Strehimoret më të mira të peshkimit në akull të vitit 2022


Publikuar 25 gusht 2022 13:03

Kur jam në mes të bujarisë së peshkimit të fundit të verës dhe vjeshtës, gjëja e fundit që dua të mendoj janë strehimoret e peshkimit në akull. Megjithatë, një nga gjërat e hidhura të vjeshtës është se sa shpejt ajo merr fund. Shumë shpejt, erërat do të fryjnë, gjethet do të bien dhe bora e parë e vitit do të jetë afër. Për të luftuar rënien që vjen me ndryshimin sezonal, përgatitja për sezonin e peshkimit në akull është një kundërhelm i sigurt.

Nëse keni menduar për peshkimin në akull për vite me radhë, por nuk e keni marrë plotësisht vendimin për t’u angazhuar, çfarë ju pengon? Ashtu si shumë peshkatarë, mund të jetë ingranazhi. Dhe, një nga pjesët më të rëndësishme të pajisjeve është streha. Zgjedhja e duhur mund të jetë një sfidë. Më poshtë, ne kemi gërmuar në detajet e këtij artikulli thelbësor dhe kemi grumbulluar disa nga strehimoret më të mira të peshkimit në akull në dispozicion.

Më e mira për një person

Clam Legend XL është streha më e mirë e peshkimit në akull për një person.

Pse bëri prerjen:

Ndërtuar për t’i bërë ballë motit të dimrit dhe ende ofron rehati të gjerë.

Karakteristikat kryesore

 • Kapaciteti: Një person
 • Zona e peshkimit: 28 metra katrorë
 • Lartësia: 67 inç
 • Pesha: 60 paund

Pro

 • Pëlhurë dhe izolim 900 denie
 • Dizajni i gjerë lejon hapësirë ​​si për këmbët ashtu edhe për bërrylat
 • Sedilja e rehatshme e kthyeshme rrëshqet anash dhe para-mbrapa
 • Brendësia e ndërprerjes
 • Dritare nga të gjitha anët
 • Ventilim i mirë

Kundër

 • Pesha e rëndë kërkon planifikim për tërheqje ose një stërvitje të fortë

Përshkrim i produktit:

Clam Outdoors, me qendër në Rogers, Minesota, është i njohur për strehimoret e peshkimit në akull dhe ky stil i rrokullisjes nuk zhgënjen. Pëlhura dhe izolimi 900 denier e bëjnë Legend XL një shtëpi komode mbi akull për peshkatarin e vetëm.

Një kornizë e zgjatur dhe dizajn i gjerë i lejojnë peshkatarët të zgjasin këmbët pa qenë shumë të mëdha për mbajtje efikase të nxehtësisë. Megjithëse kjo strehë është kryesisht një njësi për një person, ka vend të mjaftueshëm për një vend të shtuar dhe një fëmijë më të vogël.

Sedilja e përfshirë është e rehatshme, rrëshqet pa probleme dhe ka një hamak me ingranazhe nën skajin e përparmë të sediljes. Një sajë e lehtë e cekët siguron transportueshmërinë e nevojshme dhe qëndron mirë për sa kohë që mbahet në dëborë dhe akull. Fletët e ajrit në secilën anë të strehës ofrojnë ajrim të mirë dhe xhepat rrjetë të ingranazheve të ndërtuara në brendësi janë një veçori e bukur dizajni.

Nga perspektiva e peshkimit, kjo hapësirë ​​​​përkthehet lehtësisht në hapësirë ​​​​të mjaftueshme për të paktën dy vrima. Pjesa e brendshme e errësirës siguron errësirën e nevojshme nëse kaloni shumë kohë duke peshkuar. Drita e mjaftueshme mund të lejohet me dritare në të katër anët e strehës. Strehëza ka gjithashtu hyrje të përshtatshme në dyer si në pjesën e përparme ashtu edhe në pjesën e pasme të guaskës së rrokullisjes, dhe nëse ju pëlqen të peshkoni në mbrëmjen e vonë, ajo përfshin montime baterish për një shirit të lehtë.

Më e mira për dy persona

Thunder Bay Ice Cube 3 është streha më e mirë e peshkimit në akull për dy persona.

Pse bëri prerjen:

Hapësirë ​​e bollshme për dy, konfigurim i lehtë dhe i përballon elementët pa u dridhur.

