Rrjetat më të mira të peshkimit me kajak të vitit 2022


Publikuar 18 gusht 2022 17:29

Rrjetat e peshkimit me kajak zgjidhin një sërë sfidash unike dhe janë të rëndësishme për të përmirësuar suksesin e peshkatarëve. Zbarkimi i një peshku të madh ndërsa uleni centimetra mbi ujë nuk është detyrë e lehtë. Peshqit mund të hidhen nën kajak, të thyejnë shufra ose të hedhin grepin. Për ta luftuar këtë, peshkatarët e kajakut përdorin rrjeta për të ulur më shumë peshq dhe për t’i mbajtur ata nën kontroll. Për shkak të hapësirës së kufizuar në një kajak, shumica e rrjetave nuk janë të përshtatshme për varka të vogla. Shumë rrjeta peshkimi janë shumë të mëdha ose shumë të rënda për kajakë. Më pëlqen të përputh madhësinë e çantës me peshkun që jam pas. Kjo minimizon peshën dhe gjithsesi më lejon të rrjetëzoj peshkun më larg nga varka. Situata të ndryshme kërkojnë rrjeta të ndryshme. Është e rëndësishme të përcaktoni stilin tuaj të peshkimit dhe çfarë lloji po kërkoni përpara se të blini një rrjetë. Këtu janë rrjetat më të mira të peshkimit me kajak për një sërë skenarësh të ndryshëm.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini një rrjetë peshkimi me kajak

Kam humbur disa peshq nga një kajak sepse nuk kisha rrjetë. Shumë mendojnë se puna me rrjetë është më e lehtë pasi jeni më poshtë në ujë dhe më afër peshkut. E vërteta është se shufrat e gjata e bëjnë të vështirë kapjen e peshkut pa e thyer shufrën ose pa e lëshuar atë në det. Kur zgjidhni një rrjetë peshkimi me kajak, duhet të merrni parasysh madhësinë e rrjetës, hapësirën e varkës dhe speciet e synuara. Një rrjetë që i përshtatet të tre kategorive është e denjë për tu mbajtur në ujë.

Madhësia neto

Një rrjetë e madhe rrjete është thelbësore kur një peshk del pranë kajakut dhe po kërcen furishëm përreth. Kjo lejon që kufiri juaj i gabimit të jetë shumë më i madh. Më pëlqen të shkoj me një rrjet sa më të madh që të jetë e mundur pa qenë shumë i rëndë. Ju gjithashtu duhet të mendoni për madhësinë e çantës. Preferoj një rrjetë me një çantë më të thellë, në mënyrë që të mund të mbaj dorezën në prehër ndërsa bëhem gati të lëshoj peshkun. Thellësia shtesë në çantën e rrjetës e mban peshkun në ujë, kështu që është i shëndetshëm dhe i gjallë kur e lëshoj.

Hapësirë ​​me varkë

Magazinimi është kritik në një kajak peshkimi. Gjetja e një rrjete që merr sa më pak hapësirë ​​është e rëndësishme që të mund të ruani mjete të tjera. Ju duhet të kërkoni një rrjetë kompakte dhe të lehtë ose të gjeni një opsion të palosshëm. Rrjetat e lehta shtojnë pak peshë dhe janë të lehta për t’u kontrolluar. Plus, ata janë gati në një moment kur të lidhni një peshk. Rrjetat e palosshme kërkojnë disa rregullime. Ana pozitive është se mund të largoheni me një kornizë më të madhe sepse prishet për ruajtje më të lehtë.

Speciet e synuara

Njohja e specieve tuaja të synuara përfundimisht do të përcaktojë rrjetin më të mirë për këtë punë. Peshkatarët myzeqarë nuk do të përdorin të njëjtën rrjetë si peshkatarët e basit. Madhësia e rrotullës dhe dizajni i dorezës do të përcaktojnë se çfarë peshku mund të rrjetëzoni. Një dorezë më e gjatë dhe më e madhe do t’ju lejojë të kontrolloni peshqit më të mëdhenj. Nëse një peshk 40 inç është duke rrahur në një rrjetë, të kesh një dorezë që i përshtatet dorës do t’ju ndihmojë të mbani peshkun nën kontroll.

Materiali i qeses rrjetë është gjithashtu një konsideratë e rëndësishme, veçanërisht për peshkatarët e kapjes dhe lëshimit. Një ndihmë rrjete e gomuar mbron shtresën e zhulit të peshkut dhe i mban grepat të mos ngatërrohen. Kjo bën një lëshim të shpejtë dhe të lehtë pasi të keni shkrepur disa foto të kapjes tuaj të çmuar.

Më e mira në përgjithësi

Peshku Nomad Mid-Length është linja më e mirë e përgjithshme e peshkimit me kajak.

