Pushkët më të mira me bulona për 2022


Publikuar 25 korrik 2022 11:00

Shumica e njerëzve sot gravitojnë drejt armëve gjysmë automatike kur zgjedhin një pushkë të re, duke mos menduar kurrë për një pushkë me bulona. Sigurisht që nuk ka asgjë të keqe me këtë. Për të qenë të drejtë, ka një ton gjysmë automobilash të mrekullueshëm në treg, por nuk ka asgjë të ngjashme me ndjenjën e punës së bulonës së lëmuar si gjalpë në një pushkë me veprim të rrufesë me cilësi të lartë. Pavarësisht nëse ka dalë nga kutia në atë mënyrë ose është thyer nga transmetimi i brezave, ka vetëm diçka në të që nuk mund ta merrni nga një pushkë gjysmë-auto.

Edhe pse ato mund të mos jenë aq të njohura sot sa ishin në të kaluarën, ka ende një bollëk pushkësh të shkëlqyera, krejt të reja me veprim rrufe, që prodhohen çdo ditë në mbarë botën. Falë asaj përzgjedhje të gjerë ofertash, megjithatë, mund të jetë e vështirë të kufizosh gjërat dhe të zgjedhësh më e mira pushkë me bulona.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini një pushkë me bulona

Natyrisht, vendimi përfundimtar varet nga ju, por nëse vendosni që blerja juaj e ardhshme e madhe e lidhur me armën do të jetë një veprim me rrufe në qiell, atëherë këtu janë disa nga gjërat që duhet të mendoni përpara se të ndaheni me paratë tuaja të fituara me vështirësi. :

Përdorimi i caktuar

Përcaktimi se si do ta përdorni pushkën mund të ndihmojë në ngushtimin e asaj që duhet të blini. Një pushkë e përdorur vetëm për t’u përplasur ose për të praktikuar objektivin shpesh do të jetë shumë e ndryshme nga ajo e përdorur për një udhëtim të gjatë gjuetie ose të shtënat në garë.

Veçoritë

Mënyra se si do ta përdorni pushkën mund të ndihmojë në përcaktimin e karakteristikave që dëshironi të ketë arma. Për shembull, a keni nevojë për një surrat të filetuar për një shtypës ose një frenim? A është një përfundim i qëndrueshëm dhe i të gjitha motit më i rëndësishmi duke pasur parasysh atë që do të bëni? Ose ndoshta dëshironi diçka me një këmbëz të rregullueshëm për gjuajtje precize. Të gjitha këto janë në dispozicion, por jo të gjitha janë të disponueshme për një markë ose model të caktuar.

Çmimi

Paratë janë gjithmonë në mendjen e të gjithëve. Fatmirësisht, ka disa pushkë të shkëlqyera me bulona në çdo pikë çmimi. Vetëm për shkak se një pushkë është më e shtrenjtë se një tjetër nuk e bën atë më të mirë. Zbuloni buxhetin tuaj dhe më pas mund të gjeni pushkë me tiparet që dëshironi për qëllimin tuaj të synuar që mund të përballoni.

Bergara B-14 HMR

Pse bëri prerjen

Fuçitë e Bergara janë pikë referimi në industri dhe janë të njohura për cilësinë e tyre.

Karakteristikat kryesore

 • Grupe të garantuara 1.0 MOA ose më pak në 100 jard me municion cilësor të shkallës së ndeshjeve të fabrikës

Pro

 • fuçi me lundrim plotësisht të lirë dhe veprim me një pjesë
 • prapanicë e rregullueshme
 • versionet e dorës së majtë të disponueshme

