Shufrat tjerrëse më të mira të 2022


Përditësuar më 25 qershor 2022 në orën 11:24

Një shufër dhe mbështjellje rrotulluese mund të jetë lloji më i gjithanshëm i shkopit dhe mbështjellës së peshkimit që ekziston. Shufrat tjerrëse mund të hedhin lugë të vogla peshku që peshojnë një të tetën e një ons, pajisje me shirita të basit që peshojnë gjysmë kile, dhe gjithçka në mes. Ato janë gjithashtu të lehta për t’u mësuar se si të përdoren, të lehta për t’u mirëmbajtur dhe janë të disponueshme në një gamë të gjerë çmimesh. Me kaq shumë zgjedhje të disponueshme, mund të jetë e vështirë dhe madje dërrmuese të vendosni se cila është shufra tjerrëse më e mirë për ju. Ne do të parashtrojmë bazat e një shkopi të mirë peshkimi dhe do të rekomandojmë disa modele të shkëlqyera.

Karakteristikat që duhen kërkuar në shufrat tjerrëse më të mira

Markat më të mira të shufrave të peshkimit përfshijnë komponentë cilësorë për performancë të mirë të vazhdueshme. Përpara se të arrijmë te rekomandimet tona, le të shqyrtojmë se çfarë hyn në një shufër të mirë tjerrëse:

Materiali i shufrës

Shufra tjerrëse boshllëqe janë të ndërtuara nga materiale të ndryshme. Më të zakonshmet prej tyre janë grafiti dhe tekstil me fije qelqi. Shufrat prej tekstil me fije qelqi priren të jenë më falës, duke i rezistuar dëmtimeve nga fatkeqësitë e ujit ose kontakti i derës së makinës. Por ato janë gjithashtu më pak të ndjeshme se shufrat e ndërtuara në boshllëqe grafiti. Grafiti, i njohur gjithashtu si fibër karboni, është më i përgjegjshëm se tekstil me fije qelqi. Cilësitë e rikthimit të shpejtë u japin shufrave të grafit një veprim më të shpejtë dhe më shumë fuqi për të luftuar peshqit. Ata gjithashtu priren të jenë më të lehta se modelet me tekstil me fije qelqi.

Numri i Guidave

Shufrat e mira kanë numrin e duhur të udhëzuesve të linjës. Udhëzuesit mbajnë vijën drejt në shufër, gjë që mundëson hedhje më të gjata dhe më të sakta. Ata shpërndajnë peshën dhe presionin e peshkut me të cilin po luftoni në mënyrë më të barabartë. Rregulli i përgjithshëm është që të keni të paktën një udhëzues për çdo këmbë të gjatësisë së shufrës, pa llogaritur majën, dhe prodhuesit e shufrave të mira nuk do të kursejnë.

Cilësia e udhëzuesit

Shumica e udhërrëfyesve kanë futje ose unaza që sigurojnë një sipërfaqe shumë të lëmuar për vijën në mënyrë që të parandalojnë fërkimin dhe prishjen gjatë hedhjes dhe tërheqjes. Materialet e lehta, super të lëmuara si karbidi i silikonit (zakonisht i quajtur SiC) dhe Alkoniti (një lloj qeramike) sigurojnë mbrojtje nga gërryerja, veçanërisht nga linja e gërshetuar. Shufrat e nivelit të lartë shpesh kanë udhërrëfyes të bërë nga titani, i cili peshon shumë më pak se udhëzuesit prej çeliku të pandryshkshëm dhe disa udhërrëfyes, si udhëzuesit REC Recoil, nuk kanë nevojë as për një futje. Udhëzuesit me një këmbë mendohet se kanë më pak ndikim në përkuljen e shufrës dhe ju japin një shufër më të lehtë dhe më të ndjeshme. Udhëzuesit me dy këmbë janë më të forta dhe më shumë gjasa të gjenden në shufrat e hedhjes së karremit.

Dorezat

Dorezat e shufrave tjerrëse vijnë në stilin tradicional të plotë, me tapë ose shkumë sipër dhe poshtë sediljes së bobinës deri në prapanicë; dhe stili i ndarë, me tapë ose shkumë pranë sediljes së mbështjellës dhe prapanicës, por një segment i shufrës së zhveshur në mes. Përkrahësit e stilit të ndarjes thonë se shufrat e tyre janë më të lehta sepse ka më pak material doreze, ndërsa tifozët me dorezë të plotë pëlqejnë të kenë mundësinë e mbajtjes së shufrës në pozicione të ndryshme. Me shufrat e ujërave të ëmbla, zgjedhja është të paktën pjesërisht estetike; pesha e materialit të dorezës që mungon është e papërfillshme. Shumë shufra tjerrëse të bëra për derdhjen e lumit në ujë të kripur kanë doreza të përbëra nga shirit tape të mbështjellë direkt në bosh. Ato janë të lehta dhe të ndjeshme, por disa peshkatarë preferojnë një dorezë më të trashë të bërë nga tape, Hypalon ose shkumë EVA për luftime të gjata me peshq të fortë.

