Parandalimi më i mirë i pleshtave dhe rriqrave për qentë për vitin 2022


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve. Mëso më shumë >

Përditësuar më 21 tetor 2022 në orën 12:54

Sezoni i pleshtave dhe rriqrave është në ecje të plotë tani, dhe ndërsa fillojmë t’i marrim qentë tanë në fushë përsëri, shanset që ata të ndeshen me pleshtat dhe rriqrat janë të larta. Të ngrohtë, të mbuluar me gëzof dhe të ulët në tokë, qentë bëjnë objektiva të pambrojtur për pleshtat dhe rriqrat duke kërkuar një mikpritës, prandaj është e rëndësishme parandalimi i pleshtave dhe rriqrave për qentë. Sëmundjet e shkaktuara nga pleshtat dhe rriqrat variojnë nga pickimet e bezdisshme dhe kruarëse të pleshtave deri te sëmundjet potencialisht serioze të përhapura nga rriqrat, duke përfshirë sëmundjen Lyme dhe ethet me pika në Malin Rocky, duke i bërë ato disa nga insektet më vdekjeprurëse në botë. Pasi qeni juaj sjell pleshtat dhe rriqrat në shtëpi, ju bëheni objektivi i tyre i ardhshëm.

Megjithëse pilulat më efektive të pleshtave dhe rriqrave kërkojnë një recetë, ju mund të zgjidhni edhe nga disa trajtime të shkëlqyera pa recetë. Trajtimet lokale, spërkatjet, shampot, qaforet janë të gjitha armë efektive në luftën kundër këtyre dëmtuesve. Ato përmbajnë sasi të vogla të pesticideve që ose vrasin pleshtat dhe rriqrat plotësisht ose ulin aftësinë e tyre për të hedhur vezë.

Sa herë që merreni me pesticide, duhet të dini se çfarë po bëni. Konsultohuni me një veteriner përpara se të përdorni ilaçe për pleshtat dhe rriqrat, veçanërisht me këlyshët, qentë e vjetër, qentë me probleme shëndetësore dhe qentë me një histori konvulsionesh.

Lexoni për të mësuar se si të gjeni parandalimin më të mirë të pleshtave dhe rriqrave për qenin tuaj.

Më e mira në përgjithësi (Tematike): K9 Advantix II

Trajtimi më i mirë aktual i pleshtave dhe rriqrave

K9 Advantix mbrojtja më e mirë për qentë nga pleshtat dhe rriqrat.

Pse bëri prerjen: Një trajtim topik shumë efektiv dhe pa recetë, K9 Advantix është trajtimi më i mirë aktual i pleshtave dhe rriqrave për qentë që nuk do të marrin pilula ose ato me kthetra te qafat.

Karakteristikat kryesore

 • Aplikuesi: shishe me dozë mujore
 • Kohëzgjatja: një muaj për dozë
 • Përmbajtja e paketës: gjashtë doza

Pro

 • Efektiviteti pa recetë
 • Lehtë për tu aplikuar
 • Vret pleshtat dhe rriqrat, gjithashtu largon mushkonjat
 • Trajtimi zgjat një muaj

Kundër

 • Aplikimi mund të jetë i çrregullt
 • Qeni nuk mund të notojë apo lahet për 48 orë pas aplikimit

Advantix II përmban permethrinë, përbërësin aktiv në shumë repelentë të insekteve, kështu që jo vetëm që vret pleshtat dhe rriqrat, por gjithashtu largon mushkonjat. E aplikuar në shpinën e një qeni aty ku nuk mund ta arrijë dhe ta lëpijë, Advantix II absorbohet në lëkurën e qenit dhe sulmon sistemin nervor të pleshtave dhe rriqrave që vijnë në kontakt me të. Shitet në doza të madhësisë për qen nga 4 deri në mbi 55 paund, Advantix vjen në gjashtë pako që ofrojnë mbrojtje për gjysmë viti.

Jaka më e mirë: Seresto jakë pleshti dhe rriqrash

Qafa më e mirë e pleshtave dhe rriqrave për qentë

Qafa Soresto është mbrojtja më e mirë për qentë nga pleshtat dhe rriqrat.