Kundër

 • vetëm 4 nga 7 kalibrat e disponueshëm në versionin e majtë

E krijuar për gjuetarët dhe gjuajtësit konkurrues me rreze të gjatë, Bergara B-14 HMR është një pushkë e nivelit të lartë. Futa e njohur botërore, plotësisht e lirë, Bergara në këtë pushkë gjuetie dhe shkrepse (prandaj HMR) plotësohet nga aksioni super i qetë B-14, i cili është një sistem me dy gryka me një nxjerrës pllake rrëshqitëse dhe një hundë bulonash me kon. dhe këllëf për të siguruar ushqyerjen dhe nxjerrjen e qetë të fishekut. I derdhur në stok për shtrat të përsëritur dhe saktësi është një mini-shasi e integruar. Është gjithashtu i pajisur me një këmbëzë të lakuar Bergara, e krijuar për të garantuar një tërheqje të pastër dhe të pastër sa herë që gjuan pushkën. Këmbëza vjen e vendosur në rreth tre kilogramë, marrësi është shpuar dhe shtypur në fabrikë për t’iu përshtatur unazave dhe bazave të stilit Remington 700, dhe gryka është filetuar 5/8-24 për një pajisje shtypëse ose surrat.

Moti nga Mark V

Pse bëri prerjen

Veprimi i Weatherby konsiderohet nga shumë njerëz si më i fuqishmi në botë.

Karakteristikat kryesore

 • Rrotullimi më i ulët në klasë i bulonave prej vetëm 54°

Pro

 • Ekzistojnë konfigurime standarde dhe magnum
 • Bolt ka një qefin të plotë për të mbrojtur përdoruesin në rast të një dështimi të municionit
 • 23 kalibra dhe 22 variacione modeli për të zgjedhur

Kundër

 • Mund të jetë e vështirë për të gjetur një në magazinë

Fishekët e nënshkrimit të Roy Weatherby janë të fuqishëm, kështu që veprimi i tij me 9 shtylla, me shtytje, u krijua për të përballuar presionin shtesë të krijuar prej tyre. Mark V ofron gjithashtu rrotullimin më të ulët të bulonave në treg, duke siguruar hapje të hapësirës dhe çiklizëm të shpejtë. Buloni i lëmuar si gjalpë është i farkëtuar nga një copë dhe përmban porte lehtësimi dhe një qefin të plotë për të mbrojtur përdoruesin në rast të një dështimi të municionit. Me 23 kalibra dhe 22 variacione të ndryshme modelesh për të zgjedhur, me siguri do të ketë një Weatherby Mark V për çdo qëllim, nga ndjekja e deleve Alaskan me një Backcountry Ti ultra të lehtë deri tek ulja për bisht të bardhë Kansas me një Accumark Pro, do të gjeni atë që ju nevojitet .

Winchester Model 70

Pse bëri prerjen

Winchester Model 70 nuk mori pseudonimin “Pushka e Pushkatarit” pa asnjë arsye.

Karakteristikat kryesore

 • Veprimi i ushqimit të kontrolluar “para-64” është prodhim standard

Pro

 • E disponueshme në 21 kalibra të ndryshëm dhe 13 variacione
 • Variacionet e njohura Featherwight dhe Super Grade janë ende të disponueshme
 • E disponueshme në variacione tradicionale “blu dhe druri” si dhe variacione moderne “të përbërë dhe inox”.

Kundër

 • Nuk është më një produkt i prodhuar në SHBA: i prodhuar në Portugali nga Browning për Winchester

I prezantuar në vitin 1936, Winchester’s Model 70 ka zhvilluar një kult ndjekës në komunitetin e gjuetisë dhe grumbullimit. Armët e prodhimit aktual kanë modelin e veprimit të ushqimit të kontrolluar “para-64”, që do të thotë se nuk ka asnjë arsye për të shmangur modelin për shkak të ndryshimeve që janë bërë gjysmë shekulli më parë. Pavarësisht nëse dëshironi një model luksoz Super Grade me thekse të zezakëve dhe arrë të klasës V/VI ose një pushkë moderne gjuetie me finiturë Cerakote dhe një material sintetik, ekziston një Model 70 për t’iu përshtatur nevojave tuaja diku në 21 kalibra të ndryshëm dhe 13 variacione modelesh të ndryshme. Plus, nuk keni nevojë të shpenzoni një krah dhe një këmbë për të marrë një nga pushkët më të mira të prodhuara në fabrikë sot në dispozicion.

CVA KASKADË

Pse bëri prerjen

Pushka CVA CASCADE shihet nga shumë si “Bergara me një buxhet”.

