Shtrimat më të mira për 30-30 të 2022


.30-30 është një nga gëzhojat më të njohura të pushkëve me qitje qendrore të të gjitha kohërave, kështu që nuk është çudi që të shohësh revole që pyesin për hapësirën e pushkëve 0,30-30. Është bukur të shohësh, në botën e sotme ku fishekë të rinj po shfaqen vit pas viti, se i nderuari .30-30 po vazhdon të qëndrojë i vetën pas më shumë se 125 vjetësh. Ai ka ngecur shumë më gjatë se shumë raunde të tjera që supozohej ta rrëzonin nga froni, dhe mendoj se është e sigurt të thuhet se do të jetë shumë kohë pasi grupi tjetër i fishekëve të bjerë në buzë.

Ndërsa .30-30 është një fishek i shkëlqyeshëm me performancë optimale për shumicën e përdorimeve në Amerikën e Veriut dhe më gjerë, ai me të vërtetë shkëlqen kur mund të optimizoni performancën e tij nga optika me të cilën është çiftuar. Nuk është turp t’i shtoni pushkës suaj 0,30-30 një fushë për t’u siguruar që vërtet po përfitoni më të mirën nga ajo, por si ta gjeni atë të duhurin? Bashkohuni me mua teksa po kaloj mbi qëllimet më të mira për 0,30-30 tuaj.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini një fushë për një 0,30-30

Meqenëse pushkët me rreze 0,30-30 kanë ekzistuar për breza, nuk është e pazakontë të shohësh armë që janë dorëzuar nga një person te tjetri. Shpesh, qëllimi që i është vënë armës një ose dy breza më parë mbetet. Nëse ishte mjaft e mirë për ta, atëherë është mjaft e mirë për mua, do të thonë shumë njerëz.

Kjo është gjithçka mirë dhe mirë, por kohët ndryshojnë dhe teknologjia përmirësohet. Nëse i afërmi juaj do të blinte një pushkë të re sot, mund të vini bast se do të vendosnin mbi të maksimumin më të mirë që mund të blini sot – jo diçka të një gjysmë shekulli ose më shumë më parë. Si rezultat, ju mund të jeni duke menduar për një fushë të re për atë pushkë të vjetër të dashur dhe ka një sërë opsionesh nga të cilat mund të zgjidhni.

Ose ndoshta keni një 0,30-30 krejt të re dhe jeni duke kërkuar për gotën më të fundit dhe më të mirë. Përsëri, ka shumë zgjedhje atje!

Natyrisht, vendimi përfundimtar varet nga ju, por nëse vendosni që blerja juaj e radhës në lidhje me armën do të jetë një hapësirë ​​për 0,30-30, atëherë këtu janë disa nga gjërat për të cilat duhet të mendoni përpara se të ndaheni me të vështirën tuaj. – paratë e fituara:

Përdorimi i caktuar

A do ta përdorni këtë kombinim pushkë dhe fushëveprimi për gjueti? Nëse po, çfarë po gjuani, ku po gjuani dhe cila është gjuajtja juaj më e gjatë realiste? Keni nevojë për zmadhim të ndryshueshëm, apo është një fushëveprimi fiks i fuqisë mënyra e duhur?

Opsionet e montimit

Disa armë, si modeli Winchester 1894, nuk mund të kenë sqetulla të montuara në majë dhe duhet të përdorin një montim anësor. Sigurohuni që objekti që zgjidhni të ketë opsione montimi që do të funksionojnë me armën tuaj.

Çmimi

Shumica e të gjithëve kanë një buxhet. Sigurisht, do të ishte mirë të mos shikoni etiketat e çmimeve, por kjo nuk është bota në të cilën jetojmë shumica prej nesh. Kuptoni buxhetin tuaj dhe më pas shikoni se cilat opsione në atë gamë çmimesh dhe cilat veçori ofrojnë. Ju mund të habiteni nga opsionet me cilësi të lartë që janë në dispozicion për relativisht pak para. Sepse ju nuk keni nevojë të shpenzoni një nenexhik për të marrë një nga qëllimet më të mira për një 0,30-30.

Me shume informacion

Mund të gjeni më shumë informacion se si të zgjidhni reskopin më të mirë në artikullin tonë mbi këtë temë. Në të, do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për të bërë zgjedhjen e duhur për nevojat tuaja të shtrirjes me rreze të gjatë. Ju gjithashtu mund të rishikoni zgjedhjet tona për qëllimet më të mira të buxhetit nëse dëshironi të pajisni pushkën tuaj pa prishur bankën.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë informacion për të përfituar sa më shumë nga .30-30, Fusha & Përrua a keni mbuluar. Ju mund të lexoni mbi të gjitha ngarkesat më të mira të gjuetisë 0,30-30 Winchester dhe pushkët më të mira të veprimit me levë.