Seksionet e shufrave

Disa peshkatarë mendojnë se shkopi më i mirë i peshkimit është një copë, pa seksione për t’u bashkuar. Arsyeja është se ferrulat (lidhjet midis segmenteve të shufrës) shkaktojnë “njolla të sheshta” që prishin përkuljen e shufrës, duke penguar ndjeshmërinë dhe distancën e derdhjes. Por shumë peshkatarë me përvojë theksojnë se shufra e sotme me dy pjesë është një përmirësim i madh në krahasim me shufrat e vjetra prej tekstil me fije qelqi të veshur me metal. Ato janë gjithashtu shumë më të lehta për t’u transportuar dhe ruajtur, dhe më pak të prirur ndaj thyerjes aksidentale në një derë ose derë të pasme. Dhe, zgjedhjet tuaja të mbështjellës, linjës dhe joshjes, dhe aftësitë tuaja, janë konsiderata shumë më të rëndësishme sesa seksionet e shufrës. Shufrat e udhëtimit me shumë seksione, të cilat përshtaten në një valixhe, janë disi inferiore kur bëhet fjalë për veprimin dhe performancën e shufrave, por nëse alternativa është të mos peshkoni fare – mirë, kjo nuk është vërtet një alternativë, apo jo?

Shufrat tjerrëse më të mira në treg:

Shufra më e mirë e peshkimit bas: Abu Garcia Veracity Spinning Rod Fishing 6′ 6” Fuqi mesatare

Shufra më e mirë e peshkimit bas

Best_Spinning_Rod_Abu_Garcia

Ky është një shufër tjerrëse e fortë, por e ndjeshme dhe e lehtë me një pjesë. Ka tetë udhërrëfyes aliazh titani dhe një sedilje me mbështjellës Fuji me prekje të butë. E ndërtuar nga fibra karboni me rrëshirën Powerlux të Abu Garcia, ajo ka një veprim jashtëzakonisht të shpejtë për hedhje të mprehta, të sakta dhe shumë shtylla kurrizore për vendosjen e grepave dhe për luftën kundër peshkut. E vlerësuar për monofilament provë prej 8 deri në 14 paund, shufra është projektuar për të hedhur joshje nga 3/16 deri në 5/8-uns, duke akomoduar një sërë zgjedhjesh për trajtimin e terminalit. Kjo e bën atë një shufër të shkëlqyeshme gjithëpërfshirëse për basin me gojë të madhe dhe me gojë të vogël, kërpudhat, kërpudhat dhe purtekën.

Dorezat e ndara janë prej tape dhe shkumë EVA, dhe doreza e poshtme me brazda me gisht është një prekje e këndshme që i përshtatet kallëpeve me dy duar. Futjet e zirkonit në udhëzues janë të lehta për një shufër të ekuilibruar bukur, por do t’i rezistojnë gërryerjes nga linjat e thurura.

 • Gjatësia: 6’8”, një copë
 • Vlerësimi i linjës: monofilament provë 8-14 lb
 • Vlerësimi i joshjes: 3/16-5/8 ons
 • Udhëzues: 8 Lidhje titani me futje zirkoniumi
 • Doreza: Split, tapë me shkumë EVA

Drita më e mirë mesatare: St. Croix Premier PS66MLF2 6’6” Fuqia e dritës mesatare

Shufra më e mirë tjerrëse me dritë mesatare

Best_Spinning_Rod_Cabelas

Ky model është pjesë e linjës St. Croix Premier, një shufër fibër karboni me cilësi të lartë me garanci 5-vjeçare. Doreza është e rehatshme me tapë me madhësi të plotë dhe ka një mbajtës grepash, i cili është gjithmonë një komoditet. Shufra është e pajisur me udhëzues Kigan Master Hand 3D me një këmbë me unaza të holla dhe të forta oksidi alumini. I mbështjellë me linjë 4 deri në 10 kilogramë, ai mund të hedhë çdo gjë, nga rrotulluesit e lehtë deri te veglat e vogla me një veprim të shpejtë dhe të përkulur. Kjo e bën atë të përshtatshëm për ndjekjen e peshkut, troftës dhe levrekut dhe dizajni i tij me dy pjesë do të përshtatet në bagazhin e makinës më të vogël. Nuk mund të gaboni me një shufër St. Croix dhe nëse specifikimet e PS66MLF2 nuk janë plotësisht të sakta, ka 37 shufra të tjera rrotulluese në linjë për të zgjedhur.

