Shufrat më të mira të peshkimit në surf për 2021


Përditësuar më 8 qershor 2022, 9:38 paradite

Qoftë nëse lëshoni shkumë në kërkim të levrekut me vija ose bëni sipërmarrje përtej dhe jashtë vendit për peshq përbindësh ekzotikë, ju dëshironi ta bëni këtë me shufrën më të mirë të mundshme të peshkimit të sërfit. Sidoqoftë, me të gjitha përparimet në teknologjinë e peshkimit në surf, mund të jetë e vështirë të zgjidhni mjetin e duhur për arsenalin tuaj. Ky artikull do t’ju ndihmojë të zgjidhni shufrën e duhur dhe madje mund t’ju japë njohuritë për pajisjet e peshkimit që ju nevojiten për t’u bërë një surfkaster më i mirë.

Kolegët e mi të peshkimit më quajnë Alberto “i çmendur”, për shkak të shtytjes që më detyron të peshkoj orët jo-njerëzore thellë në natë. Unë jam një surfcaster me shumë lloje i specializuar në peshkimin e trofeve; i njohur për maratonat gjatë gjithë natës ku unë kap peshqit e ëndrrave ndërsa shumica e njerëzve janë duke ëndërruar. Pas më shumë se 50 vitesh gjuajtje me peshk në tokë dhe transmetim në surfcast, kam mësuar një ose dy gjëra. Në atë kohë, unë kam kapur mbi 10 bas me vija që tejkalojnë klasën magjike prej 50 kilogramësh dhe shumë tarpon mbi 100 paund – të gjitha nga terra firma.

Unë e kam parë evolucionin e shufrave të sërfit nga dora e parë – dhe madje pata mundësinë të ndihmoja me zhvillimin. Nga bambu dhe seksione druri të ngushtuar të mbështjellë me fibra qelqi qime kali deri te përbërjet e bor dhe grafit, e kam parë gjatë gjithë viteve. Madje pata kënaqësinë të punoja me themeluesin e shufrave të Lamiglas, të madhin Z. Dick Posey, për të zhvilluar serinë time të veçantë të shufrave të sërfit në fund të viteve 1990.

Si të zgjidhni shufrën më të mirë të peshkimit në surf

Ne po jetojmë pa dyshim në epokën e artë të teknologjisë së shufrës së sërfit, me përparime në boshllëqet e shufrave të nxitura nga fibra e përpunuar e epokës hapësinore, sediljet e lehta të mbështjellësve të aliazhit të aluminit dhe udhëzuesit e teknologjisë së lartë prej qeramike dhe titan. Nuk është çudi që shumica e peshkatarëve të sotëm janë të magjepsur lehtësisht nga pajisjet më të fundit dhe më të mëdha të peshkimit të sërfit në dyqane. Ka thjesht shumë variabla shufra surfimi në tregun e sotëm për t’u përmendur, por me një udhëzim të vogël nga juaji me të vërtetë mund t’ju drejtojmë në drejtimin e duhur.

Me pak fjalë, identifikimi i shufrës më të mirë të sërfit varet nga lloji i peshkimit që planifikoni të bëni dhe performanca e shufrës. Disa shufra kanë veprime të ngadalta deri në mesatare, të cilat janë të përshtatshme për karrem të gjallë dhe të copëtuar. Të tjerat janë të shpejta deri në ekstra të shpejta, të cilat shkëlqejnë në hedhjen e josheve dhe koveve. Disa janë më parabolikë se të tjerët, me kthesën që ndodh gjatë gjithë rrugës nga maja në pjesën e prapanicës. Kthimi i thellë lejon që presioni të rritet ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme, kështu që ju nuk do ta tërhiqni karremin ose joshjen larg peshkut, por mund të sigurojë fuqi të mjaftueshme për vendosjen e grepit për të mbajtur një peshk të madh të shtrënguar deri në breg. Nëse jeni duke gjuajtur peshk trofe, kthesa në formë C e një shufre parabolike është ndoshta mënyra për të bërë.

