Ushqimet më të mira të mbijetesës për vitin 2022


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve. Mëso më shumë >

Përditësuar më 20 tetor 2022 në orën 17:33

Ekziston një sërë opsionesh marramendëse kur bëhet fjalë për ushqimin më të mirë të mbijetesës dhe është e lehtë të mbytesh shpejt. Jo shumë kohë më parë, blerja e këtyre produkteve ishte e kufizuar kryesisht tek ata që planifikonin udhëtime të gjata ecjeje dhe kampe. Megjithatë, ngjarjet e dy viteve të fundit kanë bindur shumë njerëz për nevojën për të pasur një rezervë të mirë të nevojave, për çdo rast.

Pavarësisht se ku jemi apo çfarë krize na ndodh, të gjithë kemi nevojë për ushqim. Kaloritë janë karburanti që drejton trupin tonë. Ndërsa mençuria konvencionale dikton që ne mund të mbijetojmë disa javë pa ngrënë, si një çështje praktike pak njerëz do të kënaqeshin duke testuar kufijtë e tyre duke e bërë këtë. Për fat të mirë, me rritjen e popullaritetit të ushqimit për mbijetesë, është rritur edhe numri i ofertave me cilësi të lartë që prodhohen.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të blini ushqim për mbijetesë

Një nga konsideratat e para, dhe një që shumë njerëz e anashkalojnë, është nëse ju pëlqen ushqimi. Cfare shije ka? Po në lidhje me teksturën? A pajtohet me ju? Është e lehtë të përqendrohesh vetëm në grumbullimin e një sasie të madhe ushqimi për mbijetesë. Por realiteti është se nëse nuk ju pëlqen ushqimi, thjesht po hidhni para të mira. Ka nga ata që do të thonë se kur të keni mjaftueshëm uri, do të hani pothuajse çdo gjë. Ndërsa e vërtetë, ju nuk jeni në atë pozicion tani. Ju keni luksin për të investuar në produkte ushqimore që do të dëshironi të hani.

Një konsideratë tjetër kryesore është kostoja. Shumica prej nesh nuk janë të pasur në mënyrë të pavarur dhe prandaj duhet të mendojmë me kujdes për çdo blerje të madhe. Një qasje solide që funksionon për shumë njerëz është të blejnë pak nga pak pasi fondet janë të disponueshme dhe të lejojnë që furnizimi në shtëpi të rritet me kalimin e kohës. Kjo e bën një shpenzim të madh pak më të lehtë për t’u menaxhuar.

Sigurisht, ka edhe hapësirën e disponueshme të ruajtjes për t’u mbajtur në mend. Nëse jetoni në një apartament, apartament ose shtëpi të vogël, ndoshta nuk keni hapësirë ​​​​të pafundme në dispozicion për ju. Prandaj, gjetja e hapësirës për ushqimin që blini mund të jetë e vështirë. Si rezultat, kushtojini vëmendje madhësisë së paketimit dhe numrit të servimeve për produkt dhe përfitoni sa më shumë që të jetë e mundur për hapësirën tuaj të kufizuar të raftit.

Afatshkurtër më i mirë: MRE

Ushqimi më i mirë për mbijetesë afatshkurtër

MRE është ushqimi më i mirë për mbijetesë.

Pse bëri prerjen: Racionet e stilit ushtarak janë të njohura me turmën e gatishmërisë për katastrofa sepse janë të thjeshta dhe të lehta. Thjesht hapni qesen dhe jeni gati për të ngrënë.

Karakteristikat kryesore

 • Ushqime të gatuara plotësisht, gati për t’u ngrënë
 • Lehtë për tu ruajtur dhe përdorur
 • E kompletuar me ngrohës

Të mirat:

 • Vakt i plotë në çdo qese
 • Ushqim i dendur me kalori
 • Mund të hahet e nxehtë ose e ftohtë

Disavantazhet:

 • Mund të shkaktojë shqetësime të tretjes te disa njerëz

Apeli i MRE-ve (Meals, Gati për të ngrënë) është se ato ofrojnë një paketë të plotë. Në një qese të vetme, do të gjeni:

Hyrja kryesore
· Niseshte (krisur, tortilla ose të tjera)
· Rostiçeri (përzierje arra misri, arra dhe rrush të thatë, përzierje frutash të thata ose të tjera)
· Ëmbëlsirë (biskota ose të tjera)
· Përzierje pijesh (me shije frutash)
· Enë
· Pecetë
· Gjumi i lagësht
· Kafe
· Sheqeri
· Kripë
· Piper
· Salcë nxehtë
· Karamele

Plus, një ngrohës që, pasi të aktivizohet, do të ngrohë hyrjen tuaj, duke ju dhënë një vakt të nxehtë në lëvizje. Çdo qese MRE ka fjalë për fjalë gjithçka që ju nevojitet për të qëndruar të ushqyer duke i bërë ata zgjedhjen tonë për ushqimin më të mirë të mbijetesës afatshkurtër.

