Pantallonat më të mira të dëborës për 2022


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve.

Përditësuar më 13 tetor 2022 në orën 15:42

Ajri është i freskët, bora është e freskët dhe ju jeni gati për një ditë të plotë jashtë. Asgjë nuk mund ta ashpërsojë atë dimër të butë si veshja e rrobave të gabuara të dimrit si pantallonat e borës për kushtet. Të kesh këmbë të ftohta dhe të lagura ose një prapanicë të lagur do ta prishë ditën në rastin më të mirë dhe ndoshta do të sjellë rrezikun e hipotermisë në rastin më të keq.

Arkeologët thonë se pantallonat më të vjetra të zbuluara deri më tani i përkisnin barinjve nomade që bredhin në Kinën perëndimore të paktën 3000 vjet më parë. Ato pantallona të leshta ishin krijuar për të maksimizuar ngrohtësinë dhe lehtësinë e lëvizjes, ashtu siç bënin ata barinjtë. Përpara kësaj, ka vetëm prova të dollakave individuale – një lloj si ngrohëse për këmbët super të gjata – si versionet e lëkurës së dhisë që arkeologët gjetën te një bari tjetër, Ötzi, Njeriu i Akullit, i cili u vra në atë që sot është Zvicra rreth 5300 vjet më parë. Mijëra vitet e fundit pa dyshim kanë sjellë përparime të mëdha teknologjike në optimizimin e pantallonave për qëllimet e tyre të synuara – por qëllimi kryesor i pantallonave moderne të dimrit nuk ndryshon shumë nga ato pantallona të hershme. Pantallonat më të mira të borës mbajnë nxehtësinë e trupit tuaj, duke ju izoluar kundër të ftohtit pa ju shkaktuar mbinxehje ose djersitje. Dhe ato janë krijuar për t’ju lejuar të lëvizni me lehtësi ndërsa udhëtoni ose bëni ski nëpër borë të thellë.

Karakteristikat që duhen kërkuar kur blini pantallonat më të mira të borës

Me kaq shumë opsione për pantallonat e borës, mund të jetë e ndërlikuar të kuptosh se cilat veçori bëjnë një ndryshim të vërtetë në shpatet. Pantallonat më të mira të dimrit kanë disa shënime kryesore: hidroizolim të fortë, izolim të besueshëm, frymëmarrje dhe fleksibilitet të mjaftueshëm për të përshtatur lëvizjen. Zbuloni se çfarë thonë ekspertët e tjerë të mjeteve të mbijetesës në natyrë se ju nuk mund të jetoni – fjalë për fjalë – pa.

A keni nevojë për pantallona të papërshkueshme nga uji për këtë dimër?

Pantallonat e borës kanë dy detyra kryesore: t’ju mbajnë të thatë dhe t’ju mbajnë ngrohtë. Rezistenca ndaj ujit është një veçori e shtresës së jashtme të pantallonave të izoluara – dhe asgjë nuk është aq e rëndësishme sa cilësia e kësaj shtrese, pasi veshja e borës është në thelb e pavlefshme kur lejon që dëbora të depërtojë. Kur kjo të ndodhë, do të shkrihet shpejt dhe do të laget dhe do të ftohet – shumë ftohtë. Aktiviteti ekstrem mund të shkaktojë dështimin e cilësive të papërshkueshme nga uji, prandaj sigurohuni që pantallonat tuaja të dëborës të jenë të dizajnuara për t’i bërë ballë përdorimit të vështirë.

Më e mira e papërshkueshme nga uji: Pantallonat North Face Freedom

Pantallona North Face Freedom

Këto pantallona bore të papërshkueshme nga uji kanë qepje të mbyllura për t’u mbrojtur nga depërtimi i lagështirës gjatë aktiviteteve ekstreme, të tilla si skijimi në vend. Fytyra e Veriut

