja japoneze e krijuar për përdorim të vështirë
 • Rezistent ndaj ujit deri në 100 metra
 • Ora fosforeshente dhe akrepat e dytë për natën

Kundër

 • Mund të jetë pak i madh për disa kyçe

Ky është një version i përmirësuar i orës origjinale 5.11 Taktike të fushës. Ata ruajtën të gjitha tiparet më të mira të modelit të parë, por shtuan disa të tjera në paketë, duke e bërë këtë një nga orët më të mira në terren aktualisht të disponueshme. Akrepat e orës dhe të dytë Super-LumiNova® ofrojnë lexueshmëri të shkëlqyer gjatë natës. Duart janë gjithashtu mjaft të mëdha, saqë do të mund ta dalloni kohën vetëm me një shikim.

Kristali rezistent ndaj gërvishtjeve mbron faqen e orës dhe është rezistent ndaj ujit deri në 100 metra ose më mirë. Ka një korniza zhytjeje me rrota me një drejtim për ata që kalojnë kohë në ujë. Kutia prej çeliku inox ka një përfundim mat të kromuar me jon. Kjo i shton edhe më shumë qëndrueshmëri përzierjes.

Me pak më shumë se tre ons, është ora më e rëndë në listën tonë. Por vështirë se është një orë me peshë të rëndë. Kutia 44 mm mund të mos jetë më e përshtatshme për ato me kyçe më të vogla, por është ende shumë më e hollë se shumë orë të ashtuquajtura taktike. Banda e NATO-s është e rehatshme për përdorim afatgjatë.

Më të mirët_Field_Watches_Hamilton

Pse bëri prerjen

Me një thjeshtësi të fortë, kjo orë është mjaft e bukur për t’u veshur për një natë në qytet, por mjaft e qëndrueshme për t’u futur në fushë kudo.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia: Kuti çeliku inox 38 mm
 • Band: Shirit të gjelbër të NATO-s me shtrëngim inox
 • Pesha: 2,82 ons

Pro

 • Rezistent ndaj ujit deri në 50 metra
 • Rezervë e energjisë 80-orëshe
 • Ekran i thjeshtë, me tre duar

Kundër

 • Ndriçimi i natës nuk është shumë i ndritshëm

Hamilton ka prodhuar orë që nga viti 1892 dhe ky model është një shembull i shkëlqyer i prirjes së tyre për të kombinuar historinë me materialet moderne. Në shumë mënyra, ky është një nga shembujt më të mirë të një ore standarde në terren në treg sot. Kur e quajmë një orë “mekanike”, ajo që nënkuptojmë është se ajo fuqizohet nga orë, susta dhe ingranazhe dhe jo nga një bateri ose energji diellore. Mbushja kryesore është e mbështjellë, e cila më pas fuqizon rrotën e ekuilibrit. Kjo forcë, nga ana tjetër, lëviz rrotat e brendshme, të cilat më pas lëvizin duart. Pajisja e dorës së dytë përshkon numrin, në vend që të shënojë siç do të bënte me një orë me lëvizje kuarci.

Avantazhi i një ore mekanike është se ju duhet vetëm ta mbështillni atë rregullisht për ta mbajtur atë të funksionojë. Nuk ka bateri që të vdesë apo elektronikë që të dështojë. Kjo orë do të funksionojë afërsisht 80 orë pas plagosjes. Kur ndalon, gjithçka që nevojitet është një mbështjellje tjetër dhe ndoshta kontrollimi i kohës për t’u siguruar që është vendosur siç duhet. Pastaj, ju jeni të mirë për të shkuar për tre ditë të tjera apo më shumë.

Ky model është mjaft i pashëm, me një numërues të zi dhe numra të bardhë. Banda është e gjelbër me thekse lëkure që jo vetëm që shtojnë një prekje dhunti, por japin edhe përforcim. Lidhja prej çeliku inox është një stil me një kunj.