Karakteristikat kryesore

 • E disponueshme në gjatësi standarde të fuçive dhe gjatësi të shkurtra më kompakte

Pro

 • Çmimi nën 600 dollarë është i vështirë për t’u mposhtur për atë që merrni
 • E përputhshme me të gjitha montimet me dy pjesë Savage 110 AccuTrigger
 • E disponueshme në 10 kalibra të ndryshëm

Kundër

 • Jo aq shumë variacione të kalibrit dhe modelit sa opsionet e tjera në treg

CASCADE është pushka e parë e CVA-së me veprim me rrufe në qendër. Me një çmim nën 600 dollarë, është e vështirë të mposhtni cilësinë që merrni nga CVA CASCADE, e cila shpesh konsiderohet të jetë një “Bergara me një buxhet”. Seria përmban një grykë me fileto, duke e bërë atë gati për çdo pajisje surrat që dëshironi të përdorni. Dizajni i bulonave përfshin një hedhje 70° për funksionim të qetë dhe të shpejtë, plus hapësirë ​​bujare të hapësirës. Stoku sintetik është i përforcuar me tekstil me fije qelqi dhe ka një përfundim SoftTouch, ndërsa prapanica ka gjatësi të rregullueshme të tërheqjes me anë të një ndarësi të lëvizshëm – duke e bërë atë një armë ideale për të rinjtë ende në rritje, të rriturit me shtat të vogël apo edhe gjuetarët me madhësi të plotë i cili dëshiron të shkurtojë stokun për të akomoduar veshjet e rënda të dimrit.

Ruger amerikan Rimfire

Pse bëri prerjen

Ruger American Rimfire ofron reputacionin e 10/22 në një paketë me veprim rrufe në qiell.

Karakteristikat kryesore

 • E disponueshme në 17 HMR, 22 LR dhe 22 WMR

Pro

 • E përputhshme me revista të tjera Ruger me kapacitet më të madh në kalibrat e duhur
 • Shumë konfigurime vijnë me një surrat të filetuar
 • Përfshin dy gjatësi standarde të këmbyeshme të moduleve tërheqëse që ofrojnë opsione të lartësisë së krehrit për përdorim të shtrirjes ose pamjes së hekurit

Kundër

 • Disa konfigurime ekskluzive të distributorëve janë të vështira për t’u gjetur

Pushkët Ruger American Rimfire me bulona ofrojnë të njëjtën besueshmëri, shkathtësi, performancë dhe përballueshmëri që gjuajtësit kanë njohur nga modeli gjysmë-auto 10/22. E disponueshme në 3 kalibra të ndryshëm dhe gjatësi të shumëfishta tyta, përfundime dhe ngjyra stok, ju nuk keni pse të kënaqeni me asgjë më pak se pushka e saktë me goditje bulonash që dëshironi. Me dy gjatësinë e moduleve të stokut të tërheqjes dhe lartësisë së krehjes, ju mund ta konfiguroni lehtësisht pushkën për t’u përdorur me shami hekuri ose një skanim. Në marrës është përpunuar një bazë me rreze 3/8″, e cila gjithashtu shpohet dhe preket për bazat Weaver #12. Ruger American Rimfire përdor gjithashtu një sistem të patentuar të blloqeve integrale të shtratit Power Bedding, i cili pozicionon pozitivisht marrësin dhe noton tytën për një saktësi të jashtëzakonshme.

Si i bëra zgjedhjet e mia

Nga rrahjet e buxhetit deri te pajisjet me precizion me rreze të gjatë që kushtojnë më shumë se makina ime e parë, unë kam qenë me fat që të qëlloj shumë pushkë të ndryshme me veprim bulonash gjatë viteve. Kam mësuar se ndonjëherë më pak është më shumë dhe jam befasuar këndshëm, ndërkohë që sigurisht kam përjetuar edhe armë ku zbatohet “ti merr atë që paguan”—në të dy skajet e spektrit. Si rezultat, unë zotëroj pushkë me veprim me rrufe në një shumëllojshmëri çmimesh të ndryshme në kalibra dhe konfigurime që përshtaten me qëllime të ndryshme.