Pse bëri prerjen: Kombinimi i materialeve të lehta dhe një madhësie të madhe rrethore e bën këtë rrjetë të përsosur për peshkatarët e kajakut që synojnë një shumëllojshmëri speciesh.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia e rrotullës: 13″x18″
 • Gjatësia e dorezës: 19”
 • Materiali neto: Qese rrjete gome

Pro

 • Peshë e lehtë
 • Kompakt dhe i lehtë për tu ruajtur
 • Ai noton nëse bie

Kundër

Rrjeta me gjatësi mesatare të Nomad’s Fishpond është një nga rrjetat më të lehta që kam përdorur ndonjëherë. Konstruksioni i fibrës së karbonit zvogëlon peshën duke shtuar një nivel fuqie që është i pakrahasueshëm. Kjo ka qenë rrjeta ime e troftës për vite me rradhë dhe dyfishohet në mënyrë të përkryer për peshkimin me kajak. Është zgjedhja ime më e mirë për një rrjetë me një copë të gatshme. Krahasuar me rrjetat e tjera me një copë, Nomad ka madhësinë e duhur për t’u ruajtur në armë ose prapa sediljes për qasje të shpejtë. Çanta rrjete ka një madhësi për të trajtuar një shumëllojshmëri peshqish deri në rreth 30 inç. E ndërtuar me një dorezë 19 inç, ju keni mjaft hapësirë ​​për të arritur për peshqit që janë pak më larg. Më e mira nga të gjitha, noton, kështu që nëse e lëshoni, mund ta rikuperoni lehtësisht. Kjo rrjetë është ideale për peshkatarët që duan të kursejnë peshë dhe hapësirë.

Portativ më i mirë

Frabill Trophy Haul Bearclaw është rrjeta më e mirë portative e peshkimit me kajak.

Pse bëri prerjen: Një rrjetë inovative dhe kompakte që është krijuar për t’u dhënë peshkatarëve dorën e sipërme në peshqit e mëdhenj larg kajakut.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia e rrotullës: 14″x18″
 • Gjatësia e dorezës: 18”
 • Materiali neto: Rrjetë e gomuar me një fund rrjetë të sheshtë

Pro

 • E palosshme
 • Doreza e levës për të ngritur peshqit e rëndë
 • Elektrik dore e integruar për kushte me dritë të ulët

Kundër

 • Rrathja e rrjetës është pak e vogël

Kjo seri rrjetash është projektuar për t’u dhënë peshkatarëve të kajakerëve një avantazh mekanik me dorezën e saj të bazuar në levë. Kur të shtriheni plotësisht, mund ta mbështillni dorën nën kapjen e përparme dhe të përdorni bërrylin tuaj si pikëmbështetje për të hequr peshqit më të mëdhenj nga uji. Gjithashtu paloset në gjysmë për ruajtje të lehtë kur nuk e përdorni.

Në kajakët me sedilje të ngritur, ajo qëndron poshtë sediljes për qasje të shpejtë. Çanta rrjetë është bërë nga një material rrjetë gome që mbron kapjen tuaj duke minimizuar peshën. Për më tepër, një fund i sheshtë rrjetë e mban peshkun të mos paloset dhe mund të përshpejtojë procesin e lëshimit. Për peshkatarët që godasin kafshimin e parë ose të fundit të dritës, LED në kornizën e rrjetës ndihmojnë në ndriçimin e peshkut dhe rrjetës për të parë se çfarë po bëni. Karakteristikat e serisë Bearclaw janë të vështira për t’u konkurruar.

Lundrues më i mirë

Rrjeta e uljes së shpejtë dhe e lehtë Broken Twig është rrjeta më e mirë lundruese e peshkimit me kajak.

Pse bëri prerjen: Broken Twig Landing Nets ofron një rrjetë unike për entuziastët e hokejit që kontrollon çdo kuti për një rrjetë peshkimi me kajak.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia e rrotullës: 14″x16″
 • Gjatësia e dorezës: 16”
 • Materiali neto: Qese rrjete gome

Pro

 • Dizajn unik
 • Çanta me rrjetë të thellë
 • Doreza përshtatet fort në dorën tuaj

