Xhaketat më të mira për meshkuj për dimrin 2022


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve. Mëso më shumë >

Përditësuar më 4 nëntor 2022 në 13:54

Një xhaketë dimërore është një nga veshjet më të rëndësishme që mund të keni. Xhaketat e dimrit janë zakonisht guaskat e jashtme që vishni mbi shtresat bazë dhe ato të mesme. Kjo është një pjesë e pajisjeve të jashtme që nuk dëshironi të kurseni nëse planifikoni të jeni shumë jashtë gjatë muajve të motit të ftohtë. Jo të gjitha xhaketat e dimrit për meshkuj bëhen njësoj. Të gjitha palltot e dimrit duhet të kenë disa cilësi rezistente ndaj ujit dhe erës. Por ato janë bërë me lloje të ndryshme materialesh, të cilat performojnë më mirë në kushte të ndryshme. Palltot dhe xhaketat e dimrit për meshkuj vijnë gjithashtu me nivele të ndryshme izolimi. Ju duhet të kërkoni një zgjedhje që është e përshtatur për aktivitetet që doni më shumë dhe kushtet me të cilat ka më shumë gjasa të përballeni. (Dhe mos harroni stilin. Ka të ngjarë të kaloni shumë ditë duke veshur pallton tuaj të dimrit. Mund të merrni gjithashtu një që duket mirë.)

Xhaketat më të mira për meshkuj për dimër: Zgjedhjet tona

Më e mira në përgjithësi: Xhaketa triklimate e meshkujve Clement North Face

Xhaketë Triklimate e Clement për meshkuj North Face

Xhaketa e meshkujve North Face Clement Triclimate është e mrekullueshme gjatë vjeshtës, dimrit dhe pranverës. Fytyra e Veriut

Xhaketa e meshkujve North Face Clement Triclimate është një opsion gardërobë me një ndalesë për njerëzit e jashtëm të dimrit. Izolimi sintetik i xhaketës është i lehtë dhe do t’ju mbajë të ngrohtë dhe të pjekur. Xhaketa North Face është e papërshkueshme nga uji dhe përmban një trajtim të qëndrueshëm kundër ujit dhe qepje të mbyllura. Një skaj pluhur është ndërtuar për të mbajtur borën jashtë. Më e mira nga të gjitha, xhaketa është e rregullueshme. Shtresat e lëvizshme ju lejojnë ta përshtatni atë sipas kushteve. Një ventilim nën sqetull mund të përdoret për t’ju mbajtur të freskët në rast se filloni të mbinxeheni. Xhaketa funksionon mirë nëse do të bëni ski në zemër të dimrit ose do të shkoni për peshkim në një ditë të freskët pranvere. North Face është një markë solide e jashtme. Kjo xhaketë për meshkuj mund të duket e kushtueshme, por me kujdesin e duhur, duhet t’ju zgjasë shumë.

Xhaketë e madhe e lojërave legjendar Whitetails për burra në kanavacën e kryqit

Xhaketa Legjendar Whitetails për meshkuj me kanavacë të kryqëzuar për lojëra të mëdha është e fortë dhe e qëndrueshme. Bishti i bardhë legjendar

Xhaketa Legendary Whitetails për burra me kanavacë Cross Trail Big Game është një hibrid midis një xhakete tipike gjuetie dhe një xhakete pune kanavacë. Kanavacë e qëndrueshme me rërë prej 10 ons do t’ju mbajë të ngrohtë dhe të thatë, dhe 210 gramë izolim i japin xhaketës një goditje shtesë ngrohtësie. Xhepa të mëdhenj, të dyfishtë të brendshëm ju lejojnë të ruani pajisjet tuaja. Një kapuç i lëvizshëm ju lejon të përshtatni xhaketën sipas elementëve. Mëngët dhe veshjet me model camo do të mbajnë lojën e madhe nga befasimi, ndërsa ngjyra e fortë në trupin e xhaketës ju jep një prekje të mirëpritur të stilit klasik.