Jeni duke kërkuar për pantallonat më të mira North Face për këtë dimër? Inxhinieria DryVent e North Face siguron pantallonat e dëborës që janë të papërshkueshme nga uji dhe që marrin frymë. Shtresa hidroizoluese në pjesën e jashtme të pantallonave përbëhet nga një përfundim i qëndrueshëm kundër ujit që bën që uji të rruajë në kontakt. Qepjet mbyllen për t’u mbrojtur nga depërtimi i ujit gjatë aktiviteteve të rënda. Shtresat e brendshme janë super të ngrohta, falë 60 gram poliester izolues dhe punojnë së bashku për të lëvizur djersën nga lëkura juaj përmes veshjes. Teknologjia pronësore e quajtur DryVent maksimizon frymëmarrjen në këto pantallona të papërshkueshme nga uji. Nëse jeni duke kërkuar për pajisje më ekstreme të jashtme, North Face ofron gjithashtu opsione 2.5L dhe 3L DryVent.

Po kërkoni për pantallonat më të mira të izoluara?

Shumë entuziastë të sporteve dimërore preferojnë temperatura shumë të ftohta, kështu që ata nuk do të kenë nevojë të përballen me dëborë me baltë ose ngjitës. Dhe këto temperatura të ftohta kërkojnë izolim serioz. Izolimi funksionon duke mbajtur në trupin tuaj nxehtësinë në mënyrë që të qëndroni të pjekur pa marrë parasysh motin. Izolimi zakonisht matet në gram. Peshat në përgjithësi variojnë nga 30 deri në 800 gram, me numra më të lartë që përkthehen në pantallona më të ngrohta. Shumë prodhues izolojnë disa pjesë të pantallonave të tyre të dëborës më shumë se të tjerët për të maksimizuar ngrohtësinë aty ku ju nevojitet, ndërkohë që sigurojnë që pajisjet tuaja të dëborës të jenë mjaft fleksibël për të lëvizur me ju.

Më e mira për kushtet e ftohta: Pantallona dëbore të fshehta Burton

Pantallona bore të fshehta Burton

Këto pantallona snowboard ofrojnë 10,000 gram izolim në vetëm dy shtresa. Burton

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për pantallona skijimi ose snowboarding, pajisjet e borës në krye të gamës së mesme për izolimin dhe hidroizolimin janë ideale. Pantallonat e Snowboarding të Burton goditën atë pikë të ëmbël me 10,000 gram izolim Thermolite të kombinuara me hidroizolim 10,000 mm Dryride. Këto pantallona të izoluara përfshijnë gjithashtu qepje të ngjitura plotësisht dhe xhepa të ndryshëm (xhepa me zinxhir, të rreshtuar, si dhe xhepa me grep dhe unazë) për ngrohjen e duarve dhe ruajtjen e sendeve tuaja. Bonus: Këto pantallona bore janë të disponueshme në ngjyra të ndryshme dhe mund të kalojnë si pantallona zyre, kështu që ju mund të shkoni në dëborë pasi të bluani 9 deri në 5.

A mund të marrin frymë pantallonat e skive apo të dëborës?

I gjithë ai hidroizolim dhe izolim është i shkëlqyeshëm, por vjen me një paralajmërim të madh: nëse jeni duke punuar ose duke luajtur në dëborë, ndoshta jeni duke djersitur. Dhe pajisjet e borës që nuk e largojnë atë lagështi në mënyrë efikase do t’ju bëjnë shumë shpejt të ftohtë. E vetmja mënyrë se si do të thaheni është të ndërroni pantallonat, gjë që ndoshta do t’i japë fund ditës tuaj.

Frymëmarrja më e mirë: Columbia Ride On Snow Pants

Columbia Ride On Snow Pantallona

Ky opsion mbështetet në pëlhurën Omni-Tech të mbyllur me qepje për ta mbajtur atë ajër të qarkullojë. Kolumbia

Përveç qepjeve të mbyllura dhe gaterëve të brendshëm të këmbëve që ndihmojnë në mbajtjen e borës jashtë, pantallonat e dëborës Columbia përdorin teknologjinë pronësore të quajtur Omni-Tech për të ruajtur një vlerësim të ngrohtësisë prej 60 g, ndërsa siguron frymëmarrje dhe qarkullim ajri aty ku ju nevojitet. Këto pantallona dëbore kanë një mbyllje me butona plus një rregullues të jashtëm të belit, në mënyrë që të mund të kapni ose lironi brezin e belit menjëherë.