Kundër

 • Funksionon më së miri për kajakë më të mëdhenj

Një produkt cilësor me një prekje të personalizuar është ajo që merrni nga Broken Twig Landing Networks. Ata ripërdorin shkopinj hokej të vjetër dhe të thyer për të bërë një rrjetë uljeje me porosi që është e përkryer për peshkatarët e kajakut. Modeli Quick & Light ofron një ekuilibër të madh midis gjatësisë së dorezës dhe madhësisë së përgjithshme të rrjetës. Në 16 inç, doreza ju lejon të kapni peshq të tjerë dhe shporta e madhe gëlltit peshkun në rrjetë. Ndonëse pak më të mëdha se rrjetat e tjera që kam testuar, për peshqit më të mëdhenj kjo është zgjedhja ime. Dizajni drejtkëndor i një shkopi hokej ju jep një shtrëngim të fortë, duke parandaluar që rrjeta të rrotullohet në dorën tuaj. Shtoni shiritin e hokejit në fund të dorezës dhe do të keni mjaft kapje në kushte të lagështa. Unë mendoj se kjo rrjetë përshtatet më së miri në kajakë më të mëdhenj dhe madje transferohet mirë me specie më të mëdha të ujit të kripur. Shkopinjtë e hokejit gjithashtu notojnë çuditërisht mirë. Madje kam shkuar aq larg sa të pushoj peshqit më të vegjël në rrjetë, ndërkohë që kap shpejt pincat për t’i lëshuar në mënyrë të sigurt.

Më e mira për ujërat e kripura

YakAttack Leverage Landing Net është rrjeta më e mirë e peshkimit me kajak për ujërat e kripura.

Pse bëri prerjen: Rrjeta e madhe e fundit e peshkut, çanta e thellë dhe dizajni i dorezës së bazuar në levë janë ndërtuar për të zbutur peshqit trofe.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia e rrotullës: 20″x21″
 • Gjatësia e dorezës: 28”
 • Materiali neto: Qese rrjete gome

Pro

 • Çanta me rrjetë të thellë
 • Dizajn i palosshëm
 • Doreza e asistuar me levë

Kundër

 • Zë një hapësirë ​​të përshtatshme

Çdo peshkatar që ka kaluar kohë duke peshkuar në ujërat e kripur e di se sa sfiduese mund të jetë, e lëre më ta bëjë atë nga një kajak. Për të ndihmuar që shanset në favorin tuaj, YakAttack krijoi rrjetën e uljes së levave. Ngjashëm me qasjen e Frabill-it, funksionon në të njëjtën premisë të përdorimit të krahut tuaj si një pikëmbështetje për të tërhequr peshqit më të rëndë. Megjithatë, kjo rrjetë e çon atë në një nivel tjetër për peshqit e fuqishëm të detit. Doreza përmban një grep krahu për t’u mbështjellë poshtë bërrylit tuaj dhe një dorezë të mbushur për të hequr peshkun nga uji. Me një gjatësi të përgjithshme prej 48 inç, ka shumë hapësirë ​​për të grumbulluar peshq jo bashkëpunues. Mendoj se çanta me rrjetë të thellë është e shkëlqyeshme për të mbajtur peshq më të mëdhenj në rrjetë ndërsa ata qetësohen. Unë kam pasur shumë rrjeta me çanta të cekëta që hapin një vrimë kur një peshk i madh vendos që dëshiron të dalë. Kur të jeni gati t’i ktheheni vozitjes, rrjeta paloset në një madhësi të menaxhueshme për ruajtje të lehtë. Qoftë peshkimi në breg të detit apo peshkimi në shkëmbinj nënujorë, një rrjetë e bazuar në levë, si kjo, është ideale.

Buxheti më i mirë

Rrjeta e peshkimit Ego Kayak është më e mira për buxhetin.

Pse bëri prerjen: Një dizajn me dorezë të shkurtër me një rreth të madh për ruajtje të lehtë dhe një çmim të përballueshëm.

Karakteristikat kryesore

 • Madhësia e rrotullës: 17″x19″
 • Gjatësia e dorezës: 11”
 • Materiali neto: Qese rrjete gome

Pro

 • Lehtë për tu ruajtur
 • Shportë e madhe për madhësinë e dorezës
 • Vjen me një litar doreze për mbajtje të sigurt

Kundër

Unë mendoj se rrjeta e peshkimit EGO Kayak është madhësia e duhur me veçoritë e duhura. Rrjeta noton në rast se e bini në ujë më të thellë dhe litari i shtuar ju lejon ta kapni atë në një jelek shpëtimi. Një dorezë 11 inç ju jep mundësinë për të prekur pak peshqit që nuk bashkëpunojnë. Ajo vjen me një rreth të madh rrjetë dhe shportë të thellë rrjetë. Në 19 inç të gjatë, ka shumë hapësirë ​​për peshqit deri në 30 paund. Unë gjithashtu preferoj pjesën e përparme të saj të sheshtë në krahasim me modelet rrethore. Një pjesë e përparme e rrjetës së sheshtë ju jep më shumë hapësirë ​​ku peshqit të rrëshqasin në rrjetë dhe i pengon ata të shpëtojnë. Ndërsa nuk paloset, në këtë pikë çmimi, është e vështirë të mposhtet.