Unë kam një admirim të madh për markat si G Loomis, Shimano, Penn, shufrat e Tsunamit dhe shufrat gjithnjë të njohura të St. Croix, të cilat mbajnë moton “Best Rods on Earth”. Unë madje mund të vlerësoj markat me vlerë si Tica, Ugly Stick dhe Okuma. Natyrisht, disa janë ndërtuar me çmimin në mendje për të mbajtur koston e pranimit të ulët për peshkatarët e nivelit të hyrjes. Ekzistojnë gjithashtu shufra të nivelit të lartë / të nivelit të lartë, të ndërtuara në boshllëqe të personalizuara me veprime specifike për të përmbushur nevojat specifike. Peshkatarët e zjarrtë dhe më të sprovuar i vlerësojnë këto shufra për shkak të përbërësve të tyre me cilësi më të lartë, llojit të veprimit dhe garancive që ato zakonisht mbajnë. Surfratët e përpiktë dhe kërkues madje zgjedhin të kenë shufra surf me porosi të ndërtuara për t’iu përshtatur stilit të tyre të peshkimit dhe për performancë maksimale.

Shufra më e mirë e sërfit fillestar

St. Croix Mojo Surf Spinning është shkopi më i mirë i peshkimit në surf për fillestarët.

Peshkimi në surf është shumë shpërblyes, por mund t’i duket e frikshme një peshkatari fillestar. Të kuptuarit e baticave, të mësosh për peshkun e pranishëm dhe të mësosh të lexosh plazhin mund t’i mbajë duart plot. Ata gjithashtu duhet të kuptojnë nëse preferojnë karremin e peshkimit, joshjet e peshkimit ose të dyja. Pra, peshkatarët që sapo kanë filluar duhet të marrin shufrën më të mirë të peshkimit të sërfit për fillestarët që mund të trajtojnë një sërë teknikash ndërkohë që ata kuptojnë vendndodhjen e tyre. Një shufër rrotulluese rreth 10 metra e gjatë, e aftë për të hedhur deri në gjashtë ons është një pikënisje e mirë.

Seriali Mojo nga St. Modeli St. Croix 10 këmbësh, gjashtë inç mesatar i rëndë/mesatar i shpejtë është një pikënisje e mirë për një shumëllojshmëri speciesh, megjithëse ekziston një St. Croix nëntëkëmbësh për ata që preferojnë një shkop më të shkurtër. Të dyja gjatësitë janë të lehta për t’u transportuar dhe ruajtur, falë ndërtimit të tyre me dy pjesë. Udhëzuesit e specializuar të surfimit që kursejnë peshë, me unaza zirkoni dhe korniza të zeza, ngatërrojnë gërshetin dhe i mbajnë në minimum ngatërresat. Doreza e mbështjelljes X është e rehatshme dhe ju siguron të mbani një shtrëngim të fortë në bastunin tuaj të peshkimit edhe në shfletim të thyer. Pavarësisht çmimit buxhetor, St. Croix e mbështet këtë shufër me një garanci pesëvjeçare.

Shufra më e mirë e sërfit për kyçje

St. Croix Legend Surf Spinning është shufra më e mirë e peshkimit në surf për t'u mbyllur.

Mos bëni asnjë gabim për këtë, nuk ka absolutisht asgjë më të mirë se të mashtroni një peshk me një joshje artificiale. Ju keni studiuar zakonet e peshkut dhe e dini saktësisht se me çfarë ushqehen peshqit tuaj të çmuar. Ju keni vetëm joshjen e duhur që imiton profilin dhe lëvizjen e karremit. Por ju duhet t’i arrini ato, shpesh në distanca të mëdha. Ju keni nevojë për shufrën më të mirë të peshkimit të sërfit për mbyllje, e cila siguron distancën e duhur të hedhjes, fuqinë për të mposhtur kapjen tuaj dhe lejon paraqitjen e përsosur të kërkuar.