 • Gjatësia: 6’6”, dy pjesë
 • Vlerësimi i linjës: monofilament provë 4-10 lb
 • Vlerësimi i joshjes: 1/8-1/2 oz.
 • Udhëzues: Kigan Master Hand me një këmbë, oksid alumini
 • Doreza: Tapa e plotë, premium

Më e mira për ujin e kripur: Okuma Rockaway 11 këmbë me fuqi mesatare

Shufra më e mirë e peshkimit në ujërat e kripura

Shufra_Tjerrës_më e mirë_OKUMA

Shufrat e sërfit me çmim mesatar të Okuma janë bërë të njohura me peshkatarët që hedhin peshqit e gjahut nga plazhet. Ky model i serisë Rockaway do t’i rezistojë levrekut me vija, peshkut blu, peshkut të kuq dhe specieve të tjera bregdetare. Në 11′ të gjatë dhe të vlerësuar për joshje nga 3/4- deri në 3 ons, shufra ka shtrirjen për të hyrë në ujin më të thellë përtej valëve të thyera dhe mund të rrotullohet me monofilament testues prej 10 deri në 20 paund, gjë që ju lejon për të përshtatur forcën e vijës kudo ku jeni duke peshkuar. Segmentet e shkumës EVA pas dhe përpara sediljes së mbështjellës sigurojnë kapje të rehatshme për të punuar me lapsin, doreza është e mbështjellë dhe me teksturë për mbajtje të sigurt edhe kur është i ftohtë dhe i lagësht, dhe shufra ka një prapanicë të rrumbullakosur në të cilën mund të gërmoni ijën tuaj kur vërtet duhet të mbështeteni në një peshk të fortë. Sea Guide 316 me kënd të serisë XQ-Kornizat prej çeliku inox me futje zirkoniumi ofrojnë një shteg të shkëlqyeshëm si për gërshet ashtu edhe për mono.

 • Gjatësia: 11′, dy pjesë
 • Vlerësimi i linjës: monofilament provë 10-20 lb
 • Vlerësimi i joshjes: ¾-3 ons
 • Udhëzues: Udhëzues deti me kënd të serisë 6 XQ 316-Korniza çeliku inox me futje zirkoni
 • Doreza: Mbërthimet EVA të pasme dhe të përparme me prapanicë të rrumbullakosur

Më e mira për Troftën: Fenwick Eagle 6′ Light Power

Shufra më e mirë tjerrëse e troftës së lehtë

Best_Spinning_Rod_Purefish

Nga përrenjtë e vrullshëm malor te pellgjet me lartësi të lartë deri te rezervuarët e ftohtë, kjo shufër e gjithanshme do të hedhë rrotulluesit dhe lugët të cilave trofta nuk mund t’u rezistojë—dhe gjithashtu krijon një shufër të mirë peshqish ose basi të lehtë. Boshllëku i tij grafit vlerësohet si veprim i moderuar nga prodhuesi, por derdhet qartë dhe ndihet i ekuilibruar. Doreza është tape me madhësi të plotë dhe gjashtë udhërrëfyes me një këmbë janë çelik inox me futje qeramike oksid alumini. Në 6 këmbë, Shqiponja është mjaft e gjatë për të hedhur llojet e distancave që kërkohen zakonisht në peshkimin në liqen ose në rezervuar, por ende mjaft e shkurtër për të manovruar rreth pemëve të varura dhe furçës buzë përroit.

 • Gjatësia: 6′, dy pjesë
 • Vlerësimi i linjës: 2-8 £ monofilament provë
 • Vlerësimi i joshjes: 1/16-3/8 oz.
 • Udhëzues: 6 Çelik inox me futje oksidi alumini
 • Doreza: Plot, tapë