Tani, ka disa të meta për këtë lehtësi. Disa përdorues raportojnë shqetësime të tretjes, veçanërisht kapsllëk, pas konsumimit të MRE-ve, veçanërisht nëse e bëjnë këtë gjatë një periudhe kohore. Gjithashtu, qeset janë të mëdha dhe disi të rënda për madhësinë e tyre, kështu që ato nuk janë ideale për t’u transportuar në këmbë. Megjithatë, nuk ka gjasa të gjeni një lloj tjetër ushqimi për mbijetesë që paketon kaq shumë gjëra në një paketë të vetme.

Këto vakte do të ruhen për më shumë se pesë vjet në kushte të freskëta. Ata rekomandojnë një temperaturë magazinimi nën 70°F.

Ushqimi më i mirë për mbijetesë afatgjatë

Ushqimi i Shtëpisë së Malit është ushqimi më i mirë për mbijetesë.

Pse bëri prerjen: Mountain House ka një reputacion të gjatë dhe të merituar në komunitetin e jashtëm. Produktet e tyre kanë ushqyer alpinistët, kampistët, gjuetarët dhe të tjerët për më shumë se 50 vjet, duke i bërë ata zgjedhjen tonë për ushqimin më të mirë të mbijetesës afatgjatë.

Karakteristikat kryesore

 • Mbi dy duzina varietetesh
 • Besueshmëri e provuar
 • Pa ngjyra apo shije artificiale

Të mirat:

 • 30 vjet garanci shije
 • E thjeshtë për t’u përgatitur
 • Ushqime të nxehta pothuajse kudo

Disavantazhet:

 • Disa varietete janë të pasura me natrium

Të jesh në gjendje t’i ofrosh një vakt të nxehtë familjes, pavarësisht se çfarë lloj fatkeqësie do të godasë, nuk është vetëm një pikë krenarie. Të bësh këtë mund të përmirësojë disponimin dhe të reduktojë ankthin për situatën. Ajo sjell një shkallë familjariteti në kaosin e një fatkeqësie. Këto ushqime të Shtëpisë së Malit kanë shije të mrekullueshme dhe ju duhet vetëm ujë i valë për t’i përgatitur.

Ajo që është me të vërtetë e këndshme është që ju e rihidratoni ushqimin në qese dhe mund ta hani atë menjëherë, kështu që ka një pastrim shumë minimal pasi të gjithë kanë mbaruar me vaktin. Dhe me pothuajse 30 lloje të ndryshme, duke përfshirë mëngjeset dhe ëmbëlsirat, askush nuk do të ankohet se ushqimi është i mërzitshëm.

Ka një mesatare prej rreth 250 kalori për racion, në varësi të shumëllojshmërisë së vaktit. Çdo qese ka dy racione, kështu që ka shumë për një ngrënës të përzemërt nëse nuk ka nevojë të ndahet qesja midis anëtarëve të familjes.

Duke qenë se këto vakte janë krijuar për të qenë po aq të freskëta në 30 vjet sa janë tani, ju do të hani mirë për dekadat e ardhshme.

Baret më të mira të ushqimit të mbijetesës

Baret ushqimore Datrex 3600 janë ushqimi më i mirë për mbijetesë.

Datrex 3600 Emergency Food Bar standarde

Pse bëri prerjen: Të kesh diçka që thjesht mund ta shpalosh dhe hani është një opsion i shkëlqyeshëm në një rast urgjence të vërtetë. Asnjë gatim, madje as ujë të vluar, thjesht kapni një bar dhe jeni gati të shkoni.

Karakteristikat kryesore

 • 18 bare me 200 kalori secila
 • Peshon 1.5 kilogramë
 • Jo OMGJ dhe pa arra

Të mirat:

 • Shumë kalori për jo shumë para.
 • Afati i ruajtjes është pesë vjet.
 • Miratuar nga Roja Bregdetare e SHBA.

Disavantazhet:

 • Jo i përshtatshëm për përdorim afatgjatë të rregullt.

