Xhaketat më të mira të dimrit të 2022 | Fusha dhe Përroi


Ne mund të fitojmë të ardhura nga produktet e disponueshme në këtë faqe dhe të marrim pjesë në programet e filialeve. Mëso më shumë >

Përditësuar më 4 nëntor 2022, 14:07

Është ftohtë jashtë – por kjo mund të jetë një gjë e mirë! Moti dimëror do të thotë ski borë dhe zjarre kampi, patinazh në akull dhe ski, ecje nëpër pyje të qetë të mbuluar me borë dhe nëpër liqene të akullta. Por për të shijuar gjithçka që ofron hapësira e mrekullueshme në muajt e ftohtë, do t’ju duhet xhaketa më e mirë e dimrit që të përputhet me kushtet. Bëni zgjedhjen e duhur dhe do të shijoni çdo ditë të freskët dhe të ftohtë. Ka kaq shumë pallto dhe xhaketa dimërore, saqë është e lehtë të mbytesh, por ne do t’ju tregojmë se çfarë duhet të dini për të bërë zgjedhjen më të mirë për ditët tuaja të dimrit. Pallto e fryrë? Shumë shtresa? Poshtë apo qeth? Ne ju kemi mbuluar fjalë për fjalë.

Karakteristikat që duhen marrë parasysh kur blini xhaketa dimërore

Një xhaketë e shkëlqyer dimërore është krijuar posaçërisht për mënyrën se si e kaloni kohën tuaj jashtë. Palltot dimërore për veshjet e përditshme duhet të kontrollojnë dy kuti: ngrohtësinë dhe modën. Nëse jeni duke bërë ski ose dëborë, ju nevojiten veçori specifike të performancës, të tilla si pranga të rregullueshme. I ftohti ekstrem kërkon shumë izolim – dhe më shumë. Xhaketat e gjuetisë duhet t’ju mbajnë ngrohtë nëse jeni duke lënë pas një dollar gjatë gjithë ditës ose duke qëndruar të qetë jashtë për orë të tëra. Dhe nëse keni një buxhet, ne kemi gjetur një mënyrë që mund të shpenzoni më pak se 55 dollarë dhe të qëndroni akoma ngrohtë.

Të lidhura: Pse One Hunter thotë se nuk mund ta mposhtni një pallto dimërore leshi

Keni nevojë për një xhaketë skish apo një xhaketë për dëborë?

Sportet e dëborës dimërore janë të mrekullueshme – ju jeni jashtë, me familjen dhe miqtë, duke sfiduar veten dhe duke bërë disa ushtrime të shkëlqyera – përveç nëse dridheni nga të ftohtit ose dridheni nën shtresat e lagura të veshjeve.

Kjo nuk do të ndodhë me një pallto të shkëlqyer dimërore të dizajnuar për ski dhe snowboard. Për të qëndruar të ngrohtë, të thatë dhe të ndezur në shpatet, do të dëshironi një pallto dimërore të dizajnuar për veshje aktive. Kërkoni pallto të bëra me kapuç të përshtatshëm për helmetën, pranga të rregullueshme në mënyrë që t’i mbyllni ato mbi doreza dhe shumë xhepa që të mund të mbani një smartphone, ushqime të lehta dhe një shall. Dhe ndërsa një xhaketë e shkëlqyer e skive nuk duhet të jetë 100 për qind e papërshkueshme nga uji, ju patjetër do të dëshironi një guaskë shumë rezistente ndaj ujit për të larguar dushet e lehta dhe shkrirjen e borës.

Xhaketa më e mirë e skive: Xhaketë skish për burra të papërshkueshëm nga uji MOERDENG

Xhaketë skish për burra të papërshkueshëm nga uji MOERDENG

Kjo xhaketë e hijshme është projektuar posaçërisht për skijimin në zbritje, me veçori të lidhura me performancën, si pranga të rregullueshme me një vrimë doreze të shtrirë. MOERDENG

Nëse skijimi është në planet tuaja, do të dëshironi që një pallto dimërore të përshtatet kur mbani doreza, helmetë dhe disa shtresa. Xhaketa e papërshkueshme nga uji Moerdeng e bën këtë dhe ka një prerje të jashtme të papërshkueshme nga uji dhe kundër erës me një përshtatje të relaksuar, kështu që ju mund të lëvizni pa kufizime. Do të vlerësoni kapuçin paksa të madh që do t’ju mbajë ngrohtë dhe do t’ju rrëshqasë lehtësisht mbi një helmetë sigurie.