Më e mira për peshkimin në akull: The IceArmor nga Clam Rise Float Ice-Fishing Parka

IceArmor nga Clam Rise Float Ice-Fishing Parka

IceArmor nga Clam Rise Float Ice-Fishing Parka është një xhaketë lundruese e papërshkueshme nga bomba. Ice Armor

IceArmor nga Clam Rise Float Ice-Fishing Parka është një xhaketë fenomenale e peshkimit në akull. Është i papërshkueshëm nga uji dhe përmban izolim fiks 100 gram që do t’ju mbajë ngrohtë gjatë ditëve të vështira në akull. Fletët e dyanshme të stuhisë mbajnë lagështinë jashtë dhe një qese e papërshkueshme nga uji i mban gjërat tuaja të thata gjithashtu. Xhepat e kraharorit me zinxhir dhe xhepat e tjerë të mëdhenj përpara i mbajnë pajisjet tuaja të arritshme. Aty ku kjo xhaketë shquhet vërtet është siguria. Materiali reflektues 3M™ ofron siguri gjatë situatave me dukshmëri të ulët. Xhaketa vjen me një lëvizje të brendshme që ofron ndihmë lundruese nëse bie nëpër akull. Blerësi kujdes: Xhaketa nuk miratohet si PFD. Ju duhet të vishni ende një jelek shpëtimi kur jeni duke peshkuar në akull.

Xhaketa më e mirë poshtë: MARMOT xhaketë për meshkuj Guides Down Puffer

Xhaketë pufer për meshkuj Guides MARMOT

Xhaketa për burra MARMOT Guides Down Puffer është një nga xhaketat më të ngrohta dimërore në treg. MARMOT

Xhaketa me xhaketë për burra MARMOT Guides Down Puffer është një xhaketë e cilësisë së lartë e listuar me një çmim të arsyeshëm. Fuqia e mbushjes 700 ofron një sasi të admirueshme izolimi që do t’ju mbajë rehat gjatë të ftohtit ekstrem. Trajtimi Down Defender rezistent ndaj lagështirës lejon që xhaketa të vazhdojë të punojë gjatë kushteve me lagështi të lehtë, megjithëse xhaketa nuk është plotësisht e papërshkueshme nga uji. Prangat Velcro dhe një buzë me litar tërheqës ju lejojnë të parandaloni rrjedhjen e nxehtësisë. Kjo xhaketë për meshkuj është e fortë, e besueshme dhe e ngrohtë.

Xhaketa më e mirë e punës: Xhaketë aktive për burra Carhartt, me tegela fanele, Duck

Xhaketë aktive për burra Carhartt me tegela me xhaketë rosë

Xhaketa Carhartt për burra me tegela me fanellë Duck Active është një xhaketë klasike pune për një arsye. Carhartt

Nuk mund të gaboni me një xhaketë pune Carhartt. Kompania ka bërë emrin e saj duke ofruar xhaketa kanavacë me cilësi të lartë dhe jetëgjatë. Xhaketa aktive e rrokës me tegela me fanellë për burra Carhartt është oferta tradicionale e kompanisë. Pëlhura e rosës pambuku 100% e punuar me unazë 12 ons, me dorë të fortë, ofron ngrohtësi dhe qëndrueshmëri. Rreshtimi i fanellës me tegela ju mban rehat. Dy xhepa të mëdhenj përpara kangur ju lejojnë të ruani mjetet tuaja, të ngrohni duart ose të dyja. Prangat e thurura me brinjë dhe brezi i belit ndihmojnë që xhaketa të përshtatet siç duhet dhe të parandalojë daljen e nxehtësisë.

Buxheti më i mirë: Xhaketë skish për burra të papërshkueshëm nga uji EQUICK

Xhaketë skish për burra të papërshkueshëm nga uji EQUICK

Xhaketa e skive për burra EQUICK e papërshkueshme nga uji është një opsion i shkëlqyeshëm buxhetor. TË GJITHSHËM

Për më pak se 70 dollarë, xhaketa e skive e papërshkueshme nga uji për burra EQUICK është një xhaketë e shkëlqyer dimërore e gjithanshme për burra. Është i papërshkueshëm nga uji dhe i papërshkueshëm nga era, por nuk ofron shumë përsa i përket izolimit. Sigurohuni që të shtresoni. Xhaketa krenohet me shumë prekje të tjera të këndshme, duke përfshirë pranga të rregullueshme me një vrimë në gishtin e madh, rreshtim të butë prej leshi dhe disa xhepa me zinxhir të vendosur mirë.

Gjërat që duhen marrë parasysh kur kërkoni xhaketat më të mira për meshkuj për dimër

Dëshironi një pallto dimërore që mund t’i bëjë të gjitha?

Xhaketat e dimrit për meshkuj mund të jenë të gjithanshme. Ju mund të merrni xhaketa që janë bërë për aktivitete specifike rekreative në natyrë, por nuk keni pse. Ka shumë pallto dimërore në treg që bëjnë një punë të shkëlqyeshme për t’i bërë ballë të ftohtit në kushte të ndryshme dimri, nga eksplorimi i zonës së pasme me ski cross country deri tek loja me fëmijët tuaj në oborrin e shtëpisë.