Shufra tjerrëse 11 këmbësh e St. Shufra e moderuar e veprimit të shpejtë mund të trajtojë joshjet nga tre deri në tetë ons, dhe shtrirja prej 11 këmbësh u jep atyre shumë distancë. Pavarësisht se ka shtyllë të mjaftueshme për të ndaluar banorët më të fuqishëm të sërfit, shufra peshon vetëm 13.8 ounce. Dhe nuk do t’ju duhet as t’i jepni fëmijë këtij shkop: Legend Surf është ndërtuar mbi një bosh grafit SCIV me modul të lartë/sforcim të lartë, me korniza udhëzuese prej titani pothuajse të pathyeshme (dhe rezistente ndaj korrozionit). Dy shtresa të përfundimit të tharjes së ngadaltë Flex-Coat shtojnë mbrojtje. Një dorezë e personalizuar neopreni duket se siguron më shumë kapje sa më e lagësht, duke ofruar rehati dhe qëndrueshmëri. Ferrulat e profilit të shkëputur dhe të hollë në modelet me dy pjesë i japin shufrës performancë me një pjesë. Dhe nëse ndodh e paimagjinueshme (si dera e një makine), Surf i integruar në USA Legend mbulohet nga garancia 15-vjeçare e St. Croix.

Shufra më e mirë e sërfit për Chunking

St. Croix Avid Surf Casting është shkopi më i mirë i peshkimit të sërfit për copëtim.

Nuk është sekret kur peshqit janë të çuditshëm, të vendosur në karrem të veçantë, ose kur uji është me baltë, copëtimi është alternativa për të shtrënguar linjën tuaj. Hedhja e ngarkesës së rëndë të karremit dhe lavamanit në çarje të largëta, xhepa, limane, prerje dhe thyerje realizohet më së miri me një shufër konvencionale ose të derdhjes. Shufrat e gjata të derdhjes kanë ndjeshmërinë e nevojshme për të ndjerë kapjen më të vogël të çuditshme dhe për të siguruar fuqi të drejtpërdrejtë dhe më të fortë të vendosjes së grepit dhe levave luftarake

Rekomandimi im është të përdorni një shufër konvencionale 10 deri në 12 këmbë me aftësinë për të trajtuar një drejtues goditjeje të gjatë dhe për të hedhur karrem dhe zhytës diku nga gjashtë deri në 16 ons. Zgjedhja ime e preferuar për shufrën më të mirë të peshkimit të sërfit për copëtim është në serinë St. Croix’s Avid. Modeli konvencional prej 11 këmbësh mund të heqë tre deri në tetë ounce karremi dhe të zhytet nga shkelësit. Kornizat udhëzuese të titanit shmangin ashpërsinë e ujit të kripur dhe thithin gungat dhe mavijosjet që mund të ndodhin kur peshkatarët luftojnë në zonën e sërfit. Një dorezë klasike me shirit prej tape është e rehatshme në dorë, por është mjaft e lëmuar për t’u rrëshqitur lehtësisht nga thumba e rërës në shenjën e parë të goditjes. Shufrat e serisë St. Croix Avid morën çmimin ICAST për vitin 2019 për shufrat më të mira të ujit të kripur dhe janë projektuar dhe punuar me dorë këtu në Shtetet e Bashkuara.

Bangi më i mirë për shufrën e shfletimit Buck

Tsunami Airwave është zhurma më e mirë për shufrën e peshkimit të sërfit.

Teknologjia e sotme e shufrave të peshkimit po ndryshon me shpejtësi për të mirë, duke u dhënë surfcasters edhe më shumë vlerë për dollarin e tyre. Peshkatarët e sërfit mund të marrin një shufër të balancuar mirë me komponentë cilësorë, të ndërtuar nga një prodhues me reputacion dhe të mbështetur nga një garanci premium për monedhë të shkurtër.

Tsunami Airwave Rods jep goditjen më të mirë për shufrën e peshkimit të sërfit. Ato janë ndërtuar duke përdorur boshllëqe të forta dhe të fuqishme me densitet të lartë, me udhëzues rezistent ndaj gërshetit. Udhëzuesit e fortë Fuji Hardloy ofrojnë ndjeshmëri ekstreme dhe më shumë elasticitet për të transmetuar më shumë fuqi në çdo kast. Ata që kërkojnë për shufër të gjithanshme duhet të shikojnë modelin mesatar të rëndë 10 këmbë, i cili mund të trajtojë një sërë prizash, kanaçesh dhe joshjesh deri në katër ouncë. Ekziston gjithashtu një këmbë 11-këmbësh që mund të hedhë priza dhe karrem deri në pesë ounce. Kapëse vinili me teksturë të qëndrueshme, jo të rrëshqitshme, ofrojnë tërheqje edhe kur janë të lagura. Shufrat e cunamit ofrojnë gjithashtu një shërbim fleksibël garancie kur nevojitet.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Cila është shufra dhe bobina më e mirë për surfcasting?

