Repelentët më të mirë të mushkonjave të vitit 2022


Përditësuar më 21 qershor 2022 në orën 17:41

Sa mirë funksionon një mjet kundër mushkonjave është konsiderata kryesore. Ajo duhet t’i mbajë mushkonjat larg trupit tuaj, ose larg një zone të caktuar si kampingu ose oborri i shtëpisë, sa më efikase të jetë e mundur për aq kohë sa të jetë e mundur.

Ekzistojnë dy metoda kryesore: kremra për përdorim lokal dhe repelentë në ajër. Mund t’ju duhet të aplikoni repelent në zonat e ekspozuara të lëkurës në disa situata, të tilla si kur ecni në shëtitje, ose mund t’ju duhet të siguroni repelent në shkallë të gjerë gjatë një mbledhjeje, si p.sh. një gatim. Preferenca personale ka rëndësi edhe këtu, sepse ju mund të dëshironi të përdorni një repelent natyral kundër mushkonjave – megjithëse shumë prej tyre nuk janë aq efektiv sa repelentët e prodhuar (edhe pse shumë janë krejtësisht të sigurt).

Së bashku me efektivitetin është kostoja. Ju mund të mendoni se nuk ia vlen të shpenzoni shumë para në këmbim të një ose dy orësh në oborr dhe preferoni thjesht të qëndroni brenda. Por nëse jeni duke bërë kamping, nuk mund ta kaloni gjithë kohën tuaj në një tendë, kështu që do t’ju duhet të investoni në një repelent cilësor.

Le të hedhim një vështrim në repelentët më të mirë të mushkonjave në treg sot, të mirat dhe të këqijat e tyre dhe situatat për të cilat ato janë më të përshtatshme.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini ilaç kundër mushkonjave

Ka faktorë të ndryshëm për t’u marrë parasysh kur zgjidhni ilaçet më të mira kundër mushkonjave, duke përfshirë efikasitetin, metodën dhe koston. Filloni këtu dhe përfshini konsideratat tona të tjera të blerjes në procesin tuaj të blerjes për t’u siguruar që mund t’i mbani larg defektet në çdo aventurë.

Efektiviteti dhe lehtësia e përdorimit

Mjeti më i mirë kundër mushkonjave nuk është i dobishëm nëse e keni të vështirë ta aplikoni ose përdorni. Për shembull, ndërsa një pajisje Thermacell është e thjeshtë për t’u përdorur, do t’ju duhet të zëvendësoni herë pas here dyshekët dhe fishekët e karburantit. Merrni parasysh përdorimin e synuar përpara se të blini ndonjë gjë.

Po shkoni për kamping apo për të bërë çanta shpine?

Keni nevojë që ai të jetë rezistent ndaj lagështirës?

A duhet të jetë i sigurt për kafshët shtëpiake dhe fëmijët?

Aplikimi dhe përbërësit ndikojnë në efikasitetin dhe efektivitetin e pajisjes kundër insekteve ose kundër insekteve. Mjedisi dhe llojet e insekteve që po përpiqeni të zmbrapsni gjithashtu do të përfshihen në këtë kategori. Disa përbërës funksionojnë më mirë për mushkonjat, ndërsa të tjerët do të jenë më efektivë për hundët ose rriqrat. Mësoni se çfarë përmban ilaçi kundër insekteve në vend që të zgjidhni më të lirën ose një markë me emër.

Ndonjëherë vetëm një spërkatës kundër mushkonjave nuk do ta presë atë dhe do t’ju duhet të përdorni një tendë ose një rrjetë defektesh. Shtoni në arsenalin tuaj të pajisjeve të kampingut dhe rishikoni listën tonë të tendave më të mira të kampingut familjar.

Dëmtuesit e tjerë

Nëse mund të hasni edhe miza dhe rriqra pickues, blini një produkt që do të funksionojë mirë kundër këtyre dëmtuesve përveç mushkonjave. Edhe pse repelentët natyralë të mushkonjave janë mjaft efektivë, ato mund të mos funksionojnë aq mirë në llojet e tjera të insekteve. Përbërësit duhet të renditen në kuti dhe markat me reputacion do të tregojnë se cilat lloje të insekteve largojnë.

Veshja e veshjeve që mbulojnë lëkurën tuaj apo edhe veshjet e trajtuara me repelentë të insekteve mund të ndihmojnë në eliminimin e rrezikut për t’u kafshuar nga insekte të ndryshme. Llojet e tjera të pajisjeve ose mjetet kundër mushkonjave për oborre si qirinjtë e citronelës ose pishtarët gjithashtu mund të ndihmojnë.