Jeni jashtë për periudha të zgjatura kohore në kushte të vështira?

Mund t’ia dilni me një xhaketë ose jelek të lehtë për të vrapuar drejt kutisë postare në një pasdite të ftohtë dimri. Por nëse kaloni orë pas ore jashtë, duke punuar në vendin e punës, ose duke shijuar sporte në natyrë, si gjuetia dhe peshkimi në akull, ose duke kaluar kohë jashtë me familjen dhe miqtë, do të dëshironi të përdorni veçoritë e një dimri që pengon të ftohtin. xhaketë.

Një mënyrë për të rritur ngrohtësinë është shtrimi i disa shtresave më të lehta. Një mënyrë tjetër është të mbështeteni në teknologji. Xhaketat me ngrohje përdorin paketa baterish për të ngrohur elementët e ngrohjes të dizajnuara në mënyrë të sigurt të qepura në produkt. Veshjet e ngrohta të dizajnuara me zgjuarsi vendosin këto panele ngrohëse në zonën e gjoksit dhe të shpinës, për të ngrohur thelbin tuaj dhe për të mbajtur gjakun e ngrohtë të rrjedhë deri te gishtat e duarve dhe këmbëve. Kur blini një xhaketë me ngrohje, kërkoni paketa baterish që mund të rikarikohen lehtësisht—aftësia USB është shumë e përshtatshme—dhe që do të zgjasë pjesën më të madhe të ditës.

Ngrohja më e mirë: Xhaketë me nxehtësi për meshkuj Venustas

Xhaketë me ngrohje për burra Venutas Veshje termike e papërshkueshme nga uji

Me gati nëntë orë nxehtësi ngrohëse të shpërndarë në tre zona të nxehtësisë, kjo xhaketë me ngrohje është e përkryer për aktivitete të ulura, si për shembull shikimi i sporteve. Venutas

Kjo pallto dimërore super e ngrohtë është e veshur me lesh për shtresën e parë të mbrojtjes nga i ftohti i hidhur, por ka tre elementë ngrohës me fibër karboni për të ngjallur bukën e thekur në gjoks dhe shpinë. Ka tre cilësime, kështu që ju mund të zgjidhni nivelin tuaj të nxehtësisë dhe ta rregulloni atë me temperaturën dhe nivelin e aktivitetit tuaj. Është e lehtë për të rimbushur baterinë dhe palltoja gjithashtu lahet në makinë.

A keni nevojë për një xhaketë dimërore gjithëpërfshirëse për veshjen e përditshme?

Argëtimi dimëror mund të nënkuptojë të goditësh në pistat e skive, të shkosh në një shëtitje dimërore ose të lidhesh me patina dhe të godasësh akullin. Por do të thotë gjithashtu të shkosh në punë, të ecësh në trotuare dhe në parkingje, të kalosh kohë në një makinë të ftohtë para se të nxehet. Ka shumë pallto dimërore për burra, gra, të vegjël dhe fëmijë. Mund t’ju pëlqejë mënyra se si ju duket një person i caktuar ndaj jush ose fëmijëve tuaj, por duhet të jeni të sigurt se kjo do t’ju mbajë ngrohtë ndërsa jeni duke bërë jetën tuaj të përditshme.

Më e mira për femra: Pallto me xhaketë me poshtë për femra Orolay

Xhaketë me poshtë për femra Orolay

Një pallto e shkëlqyer dimërore për femra nuk ka pse të jetë një xhaketë e shkretë. Kjo pallto e përshtatur mirë shkëlqen si në performancë ashtu edhe në pamje të shkëlqyer. Orale

E mbushur me rosë të lartë dhe e prerë deri në mes të kofshës, kjo pallto dimërore për femra është një opsion i shkëlqyeshëm. Një zinxhir përpara me dy drejtime është një bonus i madh për rehati, dhe një jakë në këmbë dhe një kapuç i madh do të izolojnë nxehtësinë e trupit për orë të tëra. E prerë për një përshtatje të hollë, ka ende hapësirë ​​të bollshme për t’u shtruar për mot të ftohtë, ndërsa xhaketa bën një hyrje me stil në botën e dimrit.