Kombinimi më i mirë i shufrës dhe mbështjellës për peshkimin në surf është jashtëzakonisht i qëndrueshëm dhe i aftë t’i rezistojë mjedisit të ujit të kripur. Mirëmbajtja është e rëndësishme, por shufra juaj e derdhjes dhe bobina juaj do të ekspozohen ndaj elementëve që mund të shkaktojnë ndryshk dhe keqfunksionime të tjera. Një bobina e mbyllur, si ato të ofruara nga Van Staal, parandalon depërtimin e rërës dhe ujit të kripur. Shufrat me performancë të lartë të tilla si seria St. Croix Legend Surf mund të përballen me ashpërsinë e shfletimit. Të dyja kompanitë e shufrave dhe mbështjellësve janë të mbështetur me garanci të shkëlqyera dhe shërbim ndaj klientit kur është e nevojshme.

Pyetje: Cili është shkopi më i mirë i peshkimit për peshkimin në plazh?

Kur bëhet fjalë për performancën e lartë në derdhje dhe komponentë premium si udhërrëfyes titani, shufra e sërfit 12 këmbësh St. Croix Surf Legend është e vështirë të mposhtet. Shufra me dy pjesë peshkon si një copë, por prishet lehtësisht për të shërbyer si kallam peshkimi udhëtimi. Sa i përket copëzimit, St. Croix Avid im 12 këmbësh është i lehtë dhe trajton deri në 16 ouns. Kjo mundëson hedhjen që mund të arrijë me lehtësi distanca të mëdha. Keto shufra shoqerohen edhe me garanci 15 vjecare duke i bere ato veglat e mia te besueshme te peshkimit te tregtise.

Pyetje: Cila linjë ngjyrash është më e mira për hedhjen e sërfit?

Diametri i hollë i linjave të avancuara të gërshetimit të sotëm u jep peshkatarëve të sërfit aftësinë për të arritur në vrimat e largëta të mjaltit, si shufrat në det të hapur dhe xhepat e thellë ku ushqehen peshqit. Por këto zona shpesh tërheqin turma dhe linjat me gërsheta mund të ngatërrohen lehtësisht. Kur peshkoni në një vend të ngjeshur, linjat shumë të dukshme si e verdha ose portokallia janë të dëshirueshme, sepse ato mund të parandalojnë lehtësisht kalimin e vijës dhe zbërthimin. Gjuetarët e trofeve solo si unë favorizoj linjën me shikueshmëri të ulët (mundësisht jeshile myshk) sepse është më e fshehtë dhe minimizon mundësinë që peshqit ta shohin atë.

Përdorimi i liderit të goditjes me fluorokarbon mund të jetë kritik dhe i domosdoshëm kur peshkoni në kushte uji të pastër xhin, ku peshqit e mprehtë dhe të turpshëm mund të shohin vijën tuaj. Padukshmëria e fluorokarbonit dhe rezistenca e lartë ndaj gërryerjes e bëjnë atë një zgjedhje të shkëlqyer.

Basi i kapur me shufrën më të mirë të peshkimit të sërfit
Alberto i çmendur me një bas me vija 50 kilogramësh i kapur në plazh të hapur. Alberto Knie

Mendimet përfundimtare mbi shufrat më të mira të peshkimit të surfimit

Si përfundim, unë kam dhënë njohuri për zgjedhjen e shufrave më të mira të peshkimit në surf dhe i uroj të gjithëve shumë sukses në vrapimin e tyre të peshkimit në surf. Nëse dëshironi të zgjeroni përvojën tuaj të surfcasting, ka mundësi të shkëlqyera në Florida ku pajisjet tuaja të peshkimit të sërfit do të jenë të shkëlqyera për të kuqtë e demit, Snook dhe madje edhe Silver King magjik. Me këtë, linja të ngushta dhe duke uruar peshkim të mbarë!

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.