Zbatueshmëria

Sa i lehtë është aplikimi i një spray kundër mushkonjave mund të ndikojë në efektivitetin e përgjithshëm. Nëse dëshironi diçka që mund ta aplikoni në rrobat tuaja, ka të ngjarë të dëshironi diçka ndryshe sesa nëse kërkoni diçka që mund ta aplikoni në fytyrën tuaj.

Ndërsa aplikimi i losionit në lëkurën tuaj është shumë efikas, kërkon kohë dhe nuk do të mund ta aplikoni mirë ose fare në veshje. Produktet aerosol janë më të mira për mbulimin e përgjithshëm, por për të mbuluar fytyrën, duhet ta spërkatni në duar dhe më pas ta aplikoni.

Produktet_Më të mira_Mungueset_Sawyer_Produktet

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia: 6 ons
 • Përbërës aktiv: Picaridin
 • Forma: Spërkatje aerosol

Pse bëri prerjen

Picaridin është jashtëzakonisht efektiv në zmbrapsjen e një sërë insektesh, nga mushkonjat deri te mizat kafshuese dhe më shumë. Nuk është i yndyrshëm dhe nuk dëmton veshjet.

Të mirat:

 • Zgjat deri në 12 orë kundër mushkonjave
 • E shpejtë dhe e lehtë për tu aplikuar
 • Picaridina është më efektive se DEET kundër pickimit të mizave

Disavantazhet:

 • Spray mund të ndjehet i yndyrshëm në lëkurë

Sawyer ka qenë një zhvillues kryesor i repelentëve kundër mushkonjave që nga viti 1984. Picaridin është një nga repelentët më jetëgjatë në dispozicion. Versioni spray do të mbrojë kundër mushkonjave për më shumë se 12 orë. Ndërsa locionet mund të zgjasin pak më gjatë, spërkatjet mund të aplikohen në veshje dhe lëkurë, duke ju dhënë një mbrojtje më të mirë të përgjithshme dhe është më e shpejtë dhe më e lehtë për t’u aplikuar. Ka një erë të ulët që shpërndahet ndërsa spërkatja avullohet.

Sawyer’s Picaridin është një version sintetik i një kimikati që rrjedh nga bimët e specit dhe është i sigurt për të gjithë familjen, madje edhe për gratë shtatzëna. Është 20 për qind më efektiv se DEET kundër pickimit të mizave. Është gjithashtu mjaft i sigurt për t’u përdorur në veshje dhe pajisje. Ndërsa duhet të riaplikohet pas notit, përndryshe do të ofrojë mbrojtje gjatë gjithë ditës kundër mushkonjave dhe dëmtuesve të tjerë.

Më të mirët_Mushkonjat_Mundëse_OFF!

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia: 1 ons
 • Apërbërës aktiv: DEET
 • Forma: Spërkatja e pompës

Pse bëri prerjen

Pa aromë dhe mbi 98% DEET, ky spray do të zgjasë rreth 10 orë dhe është jashtëzakonisht efektiv kundër insekteve pickuese, veçanërisht mushkonjave.

Të mirat:

 • I lehte dhe shume efektiv
 • Produkt pa erë, pa aromë
 • Mbron deri në 10 orë

Disavantazhet:

 • DEET mund të dëmtojë disa plastikë

DEET është një repelues shumë efektiv ndaj mushkonjave dhe kjo formulë me përqendrim të lartë ka shumë ndikim për madhësinë e saj prej një ons. Shishja është e vogël dhe mjaft e lehtë për t’u mbajtur në xhepin ose paketimin tuaj, dhe shpërndarësi i spërkatjes së pompës ju lejon ta aplikoni lehtësisht në lëkurë dhe flokë, pa pak ose aspak spërkatje të tepërt. Është e përkryer për të marrë me vete shëtitje ose kampe, sepse nuk do t’ju zërë shumë hapësirë ​​ose nuk do t’ju rëndojë.

DEET largon mushkonjat dhe është shumë efektiv kundër kërpudhave, rriqrave, pleshtave dhe mizave pickuese, duke ju dhënë një gamë të gjerë mbrojtjeje vetëm nga një aplikim i vetëm. Shumë përdorues entuziazmohen për efektivitetin e tij në mbarë botën, duke përfshirë mjediset e xhunglës ku defektet mund të jenë vërtet brutale. Kini kujdes, megjithatë, pasi mund të njollosë disa pëlhura. DEET gjithashtu nuk luan mirë me disa materiale plastike, kështu që është më mirë të kufizoni aplikimin në lëkurë, flokë dhe veshje jo plastike.