Pse bëri prerjen: Veterinerët shpesh e rekomandojnë këtë si jakën më të mirë të pleshtave dhe rriqrave për qentë, e cila ofron mbrojtje afatgjatë deri në tetë muaj.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia: Dy madhësi për të përshtatur qafat nga 4 deri në 23 inç
 • Kohëzgjatja: Tetë muaj mbrojtje
 • Përmbajtja e paketës: Një jakë

Të mirat:

 • Punon në pleshtat, rriqrat dhe morrat
 • jetëgjatë
 • Aplikim i lehtë
 • Lehtë për t’u hequr nëse duhet të ndaloni trajtimin

Disavantazhet:

 • Disa qen gërvishtin në qafore
 • E rrezikshme nëse përtypet
 • Jo aq efektive sa aktuale

Jakat Seresto fillojnë të punojnë brenda 24 orëve për të vrarë pleshtat, rriqrat dhe morrat. Përbërësit aktivë përfshijnë imidacloprid për pleshtat dhe flumethrin për rriqrat. Jaka pa erë është rezistente ndaj ujit, kështu që mund ta lini të ndezur kur e merrni qenushin tuaj për të notuar. Jakat e shkurtuara për t’u përshtatur dhe nuk janë as të yndyrshme dhe as me erë si disa jakë.

Spërkatja më e mirë: Spray për Qen të vijës së përparme

Spraji më i mirë për pleshtat dhe rriqrat për qentë

Frontline Spray është parandalimi më i mirë i pleshtave dhe rriqrave për qentë.

Pse bëri prerjen: Një trajtim efektiv me spërkatje që është i sigurt edhe për këlyshët deri në tetë javë. Fillon të punojë brenda 24 orëve.

Karakteristikat kryesore

 • Aplikacion: shishe me llak
 • Kohëzgjatja: 30 dite
 • Përmbajtja: 250 ml

Të mirat:

 • Aplikim i lehtë
 • I sigurt për këlyshët deri në tetë javë
 • Arrin pikat që mund të humbasin disa jakë

Kundër:

 • Koha e aplikimit zgjat më shumë se trajtimet e tjera
 • Zgjat vetëm 30 ditë

Ky është llaku më i mirë për parandalimin e pleshtave dhe rriqrave për qentë, sepse masazhon leshin e kafshës suaj dhe është plotësisht i sigurt për t’u prekur pasi veshja e qenit të thahet. Është i papërshkueshëm nga uji, kështu që nuk ka asnjë shqetësim për të marrë qenin tuaj për të notuar. Trajtimi është efektiv kundër pleshtave në të gjitha fazat e jetës, si dhe kundër disa llojeve të rriqrave. Mund të ndihmojë gjithashtu në kontrollin e dermatitit alergjik ndaj pleshtave. Spraji Frontline vjen gjithashtu në versionet shtëpiake për t’u spërkatur në qilima në shtëpi për të ndaluar infektimet e pleshtave sapo qentë t’i sjellin pleshtat në shtëpi.

Shampo më e mirë: Shampo Adams Flea and Tick with Precor

Shampo më e mirë për pleshtat dhe rriqrat

Shampo Adams është mbrojtja më e mirë për qentë nga pleshtat dhe rriqrat.

Pse bëri prerjen: Një shampo e butë dhe efektive që vret parazitët në kontakt sapo u bë më e mirë me shtimin e frenuesit të rritjes së pleshtave Precor.

Karakteristikat kryesore:

 • Përmbajtja: 12 ons
 • Përdoret: punon në qen dhe mace
 • Kohëzgjatja: zgjat 7-10 ditë

Pro:

 • Vret në kontakt
 • Precor parandalon rritjen e pleshtave të rinj
 • I butë, i mirë për pallto dhe lëkurë të ndjeshme
 • Mund të përdoret për macet

Kundër:

 • Kryesisht efektive për pleshtat e qenit gjatë larjes me shampo

Ky shampo kombinon pesticidet për të vrarë pleshtat, vezët e pleshtave, larvat e pleshtave, rriqrat dhe morrat me Precor, një frenues i rritjes që parandalon rritjen e pleshtave deri në maturim kur ato mund të bëjnë vetë vezët. Shampo Adams Flea and Tick përmban gjithashtu bollgur, lanolinë dhe aloe, kështu që është i mirë për pallton e qenit tuaj dhe është një zgjedhje e mirë për qentë që kanë lëkurë të ndjeshme. Është një nga produktet e pakta për kontrollin e pleshtave dhe rriqrave që mund të përdoret si për qentë ashtu edhe për macet, kështu që nuk keni nevojë të blini dy trajtime të ndryshme nëse i keni të dyja kafshët, prandaj është shampoja më e mirë për pleshtat dhe rriqrat.