Më të mirat_Fusha_Watches_Timex

Pse bëri prerjen

Me një çmim të përshtatshëm për portofolin nën 50 dollarë, ora Men’s Expedition Scout 40 është perfekte për ata që kërkojnë një orë në terren të nivelit fillestar që duket e mrekullueshme.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia: Kuti prej bronzi 40 mm
 • Band: Lëkurë origjinale me gjerësi 20 mm
 • Pesha: 2,24 ons

Pro

 • Mjaft e veshur për veshje në mbrëmje, mjaft e qëndrueshme për përdorim në terren
 • E disponueshme në ngjyra dhe stile të shumta
 • Ka një dritare datash

Kundër

 • Rezistent ndaj ujit deri në 50 metra, por jo i përshtatshëm për snorkeling ose zhytje

Një orë e zakonshme që është e përshtatur për aventura, Men’s Expedition Scout 40 nuk do t’i thyejë bankën. Timex është legjendar në industrinë e orëve dhe i njohur për besueshmërinë. Ky model ka gjithçka që ju nevojitet dhe asgjë që ju nuk keni.

Është një orë kuarci dhe bateria e përfshirë ka një jetëgjatësi pesëvjeçare. Në vend që të ketë numra me shkëlqim të zbehtë, ky model është i pajisur me veçorinë Timex Indiglo. Ajo që bën kjo është të ndriçojë të gjithë faqen e orës, në vend që të ketë thjesht duar dhe numra të ndezur, kështu që mund të lexohet shumë lehtë. Ora ka gjithashtu veçorinë Timex QuickDate, e cila ju lejon të vendosni datën me lehtësi.

Ky model ka një rrip lëkure cilësore, por ora disponohet në një sërë konfigurimesh të ndryshme, duke përfshirë ngjyra të ndryshme brezash pëlhure, si dhe ngjyra dhe stile të ndryshme të faqes së orës. Me një këllëf 40 mm, ora nuk është shumë e madhe dhe do të duket e shkëlqyeshme në çdo madhësi dore.

Më të mirët_Fusha_Watches_Citizen

Pse bëri prerjen

Duke konvertuar çdo dritë, natyrore ose artificiale, në energji, Citizen Chandler ngarkon vazhdimisht dhe kështu mund të funksionojë në thelb përgjithmonë pa mirëmbajtje ose mirëmbajtje të vogël ose aspak.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia: Kuti prej çelik inox 37 mm
 • Band: rrip najloni jeshil
 • Pesha: 1,7 ons

Pro

 • Kristal rezistent ndaj goditjes dhe thyerjes
 • Rezistent ndaj ujit deri në 100 metra
 • Afishimi i ditës/datës së lehtë për t’u lexuar

Kundër

 • Ekrani i natës është i zbehtë pa rimbushje

Citizen ka një reputacion të gjatë për zhvillimin dhe prodhimin e orëve me cilësi të lartë, dhe Chandler është një shembull i përsosur. Kjo është një orë e shkëlqyer për ata që udhëheqin një mënyrë jetese aktive. Është rezistent ndaj ujit deri në 100 metra, kështu që ju mund ta bëni atë për të notuar, por ndoshta jo për zhytje. Karikohet vazhdimisht për sa kohë që është i ekspozuar ndaj çdo burimi drite, diellor ose të krijuar nga njeriu. Kjo do të thotë se nuk do të duhet të shqetësoheni kurrë për humbjen e fuqisë. Nuk ka bateri për të ndryshuar ose mirëmbajtje tjetër të nevojshme për ta mbajtur atë në punë.

Kutia prej çeliku inox dhe brezi najloni janë të qëndrueshme dhe të krijuara për përdorim në botën reale. Kjo nuk është një orë që duhet të keni frikë ta nxirrni në fushë, larg shtëpisë. Duart dhe shënuesit e shkëlqyeshëm shkëlqejnë në errësirë, por disa përdorues raportojnë se duhet t’i “karikojnë” shkurtimisht me një elektrik dore që ai shkëlqim të zgjasë gjatë natës.

Kutia 37 mm është e hollë dhe e lehtë, kështu që nuk do të ndiheni sikur keni lidhur një tullë në kyçin tuaj. Kristali është rezistent ndaj gërvishtjeve dhe as nuk plasaritet dhe as thyhet lehtë. Ju nuk keni nevojë të bëni fëmijë këtë orë.