Nëse e konsideroni veten më shumë si një profesionist sesa një specialist, merrni parasysh një xhaketë dimërore që mbulon të gjitha bazat. Truku këtu është marrja e një pallto që është e ngrohtë dhe e papërshkueshme nga uji, por gjithashtu lejon disa personalizim. Kjo mund të marrë formën e ventilimit ose izolimit të lëvizshëm. Sido që të jetë, ju dëshironi diçka që mund ta përshtatni për t’iu përshtatur kushteve gjithnjë në ndryshim që ka të ngjarë të duroni gjatë muajve të dimrit.

Në gjueti për një xhaketë gjuetie?

Shumica e stinëve të gjuetisë zhvillohen gjatë vjeshtës dhe dimrit. Kjo do të thotë se nëse jeni ulur në një qoshe për orë të tëra gjatë fundit të sezonit të drerëve ose duke ndjekur drerin nëpër tundrën alpine të Kolorados, ka të ngjarë të përballeni me një mot të ashpër dhe të ftohtë. Duhet të përgatiteni me një xhaketë gjuetie me cilësi të lartë.

Një xhaketë e mirë gjuetie është plotësisht e papërshkueshme nga uji dhe jo rezistente ndaj ujit, sepse gjuetia shpesh përfshin gërvishtje në kushte të lagështa. Ju duhet të konsideroni marrjen e një xhakete gjuetie të izoluar, e cila jo vetëm që do t’ju mbrojë nga era dhe lagështia, por do t’ju mbajë ngrohtë. Xhaketat e gjuetisë ndryshojnë nga xhaketat e zakonshme të dimrit në dizajnin e tyre. Një xhaketë gjuetie ka të ngjarë të vijë me një model kamo dhe gjithashtu mund të ketë disa komponentë portokalli me dukshmëri të lartë. Ai do të ketë xhepa të mëdhenj dhe qese magazinimi për t’ju ndihmuar të mbani afër pajisjet tuaja të gjuetisë.

Keni nevojë për peshkim një xhaketë për peshkim në akull?

Peshkimi në akull nuk është për ata që kanë turp nga moti i ftohtë. Kur aktiviteti juaj dimëror i zgjedhur sillet rreth peshkimit në majë të një shtrese akulli të ngrirë, është më mirë të presësh të përballesh me disa temperatura të ngrira. Dhe kjo për të mos përmendur erën. Shumë liqene dhe rezervuarë të ngrirë goditen nga erërat e forta gjatë pjesës më të madhe të dimrit. Edhe nëse keni një strehë të ngrohtë për peshkim në akull, me siguri do t’ju duhet ta vendosni atë në elementë. Një xhaketë shumë e ngrohtë – dhe doreza të ngrohta – janë thelbësore për peshkatarët e akullit.

Sot, ka shumë xhaketa për meshkuj të përshtatura posaçërisht për peshkatarët e akullit. Ashtu si me xhaketat e gjuetisë, xhaketat e peshkimit në akull kanë shumë xhepa të mëdhenj dhe qese ruajtjeje për t’ju ndihmuar të mbani pajisje të tilla si pincë të aksesueshme në çdo kohë. Shumë xhaketa peshkimi në akull do t’ju mbrojnë nga më shumë se vetëm nga i ftohti. Ato shpesh kanë veçori sigurie, nga kapjet e integruara të akullit deri te cilësitë lundruese që do t’ju ndihmojnë të dilni të gjallë nëse bini nëpër akull.

Dëshironi të ngroheni me një xhaketë poshtë?

Kur jeni në treg për palltot e dimrit, ka të ngjarë të hasni shumë opsione xhaketash. Nëse ju nevojitet një varet nga kushtet me të cilat do të përballeni. Xhaketat e poshtme, si çanta gjumi, ofrojnë izolim mbresëlënës të ngrohtë. Për më tepër, ato ngjeshen në një madhësi kompakte që i bën të lehta për t’u ruajtur kur jeni në lëvizje. Aty ku një xhaketë poshtë lufton është në kushte të lagështa. Xhaketat e poshtme zakonisht nuk janë aq të papërshkueshme nga uji sa llojet e tjera të xhaketave, megjithëse ka përjashtime nga ky rregull. Nëse vetë izolimi laget, loja ka mbaruar. Xhaketat e poshtme gjithashtu priren të jenë mjaft të kushtueshme.