A ju lejojnë pantallonat të lëvizni ashtu siç duhet?

Masat teknike si rezistenca ndaj ujit, izolimi dhe ajrosja janë të gjitha thelbësore kur zgjidhni pantallonat e borës me performancë të lartë, por veçoritë e tjera luajnë një rol të madh në funksionalitetin e pajisjes së borës kur jeni jashtë në dëborë.

Është thelbësore që pantallonat e dëborës të jenë të përshtatura mirë dhe mjaft fleksibël për t’ju lejuar të lëvizni lehtësisht. Skijimi në vend, skijimi në prapaskenë, snowboarding dhe thjesht ecja në dëborë kërkon pantallona dëbore që lëvizin me ju pa u lidhur ose grumbulluar. Dhe kjo është po aq e rëndësishme për pantallonat e fëmijëve sa është për të rriturit.

Karakteristika dhe shtesa të tjera – si xhepat e rreshtuar për ngrohjen e duarve ose çantat me zinxhir për t’i mbajtur gjërat tuaja të sigurta – mund të lëvizin pajisjet e duhura në gamën e mrekullueshme të ingranazheve.

Më e mira për gratë: Pantallonat e ngarkesave të izoluara Arctix

Pantallona të ngarkesave të izoluara Arctix

Këto pantallona dëbore balancojnë ngrohtësinë dhe rehatinë me elementë shtesë si skajet e përforcuar dhe gaitrat e çizmeve. Arktiksi

Këto pantallona ngarkesash të izoluara Arctix ofrojnë 85 gram izolim në një dizajn të hijshëm dhe me masë të ulët. Gaterat e brendshme të këmbëve e mbajnë dëborën jashtë çizmeve tuaja, ndërsa zinxhirët e këpucëve e bëjnë të thjeshtë vënien dhe fikjen e atyre çizmeve. Rripi i gjerë i belit ka skeda rregullimi të jashtëm, kështu që ju mund të përshtatni rehatinë pa u larguar nga shpatet. Veshjet dhe pajisjet e markës për gratë janë të njohura për xhepat me pamje, kështu që xhepat e duarve, xhepat e ngarkesës dhe unaza e integruar për prerjen e çelësave ose biletat e ashensorit janë veçori seriozisht të mirëseardhura.

Më e mira për meshkuj: Bibs të izoluara nga Arctix

Biba të izoluara nga Arctix

Këto fshikëza dëbore kombinojnë hidroizolim 5000 mm dhe izolim 85 g në një veshje klasike. Arktiksi

Ah, debati i përjetshëm: pantallona bore apo bishtaja bore? Ndërsa pantallonat janë më të lehta për t’u futur dhe për t’u nxjerrë, bishtat e borës janë superiore për sa i përket ngrohtësisë. Ky dizajn me një pjesë ju jep një shtresë shtesë izolimi në shpinë dhe nuk lejon që nxehtësia e çmuar e trupit tuaj të largohet nga brezi i belit. Këto bishtaja skijimi mbështeten në hidroizolimin ThermaLock 5000 mm dhe izolimin 85 g ThermaTech për t’ju mbajtur të thatë dhe të ngrohtë. Kur bëhet fjalë për veçori shtesë, këto përfshijnë azot me rregullim të lehtë, xhepat e gjoksit dhe të duarve, si dhe një unazë O për bashkimin e çelësave dhe biletave të ngritjes.

Më e mira për fëmijë: Eddie Bauer Kids’ Bibs Snow Bibs

Bibs borë për fëmijë Eddie Bauer

Këto kominoshe të qëndrueshme të izoluara kanë gjunjë të artikuluar për lëvizje të lehtë dhe gatera gome të shtrënguara për t’i mbajtur ato këmbë të vogla të thata. Eddie Bauer

Kur bëhet fjalë për grirësit më të vegjël, rehatia është padyshim çelësi. Këto bishta bore për fëmijë janë poliestër të qëndrueshëm, të papërshkueshëm nga uji me gjunjë të artikuluar që ndihmojnë në përshtatje dhe ofrojnë gamën më të gjerë të lëvizjes. Gaterat kanë gomë për të kapur më mirë çizmet e dëborës, duke mbyllur borën për t’i mbajtur ato këmbë më të ngrohta dhe më të thata për më gjatë. Këto bishtaja bore kanë një përfundim StormRepel që premton të largojë ujin për një kohë të gjatë, kështu që ju mund t’i kaloni këto kominoshe nga fëmija te fëmija pa sakrifikuar performancën.