Karakteristikat kryesore

 • Kapaciteti: Dy deri në tre persona
 • Zona e peshkimit: 34 metra katrorë
 • Lartësia: 80 inç
 • Pesha: 20 paund

Pro

 • Poliesteri 300 denier është i fortë, i qëndrueshëm dhe i lehtë
 • Dizajni i lehtë e bën të lehtë transportin
 • Pika ankorimi të forta të përforcuara në qoshe dhe pika lidhëse me litar
 • Vendosje/shkatërrim i shpejtë dhe i lehtë
 • Ekonomik

Kundër

Përshkrim i produktit:

Kjo ofertë nga Thunder Bay është një shembull i shkëlqyer i parimit të personit shtesë. Ai peshkon shkëlqyeshëm me dy peshkatarë, por gjithashtu ka vend të mjaftueshëm për një të tretë. Në ditët më të buta, hapësira e mbrojtur e kombinuar me nxehtësinë e trupit dhe shtresat e mira të dimrit mund të jetë e mjaftueshme për t’ju mbajtur rehat gjatë gjithë ditës. Nëse keni dyshime, shtoni ngrohësin tuaj të preferuar të peshkimit në akull dhe do të peshkoni rehat derisa të vijë koha për ta lënë atë ose ta keni kufizuar. Për shumë ditë, nevojiten BTU minimale për të krijuar mjedisin optimal dhe skaji tepër i gjerë ndihmon për ta mbajtur kasollen tuaj pa rrëshqitje.

Dizajni i stilit qendror e bën këtë kasolle të ngjashme me çadrën të lehtë për t’u ngritur dhe shkatërruar. Vetëm sigurohuni që gjithmonë të ankoroni qoshet përpara se të përpiqeni të hapni strehën dhe të hapni qendrat. Ice Cube 3 vjen me spiranca akulli cilësore që kanë doreza të gjera. Si një prekje e bukur e shtuar, përfshihet edhe një qese ruajtëse për ankorat e akullit.

Veshja e zbehjes në brendësi të tendës e bën këtë një strehë të shkëlqyeshme për peshkim me sy ose peshkim me shtizë. Nëse nevojitet më shumë dritë, dritaret nga të gjitha anët ofrojnë ndriçim. Kjo strehë përfshin gjithashtu ajrimin e nevojshëm për përdorimin e një njësie ngrohëse portative.

Më e mira për katër persona

Eskimo Outbreak 450i është linja më e mirë e peshkimit për katër persona.

Pse bëri prerjen:

I izoluar, i projektuar mirë dhe hapësirë ​​e mjaftueshme për një familje peshkatarësh në akull.

Karakteristikat kryesore

 • Kapaciteti: Katër deri në pesë persona
 • Zona e peshkimit: 75 metra katrorë
 • Lartësia: 80 inç
 • Pesha: 48 paund

Pro

 • E shkëlqyeshme për njerëzit e gjatë dhe për grupe ose familje më të mëdha
 • Pëlhurë e izoluar me IQ
 • Porta e papërshkueshme nga udhëtimi
 • Panele dritare të lëvizshme
 • Të përfshira spiranca akulli

Kundër

Përshkrim i produktit:

Nëse jeni një familje e peshkimit në akull ose nëse ju pëlqen të peshkoni me disa miq, Shpërthimi i Eskimezëve duhet t’i kushtohet vëmendje serioze. Së pari, ai ofron një hapësirë ​​të pabesueshme 75 metra katrorë për peshkim, duke lënë shumë hapësirë ​​për të gjithë.

Megjithëse në anën më të rëndë për strehimoret e stilit qendror, cilësia e izolimit është një plus i vërtetë në ditët më të ftohta dhe me erë. Vendosja dhe heqja mund të kryhen në mënyrë të shkurtër dhe qoshet e bazës kanë ankorime të përforcuara në fund. Spirancat e akullit janë të përfshira për të siguruar strehën kundër erës.

Dizajni i përgjithshëm i kësaj strehe është shumë i menduar mirë. Porta e papërshkueshme nga udhëtimi nuk nënkupton më pengesa të papritura gjatë mbajtjes së pajisjes brenda dhe jashtë tendës. Një derë e madhe hyrëse kryesore është e përshtatshme, së bashku me derën dytësore më të vogël. Dritaret mund të mbulohen me panele të lëvizshme për të kthyer brendësinë në një shtëpi të errët. Lartësia e shtëpisë së kombinuar me hapësirën e saj të përgjithshme e bën këtë një strehë veçanërisht të bukur për peshkatarët më të gjatë. Së fundi, xhepat e ruajtjes me rrjetë ju lejojnë të vendosni pajisje të lirshme.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini një strehë për peshkim në akull

Nëse jeni serioz në lidhje me peshkimin në akull, mund të përfundoni me më shumë se një strehë.

Për shumicën e peshkatarëve dhe për ata që mund të fillojnë, ka disa veçori kryesore që duhen marrë parasysh kur blini një strehë peshkimi në akull.