Racionet e urgjencës Datrex kanë ekzistuar për një kohë të gjatë dhe për arsye të mirë. Ata grumbullojnë një ton kalorish në një paketë të vogël, plus që nuk kanë shije të keqe duke i bërë ato baret më të mira të ushqimit për mbijetesë. Për shumë vite, këto lloj baresh ushqimore emergjente kanë qenë një element kryesor në varkat e shpëtimit. Arsyeja për këtë është se ato ofrojnë kalori dhe energji pa provokuar etjen, gjë që është e rëndësishme nëse furnizimi juaj me ujë të pijshëm është shumë i kufizuar.

Këto racione janë të ulëta në natrium, i cili është një kontrast i mrekullueshëm me shumë ushqime të tjera të mbijetesës në treg sot. Ato janë të lehta për t’u tretur, gjë që është gjithmonë një plus. Baret kanë një shije të këndshme të biskotave të kokosit. Ata janë mjaft të thatë dhe të lehtë për t’u thërrmuar pasi hiqen nga paketa.

Baret përmbajnë kokos dhe grurë, kështu që përdoruesit me alergji ndaj secilit prej tyre duhet t’i shmangin ato. Udhëzimet tregojnë se duhet të hani një bar çdo katër orë (çdo gjashtë orë nëse jeni në det). Një paketë duhet të zgjasë një person tre ditë. Megjithatë, kjo nuk është saktësisht një dietë e ekuilibruar dhe nuk rekomandohet të mbështeteni vetëm në këto bare për disa ditë ose javë në fund.

Kompletet më të mira të ushqimit të mbijetesës

Çanta Grab ReadyWise janë ushqimi më i mirë për mbijetesë.

Çanta e marrjes së urgjencës për furnizimin me ushqim ReadyWise GatiWise

Pse bëri prerjen: Me një shumëllojshmëri të mirë në një thes të thatë të lehtë për t’u transportuar, ky është kompleti më i mirë i ushqimit për mbijetesë që do t’ju mbajë të ushqyer për disa ditë pa u mërzitur duke ngrënë të njëjtën gjë pa pushim.

Karakteristikat kryesore

 • Shtatë opsione të ndryshme vakti
 • Lehtë për t’u përgatitur
 • E qëndrueshme deri në 25 vjet

Të mirat:

 • Gjithsej 60 racione në një madhësi kompakte
 • 16 nga racionet janë pa gluten
 • Opsione për mëngjes, drekë dhe darkë

Disavantazhet:

 • Kërkon një burim të besueshëm të ujit të pastër

Lodhja e oreksit është ajo që mund të ndodhë kur jeni të detyruar të hani të njëjtat ushqime pa pushim, çdo ditë. Pas një kohe, trupi juaj thjesht nuk e dëshiron më atë, pavarësisht se sa i uritur mund të jeni. Kjo mund të shmanget me këtë komplet ushqimor për mbijetesë nga ReadyWise. Ka 60 racione gjithsej të shpërndara midis shtatë opsioneve të ndryshme të vakteve.

Çdo vakt nuk kërkon asgjë më shumë se shtimin e ujit të vluar. Thjesht derdhni sasinë e nevojshme të ujit në qesen e ushqimit dhe më pas mbylleni. Prisni disa minuta dhe jeni gati të gërmoni.

Varietetet e përfshira në këtë komplet janë:

· Sheqer kaf dhe Drithëra me shumë kokrra panje
· Granola krokante
· Makarona me djathë
· Makarona dhe perime kremoze
· Byrek me tenxhere me patate dhe pule (pa gluten)
· Oriz Teriyaki (pa gluten)
· Savory Stroganoff

Me këto shumë porcione, ju mund të ushqeni një familje mesatare për disa ditë. Plus, çanta në vetvete është e lehtë për t’u rrëmbyer dhe marrë me vete, nëse duhet të evakuoni me nxitim. Vetëm sigurohuni që të merrni edhe një kuti me ujë në shishe, për t’u siguruar që do ta keni për të rihidratuar vaktet për konsum. Në përgjithësi, ky është një opsion i shkëlqyeshëm për planin e ndonjë fatkeqësie.

Metodologjia

Si diçka si një autoritet për gatishmërinë ndaj fatkeqësive dhe planifikimin e mbijetesës, një nga kategoritë kryesore të produkteve që unë hulumtoj shumë është ushqimi, veçanërisht produktet që bëhen dhe paketohen posaçërisht për ruajtje afatgjatë. Unë personalisht kam testuar lloje të shumta të produkteve ushqimore dhe artikuj të zgjedhur për këtë udhëzues bazuar në përvojat e mia me to.

