Shufrat më të mirë teleskopik të peshkimit për vitin 2022


Shufrat teleskopik të peshkimit janë një mënyrë e shkëlqyer për të qenë gjithmonë gati për të peshkuar. Ato janë kompakte, të lehta dhe të lehta për tu ruajtur. Mbajtja e një në kamion ose makinë është gjithmonë një plus kur kaloni pak ujë me peshk. Një kallam i mirë teleskopik duhet të jetë i vështirë për t’u dalluar nga një shufër peshkimi tradicional. Këto modele përmbajnë boshllëqe karboni me modul, udhërrëfyes premium dhe sedilje të rehatshme me mbështjellje që janë njësoj si kushërinjtë e tyre me një copë. Sidoqoftë, ka shumë mashtrime atje, kështu që gjetja e më të mirës për ju mund të jetë e ndërlikuar. Modelet që kam testuar janë të markave me reputacion, kanë komponentë cilësorë dhe peshk si shufrat konvencionale. Këtu janë disa nga shufrat më të mirë teleskopik të peshkimit për të gjitha llojet e peshkimit.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini

Ju duhet t’i qaseni blerjes së një shkopi peshkimi teleskopik ashtu si do të bënit me një kallam normal. Filloni duke menduar se cilat specie dëshironi të synoni dhe si planifikoni të peshkoni për to. Më pas kërkoni shufra me përbërës cilësorë si boshllëqe me fibër karboni, udhëzues të fortë dhe një dorezë të rehatshme. Në këtë mënyrë ju do të keni një kallam që është gjithmonë gati për të shkuar dhe i këndshëm për të peshkuar me të.

Speciet e synuara

Shufra që blini duhet të funksionojë mirë për stilin tuaj të peshkimit. Shufrat teleskopik peshkojnë njësoj si homologët e tyre me një copë, prandaj sigurohuni që gjatësia dhe veprimi të përputhen me atë që do të përdorni zakonisht. Për peshkatarët e basit që preferojnë hedhjen e karremit, ekzistojnë gjithashtu disa shufra teleskopike të derdhjes. Nëse e gjeni veten duke jetuar pranë oqeanit, një shufër teleskopike me ujë të kripur ose të derdhjes së sërfit mund të jetë një zgjedhje më e mirë. Të kesh një shufër gati për të shkuar për speciet që do të hasësh më shumë, do t’ju vendosë për sukses.

Qëndrueshmëri

Shufrat më të mira janë bërë nga boshllëqe të fibrave të karbonit me modul të lartë, ashtu si shufrat tradicionale. Boshllëqet me fibër karboni janë të ndjeshme dhe të qëndrueshme, të cilat janë veçanërisht të rëndësishme për zbulimin e goditjeve dhe vendosjen e grepit me shufra teleskopike. Një tregues tjetër i mirë i një shufre të qëndrueshme janë udhëzuesit premium si fuji, këta udhëzues nuk do të përkulen dhe nuk thyhen veçanërisht nëse e ruani shufrën në një pako me gjëra të tjera.

Madhësia

Ka dy gjëra për t’u marrë parasysh kur shikoni madhësinë e një shufre teleskopike, sa gjatë është shufra e palosur dhe për sa kohë është e palosur? Nëse preferoni udhëtimet e peshkimit me çanta shpine, atëherë një shufër që paloset në më pak se një këmbë është e rëndësishme, megjithatë, nëse shufra do të ulet në kamionin tuaj, kjo mund të mos jetë aq problematike. Gjatësia e palosur është më e rëndësishme për peshkimin, ndërsa ka shumë opsione, unë preferoj një shufër shtatë këmbësh. Kjo më jep një terren të mirë të mesëm për distancën e hedhjes dhe manovrimin, ndërkohë që shembet ende në një madhësi të arsyeshme. Sigurohuni që të shikoni me kujdes madhësinë e shufrës që të përputhet më mirë me stilin tuaj të peshkimit.

Më e mira në përgjithësi

Best_Telescopic_Fishing_Rods_BassPro

Karakteristikat kryesore

 • Gjatësia: 7 ft
 • Lloji i shufrës: Baitcasting
 • Fuqia: E mesme e rëndë ose e mesme

Pse bëri prerjen?

Një shufër derdhjeje e ndërtuar mirë dhe e ndjeshme për peshkatarët e basit që mund të marrin në lëvizje. Ofrohet në dy fuqi të ndryshme me kapje të mirë dhe udhëzues fuji.