Lëvizshmëria: Hub kundër Flip-Over

Strehimoret më të mira të stilit qendror janë të izoluara, të lehta për t’u montuar dhe një kënaqësi për të peshkuar; megjithatë, ato nuk janë ideale për lëvizje të shpeshta gjatë një dite peshkimi. Korniza e brendshme e qendrës shfaqet dhe kyçet në një strukturë të fortë si tendë, e cila mbyll akullin dhe bllokon rrymat, por gjithashtu kërkon pak më shumë kohë për t’u vendosur sesa strehëzat e rrokullisura. Kini parasysh se procesi “i thjeshtë” i konfigurimit mund dhe do të komplikohet nga era, pasi pëlhura e lehtë mund të veprojë si një vela dhe të dërgojë strehën tuaj duke lundruar nëpër liqen. Një taktikë e mirë për ta parandaluar këtë është ankorimi i strehës përpara se ta ngrini atë. Kunjat e forta dhe pikat e ankorimit të përforcuar janë kyçe.

Nëse po kërkoni të qëndroni të lëvizshëm dhe të peshkoni më shumë se një vend gjatë ditës, një strehë në stilin e rrokullisjes mund të jetë një zgjedhje më e mirë. Siç nënkupton edhe emri, ju ankoroni strehën, e ktheni atë dhe jeni gati për të peshkuar. Thjeshtësia e strehëve të stilit të rrokullisur lejon një ndryshim të shpejtë të vendndodhjes. Ndiqni peshkun dhe vazhdoni kafshimin.

Madhësia: Numri i peshkatarëve

Ka dy gjëra për të balancuar kur bëhet fjalë për madhësinë. E para është ngrohtësia. Deri në një pikë, një strehë më e rehatshme do të thotë se hapësira është më e lehtë për t’u ngrohur. Megjithatë, nëse miqtë tuaj të peshkimit janë diçka si të miat, atëherë pak hapësirë ​​​​shtesë nuk është një gjë e keqe. Dhe nëse ngrohtësia është ende një shqetësim, përgjigja e thjeshtë është të investoni në një ngrohës portativ me cilësi të lartë.

Shqyrtimi im i dytë është faktori person shtesë në minutën e fundit. Peshkimi në akull është shpesh më social se llojet e tjera të peshkimit. Pa ndryshim, nëse plani i ditës sime përfshin një partner, dikush tjetër shfaqet në minutën e fundit. Pra, sigurohuni që të keni një strehë që do të mbajë numrin e peshkatarëve me të cilët ka shumë të ngjarë të dëshironi të peshkoni.

Nga ana tjetër, kjo mund të jetë gjithashtu një mënyrë për të eliminuar një varëse të padëshiruar… e dini, atë djalë që ju çmend, por ndonjëherë arrin të ngrejë rrugën e tij në udhëtim, qoftë fqinji juaj, kunati ose bashkëpunëtor. “Më falni njeri, nuk ka vend të mjaftueshëm.”

Izolimi dhe ndërtimi

Kjo shpesh zbret në ngrohtësi të shtuar kundrejt peshës së strehës. Sa më të ftohta të jenë temperaturat mesatare në një rajon peshkimi në akull, aq më shumë ka të ngjarë që ju të dëshironi një strehë të izoluar. Nëse temperatura bie në mënyrë rutinore afër ose nën zero, izolimi është mënyra më e mirë.

Megjithatë, nëse streha është e ndërtuar nga një pëlhurë me cilësi të lartë, me cilësi të lartë, ajo mund të jetë shumë e ngrohtë edhe pa izolim. Në ditët më të buta, vetëm nxehtësia e trupit mund të jetë e mjaftueshme për ta mbajtur strehën të këndshme për banorët e saj. Kur era ulërin dhe merkuri bie, zakonisht mjafton një ngrohës i mirë i hapësirës për të mbajtur hapësirën komode për ju dhe partnerët tuaj të peshkimit.

Transportueshmëria

Kjo ia vlen gjithmonë të merret në konsideratë, veçanërisht në lidhje me peshën dhe pjesën më të madhe të pajisjes suaj shtesë, si shufrat, rrotullat dhe çantat e dorës. Strehimoret e lehta mund të barten në një pako ose të tërhiqen me dorë me një sajë. Modelet më të rënda mund të kërkojnë kapacitetin shtesë tërheqës të një motori bore, ATV ose kamioni të lehtë.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Çfarë përdorni si dysheme për një strehë peshkimi në akull?