Nuk jeni i sigurt nëse .30-30 është raundi i duhur për ju? Shikoni krahasimet tona të .45-70 vs .30-30 dhe .30-30 Winchester vs .35 Remington për të parë se cilat balistikë janë më të përshtatshme për skenarët tuaj të gjuetisë.

Vortex Diamondback 3-9x40 është shtrirja më e mirë e përgjithshme për 3030.

Pse bëri prerjen

Vortex Diamondback 3-9×40 ndryshon plotësisht rregullat kur bëhet fjalë për “ju merrni atë që paguani”.

Karakteristikat kryesore

 • Gazi argon u pastrua
 • Frëngjitë e rivendosjes së kapakut
 • Përfundim i fortë i anodizuar

Pro

 • Gjatësia e tubit lejon rregullime optimale të lehtësimit të syve
 • E disponueshme me rrjeta të ndryshme
 • Raporti i performancës ndaj çmimit është i vështirë për t’u mposhtur

Kundër

 • Disa ankesa në lidhje me 9x në kushte me dritë të ulët

Nëse jeni në treg për një pushkë të cilësisë së lartë për pushkën tuaj 0,30-30, mos kërkoni më larg se Diamondback 3-9×40. Zmadhimi 3-9x është i përsosur për 0,30-30 dhe dizajni i tij i papërshkueshëm nga uji, rezistent ndaj mjegullës dhe goditjeve do t’i rezistojë çdo gjëje që mund t’i hidhni. Pasi të keni parë, mund t’i riindeksoni shpejt frëngjitë tuaja pa mjete të nevojshme. Është një fushë pushke cilësore që ofron konfigurime të ndryshme me një çmim që do t’ju lërë me shumë para të mbetura për municion. Oh, dhe sigurisht, ajo mbështetet nga garancia e përjetshme e Vortex VIP.

Leupold FX-II Ultralight 2.5x20 është fushëveprimi më i mirë i energjisë fikse për 3030.

Pse bëri prerjen

Kur nuk keni nevojë për të gjithë zmadhimin në botë, sfera e fuqisë fikse Leupold FX-II Ultralight 2,5×20 ofron performancë optimale nga një emër i besuar.

Karakteristikat kryesore

 • Peshon vetëm 6.5 ons
 • I papërshkueshëm nga uji dhe i papërshkueshëm nga mjegulla
 • I papërshkueshëm nga goditjet

Pro

 • Prodhuar ne SHBA
 • I vogël por i fuqishëm, ai u reziston të gjitha provave që Leupold vendos qëllimet e tij më të mëdha deri në
 • Fuqia fikse 2,5x është e mjaftueshme për një shumëllojshmëri të gjerë aplikimesh

Kundër

 • Mund të mos jetë e mjaftueshme për montim në disa pushkë për shkak të madhësisë së saj tepër kompakte

Kur çdo ons vlen, skopia Leupold FX-II Ultralight 2,5×20 i jep vetes më shumë aplikime, në më shumë pushkë, se çdo fushë tjetër në linjë. Ai e bën këtë të gjithë në një nivel fuqie që është më i përshtatshëm për shumicën e aplikacioneve sesa njerëzit do të donin të besonin. Është ndërtuar rreth Sistemit Optik të Avancuar të Leupold, i cili ofron transmetim të provuar dhe të vërtetë të dritës, reduktimin më të mirë të shkëlqimit të klasit në dritën e ashpër dhe rezolucionin dhe qartësinë që kërkojnë gjuajtësit. Dhe si të gjitha sqetullat e pushkëve Leupold, ajo është projektuar, përpunuar dhe montuar në SHBA. Dhe është e garantuar të performojë për jetën.

Bushnell Trophy 3-9x40 është buxheti më i mirë për 3030.

Pse bëri prerjen

Fusha e pushkës Bushnell Trophy 3-9×40 kombinon cilësinë dhe veçoritë nga një emër që ju e njihni me një çmim që nuk do t’i thyejë bankën.