Spërkatja më e mirë për shtëpinë: Wondercide pleshti dhe rriqra

Pse bëri prerjen

Spray Wondercide është mbrojtja më e mirë për qentë nga pleshtat dhe rriqrat.

Pse bëri prerjen: Të gjitha natyrale dhe të sigurta për t’u spërkatur në kafshë shtëpiake dhe në lukuni ku mund të fshihen pleshtat dhe rriqrat

Karakteristikat kryesore

 • Përmbajtja: 32 ons
 • Dozat: 2-3 herë në javë
 • Përdoret: Punon në qen, mace dhe shtrat

Pro:

 • Natyrore, e sigurt rreth fëmijëve
 • Punon në kafshë shtëpiake dhe në shtrat për kafshë shtëpiake
 • Aromë e këndshme, e limonit

Kundër:

 • Mund të kërkojë aplikime të shpeshta

Ky spray më i mirë për parandalimin e pleshtave dhe rriqrave për shtëpi u themelua nga një pronar kafshësh, qeni i të cilit u sëmur nga produktet konvencionale të kontrollit të pleshtave dhe rriqrave, Wondercide përmban vajra të sigurt, natyral dhe përbërës me bazë bimore. Mjaft e butë për macet dhe qentë, gjithashtu mund të spërkatet në shtratin që zakonisht mbajnë pleshtat sapo të hyjnë në shtëpi. Ai vjen në një shishe sprej, kështu që ju mund të spërkatni leshin e kafshës suaj dhe të fërkoni Wondercide. Ka një aromë të këndshme, limoni dhe pa erë kimike.

Trajtimi më i mirë në natyrë: Veterineri më i mirë për pleshtat dhe rriqrat për oborrin e jashtëm dhe spërkatjen e lukunive

Trajtimi më i mirë në natyrë

Trajtimi më i mirë i veterinerit është mbrojtja më e mirë për qentë nga pleshtat dhe rriqrat.

Pse bëri prerjen: Ky spërkatës natyral efektiv e çon luftën jashtë në oborr, ku pleshtat dhe rriqrat presin për të hipur në qenin tuaj.

Karakteristikat kryesore

 • Përmbajtja: 96 ons
 • Dozat: ndryshon, shpesh çdo dy javë
 • Përdoret: llak lëndinë

Të mirat:

 • Përbërës natyralë
 • Aromë e këndshme menteje
 • Përshtatës i zorrës i përfshirë

Disavantazhet:

Spërkatja e kopshtit më të mirë të veterinerit dhe lukuni në natyrë godet dëmtuesit ku ata jetojnë. Lidhni përshtatësin e zorrës së përfshirë në shishe dhe spërkatni oborrin tuaj dhe lukunitë e jashtme për të vrarë pleshtat dhe rriqrat përpara se të kenë mundësinë të ngjiten mbi qenin tuaj dhe më pas të hyjnë brenda. Është i sigurt për familjen, rreth kafshëve të tjera shtëpiake dhe kafshëve të vogla dhe nuk do të dëmtojë pemët, shkurret apo lulet. Me vaj mente dhe karafil si përbërës aktivë, ka gjithashtu një erë të këndshme.

Metodologjia

Si pronarë për një kohë të gjatë të qenve – dhe pronarë të disa maceve gjatë viteve – jemi njohur me nevojën për të luftuar infektimin e pleshtave dhe rriqrave për t’i mbajtur kafshët shtëpiake të shëndetshme, dhe ne kemi përdorur produkte të shumta me recetë dhe pa recetë gjatë gjithë vitit. vjet. Përdorimi ynë i parandaluesve me recetë na lejoi të gjykojmë me saktësi efektivitetin e trajtimeve pa recetë.

Ne shikuam një gamë të gjerë trajtimesh pa recetë sepse nevojat e pronarëve të kafshëve shtëpiake ndryshojnë—dhe gjithashtu sepse ndonjëherë ju duhet të përdorni disa lloje trajtimi, si p.sh. një trajtim për kafshën tuaj shtëpiake plus një trajtim në oborr, për të luftuar infektimet e këqija. Ne i zgjodhëm ato sipas kritereve të mëposhtme:

 • Efektiviteti: Sa zgjat, nga çfarë dëmtuesish mbron?
 • Siguria: Disa kafshë shtëpiake përjetojnë reagime negative ndaj trajtimit. Ne kërkuam produkte të provuara që kishin një histori të mirë sigurie dhe ishin të sigurta për njerëzit përreth.
 • Aplikacion: Lehtësia e aplikimit
 • Shkathtësia: Disa produkte funksionojnë në qen, mace dhe/ose shtrat, dhe ne i vumë re ato.
 • Çmimi: Kostoja nuk ishte një konsideratë, sepse siguria e kafshëve shtëpiake është më e rëndësishme sesa kursimi i disa dollarëve. Megjithatë, asnjë nga produktet këtu nuk është i shtrenjtë.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini produkte për parandalimin e rriqrave dhe pleshtave për qentë

Marrja e parandalimit më të mirë të pleshtave dhe rriqrave për qenin tuaj nuk ka të bëjë vetëm me koston, apo edhe me atë se cila është më efektive. Trajtimi duhet të jetë i duhuri për stilin tuaj të jetesës dhe për llojin e qenit që keni. Mbani parasysh faktorët e mëposhtëm përpara se të vendosni:

 • A do t’i nënshtrohet qeni trajtimeve? Nëse qeni juaj është i ashpër, një jakë mund të jetë një zgjedhje më e mirë sesa një trajtim aktual.
 • A jetoni në një zonë me një popullsi të lartë rriqrash? Përdorimi i një spray lëndinë, si dhe një trajtim lokal ose një jakë do të zvogëlojë mundësinë e marrjes së rriqrave nga të qenit jashtë edhe pa qenin.
 • A do të jeni në gjendje të vazhdoni me trajtimet? Nëse jeni të zënë, merrni një parandalim afatgjatë në vend të një parandalimi afatshkurtër.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Cila është parandalimi më i sigurt i rriqrave tek qentë?

Parandalimi më i mirë i rriqrave për qentë është mbajtja e tyre larg rriqrave gjatë sezonit të rriqrave. Rriqrat janë të shumta në pyje dhe bar të gjatë. Nëse mund ta mbani qenin tuaj larg nga habitati i rriqrave derisa të arrijë moti i ftohtë, do të shmangni shumicën e rriqrave. Nëse kjo nuk ndodh, trajtimet tërësisht natyrale si Wondercide mund të jenë shumë efektive dhe të kenë të dhëna të shkëlqyera sigurie.

Pyetje: Çfarë rekomandojnë veterinerët për kontrollin e pleshtave dhe rriqrave?

Veterinerët zakonisht rekomandojnë një trajtim oral me recetë si Nexgard ose Bravecto. Trajtimet orale kanë disa përparësi. Është e lehtë për të dhënë dozën e duhur dhe nuk ka asnjë shans për ekspozim aksidental ndaj fëmijëve ose kafshëve të tjera shtëpiake me një tabletë. Pilulat kanë shije të mirë dhe shumica e qenve i marrin me lehtësi.

Pyetje: Cila është mënyra më efektive për të parandaluar pleshtat dhe rriqrat tek qentë?

Mbajtja e qenve jashtë kontaktit me pleshtat dhe rriqrat është forma më e mirë e parandalimit, por kjo nuk është gjithmonë e mundur. Nëse jetoni në një zonë me shumë pleshta dhe rriqra, mund t’ju duhet të merrni një qasje të shumëanshme duke trajtuar kafshën tuaj shtëpiake, qilimat dhe oborrin tuaj me produkte të krijuara posaçërisht për ato qëllime. Ju nuk duhet të provoni të kombinoni trajtime për kafshën tuaj shtëpiake, të tilla si përdorimi i trajtimeve lokale dhe shampove pa u konsultuar me një veteriner.

Pyetje: Sa kushton një jakë e pleshtave dhe rriqrave Seresto?

Një jakë Seresto kushton rreth 60 dollarë për një jakë që do të zgjasë deri në tetë muaj.

Mendimet përfundimtare mbi mbrojtjen nga pleshtat dhe rriqrat për qentë

Parandalimi i pleshtave dhe rriqrave për qentë ndihmon për ta mbajtur qenin tuaj—dhe ju dhe familjen tuaj—të shëndetshëm. Ne e vlerësuam Advantix si ilaçin më të mirë pa recetë në përgjithësi, sepse ai siguron mbrojtje afatgjatë, është i lehtë për t’u aplikuar dhe nuk është i rrezikuar të dëmtohet siç mund të jetë një jakë. Ashtu si me çdo trajtim që i jepni kafshës suaj, duhet të konsultoheni me veterinerin tuaj përpara përdorimit.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.