Pro

 • Ofrohet në dy fuqi të ndryshme shufra
 • Udhëzues Fuji
 • Kapje e rehatshme

Kundër

 • Ofrohet vetëm në shufra derdhjeje

Në tregun e shufrave teleskopike, nuk ka pothuajse asnjë mundësi për peshkatarët që preferojnë shufrat e derdhjes. Për fat të mirë, Bass Pro Shops e ndryshuan atë me shufrën teleskopike Aventur1. E ndërtuar si një shufër e rregullt me ​​një copë, është bërë nga grafiti RT2 me udhëzues fuji. Ai shtrihet në shtatë këmbë, i cili është i përsosur për një shufër basi të gjithanshëm dhe ofrohet në dy fuqitë më të përdorura, të mesme-të rënda dhe të mesme. Në ujë, ishte mjaft e ndjeshme për të zbuluar kafshimet delikate në një pajisje të Teksasit, ndërkohë që kishte ende fuqi të mjaftueshme për të vendosur një goditje përmes krimbit të gomës dhe në një bas të fortë. I vjen koha për të udhëtuar, ai paloset në pak më shumë se dy këmbë dhe mund të futet në shumicën e valixheve ose të lidhur në anë të një pakete. Shufra vjen me një mbulesë që mbron udhëzuesit nga përkulja për të siguruar që të mos dëmtohet.

Më e mira për tjerrje

Best_Telescopic_Fishing_Rods_KastKing

Karakteristikat kryesore

 • Gjatësia: 6’6”- 8’0”
 • Lloji i shufrës: Shufra rrotulluese
 • Fuqia: E mesme, e mesme e rëndë dhe e rëndë

Pse bëri prerjen?

Një shufër tjerrëse e qëndrueshme dhe e gjithanshme që ofrohet në gjatësi dhe fuqi të ndryshme për çdo specie.

Pro

 • Disa gjatësi dhe fuqi shufra
 • E përballueshme
 • Ndenjëse me bobina grafiti dhe doreza EVA

Kundër

 • Udhëzuesit mund të përkulen nëse nuk jeni të kujdesshëm

Ndërsa Kastking është një kompani relativisht e re në botën e peshkimit, ata me siguri kanë pasur një ndikim duke ofruar shufra cilësore me një çmim të përballueshëm. Shufra teleskopik Blackhawk II nuk bën përjashtim dhe është një nga shufrat tjerrëse më të gjithanshme në treg. I ofruar në 14 konfigurime të ndryshme duke përfshirë disa modele në breg, ka një shufër për llojet më teknike të peshkimit. Boshllëku i shufrës është jashtëzakonisht unik për shufrat teleskopike me një konstruksion grafiti dhe një majë shufre prej tekstil me fije qelqi. Shufrat prej tekstil me fije qelqi njihen për qëndrueshmërinë e tyre dhe duke i përfshirë në majë, Kastking forcon zonën më të prirur për t’u thyer. Kjo pjesë falëse e majës ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e linjave të lehta nga thyerja kur një peshk bën një vrapim në minutën e fundit. Modeli im i preferuar është shufra tjerrëse me veprim mesatar prej shtatë këmbësh, pasi mund të peshkoj nëntëdhjetë përqind të peshqve të ujërave të ëmbla që do të takoj.

Kombinimi më i mirë i shufrës dhe rrotullës

Best_Teleskopic_Fishing_Rods_Magreel

Karakteristikat kryesore

 • Gjatësia: 5,9 këmbë deri në 8,9 këmbë
 • Lloji i shufrës: Shufra rrotulluese
 • Veprimi: E mesme

Pse bëri prerjen?

Një kombinim me shufër dhe mbështjellës të përballueshëm që paloset jashtëzakonisht i vogël për udhëtime.