Më e mira për meshkuj: Xhaketë për meshkuj Eddie Bauer CirrusLite me kapuç

Xhaketë për meshkuj Eddie Bauer CirrusLite me kapuç

Pothuajse po aq e lehtë sa ajri, kjo xhaketë e fryrë për meshkuj me konstruksion të fortë është një guaskë e jashtme e shkëlqyer dhe madje mund të përdoret si një shtresë izoluese me një guaskë të papërshkueshme nga uji sipër. Eddie Bauer

Me teknologjinë dhe materialet e huazuara nga palltot e forta alpinistike, kjo pallto dimërore për meshkuj është gati për gjithçka, nga një mëngjes në shpatet deri në një natë në qytet. Premium 650 poshtë ka shumë papafingo për izolimin e shkëlqyer që i bëri të famshme palltot e fryra. Kompresohet lehtësisht, kështu që mund ta paketoni në një çantë dite ose gjatë natës dhe të mos mbeteni kurrë pa linjën e parë të mbrojtjes kundër motit të hidhur të dimrit.

Më e mira për vajzat: Xhaketa e jashtme për fëmijë për të vegjlit ose vajzat

Xhaketë për fëmijë në natyrë për të vegjlit ose vajzat

T’i bësh vajzat të pëlqejnë një pallto dimërore është shpesh sfiduese, por kjo xhaketë e fryrë ka pamje të mrekullueshme. Fëmijët në natyrë

Izolimi i lehtë dhe konstruksioni me tegela zvogëlojnë pjesën më të madhe, dhe veshja prej pelushi e kapuçit Sherpa shton një prekje në modë. Ka xhepa të mrekullueshëm për ngrohës dore në pjesën e përparme dhe me një jakë të lartë për të mbrojtur qafat e ftohta, kjo xhaketë dimërore mund të dyfishohet si një pallto skish dhe xhaketë snowboarding.

Xhaketa dimërore më e mirë për djem: Xhaketa e jashtme për fëmijë për të vegjlit ose djemtë

Xhaketë për fëmijë për fëmijë ose djem

Veshje atë të ri me stil ose me një pallto të fryrë camo ose me një karrocë kuq e zi. Fëmijët në natyrë

Për një djalë mund të jetë e vështirë të mbajë një xhaketë dimërore, aq më pak të pëlqejë. Kjo është ajo që e bën këtë pallto dimërore një fituese. Mashkulli juaj i vogël do të dojë të veshë një pufer me pamje të lezetshme. Dhe ka një çmim shumë të arsyeshëm, kështu që nëse ai e humbet atë – një faktor tjetër me djemtë – nuk do të keni një pjesë të madhe të ndryshimit.

A keni nevojë për një xhaketë gjuetie dimërore ose pallto peshkimi në akull?

Gjuetarët dhe peshkatarët e akullit kanë nevoja specifike për pallto dimërore. Këto xhaketa duhet të ndërtohen mjaftueshëm të forta për kushte të vështira dhe përdorim të vështirë. Ata duhet të izolojnë përdoruesin në një sërë kushtesh – kur jeni duke lëvizur, kur jeni ulur pa lëvizur dhe kur ju duhet të paketoni një xhaketë për ruajtje ose transport.

Kjo është arsyeja pse një xhaketë e shkëlqyer gjuetie ose peshkimi në akull vjen me pak teknologji shtesë, pavarësisht nëse ky është një material mbushës izolues me cilësi të lartë ose veçori dizajni. Nëse jeni nisur drejt pyjeve me dëborë ose në një aventurë gjatë gjithë ditës të peshkimit në akull, mendoni të telefononi mbrojtjen tuaj dimërore me një pallto të frymëzuar nga bukuria e jashtme.

Veshja më e mirë e gjuetisë dhe peshkimit në akull dimëror: Cabela’s StrikerIce Climate Series Jacket System

Sistemi i xhaketave të serisë klimatike të Cabela-s StrikerIce

Xhaketa StrikerIce në kafe dhe camo dyfishohet si një pallto gjuetie dimërore e nivelit të lartë. e Kabelës

Gjuetarët dhe peshkatarët e akullit kanë nevojë për një pallto dimërore të cilësisë së lartë që do të marrë frymë kur ata janë duke ecur drejt rosës së verbër ose duke lëvizur në një liqen të ngrirë, por të mbajë në tonelata ngrohtësi për orë të gjata pa lëvizje. Kjo pallto rezistente ndaj ujit/frymëmarrjes ka një shtresë leshi të lëvizshme, kështu që ju mund të hiqni shtresën e jashtme kur ecni në terrene të vështira ose hapni vrima, dhe ta vendosni përsëri kur jeni ulur në këmbë ose duke pritur që flamujt të valëviten. Madje ka shkumë flotacion të integruar, kështu që gjithmonë do të ndiheni të sigurt në akull.