Metodologjia

Unë u rrita duke peshkuar nëpër përrenj dhe një rrjetë ishte një domosdoshmëri për të ulur një peshk. Teksa u diplomova nga kalimi në kajak, mora me vete atë që mësova për rrjetat dhe zbulova disa gjëra të tjera gjatë rrugës. Rrjetat më të mira për kajakë janë të lehta për t’u ruajtur, kanë një shtrirje të mirë dhe kanë një çantë rrjete me madhësinë e peshkut që ju kërkoni. Një rrjetë që godet të treja do t’ju vendosë për sukses në ujë. Këtu janë kriteret që kam përdorur për t’u siguruar që rrjetat kanë kontrolluar këto kuti:

 • Forma e rrjetës: Si ndikon forma e rrjetës në performancën e saj?
 • Gjatësia e dorezës: A është doreza e madhësisë së duhur për peshqit e vështirë për t’u arritur?
 • Lloji i çantës rrjetë: Çfarë materiali është çanta rrjetë dhe a është e qëndrueshme?
 • Qëndrueshmëria: A është rrjeta e krijuar për t’i bërë ballë diellit, ujit dhe bluarjes së përdorimit të përditshëm?
 • Lundrimi: A noton?
 • Dizajni: A ka rrjeti ndonjë veçori që e bën më të lehtë përdorimin?

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: A kam nevojë për një rrjetë për peshkimin me kajak?

Edhe pse nuk është një domosdoshmëri, një rrjetë e mirë shkon shumë gjatë peshkimit nga një kajak. Zbarkimi i peshkut në një varkë të vogël mund të jetë i ndërlikuar me shufra të gjata dhe pa rrjeta. Për të mos përmendur nëse peshku ka dhëmbë. Më pëlqen një rrjetë portative që mund ta marr lehtësisht me vete, pavarësisht nga madhësia apo stili i kajakut.

Pyetje: Si e lidhni peshkun në kajak?

Mbajtja e tyl një peshku në një kajak është e ngjashme me rrjetën e një peshku në një varkë më të madhe. Më pëlqen t’i afroj peshkun sa më afër që të jetë e mundur para se të arrij me rrjetën. Kur peshku është në distancë, gjithmonë përpiquni të lidhni kokën e peshkut në rrjetë. Kjo parandalon që peshku të kërcejë larg. Peshku do të gjuajë më tej në rrjetë kur i afroheni kokës së pari, dhe nëse gjuan anash, ju jeni në një pozicion më të mirë për të reaguar.

Pyetje: Sa kushton një rrjetë peshkimi me kajak?

Rrjetat e peshkimit me kajak mund të variojnë në çmim në varësi të opsioneve dhe materialeve. Rrjetat e fibrave të karbonit ulin në mënyrë dramatike peshën, por vijnë me një çmim të lartë. Për shumicën e rrjetave të peshkatarëve në rangun prej 100 dollarësh ose më pak janë shumë më të përballueshme. Këtu mund të gjeni rrjeta me një sërë opsionesh për ta bërë më të lehtë uljen e peshkut. Rrjetat si YakAttack Leverage Landing Net mund të keni në këtë pikë çmimi. Nëse buxheti juaj është pak më i ngushtë, janë të disponueshme rrjeta kajaku me trajta më të shkurtra që bëjnë punën, por nuk kanë mundësi shtesë të rrjetave të tjera.

Pyetje: A është i rëndësishëm lloji i rrjetës kur zgjidhni një rrjetë peshkimi me kajak?

Rrjeta është një pjesë shumë e rëndësishme e zgjedhjes së rrjetës më të mirë të peshkimit për kajak. Ndërsa rrjetat e endura të rrjetës janë dizajni klasik, ato nuk janë alternativa më e mirë për shëndetin e peshkut. Rrjetat e gomës ose rrjeta me një shtresë gome janë krijuar për të mbrojtur peshqit. Veshja e gomës mban të paprekur shtresën e zhulit të peshkut. Heqja e kësaj shtrese mund t’i bëjë peshqit më të ndjeshëm ndaj infeksionit nga bakteret në ujë.

Mendimet Përfundimtare

Peshkimi me kajak paraqet një grup unik sfidash dhe rrjeta e duhur ndihmon. Të ulesh pranë ujit, të përpiqesh të mos lëshosh asnjë pajisje dhe të merresh me një peshk të fortë është pothuajse e pamundur pa një rrjetë të mirë. Unë preferoj rrjetat e kajakut që janë të lehta për t’u ruajtur, të lehta dhe me gjatësi të mirë për t’u shtrirë. Çdo konfigurim i peshkatarit të kajakut do të ndryshojë pak, kështu që merrni kohë për të gjetur rrjetën më të mirë të peshkimit me kajak për ju.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.