Pro

 • Udhëzues për futje qeramike
 • Paloset i vogël
 • bobina CNC

Kundër

Ky opsion nga Magreel është një shufër e shkëlqyer për ta pasur gjithmonë në kamion. Shufra ndryshon në gjatësi, me disa madhësi jokonvencionale që variojnë nga 5.9 në 8.9 këmbë. Shufra 5,9 këmbë është një opsion i shkëlqyeshëm për peshkimin e përrenjve të vegjël ku derdhja është e ngushtë. Për peshqit më të mëdhenj, duke përfshirë peshkimin e lehtë në breg, shufrat 7,8 këmbë dhe 8,9 këmbë janë opsione të shkëlqyera. Këto mund të hedhin joshje mirë dhe janë të shkëlqyera nëse e gjeni veten duke ecur nëpër gjire ose jashtë plazhit. Çdo shufër vjen me udhërrëfyes për futjen e qeramikës për të mos u prishur linja juaj, veçanërisht nëse peshkoni bishtalec. Ajo vjen me një mbështjellje CNC me një sistem tërheqës të mirë për peshqit e vegjël dhe të mesëm. E vetmja pengesë është se nuk vjen i para-përdredhur, por një linjë bazë monofilamenti midis testit 8 lb dhe 15 lb funksionon shkëlqyeshëm në varësi të madhësisë së peshkut që po ndiqni.

Më e mira për Backpacker

Best_Teleskopic_Fishing Rods_Tenkara_USA

Karakteristikat kryesore

 • Gjatësia: 10′ 10″
 • Lloji i shufrës: Tenkara Rod
 • Fuqia: E mesme

Pse bëri prerjen?

Kompleti më i mirë fillestar për peshkimin Tenkara, ky shufër udhëtimi është i shkëlqyeshëm për troftën e vogël të përroit në një aventurë me çanta shpine.

Pro

 • E qëndrueshme
 • Lehtë për t’u përdorur
 • Vjen me gjithçka për të filluar

Kundër

Peshkimi Tenkara ka qenë rreth e rrotull për qindra vjet, por vetëm kohët e fundit ka fituar popullaritet në shtete. Ky stil peshkimi është në thelb peshkimi me miza pa bobin dhe është i shkëlqyeshëm për peshkatarët minimalistë. Kompleti Hane vjen me një shufër 10 këmbë, 10 inç, drejtues dhe fluturon për të marrë menjëherë peshkimin. Ndërsa më e gjatë se shufrat tradicionale të mizave, gjatësia e shtuar është e rëndësishme për hedhjen e mizave në vende të vështira për t’u arritur. Kjo është më pak një teknikë hedhjeje dhe më shumë një teknikë lëvizjeje për ta çuar mizën tuaj atje ku dëshironi. Për peshkatarët që nuk kanë fluturuar kurrë më parë, kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar pasi nuk ka mbështjellje, kështu që nuk keni nevojë të shqetësoheni për menaxhimin e linjës shtesë. Kompleti vjen me disa miza të lagura të stilit tenkara, por çdo mizë do të funksionojë në varësi të kushteve të ujit. Më e mira nga të gjitha, paloset deri në 15 inç, kështu që do të përshtatet pothuajse në çdo paketë shpine.

Buxheti më i mirë

Best_Telescopic_Fishing_Rods_Zebco

Karakteristikat kryesore

 • Gjatësia: 6 këmbë
 • Lloji i shufrës: Spincast
 • Fuqia: E mesme

Pse bëri prerjen?

Shufrat teleskopike Zebco 33 Spincast janë të përballueshme dhe të lehta për t’u përdorur për peshkatarët fillestarë.

Pro

 • Lehtë për t’u hedhur
 • Konstruksion me tekstil me fije qelqi
 • Bobina anitreverse

Kundër

Shumë peshkatarë filluan me një shufër dhe bobina Zebco spincast, dhe versioni teleskopik është një mënyrë e shkëlqyer për peshkatarët e rinj që të kenë gjithmonë një shufër me vete. Bobinat Spincast funksionojnë me një buton të thjeshtë shtytës që është i lehtë për t’u kuptuar për fillestarët. Bobina ka gjithashtu një veçori kundër kthimit për të parandaluar rrëshqitjen dhe humbjen e peshkut në grupet e grepave. Është në dispozicion në opsione 5 ose 6 këmbë. Për peshkatarët më të rinj, kombinimi prej 5 këmbësh është një madhësi e mirë për të peshkuar rehat. Rrëzohet në pak më shumë se 22 inç dhe ruhet lehtësisht në një çantë shpine ose makinë kur dëshironi të peshkoni.