Kur bëhet fjalë për të zgjedhur atë të duhurin për mua, unë vlerësoj pushkët me bulona duke përdorur kriteret e mëposhtme:

Cilësia e Ndërtimit: Cilat materiale u përfshinë në prodhimin e pushkës dhe si përkthehet kjo në armën e përfunduar? A funksionon ashtu siç e prisnit për atë që është, apo veprimi duket sikur është plot me rërë? A është ndërtuar si një tank apo ka nevojë për fëmijë? Cilësia e ndërtimit do të bëjë ose thyejë një pushkë.

Përdorimi i caktuar: Nëse është një pushkë precize me rreze të gjatë, çfarë lloj rregullimesh ka stoku dhe si është i shtruar? Nëse është një pushkë gjuetie, a është mjaft e lehtë për udhëtime të gjata në pyll? Mënyra se si do ta përdorni pushkën do të ndihmojë në përcaktimin se në cilat aspekte duhet të përqendroheni kur bëni një përzgjedhje përfundimtare.

Kostoja: A ofron kjo pushkë një vlerë të mirë për paratë? A po marr atë që do të prisni, ose më shumë, me një pikë çmimi të caktuar?

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Cila është pushka më e mirë me bulona?

Dy nga përgjigjet më të njohura për atë se cila është pushka më e mirë me rrufe do të ishin Winchester Model 70 dhe Weatherby Mark V. Winchester Model 70 të prodhuara para vitit 1964 dhe armët aktuale të prodhimit janë më të mirat për atë markë dhe model. Ata nuk quhen “Pushka e Pushkatarit” pa arsye. Pushkët Weatherby Mark V janë ndërtuar jashtëzakonisht mirë, duke shfaqur rrotullimet më të ulëta të bulonave në dispozicion dhe veprimet më të forta në treg. Ata janë ndërtuar si tanke.

Pyetje: A janë më të sakta pushkët me bulona?

Përgjigja e shkurtër është po, pushkët me bulona në përgjithësi janë më të sakta se pushkët e tjera. Në shpjegimet më të thjeshta, kjo është për shkak se ata kanë më pak pjesë lëvizëse sa herë që pushka qëllon në krahasim me homologët e tyre gjysmë automatikë. Më pak lëvizje shpesh barazohet me saktësinë më të mirë të gjuajtjes për gjuajtje. Megjithatë, pushkët gjysmë-auto kanë bërë një rrugë të gjatë, dhe ato mund të jenë gjithashtu tepër të sakta.

Pyetje: Cila është pushka më e mirë .22 Magnum me bulona?

Një nga pushkët më të mira 0,22 Magnum që mund të blini është Ruger American Rimfire, e cila u përfshi në këtë listë. Në thelb, ju po merrni të njëjtën besueshmëri, shkathtësi, performancë dhe përballueshmëri që gjuajtësit kanë njohur nga modeli gjysmë-auto 10/22 vetëm në një model me veprim rrufe në qiell.

Mendimet Përfundimtare

Sipas mendimit tim, do të ketë gjithmonë një vend në botë për pushkët me bulona. Ata thjesht kanë një atmosferë të caktuar rreth tyre që tenton t’ju tërheqë brenda. Bota e sotme është plot me gjysmë-auto makina prerëse biskotash që të gjitha duken saktësisht të njëjta të ulura në një raft. Megjithatë, veprimet me bulona kanë personalitete unike që i veçojnë menjëherë nga njëri-tjetri edhe kur janë të grupuar së bashku përgjatë murit.

Mos më keqkuptoni, nuk ka absolutisht asgjë të keqe me një pushkë gjysmë automatike. Unë zotëroj shumë. Thjesht mendoj se gjuajtësit sot nuk duhet ta zhvlerësojnë menjëherë veprimin e rrufe në qiell si një veprim të vjetëruar të dikurshëm. Modelet e reja që dalin çdo vit kanë dëshmuar se materialet dhe avancimet më të fundit bëjnë rrugën e tyre edhe në këto armë.

Gjithçka ka të bëjë me zgjedhjen e mjetit të duhur për punën, dhe në disa raste, mjeti më i mirë është një pushkë me rrufe.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.