Karakteristikat kryesore

 • I papërshkueshëm nga uji, i papërshkueshëm nga mjegulla dhe i papërshkueshëm nga goditjet
 • E mbushur me azot
 • Okulist me fokus të shpejtë

Pro

 • Kapakët e frëngjisë me profil të ulët nuk do të ngecin në fushë
 • Pamje klasike, perfekte për tu kombinuar me një pushkë .30-30
 • Peshon vetëm 14 ons

Kundër

 • Kjo fushë do të funksionojë siç do të prisnit, por mos prisni cilësi ose veçori luksoze
 • E disponueshme vetëm në diametër tubi 1 inç

Fusha e pushkës Bushnell Trophy 3-9×40 ofron stil klasik të fushëveprimit me performancë moderne me një çmim të përballueshëm. E pajisur me rrjetën Multi-X, kjo fushë ka optikë me shumë veshje me transmetim 91% të dritës dhe është 100% rezistente ndaj ujit dhe goditjeve. Shtrirja është gjithashtu e mbushur me azot të thatë, i cili ndihmon në parandalimin e mjegullës së brendshme. E ndërtuar në një tub një-copë me një shalë të integruar, ai përmban ¼ MOA rregullime të erës dhe lartësisë së majës së gishtit dhe një okular me fokus të shpejtë. Pavarësisht çmimit të ulët, ai ofron transmetim të shkëlqyeshëm të dritës për qëndrimin gjatë gjithë ditës dhe qartësi mbresëlënëse nga skaji në skaj, në mënyrë që të mund ta ndiqni atë para përmes furçës më të trashë.

Vortex Crossfire II 3-9x50 me V-Brite Reticle është vlera më e mirë për 3030.

Pse bëri prerjen

Vlera është e ndryshme nga buxheti dhe Vortex Crossfire II 3-9×50 me rrjetën V-Brite ofron performancë dhe vlerë të pakrahasueshme për një çmim që nuk do ta prisnit.

Karakteristikat kryesore

 • Pika qendrore e ndriçuar
 • Përfundim i fortë i anodizuar
 • Rrjeti i dytë i rrafshit fokal

Pro

 • Një nga shumë versionet e Crossfire II nëse ky konfigurim i saktë nuk është ai që ju nevojitet
 • I papërshkueshëm nga uji, i papërshkueshëm nga mjegulla, i papërshkueshëm nga goditjet dhe i mbushur me nitrogjen për performancë optimale
 • Lehtësimi i syve të gjatë është i përsosur për pushkët me veprim me levë

Kundër

 • E disponueshme vetëm në diametër tubi 1 inç

Shtrirja Vortex Crossfire II 3-9×50 me rrjetë V-Brite ekziston në kryqëzimin e performancës së lartë dhe ekonomisë. Jo rastësisht, këtu do të gjeni se ku qëndron vlera. Të qarta, të vështira dhe të ndritshme janë tre nga mënyrat më të mira për të përshkruar këtë fushë. Rrjeti V-Brite përmban një pikë qendrore të ndriçuar për performancë optimale—në ato periudha me dritë të ulët kur dreri dhe lojërat e tjera janë në lëvizje, do të keni një pamje të qartë dhe një rrjetë të dukshme qartë për të përfunduar punën. Për të përmbyllur vlerën e gjetur këtu, ky objekt mbështetet nga garancia e përjetshme Vortex VIP, e cila është e pakrahasueshme në industri.

Barska 3-12x50 IR Huntmaster Pro është hapësira më e mirë për 3030 për gjuetinë e drerëve.

Pse bëri prerjen

Me zmadhim shtesë, një lente më të madhe dhe një rrjetë të ndriçuar, Barska 3-12×50 IR Huntmaster Pro është gati për çdo sfidë me të cilën përballeni gjatë sezonit të drerëve.

Karakteristikat kryesore

 • Rrjetë e ndriçuar
 • Zile e syrit me fokus të shpejtë
 • Optika me shumë veshje

Pro

 • Shkëlqimi i rrjetës mund të rregullohet për kushtet e ndriçimit
 • Zmadhimi 12x ofron pak më shumë distancë nëse ju nevojitet
 • Lente e madhe objektive 50 mm lejon shumë dritë

Kundër

 • Peshon 20 ons, ose 1 ¼ paund
 • Zmadhimi 12x nuk do të jetë aq i mprehtë

Nëse po flasim për qëllime gjuetie cilësore, atëherë Barska 3-12×50 IR Huntmaster Pro është ai që duhet marrë seriozisht. Lentet e mëdha objektive të këtij objektivi ofrojnë transmetim maksimal të dritës dhe ato janë të veshura me shumë për të rritur cilësinë e shikimit në kushte me dritë të ulët. Plus, zmadhimi 3-12x mund t’ju japë pak më shumë distancë shikimi nëse vërtet duhet ta shtyni fishekun 0,30-30 në kufijtë e tij për të mbushur kafshën e jetës. Diametri i madh i lentës objektive 50 mm e bën më të mirën e disponueshme dritën, duke ofruar një pamje të shkëlqyer pamjeje edhe në ditët me re ose me re.