Prerësi_Më i mirë_Mushkonjat

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia: Katër okë
 • Acpërbërësi: Vaj eukalipt limoni
 • Forma: Spërkatja e pompës

Pse bëri prerjen

Përbërësi aktiv, vaji i eukaliptit të limonit, rekomandohet nga CDC si një mjet i sigurt dhe efektiv kundër insekteve. Është efektiv dhe ka një erë të këndshme.

Të mirat:

 • Aromë e ftohtë eukalipt limoni
 • Lehtë për t’u aplikuar në lëkurë dhe veshje
 • Efektive deri në gjashtë orë

Disavantazhet:

 • Nuk zgjat aq gjatë sa DEET ose Picaridin

Përbërësi aktiv i Cutter vjen nga gjethet e pemës së eukaliptit të limonit dhe është një alternativë e sigurt për ata që duan të shmangin DEET ose insekticide të tjera. Me një përqendrim 30%, është efektiv kundër mushkonjave për rreth gjashtë orë para se të jetë i nevojshëm riaplikimi. Nuk është i yndyrshëm apo ngjitës dhe ka një aromë të këndshme. Është gjithashtu një repelent efektiv i rriqrave. Ndërsa duhet të bëni gjithmonë një test pëlhure në një vend që nuk bie në sy për t’u siguruar, ai duhet të jetë i sigurt për të gjitha veshjet dhe të mos lërë njolla ose mbetje.

Për ta aplikuar, spërkateni direkt në veshje dhe lëkurë të ekspozuar, më pas fërkojeni me duar për ta përhapur në mënyrë të barabartë. Mos e spërkatni direkt në fytyrë. Në vend të kësaj, spërkatni duart tuaja dhe më pas aplikojeni në fytyrë. Kur ruhet në kushte të freskëta, të errëta dhe të thata, ai duhet të mbetet i qëndrueshëm për disa vite.

Më të mirët_Munguesit_Termacell

Karakteristikat kryesore

 • Dimensionet: 3,4 x 3,4 x 6,5 inç
 • Përbërësi aktiv: Allethrin
 • Kapaciteti i karburantit: 12 ore

Pse bëri prerjen

Me dizajnin e tij pa flakë, ky repelent i zonës Thermacell është i sigurt për t’u përdorur kudo. Nuk lëshon tym ose erë, por siguron një zonë shumë efektive 15 këmbësh mbrojtjeje kundër mushkonjave. Është një mjet i shkëlqyeshëm kundër mushkonjave për përdorim në oborr.

Pro:

 • Pa flakë dhe pa tym
 • Nuk ka sprej apo peceta kimike
 • Ofron një zonë të madhe mbrojtjeje kur përdoret

Disavantazhet:

 • Përdor dyshekë repelues të pronarit si dhe qeliza karburanti që duhet të zëvendësohen
 • Nuk duhet të përdoret pranë ushqimit

Pajisjet Thermacell krijojnë një zonë pa mushkonja në oborrin e shtëpisë ose kampingun duke avulluar alletrin, një repelent që rrjedh nga lulja e krizantemës. Thjesht futni një nga dyshekët repelent, ndizni karburantin dhe lëreni Thermacell-in të funksionojë. I mban mushkonjat larg nga një zonë 15 metra. Çdo njësi vjen me tre dyshekë (4 orë secila) dhe një qelizë karburanti 12-orëshe. Dyshekët e mbushjes dhe qelizat e karburantit janë të disponueshme.

Një pajisje Thermacell është ideale për t’u argëtuar jashtë ose në një kamping ose në një zonë rekreacioni në natyrë. Nuk lëshon erëra fyese ose flakë të hapur. Është i sigurt për përdorim rreth fëmijëve. Është toksik për peshkun, prandaj mbajeni larg nga çdo pellgje koi të oborrit të shtëpisë. Mos e përdorni as rreth maceve. Fikeni njësinë dhe lëreni repelentin të shpërndahet për disa minuta përpara se të nxirrni ushqimin.

Si i bëmë zgjedhjet tona

Unë jetoj në pjesën e sipërme të Midwest, dhe në muajt e verës, mushkonjat janë të shumta, të mëdha dhe të uritura. Njerëzit këtu kanë mësuar përmes përvojës së fituar me vështirësi se cilët mjete kundër mushkonjave funksionojnë dhe cilët jo.