Pantallonat më të mira buxhetore të dimrit: Çfarë merrni për nën 40 dollarë

Skiatorët e fortë dhe snowboarderët mund të dëshirojnë të investojnë në pajisje me performancë të lartë me vlerësime të mirëdokumentuara për rezistencën ndaj ujit, izolimin dhe frymëmarrjen. Për përdoruesit më të rastësishëm, pantallonat buxhetore të borës janë një opsion i shkëlqyeshëm për aktivitete të rastësishme bore ose udhëtime në shpatet. Këto pantallona dimërore janë gjithashtu ideale për të rriturit ose fëmijët që thjesht duan të marrin një ndjenjë për sportet dimërore pa zhytur shumë para në veshje.

Buxheti më i mirë: Pantallonat e dëborës Amazon Essentials

Pantallona dëbore Amazon Essentials

Këto janë pantallonat tuaja bazë të izoluara të shkollës së vjetër me disa elementë shtesë si një unazë D për pajisje. Amazon

Këto pantallona bore janë rezistente ndaj ujit dhe të izoluara (megjithëse statistikat teknike nuk janë të listuara). Përveç unazës D për ngjitjen e çelësave, biletave të ashensorit ose veshjeve të vogla, këto përfshijnë gaitrat e çizmeve dhe këmbët me zinxhir për t’u ndezur dhe fikur lehtë. Beli është gjithashtu i rregullueshëm, kështu që ju mund të personalizoni përshtatjen.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Cilat janë markat më të mira për pantallonat e borës dhe veshjet e dimrit?

Ka kaq shumë marka për të zgjedhur kur bëhet fjalë për veshje të shkëlqyera dimërore? Markat e jashtme me një histori të dokumentuar të përdorimit të teknologjisë së pronarit për të rritur masat e hidroizolimit, ngrohtësisë dhe frymëmarrjes janë gjithmonë baste të mira. Kur bëhet fjalë për pantallonat e dëborës, këto përfshijnë North Face, Burton, Columbia, Eddie Bauer dhe Arctix.

Pyetje: A janë biskat e borës më të mira se pantallonat e borës?

Vendimi klasik i borës ose pantallonave të borës në fund të fundit varet nga preferencat personale – megjithëse ka padyshim pro dhe kundër për çdo opsion. Grykat e borës janë një copë, kështu që ato ofrojnë një shtresë shtesë izolimi për bustin tuaj dhe më pak mundësi që nxehtësia të largohet pasi nuk do të ketë boshllëk në bel. Nga ana tjetër, pantallonat e borës janë më të lehta për t’u veshur dhe hequr dhe nuk kërkojnë që të hiqni një ose më shumë shtresa të sipërme të jashtme.

Pyetje: Pantallonat e skijimit duhet të jenë të ngushta apo të lirshme?

Në mënyrë ideale, pantallonat e skive duhet të godasin pikën e ëmbël midis një përshtatjeje të ngushtë dhe një përshtatjeje të lirë. Ju dëshironi që pantallonat tuaja të dëborës të jenë mjaft të rehatshme për të qëndruar të vendosur ndërsa lëvizni, por mjaft të lirshme për t’ju dhënë një gamë të gjerë lëvizjesh ndërsa lundroni në terren ose në shpatet. Në përgjithësi, kërkoni pantallona bore me një përshtatje më të lirë ose më të gjerë për snowboarding për të akomoduar gamën më të gjerë të lëvizjes që kërkohet për sportin.

Një fjalë e fundit mbi blerjet për pantallonat më të mira të borës

Kur bëhet fjalë për gjetjen e pantallonave më të mira të dëborës, së pari kërkoni masat kryesore për performancën: rezistenca ndaj ujit, izolim dhe frymëmarrje. Pas kësaj, gjithçka ka të bëjë me përshtatjen individuale dhe preferencat e veshjeve të borës.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.