Si i bëra zgjedhjet e mia

Unë zotëroj disa pushkë të ndryshme të vendosura për gëzhojën 0,30-30, dhe ato kanë të gjitha shtrirje të ndryshme mbi to. Kjo për shkak se unë i përdor ato për qëllime të ndryshme dhe ato gjithashtu kanë kërkesa të ndryshme montimi (po të shikoj ty, Winchester.) Kur bëhet fjalë për bërjen e gërvishtjeve të mia, unë vlerësoj sqetullat e pushkës 0,30-30 duke përdorur kriteret e mëposhtme:

 • Cilësia e Ndërtimit: Një fushëveprimi është po aq i mirë sa xhami që është në të, dhe jo të gjithë xhamit janë krijuar të barabartë. Pjesa tjetër e fushëveprimit është gjithashtu e rëndësishme. Ju dëshironi të siguroheni që trupi të jetë i qëndrueshëm dhe që frëngjitë e rregullimit të jenë gjithashtu të forta.
 • Duke shkuar në distancë: Sa i fuqishëm është ky shtrirje për sa i përket zmadhimit dhe a do të jetë në gjendje të përmbushë pritshmëritë që kam për një kombinim specifik fishek dhe pushkë?
 • Karakteristikat: A janë veçoritë në një fushë të caktuar të përshtatshme për atë që do të bëj me të? Anasjelltas, a ka më shumë kambana dhe bilbila sesa duhet vetëm në mënyrë që prodhuesi të mund të tarifojë më shumë?
 • Kostoja: A ofron kjo fushëveprim veçori dhe përfitime të mjaftueshme për të justifikuar shumën e parave që kushton? Apo ka një opsion tjetër atje që është i ngjashëm në çmim, por ofron më shumë bukë për para?

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Cila është pushka më e mirë 0,30-30 me veprim me levë?

Përcaktimi i pushkës më të mirë me levë 0,30-30 është një gjë tepër subjektive për t’u bërë, por unë mendoj se ka tre marka që mund të marrin titullin e të qenit më i miri: Winchester, Marlin dhe Henry. Modeli i Winchester 1894 është, sigurisht, më ikonik. Modeli 336 i Marlin është i dyti afër dhe Henry ofron një shumëllojshmëri modelesh në 0,30-30 që janë të gjitha zgjedhje të shkëlqyera.

Pyetje: A mund të përdorni një pushkë me levë .30-30 për gjueti?

Po, ju mund të përdorni absolutisht një pushkë me veprim me levë 0,30-30 për gjueti. Në fakt, do të guxoja të them se më shumë kafshë janë korrur me një pushkë me veprim levë 0,30-30 se çdo kombinim tjetër pushkë dhe fishekësh në tokë.

Pyetje: A mund të vendosni një fushë në një Winchester .30-30?

Po, mund të vendosni një skop në një Winchester .30-30, për të cilin unë do të supozoj se është Modeli 1894. Për ta bërë këtë, megjithatë, do të nevojitet një montim anësor, sepse kutitë e fishekëve të harxhuar dalin nga pjesa e sipërme e marrësit. Shumë Winchester më të vjetër tashmë janë shpuar dhe përdorur për montime anësore në të kaluarën. Megjithatë, nëse e juaja nuk e ka bërë, do t’ju duhet ta bëni këtë së pari përpara se të jeni në gjendje të montoni një fushë në Winchester .30-30 tuaj.

Mendimet Përfundimtare

Njerëzit kanë vënë sqetull në pushkë 0,30-30 për më shumë se 100 vjet. Në atë kohë, ka një gjë që ne e dimë me siguri: Në të vërtetë nuk ka asnjë hapësirë ​​​​më të mirë për fishekun 0,30-30. Për shkak të shkathtësisë dhe performancës së tij të jashtëzakonshme, ky raund përdoret për një sërë qëllimesh të ndryshme. Si rezultat, këto armë të ndryshme me gjatësitë e tyre të ndryshme të tytës ose modifikime të tjera të mundshme përfitojnë nga lloje të ndryshme të objekteve. Zgjidhni nga përzgjedhjet e mësipërme për t’u siguruar që të merrni një nga kapëset më të mira për pushkën 0,30-30.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.