Për këtë udhëzues, unë vlerësova produktet bazuar në disa faktorë, duke përfshirë:

 • Efikasiteti. Produkti thjesht duhet të mbajë larg mushkonjat.
 • Kohëzgjatja. Të duhet të riaplikosh një produkt vazhdimisht gjatë gjithë ditës është zhgënjyese dhe e kotë. Dy herë në ditë, nëse nuk e lani në një farë mënyre, duhet të jetë e mjaftueshme.
 • Siguria. Megjithëse përdorimi i DEET ka qenë i implikuar në konfiskimet midis fëmijëve, Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit “beson se të dhënat e incidentit janë të pamjaftueshme për të përcaktuar DEET si shkakun e efekteve të raportuara” dhe ka miratuar DEET për përdorim. (Në çdo rast, DEET duhet të mbahet larg duarve të fëmijëve për të shmangur gëlltitjen.) Ne vlerësuam produktet me dhe pa DEET për të ofruar një zgjedhje.
 • Vlera: Kërkova produkte të përballueshme që do të mbajnë larg mushkonjat.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Si mund të shmang pickimin nga mushkonjat?

Përveç përdorimit të një repelenti me cilësi të lartë, ka disa gjëra që mund të bëni për të ndihmuar në uljen e rrezikut nga pickimi i mushkonjave. Së pari, përpiquni të qëndroni të ftohtë. Mushkonjat tërhiqen nga ju më shumë kur jeni të djersitur. Nëpër shtëpi, zvogëloni ose eliminoni ujin e ndenjur, sepse aty bëjnë vezët mushkonjat. Ata janë më aktivë gjatë lindjes së diellit dhe perëndimit të diellit, kështu që qëndrimi brenda në ato kohë do të ndihmojë gjithashtu.

Pyetje: Cili është mjeti më efektiv kundër mushkonjave?

Nuk ka zgjidhje të vetme për të gjithë. DEET është një repelent jashtëzakonisht efektiv për tokën, por mund të dëmtojë plastikën. Picaridin, një tjetër repelent aktual, ofron një nivel të shkëlqyer mbrojtjeje. Një pajisje repelente, siç është Thermacell, është një zgjedhje e shkëlqyer për kampingjet dhe grumbullimet në oborrin e shtëpisë.

Pyetje: A i largon mushkonjat Vicks Vapor Rub?

Ndërsa ky nuk është një përdorim i miratuar nga prodhuesi i Vicks VapoRub, dëshmitë anekdotike tregojnë se disa njerëz kanë gjetur se ai ndihmon në reduktimin e shpeshtësisë së pickimeve të mushkonjave. Besohet se mushkonjat nuk i pëlqejnë erërat e forta, dhe kështu ato priren të shmangin Vicks Vapor Rub. Disa njerëz pretendojnë se fërkimi i tij në një pickim mushkonjash redukton ose eliminon kruajtjen.

Pyetje: A ka ndonjë mënyrë për të përhershme

mbani larg mushkonjat?

Mënyra e vetme për të hequr qafe përgjithmonë nga mushkonjat është eliminimi i ujit të ndenjur. Mushkonjat femra vendosin vezët e tyre në ujë të ndenjur dhe larvat e tyre çelin në ujë të ndenjur. Pra, nëse doni të eliminoni ose zvogëloni numrin e mushkonjave në pronën tuaj, eliminoni sa më shumë ujë të ndenjur. Kjo mund të përfshijë kova me ujë ose ujë në kanale dhe ulluqe

Pyetje: Sa efektive janë mushkonjat

repelentë?

Se sa efektive janë repelentët e mushkonjave varet nga përbërësit dhe metodat e aplikimit. Ka disa debate rreth pajisjeve të veshura si byzylykët që janë joefektive ose pajisjet dhe qirinjtë janë më të sigurt sepse nuk po i aplikoni në lëkurën tuaj. Nuk ka rregulla aq strikte rreth përbërësve potencialisht të rrezikshëm si DEET në repelentët e insekteve, pasi përqendrimet më të larta priren të jenë më efektive pavarësisht nga rreziqet shëndetësore dhe mjedisore. Veshja e veshjeve që mbulojnë lëkurën tuaj dhe përdorimi i rrjetës së mushkonjave është më efektive, por disa repelentë mund të ndihmojnë ende.

Mendimet Përfundimtare

Nëse do të na duhej të kufizonim zgjedhjen tonë për repelentin më të mirë kundër mushkonjave në një produkt të vetëm, ai do të ishte Sawyer Picaridin kundër insekteve. Përbërësi aktiv, Picaridin, është po aq efektiv sa një mjet kundër mushkonjave sa DEET, pa qenë aq i ashpër sa një kimikat. Është pa erë dhe ka një ndjesi të pastër në lëkurë. Megjithatë, preferencat personale dhe përdorimi i synuar mund të ndikojnë në llojin e repelentit që përdorni dhe nëse zgjedhja jonë kryesore është alternativa më e mirë për ju.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.