Si i bëra zgjedhjet e mia

Jam rritur djali i një koleksionisti orësh. Ky nuk ishte profesioni i tij, por sigurisht që ishte pasioni i tij. Ai zotëronte shumë më tepër orë se sa mund t’i nevojiteshin një personi të vetëm. Një nga përfundimet e hobit të tij ishte që unë të mësoja, në fillim vetëm përmes osmozës dhe më pas duke i kushtuar vëmendje aktive, çfarë të kërkoj në një orë dhe si ndryshon një orë me cilësi të mirë nga ajo që mund të mos jetë aq e mirë. Është mjaft e lehtë të prodhosh një orë që duket shumë e mrekullueshme, por në fakt është një kombinim i materialeve të dobëta dhe mjeshtëri të dobët. Por, vetëm me pak praktikë dhe disa udhëzime, nuk është e vështirë të dallosh të mirën nga e keqja, ose të paktën më pak të mirën. Tani, me siguri mund të them saktësisht se cilat veçori dhe detaje ndërtimi kanë orët më të mira në terren.

Karakteristikat e dëshiruara në një orë në terren përfshijnë qëndrueshmërinë, komoditetin dhe besueshmërinë. Nëse ora nuk funksionon siç duhet, ose nëse është e vështirë për t’u veshur, thjesht do ta lini në shtëpi. Nëse do t’i shpenzoni paratë tuaja të fituara me vështirësi për një orë në terren, ajo duhet të jetë në një orë që do t’ju pëlqejë ta mbani dhe ta përdorni. Kështu, çdo orë në listën tonë renditet lart në ato fusha kryesore. Për më tepër, pamja është gjithashtu një faktor, natyrisht. Një orë e shëmtuar nuk do të vishet.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: A mund të vishni një orë fushore me një kostum?

A mund të vishni një orë fushore me një kostum nuk është me të vërtetë pyetja e duhur. Mund të vishni çdo orë që dëshironi me çdo lloj veshjeje. Por a do të duket si duhet? Kjo është pyetja për të bërë. Dhe në këtë rast, përgjigja është absolutisht po. Ndërsa ato përgjithësisht janë të dizajnuara për përdorim të ashpër jashtë, ka shumë ora në terren që duken mjaft të bukura me një xhaketë dhe kravatë.

Pyetje: Si mund ta di nëse ora ime në terren është shumë e madhe?

Ekziston një mënyrë e thjeshtë për të përcaktuar nëse një orë në terren është shumë e madhe. Rregulli i përgjithshëm i përgjithshëm është nëse distanca nga gjilpëra në prizë në orë është më e madhe se gjerësia e kyçit të dorës, ora nuk është për ju. Kapaku është vendi ku rripi i orës është ngjitur në kasë. Në thelb, nëse faqja dhe kutia e orës shtrihen përtej kyçit të dorës, ora është shumë e madhe. Jo vetëm që do të duket e çuditshme, por gjithashtu ka të ngjarë të jetë e pakëndshme për t’u veshur.

Pyetje: A janë orët e terrenit rezistente ndaj goditjeve?

Një orë në terren është projektuar për përdorim të përafërt, zakonisht në një mjedis të jashtëm të paktën një pjesë të kohës. Si i tillë, ai duhet të jetë së paku pak rezistent ndaj goditjeve ose shpejt do të bëhet i pavlefshëm për mbajtësin. Tashmë është e qartë se pak orë mund të përballojnë goditjet me çekiç dhe abuzime të tjera të ngjashme. Por një orë në terren duhet të qëndrojë lehtësisht nën aktivitetet e përafërta dhe të rrëzuara.

Mendimet Përfundimtare

Me ardhjen e telefonave inteligjentë dhe përdorimin e tyre kudo, gjithnjë e më shumë njerëz po i shmangen një ore dhe thjesht mbështeten në telefonat e tyre për të mbajtur nën kontroll kohën. Si i tillë, një orë në terren mund të mos shihet si një domosdoshmëri për të gjithë. Megjithatë, jo vetëm që ora tradicionale e fushës është një pamje klasike, por gjithashtu nuk varet nga ju që të mbani mend ta lidhni atë për ta karikuar gjatë natës në mënyrë që të funksionojë të nesërmen.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.