Shumica e strehimoreve të peshkimit në akull nuk kanë dysheme dhe kjo shpesh nuk është një problem. Sidoqoftë, nëse planifikoni të peshkoni për disa ditë ose edhe gjatë natës në strehën tuaj, atëherë një lloj dyshemeje e bën strehën më të rehatshme. Zgjidhja më e mirë që kam parë është pllaka me shkumë që lidhen si copa bashkim pjesësh figure siç përdorni ju për të formuar zona loje për fëmijët. Të njëjtat pllaka ndërlidhëse mund të konfigurohen që të përshtaten me modelin tuaj të strehës dhe vrimës së peshkimit dhe të ofrojnë një dysheme të bukur për shtëpinë tuaj mbi akull. Shënim: Nëse po kërkoni diçka me dysheme për ta përdorur jashtë akullit, ne kemi shqyrtuar gjithashtu tendat më të mira të dimrit.

Pyetje: A është e sigurt të përdorni një ngrohës propani në një tendë peshkimi në akull?

Është e sigurt të përdorni një ngrohës propani për sa kohë që streha juaj ka ajrosje adekuate. Monoksidi i karbonit nuk është diçka për t’u përdorur – sigurohuni që streha juaj të ketë mjaft ventilim ose lini ngrohësin në shtëpi.

Pyetje: Si e siguroni një strehë peshkimi në akull?

Pikat e ankorimit janë çelësi për një strehë të sigurt peshkimi në akull. Kasollet cilësore të stilit qendror janë të pajisura me pika ankorimi të përforcuara në secilin nga katër qoshet e bazës. Pikat shtesë të ankorimit zakonisht ndërtohen në pjesën e jashtme të mureve të strukturës së qendrës; litarët e tipit shtrihen nga këto pika në tokë, ku ankorohen me vida ankorimi. Vidhat e akullit vetëpërgjues me doreza të gjera janë ideale.

Strehimoret e rrokullisura jo gjithmonë vijnë të pajisura me pika ankorimi. Për shkak se ato janë shpesh më të rënda se strehimoret e stilit pop-up, kjo peshë mund të jetë e mjaftueshme në ditët kur era është e kufizuar. Megjithatë, për ditët më me erë, një produkt si S2B Shack Anchor do të shpëtojë ditën. Këto janë kllapa të rënda që montohen në bazën e rrokullisjes dhe më pas fiksohen në akull nëpërmjet një vidhe akulli.

Pyetje: Pse strehëzat e peshkimit në akull janë të zeza nga brenda?

Strehimoret kërcyese të peshkimit në akull janë të zeza nga brenda për të krijuar kontrastin dhe qartësinë e nevojshme për peshkimin me shikim dhe peshkimin me shtizë. Pjesa e brendshme e errët gjithashtu e bën më të lehtë shikimin e ekraneve elektronike dhe ekraneve të kamerës nënujore.

Mendimet Përfundimtare

Peshkimi në akull është një aktivitet i njohur dimëror në natyrë. Sasia e kënaqësisë që rrjedh nga koha jashtë gjatë muajve të motit të ftohtë është drejtpërdrejt proporcionale me atë se sa mirë jeni të përgatitur për elementët së bashku me këto këshilla për përvojën më të mirë të peshkimit në akull. Me peshkimin në akull, kjo lidhet me veshjet cilësore të motit të ftohtë dhe strehën tuaj. Nëse keni zgjedhur një strehë peshkimi në akull që është projektuar mirë, madhësia e duhur për numrin e peshkatarëve dhe që i përshtatet stilit tuaj të peshkimit, atëherë jeni në rrugën tuaj për një kohë të mirë.

Metodologjia

Unë shkova për peshkim në akull për herë të parë kur isha tetë vjeç. Pajisjet tona përfshinin nja dy shufra të thjeshta për lëvizje, gomë dore, lugë për llucë, drekë, termos dhe dy kova me pesë litra. Vini re mungesën e një strehe. Mbaj mend që e shijova ditën (dhe ishte mjaft e butë), por mbaj mend gjithashtu se sa ftohtë isha në fund të saj. Kjo ishte një vit përpara se Dave Genz të ndërtonte kurthin e parë të peshkut, i cili ishte një nga strehëzat më të hershme moderne të lëvizshme të peshkimit në akull.

Shumë ka ndodhur që nga ajo dalje e hershme dhe unë jam mirënjohës për këtë. Siç është shpesh e vërtetë (të paktën në rastin tim), shumica e njohurive të mia bazohen në përvojat e atyre që erdhën më parë. Unë u jam mirënjohës këtyre mentorëve që kanë ndarë njohuritë dhe përvojën e tyre me mua sa herë që kemi shkelur në akull.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.