Buxheti më i mirë: Ugly Stik GX2 7′ me fuqi mesatare

Shufra tjerrëse buxhetore më e mirë

Best_Spinning_Rod_Basspro

Bosh i përbërë nga grafiti/tekstil me fije qelqi, përfundim i fshehtë mat, dorezë e rehatshme EVA – ka shumë gjëra për të pëlqyer për këtë shufër përtej çmimit të saj. Marka Ugly Stik ekziston për një kohë të gjatë dhe ka zhvilluar një reputacion për qëndrueshmëri. Linja GX2 përfshin 10 shufra rrotulluese nga ultra të lehta në të rënda; ky model 7′, me dy pjesë ka një vlerësim mesatar të fuqisë, trajton linjën e provës prej 6 deri në 15 paund dhe është i përshtatshëm për një gamë të gjerë joshjesh, duke përfshirë karriget, karremët e notit, karremat e notit dhe madje edhe pajisjet e shkëlqyera (megjithëse ndjeshmëria ekstreme nuk është një nga pikat e shitjes së shufrës.) Udhëzuesit e shëmtuar të shtufit me një pjesë eliminojnë daljet e futura dhe duhet t’i rezistojnë gërryerjes së linjës për vite me rradhë. Është një shufër e shkëlqyer e gjithanshme për peshkim në pellgje dhe liqene.

 • Gjatësia: 7′ dy pjesë
 • Vlerësimi i linjës: 6-15 lb.
 • Vlerësimi i joshjes: 1/8-5/8 oz.
 • Udhëzues: Gjashtë çelik inox me një pjesë
 • Doreza: Shkumë e plotë, EVA

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: A është një shufër një-copëshe më e mirë se ajo me dy pjesë?

Këto ditë, një shufër një copë nuk është jashtëzakonisht më e mirë se një shufër me dy pjesë, megjithëse disa peshkatarë seriozë nuk do të pajtohen. Shufrat e reja me dy pjesë përshtaten së bashku në një mënyrë shumë më të efektshme se sa vite më parë, sepse materialet moderne të shufrave nuk kanë nevojë për ferrulat metalike për të bashkuar pjesët së bashku. Shufrat e sotme me dy pjesë janë mjaft të ndjeshme dhe të zhdërvjellëta për të akomoduar hedhjen dhe kapjen e shumicës së peshkatarëve. Ndërsa ndoshta do të ketë një vend të vogël të sheshtë në përkuljen e shufrës, shumë peshkatarë nuk do ta vënë re atë kur peshkojnë.

Pyetje: Cili është shufra më e mirë rrotulluese rreth e rrotull?

Shufra më e mirë rrotulluese e gjithanshme për shumicën e peshkimit me bas do të ishte një shufër tjerrëse mesatare e rëndë, e vlerësuar për provë prej 6 deri në 15 kilogramë dhe joshje 1/8 deri në ½ ons. Ky shufër do të ketë fuqinë për të hedhur joshje për bas, për të luajtur bas të madh dhe për të nxjerrë peshqit nga mbulesa e rëndë, por gjithashtu mund të hedhë karrema dhe karrem të vegjël e të lehtë për levrekun, troftën dhe peshkun e vogël.
Shufra më e mirë rrotulluese për të gjithë peshkimin është e vështirë të përcaktohet, sepse ato vijnë në madhësi të ndryshme dhe mund të përdoren për të kapur një shumëllojshmëri të gjerë të llojeve të peshkut. Një shufër trofte ultra e lehtë, për shembull, nuk do të funksiononte për peshkimin në surf.

Pyetje: Kush e bën një shufër të mirë tjerrëse?

Shufrat e mira tjerrëse prodhohen nga shumë prodhues, por disa marka janë bërë të njohura me kalimin e viteve për prodhimin e shufrave të shkëlqyera. Shufrat e St. Croix mbahen me nderim të lartë. Abu Garcia dhe Fenwick janë marka historike të përdorura nga brezat e peshkatarëve. Në mbretërinë e ujërave të kripura, Okuma ka zhvilluar një ndjekës të fortë midis peshkatarëve të vetëdijshëm për buxhetin.

Një këshillë e fundit për të gjetur shufrën tjerrëse më të mirë për peshkimin tuaj

Përpara se të blini, sigurohuni dyfish që shufra është e përshtatshme jo vetëm për speciet për të cilat do të peshkoni, por për atë që do të derdhni me të. Hedhja e një krimbi kopshti në një grep me vetëm një goditje shumë të vogël të ndarë për peshë kërkon një shufër të lehtë fuqie dhe linjë të lehtë. Është e vështirë dhe zhgënjyese të provosh të hedhësh atë pajisje me një shufër basi me fuqi të rëndë të mbështjellë me linjë provë prej 14 kilogramësh. Do t’ju duhet të hidhni fort, gjë që do të shkëpusë krimbin (ose ndonjë karrem të butë) nga grepi. Kur jeni në dyshim, blini dy shufra. Dhe sigurohuni që të merrni gjithashtu një nga rrotullat dhe linjat më të mira rrotulluese.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.