Keni nevojë për një xhaketë të lirë?

Ajo që ka më shumë rëndësi në një pallto dimërore është se sa mirë qëndron xhaketa në nxehtësinë tuaj. Mund të paguani më shumë për këmbanat dhe bilbilat, si prangat e rregullueshme dhe zinxhirët me dy drejtime, por ato nuk do t’ju mbajnë domosdoshmërisht më të ngrohtë. Kur jeni duke kërkuar për një pallto dimërore më pak të kushtueshme, merrni parasysh blerjen e një xhakete të dizajnuar për shtresim. Ato janë pak më të lehta, kështu që mund t’i vishni në një gamë më të gjerë temperaturash. Mund ta kombinoni një të tillë me një guaskë të jashtme më të madhe ose ta vishni mbi një pulovër të preferuar për të rritur ngrohtësinë.

Buxheti më i mirë: Xhaketë Softshell kundër erës Redhead Radius për meshkuj

Xhaketë me guaskë të buta kundër erës Redhead Radius për meshkuj

Ka një përfundim të papërshkueshëm nga era, rezistente ndaj ujit dhe është i përsosur për t’u kombinuar me një triko ose nën një guaskë më të madhe. Kokëkuqe

Nuk është e nevojshme të keni një pallto të dizajnuar për të pushtuar Everestin për të qëndruar ngrohtë në një ditë të ftohtë dimri. Kjo xhaketë e papërshkueshme nga era dhe rezistente ndaj ujit është e shkëlqyer më vete për ditët e ftohta dhe me diell. Dhe pjesa e jashtme elegante e poliestrës e bën atë një zgjedhje të përsosur për t’u shtruar nën një guaskë shiu ose një shtresë më të rëndë. Një pamje e jashtme rezistente ndaj ujit e bën të lehtë pastrimin e flokeve të dëborës dhe prangat me grep dhe unazë janë një bonus për një përshtatje të personalizuar për t’u mbajtur në çdo pjesë të nxehtësisë së trupit.

Pyetjet e shpeshta

Pyetje: Çfarë është një xhaketë e fryrë?

Një xhaketë e fryrë është një pallto super e lehtë – ose një lloj tjetër izolimi – që i jep asaj shumë papafingo ngrohëse. Veshjet e fryra janë të veshura me tegela për lehtësinë e lëvizjes dhe për të ndihmuar që izolimi të qëndrojë në vend. Janë një zgjedhje e shkëlqyer dhe super në modë.

Pyetje: Si mund të laj një pallto?

Mënyra më e mirë për të larë një pallto është të përdorni një makinë larëse me ngarkesë përpara, e cila nuk ka një nxitës që mund të dëmtojë pjesën e poshtme. Blini sapun lavanderi të veçantë dhe ndiqni udhëzimet e printuara në etiketën brenda xhaketës. Thajeni xhaketën në nxehtësi të ulët dhe hidhni disa topa të pastër tenisi në tharëse për të ndihmuar në rivendosjen e papafingos.

Pyetje: Çfarë do të thotë të “shtresosh” në dimër?

Të “shtresosh” në dimër do të thotë të veshësh shtresa të shumta veshjesh më të lehta nën një pallto dimërore për të ndihmuar në mbajtjen e nxehtësisë midis shtresave – dhe nganjëherë ta mbulosh me një guaskë rezistente ndaj ujit nëse ka ndonjë shans për t’u lagur. Avantazhi i vetëm i veshjes me shtresa: Mund të hiqni ose shtoni një xhaketë ose jelek për të mos djersitur gjatë punës ose lojës aktive.

Një fjalë e fundit mbi blerjet për xhaketat më të mira të dimrit

Një pallto e mrekullueshme dimërore – dhe çorape të ëmbla të ngrohta – do t’ju mbajnë të pashqetësuar për të kaluar kohën jashtë. Disa nga xhaketat më të mira të dimrit janë bërë posaçërisht për sporte aktive si skijimi dhe dëbora, dhe palltot e destinuara për veshje më të relaksuara, si p.sh. pjesëmarrja në ngjarje sportive. Përputhni gjithmonë llojin e izolimit dhe tiparet e dizajnit të një xhakete dimërore me mënyrën dhe vendin ku do ta vishni, sepse sapo të jeni të ftohtë, do të dëshironi të ndaloni çdo gjë që jeni duke bërë.

Source link