Një alternativë për ata që janë të interesuar në izolimin e një xhakete të poshtme është të blejnë një shtresë të mesme të poshtme dhe ta veshin atë nën një tjetër xhaketë dimërore. Kjo ju jep më të mirën nga të dy botët – cilësitë e papërshkueshme nga uji të një xhakete të vërtetë dimërore dhe ngrohtësinë e izolimit të poshtëm. Megjithatë, për sa kohë që nuk po përballeni me një dimër veçanërisht të lagësht, një xhaketë poshtë është një opsion i shkëlqyeshëm për çdo ditë.

Keni nevojë për një xhaketë pune që do t’ju mbajë të ngrohtë jashtë?

Nëse punoni jashtë gjatë muajve të motit të ftohtë, keni nevojë për një xhaketë pune që do ta kryejë punën. Xhaketat me material poliestër do të konsumohen shpejt. Konsideroni të merrni një xhaketë që ka pak zhavorr. Një xhaketë pune kanavacë duhet të bëjë mashtrimin.

Xhaketat e punës së kanavacës janë të ngrohta dhe të qëndrueshme. Pjesa e jashtme e kanavacës mund të durojë një sasi të mjaftueshme abuzimi dhe është e mirë për të fshirë duart tuaja të pista. Kanavacë është bërë zakonisht prej pambuku të endur. Ky lloj pëlhure është përgjithësisht rezistent ndaj ujit, por jo i papërshkueshëm nga uji. Lajmi i mirë është se mund të blini një xhaketë kanavacë të para-depiluar ose të aplikoni dyll në xhaketën tuaj që do t’i japë asaj cilësi të papërshkueshme nga uji.

Sa keni për të shpenzuar?

Xhaketat e dimrit mund të jenë pjesë relativisht të shtrenjta të veshjeve dimërore – dhe për arsye të mirë. Një pallto dimërore është një nga veshjet që do ta vishni shpesh. Është një ide e mirë për të marrë një pallto me cilësi të lartë që do t’ju mbajë ngrohtë dhe do t’ju zgjasë për një kohë të gjatë. Megjithatë, palltot e dimrit nuk duhet të jenë të shtrenjta. Palltot buxhetore ofrojnë cilësi të ngrohta dhe rezistente ndaj ujit. Nëse shkoni në këtë rrugë, do t’ju duhet t’i kushtoni vëmendje shtesë veshjes së shtresave të ngrohta nën xhaketën tuaj buxhetore. Këto xhaketa gjithashtu priren të konsumohen shpejt. Mos u habitni nëse do t’ju duhet të kërkoni një xhaketë të re vetëm pas një sezoni.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Si e zgjidhni madhësinë e xhaketave të meshkujve?

Për të përmasuar një xhaketë për meshkuj, ka të ngjarë të vishni të njëjtën madhësi si në një këmishë me mëngë të gjata. Mëngët duhet të arrijnë kyçet e duarve, por jo të shtrihen përtej duarve tuaja. Xhaketa duhet të përqafojë bustin tuaj pa shtrënguar lëvizjen tuaj.

Pyetje: Cila është xhaketa më e mirë për meshkuj për të ftohtin ekstrem?

Xhaketa më e mirë për meshkuj për të ftohtin ekstrem ka izolim të rëndë. Xhaketat me izolim gore-tex janë një mundësi e shkëlqyer. Xhaketat e poshtme mund të jenë gjithashtu të mira, por ato do të luftojnë në kushte më të lagështa.

Pyetje: Keni nevojë për një xhaketë dimërore me kapuç?

Jo të gjitha xhaketat e dimrit kanë kapuç të integruar. Në përgjithësi, marrja e një xhakete me kapuç është një ide e mirë, përveç nëse e vishni pallton vetëm në kushte të buta. Mund ta vishni kapuçin mbi një kapelë për të ofruar mbrojtje shtesë kundër erës dhe lagështisë.

Një fjalë e fundit për blerjet e xhaketave më të mira të meshkujve për dimër

Çdo njeri i jashtëm duhet të ketë një xhaketë dimërore të cilësisë së lartë në dollapin e tij. Pavarësisht nëse jeni duke gjuajtur, peshkim në akull ose duke punuar jashtë, merrni një xhaketë dimërore që përputhet me zhavorrin tuaj. Qëndroni të ngrohtë, të thatë dhe të sigurt.

Të lidhura:

Fleece dimërore: Tre këshilla për zgjedhjen e xhaketës së duhur për burra

Më shumë këshilla ekspertësh për të gjetur xhaketat më të mira të peshkimit të papërshkueshëm nga uji

Source link