Ajo që unë kërkoj në një ushqim për mbijetesë është kryesisht një kombinim i shijes dhe vlerës. Nuk ka kuptim të shpenzoni shumë para për të blerë ushqime që nuk ju pëlqejnë. Faktorë të tjerë kyç që hynë në rekomandimet e mia përfshijnë:

 • Stabiliteti i raftit: Shpresojmë, ju nuk do t’i hani këto vakte në baza të rregullta. Si të tilla, ato duhet të jenë në gjendje të ruhen për periudha të gjata kohore pa u dëmtuar. Produktet që unë zgjedh do të zgjasin derisa të nevojiten.
 • Numri i kalorive: Ju duhet një numër i caktuar kalorish për të kaluar ditën. Përzgjodha vakte që siguronin energji të mjaftueshme për të kapërcyer situatat stresuese.
 • Vlera ushqyese: Të ushqyerit shkon përtej kalorive. Ndërsa asgjë nuk mund të zëvendësojë perimet e freskëta, unë zgjodha ushqime që ofrojnë një përzierje të mirë të vitaminave dhe mineraleve që trupi juaj ka nevojë. Unë gjithashtu eliminova ato që ishin të pasura me natrium ose substanca të tjera potencialisht të dëmshme.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Si e ruani ushqimin e mbijetesës?

Ruajtja e ushqimit të mbijetesës bëhet më së miri në kushte të errëta, të ftohta dhe të thata. Këta tre faktorë do të punojnë së bashku për të ngadalësuar degradimin e ushqimit. Një dollap në një dhomë gjumi rezervë, për shembull, mund të jetë një vend i mrekullueshëm. Një bodrum i lagësht, ndoshta jo aq shumë.

Pyetje: Sa ushqim ju nevojitet?

Sasia e ushqimit për mbijetesë që duhet të ruani do të varet kryesisht nga sa gojë po ushqeni dhe për sa kohë do të mbështeteni në ushqimin tuaj të mbijetesës. Unë rekomandoj grumbullimin në faza. Qëllimi juaj i parë është të keni ushqim të mjaftueshëm në dorë për të mbajtur familjen tuaj të ushqyer për dy javë të plota. Pasi të keni arritur atë fazë, vazhdoni derisa të keni mjaftueshëm për një muaj. Nga atje, varet vërtet nga preferenca personale se sa më tej do të shkoni me ruajtjen e ushqimit për mbijetesë.

Pyetje: Çfarë tjetër ju nevojitet në një situatë mbijetese?

Nevojat tuaja në një situatë mbijetese shkojnë përtej vetëm ushqimit, natyrisht. Uji është më i lartë në listë se sa kaloritë, nëse jemi të sinqertë. Nuk do të qëndroni më shumë se disa ditë pa ndonjë mjet hidratimi. Së bashku me ujin dhe ushqimin, do t’ju duhen mënyra për të ruajtur temperaturën e trupit tuaj. Për muajt e dimrit, kjo mund të përfshijë batanije shtesë dhe të tilla, në rast se rryma fiket për një periudhë të gjatë kohore. Në verë, kërkoni mënyra se si do të jeni në gjendje të freskoheni nëse ajri i kondicionuar nuk është i disponueshëm në shtëpi. Dhe të kesh në dorë elektrik dore më të mirë ose dy është gjithmonë një ide e mirë.

Mendimet përfundimtare mbi ushqimin më të mirë të mbijetesës

Zgjedhja e ushqimit të mbijetesës për t’u mbajtur në dorë për raste urgjente kërkon pak detyra shtëpie dhe kërkime. Ju nuk duhet të blini disa kuti të diçkaje thjesht sepse paketa duket joshëse. Bazojeni vendimin tuaj në fakte, duke përfshirë buxhetin dhe cilësinë e ushqimit. Një faktor, natyrisht, është edhe lehtësia e përgatitjes. Në rast urgjence, mund të mos keni qasje të gatshme në gjëra të tilla si p.sh. soba ose furra me mikrovalë. Rrini me gjërat që kërkojnë një sasi minimale përgatitjeje. Shpresojmë, nuk do të jeni kurrë në një situatë ku duhet të mbështeteni në ushqimin e mbijetesës, por do të jeni të lumtur që e keni atë nëse ndodh e paimagjinueshme.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.