Si i bëra zgjedhjet e mia

Si një peshkatar udhëtues, e gjej veten duke eksploruar vazhdimisht shtete të reja të mbushura me specie të reja. Unë e kam mësuar mësimin tim gjatë viteve dhe tani udhëtoj gjithmonë me një shufër. Në një udhëtim të fundit në Florida, solla një shufër teleskopike dhe falë saj, munda të dal fshehurazi dhe të kapja disa lloje të reja, duke përfshirë një Peacock Bass. Kur blej një shufër teleskopike, kërkoj një që ndihet sa më afër shufrave të mia të zakonshme. Kjo e bën shumë më të lehtë kalimin midis të dyve dhe kam besimin për të luftuar peshqit siç bëj zakonisht. Kjo përfshin gjatësinë e shufrës, veprimin dhe komponentët për të bërë një shufër të ekuilibruar dhe të qëndrueshme. Këtu janë kriteret që kam përdorur për të vlerësuar shufrat e testuara:

 • Qëndrueshmëria: Sa i fortë është shkopi dhe a do të qëndrojë ai ndaj peshqve më të mëdhenj?
 • Gjatësia: Çfarë gjatësish ofrohen dhe si mund të përdoren?
 • Vlera: A ia vlen çmimi shufra?
 • Aksesorët: A vjen si komplet dhe nëse po, çfarë aksesorësh vijnë me të?
 • Miqësore për përdoruesit: A është e lehtë për t’u përdorur, veçanërisht për peshkatarët fillestarë?

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Sa kushton një shufër e mirë teleskopike?

Shumica e shufrave teleskopike që ia vlejnë paratë tuaja do të kushtojnë midis 50 dhe 100 dollarë, por kjo varet nga lloji i peshkimit që planifikoni të bëni. Shufrat e sërfit mund të shkojnë deri në 150 dollarë për të qenë në gjendje të hedhin joshje më të rënda në distanca të gjata. Shufra të tjera më specifike për teknikën, si shufrat tenkara, do të kushtojnë midis 150 dhe 200 dollarë.

Pyetje: A janë të mirë shufrat teleskopik të peshkimit?

Vitet e fundit shufrat teleskopike kanë vazhduar të përmirësohen në pikën që janë sot. Këto shufra të reja janë të dizajnuara me karbon me modul të lartë, udhëzues premium dhe sedilje të mira me rrotull. Thënë kjo, ka ende shumë kompani që ofrojnë shufra teleskopike mediokër. Kërkoni shufra teleskopike nga kompanitë me emra të mëdhenj dhe do të jeni shumë më të kënaqur me blerjen tuaj.

Pyetje: Si e bëni teleskopik një shtyllë peshkimi?

Për të bërë një shufër teleskopike, pjesët e grafitit priten në mënyrë që të mund të grumbullohen njëra mbi tjetrën për të rrëshqitur jashtë për një shufër të gjatë. Pasi seksionet janë prerë dhe montuar, pjesa tjetër e procesit të ndërtimit të shufrës është e ngjashme me shufrat standarde. Selia dhe doreza e mbështjellës janë ngjitur në vend dhe të gjithë udhëzuesit janë mbështjellë dhe epoksiduar.

Pyetje: Si peshkoni me një shufër teleskopike?

Shufrat teleskopik peshkojnë njësoj si shufrat tradicionale, por me lehtësinë e palosjes për udhëtim. Përshtatni shufrën teleskopike në gjatësi dhe veprim me një shufër standarde dhe ajo do të hedhë joshje me të njëjtën peshë. Shufrat teleskopike me cilësi të mirë do të luftojnë gjithashtu peshqit ashtu si një shufër e zakonshme.

Mendimet Përfundimtare

Shufrat teleskopike kanë bërë përmirësime të mëdha dhe janë një opsion i shkëlqyeshëm për peshkatarët që kërkojnë shufra kompakte të gatshme në një moment. Shufrat më të mira do të ndjehen njësoj si një shufër me një pjesë dhe kanë grafit cilësor, udhëzues të fortë dhe një ndenjëse të rehatshme me bobina. Kërkoni kompani me reputacion që kanë bërë shufra për vite dhe teknologjia e rrjedhjes do të shfaqet në shufrat teleskopike. Përputhja e veprimit dhe gjatësisë së shufrës me diçka që tashmë ndihmon në mbajtjen e kujtesës së muskujve të njëjtë, kështu që kur është koha për të peshkuar të mos ketë periudhë rregullimi. Unë kam gjithmonë një në kamionin tim, sepse nuk mund të jesh kurrë shumë i sigurt kur vjen koha për të gjetur një vend të ri peshkimi.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.